Půlmaraton naboso

Půlmaraton naboso
Pomocí běsého bohání až do cíle!
Autor snímku Josef Burian
SDÍLEJ:

BĚSÉ BOHÁNÍ IV. Po třech měsících intenzivnějšího tréninku běsého bohání mám za sebou první půlmaraton bez bot. Na pořadu dne byly dlažební kostky, o poznání větší kočičí hlavy, asfalt poplivaný kolegy spoluběžci – elegantní spoluběžkyně přeci neplivou ani neflusají – a beton v tramvajových pásech. Kousek od Nuselského mostu jsem si vychutnal i travnatý pás(ek). S tím vším se musela chodidla nějak vyrovnat. A vyrovnala se opravdu se ctí. Možná budete překvapeni, ale i já byl překvapen, jak překvapivě snadné to nakonec bylo.

Půlmaraton naboso
S pozdravem Běsej boh! vaše nohy...
Autor snímku Archiv
Jak na to

Naběhané kilometry naboso a další informace sledujte zde.

Etymologické vysvětlivky:

Běsé bohání
běs – Člověk musí být trochu běsný, pustí-li se do takového experimentování, co říkáte? Přinejmenším v očích běžné populace.
bohání – Bohání je něco mezi vzýváním boha a rouháním. Možná jsou bosí běžci blíže Všehomírovi, určitě jsou blíže přírodě, zemi, Zemi. Možná se jen bezbožně rouhají a vysmívají se Stvořiteli přímo do tváře. A možná dělají to všechno najednou.

Na trati bylo bosých běžců více. Část trasy jsem absolvoval po boku muže v suknici Tomáše Zahálky. Zúčastnil se i můj běsobohý mentor Július Pataky a zaregistroval jsem přítomnost minimálně jednoho dalšího neobutého běžce z cizokrajných zemí. Běhání naboso není nic nemožného. Jak je to ale možné?

Pozor na lopatu!

Július Pataky k tomu říká: „Chodidla, která chodí nebo běhají často bosé, se po určitém čase otuží a vznikají na nich mohutné svalové polštářky, jež vlastně vytvářejí pohodlí při dopadu chodidel na tvrdý povrch. Takže si člověk nemusí dělat starosti, že by rázy na tvrdém terénu šly přímo do kloubů a tím je poškozovaly. Tento proces otužení chodidla trvá určitou dobu, i několik let.“ Je pravda, že já jsem se intenzivnějšímu běsobohému tréninku věnoval od druhé poloviny prosince. Nicméně už asi dva roky před tím jsem na konce tréninkových jednotek pocitově zařazoval výklus naboso. Od několika set metrů po několik kilometrů. Podle toho, jak byl zrovna ostrý štěrk nebo dle výše sněhové pokrývky.

A Július pokračuje: „Potom je však pohodlí bez bot už všude, bez ohledu na to, zda je povrch měkký nebo tvrdý. Kůže neztvrdne, ale zhouževnatí. A zvětšeným svalovým polštářkům se nevyrovná ani ta nejdražší vypolstrovaná běžecká bota. Celý tento proces můžeme přirovnat tomu, jako když člověk z kanceláře jde dělat lopatou. Jeho jemné ručičky trpí a za krátkou dobu mu na nich vzniknou krvavé puchýře. Ale na druhé straně člověk zvyklý na manuální práci může lopatou dělat i celý den a jeho ruce si libují. A s nohama je to přesně to samé. Jenomže tady vstoupilo do hry strašně moc domněnek a racionálního myšlení, takže se člověk vzdálil pravdě. Ověřit si znovu tuto pravdu, že chodidla nepotřebují tak velkou ochranu, jako je bota, a dokonce, že jim můžou boty ublížit, vyžaduje přestat s teoriemi a prakticky si to na sobě vyzkoušet. K této pravdě se mi podařilo přiblížit tím, že vytrvale bosou chůzi a běh pěstuji už přes 25 let. V mých chodidlech se příjemně chodí i běhá, snad kromě ostrého štěrku, po čemkoliv.“

Zpátky na stromy!(?)

Ještě naši dědové a babičky prochodili a za mládí proběhali podstatnou část roku naboso. Proč z toho dnes děláme takovou vědu? Proč si o přirozených věcech myslíme, že jsou nemožné? Jak si tak běžím pražskými ulicemi, napadá mne, jaké to asi tenkrát bylo, když si člověk poprvé v životě navlékl ponožky, či spíše onuce, a nasoukal svá chodidla do bot. Ještě dnes si to můžeme zkusit a zažít přesně to samé – na horních končetinách. Navlékněte si ruce do ponožek a pak si přes ně převlékněte třeba úzké kožené palčáky tak, aby téměř znemožňovaly jakýkoli pohyb prstů. A užívejte si to po celý den, po celou dlouhou dobu, kdy máte na nohou boty. Dobrá zápařka a hnus, že?! Omezená hybnost, otupělost, nedostatek hmatového kontaktu s okolím. A toto provádíme svým nohám prakticky několikrát denně…

Zen a jeho hůl

Nejlepším tréninkem, jak se naučit setrvat ve stavu teď a tady je bosá chůze nebo bosý běh. Chodidla vnímají podložku, vnímají to, po čem chodíme, tak nemůže mysl ulétnout a nemůže bloumat do minulosti nebo budoucnosti, ale musí neustále věnovat pozornost tomu, co se děje pod chodidly. Jinak hrozí zakopnutí, nebo šlápnutí na ostrý předmět a podobný malér. Takže neustálý režim teď a tady. Člověk v botách nemusí neustále věnovat pozornost tomu, kam šlápne, ale může být ve svých myšlenkách všude možně. Mysl mu pobíhá a on nevnímá, co probíhá právě teď. Nemusí tolik dávat pozor na to, aby se neporanil. Je vlastně mimo. Mimoňovi čas ubíhá mnohem rychleji, než tomu co je teď a tady. Záblesky přítomnosti jsou jako obrázky vytržené z plynulého filmu, kterým bychom se mohli kochat. Proto čím je člověk starší, tím více si stěžuje na to, že mu čas rychleji utíká. Z plynulého filmu dokáže vnímat pouze silnější chvilky, jako jsou Vánoce, pondělky, čas oběda, probouzení. Během ostatního času věnuje pozornost dramatům tvořícím se a zanikajícím pouze v jeho hlavě.

Bosé nohy při chůzi nebo běhu převádějí pozornost z hlavy dolů a tam se netvoří myšlenky, tam se žije. V zazenu adepti sedí ve vzpřímené pozici a udržují si svou bdělost. Myšlenky jim samozřejmě tečou, vznikají a zanikají, ale jejich nejdůležitějším úkolem je nevěnovat žádné z nich pozornost. Někdy se přece jen stane, že silná myšlenka zenového mistra vytrhne z koncentrace a on pak sedí shrbeně. Pokaždé má službukonající kolega za úkol takového „meditujícího“ pořádně praštit holí přes záda.

Nic pro mimoně!

Na podobném principu funguje i bosá meditace. Nedáváš pozor, protože jsi mimo, tak zakopneš, nebo šlápneš na něco nepatřičného. Přitom existují situace, kdy upozorňování na návrat do režimu T&T je mnohem brutálnější. Například při práci na cirkulárce, jízdě na motorce nebo v autě.


Přestavme si, že by se poslanci domluvili, že do jednacího sálu budou vstupovat pouze bosí. Spolu s botami by před dveřmi zůstala velká část sobectví, pýchy chamtivosti a cynismu. Byla by větší ochota naslouchat jeden druhému a ochota se na něčem domluvit. Boty podporují pocit oddělenosti a likvidují pokoru. Lee Hazlewood, autor  písně „Boty proti lásce“ dobře věděl, o čem mluví,  když říká, že boty všechno hezké pošlapou. A tak si všichni šlapeme po štěstí, ani si to neuvědomujeme.   

Takže žádné džej-ent-tý ale tý-ent-tý. A tý se taky připoj! Po 17letých maratonských zkušenostech uběhnu tento rok svůj první maraton naboso. Projekt běsého bohání je věnován sportovcům na vozíku. Za každý naboso naběhaný kilometr posílám vozíčkářům korunu. Máš-li rád magory, výzvy a sny, prosím, připoj se! I malý dar je velká pomoc. Můžeš sledovat mé výkony a za každý boso-kilometr věnovat určitou částku, nebo si začni plnit svoje vlastní sportovní sny, přijď za námi se svým vlastním projektem, staň se Spojencem 

Tuto rubriku připravujeme s laskavou podporou reflexních terapeutů manželů Patakyových.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nordic zewling

Nordic zewling

Jako jedni z prvních jsme měli možnost vyzkoušet nové odvětví severských sportů. Všelijaké nordic walkingy, nordic skatingy a jim podobné doplní nejnovější objev – nordic zewling, severské zevlování.... celý článek

Armádní Winter Survival 2018

Zlomené hůlky a pády ve Vítkovicích

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Armádní Winter Survival 2018

Armádní Winter Survival 2018

Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival probíhá v Jeseníkách ve dnech 28. ledna až 2. února. 24. ročník vytrvalostního víceboj simuluje činnost tříčlenných vojenských hlídek v zimním horském terénu.
Nordic zewling

Nordic zewling

Jako jedni z prvních jsme měli možnost vyzkoušet nové odvětví severských sportů. Všelijaké nordic walkingy, nordic skatingy a jim podobné doplní nejnovější objev – nordic zewling, severské zevlování.
SkiTour 2018 - kalendář na běžky

SkiTour 2018 - kalendář na běžky

6 velkých závodů nabídne v nadcházející zimní sezoně český běžkařský seriál SkiTour. Dva podniky se konají v Jizerských horách a po jednom v Jeseníkách, Orlických horách, v Beskydech a na Šumavě.
City Cross Sprint Ostrava: Rozdrtí soupeře Lukáš Bauer?

City Cross Sprint Ostrava: Rozdrtí soupeře Lukáš Bauer?

Začátek února nebude patřit jen zimním olympijským hrám v Koreji. Vrcholové sportování bude na programu také v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, kam se již pošesté vrací oblíbený lyžařský závod ČEZ City Cross
Kalendář Ski Classics 2018

Kalendář Ski Classics 2018

10 závodů a 1 prolog je zařazeno do seriál Ski Classics. Přibližně padesátikilometrové trasy se běží výhradně klasickou technikou - buď střídavým během nebo soupaž. Do kopce se může stoupat také stromečkem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Trans Gran Canaria - běh Kanárské ostrovy 21.-25.2. Ultramaraton 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Outdoor Show - veletrh Velká Británie, Londýn 23.-25.2. 23.2.
Lyžařský sprint Nový Bor Běžky 24.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 24.-25.2. Běžky 24.2.
Rossignol Demo Tour
Buková hora 24.-25.2. 24.2.
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 24.2.
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.
Zlatohorská magistrála - běžky Horní Údolí 24.2.

Diskuse

Funkční prádlo Sensor Kamil, 23.2.2018 10:36, 18 příspěvků
Vampires Vampires_Empire, 23.2.2018 5:10, 1 příspěvek
smoothie O., 22.2.2018 18:14, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 14:50, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 14:34, 6 příspěvků
Určitě ano! Věra Boudová, 22.2.2018 11:50, 1 příspěvek
smoothie Ondra, 22.2.2018 11:29, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 11:16, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 10:47, 6 příspěvků
Elektrokolo Ivos, 21.2.2018 22:50, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Výběr elektrokola Petra Svobodová, 22.2.2018 17:02
Česko-polský projekt se b... Horydoly , 22.2.2018 10:34
Veletrh cestovního ruchu ... Horydoly , 22.2.2018 10:33
Cena Josefa Vavrouška Horydoly , 22.2.2018 10:00
Ledopád v Labském dole Horydoly , 21.2.2018 1:04
Labský důl Kuba Turek, 21.2.2018 0:19
Re: Canon - dárek k zrcad... Horydoly , 20.2.2018 22:39
Jachting Horydoly , 20.2.2018 17:18