Horolezectví přináší peníze...

Horolezectví přináší peníze...
Adam Ondra. Brněnská lezecká superstar propaguje Prahu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

"Outdoorové adrenalinové aktivity se stávají tématem domácího cestovního ruchu," prohlásil na tiskové konferenci šéf vládní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism Rostislav Vondruška. Poukázal především na horolezectví. Ukázalo se ovšem, že vůbec nevěděl, o čem mluvil.

Nikdo totiž neví ani tak zásadní věc, kolik horolezců v Česku leze, kolik jich k nám přijíždí ze zahraničí a kolik přinášejí peněz do státního rozpočtu i soukromých kapes.

Horolezci jako volejbalisté

"S ohledem na možnosti dotazníkových šetření esledujeme horolezectví jako aktivitu provozovanou turisty v rámci kategorie jiný aktivní sport (výzkum domácího cestovního ruchu), respektive adrenalinové sporty (monitoring zahraničních návštěvníků)," vysvětluje Mojmír Mikula, ředitel výzkumu, trendů a inovací vládní agentury pro cestovní ruch CzechTourism.

Proč se horolezci nedostanou do hledáčku CzechTourism, upřesňuje jeho kolega Jan Ootava: "Sledovat každou aktivitu není možné s ohledem na omezenou délku dotazníku, příliš dlouhý dotazník by snižoval procento respondentů ochotných odpovídat, což by komplikovalo dotazování a zvyšovalo výběrovou chybu výzkumu."

Prohlédněte kompletní fotogalerii, jak světová lezecká superstar Odam Ondra propaguje horolezectví v Praze:

V roce 2010 uvedlo jiný aktivní sport 3,8 % domácích návštěvníků. Znamená to, že tolik českých turistů při dovolené v Česku rádo hraje golf, volejbal, provozuje horolezectví, létání a podobně.

Obdobně uvedlo adrenalinové sporty mezi lákavými aktivitami v České republice 3,4 % potenciálních návštěvníků Česka z Evropy. Kdyby tedy chtěli přijet do Česka, možná by je zajímalo lezení po skalách. Kolik jich nakonec přijede a sáhne si na skálu, není vůbec jasné.

Adam Ondra. Brněnská lezecká superstar v Praze na Vinohradské ulici před CzechTourism.

Desítky tisíc aktivních lezců

Trochu lepší představu o číslech má místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch: "Svaz sdružuje necelých jedenáct tisíc členů a k tomu lezou další desítky tisíc neregistrovaných lidí."

Bývalá předsedkyně Českého horolezeckého svazu Alena Čepelková odhadovala před pěti lety, že v České republice leze nějakých třicet tisíc horolezců. Od té doby se zřejmě popularita tohoto sportu ještě zvedla díky rozvoji umělých tréningových stěn ve školách, fitness klubech, sportovních halách i specializovaných lezeckých centrech.

Jaké regiony vydělávají na horolezcích, je pro CzechTourism úplnou záhadou. Nic o tom neví. Nezbývá, než se obrátit na zkušeného horolezeckého praktika Marka Holečka: "Nejdostupnější jsou v létě skalní města Českého ráje - tradiční bašty pískovcového lezení jako Hruboskalsko, Prachovské skály a Suché skály. Masově se leze také v Adršpašsko-teplických skalách, kde ovšem horolezci působí především jako lákadlo pro obrovskou návštěvnost turistů z nedalekého Polska."

Další velmi navštěvované lezecké skalní oblasti s lokálním ekonomickým dosahem jsou například skály Roviště na vltavské přehradě Kamýk, Moravský kras nedaleko Brna, Tisá a Ostrov v Labských pískovcích, skály u Srbska mezi Berounem a Karlštejnem nebo Bořeň u Mostu. Tam horolezci zvyšují tržby především v restauračních zařízeních.

Pro místní malé podnikatele jsou významné jednorázové akce, jako jsou například boulderingové klání Padání na přírodních kamenech v okolí Petrohradu na Jesenicku či Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují. Organizátoři mimo dovážejí světové horolezecké hvězdy a tím lákají i další zahraniční lezce do Česka.

"Nejvíc zahraničních lezců se kumuluje v Labském údolí. Přijíždějí sem především lezci z nedalekého Německy, kteří preferují modernější a bezpečnější způsob jištění, než je praktikován v tradičně orientovaném Saském Švýcarsku," dodává místopředseda Petr Resch.

Vypadáme díky horolezecům akčně a pozitivně

"Pro Českou republiku není hlavním přínosem horolezectví přímý ekonomický dopad incomingu (to že u nás utrácejí zahraniční horolezci), ale přínos českých horolezců ke tvrobě mediálního obrazu a pozitivní image," míní Jan Otava z CzechTourism. "Horolezectví je mediálně atraktivní téma, kterému se věnují renomované dokumentární televizní stanice, jako je BBC či National Geographic. Tyto stanice sledují v zahraničí především lidé s vyšším vzděláním a vyšší příjmové skupiny, kteří pro český incoming představují ekonomicky vysoce atraktivní cílovou skupinu."

Česká republika patří ve světě k horolezecké špičce. To dokazují úspěchyy českých horolezců na mezinárodních soutěžích, české horolezecké expedice, ale také stoletá tradice českého horolezectví.

"Pro tvorbu image v zahraničí představuje uvedené silnou konkurenční výhodu, kterou je třeba využít," předsevzal si CzechTourism. Že by se ovšem jeho podpora projevovala v praxi, nelze říci. Letos snad malým finančním obnosem dotuje horolezecký filmový festival a to je vše. Veškerou činnost o horolezeckou infrastrukturu tak vláčí na svých bedrech Český horolezecký svaz (především údržba jištění na skalách, značení, přístupové cesty, osvěta a metodika), něco málo přispívají kraje a obce (především výchova mladé generace) a ochrana přírody (značení a úprava cest) a něco málo komerční sponzoři (propagace, špičkový sport a občas jištění).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Saský lezci v Labském údolí
Proto navštěvnost je poměrně malá, což vysledovalo i CHKO LP.Jeniku tak si toho vazte a ochranujte to jako zlato!:-)Bivak pod Vojtechem, puldne ani clovicka, raj to na zemi...mozna to zni divne, ale zkuste si predstavit opak, stoprocentni narust popularity oblasti , najit trochu samoty a klidu na pulhodky =zazrak . Kazdej lecec sebou piti na celej den, ..kurna kam s tou petkou?....co je mi do toho, lezu, platim, uzivam, "prospivam" ekonomice.....:...o par let pozdeji....jak se zbavit odpadku? Co s cestama ktery nevydrzely tlak lidi...neni to zula ze?....atdatd.
  • Autor takyrealista
  • Datum a čas 22.7.2011 16:48
Reaguj
Re: Saský lezci v Labském údolí
Proto navštěvnost je poměrně malá, což vysledovalo i CHKO LP.Jeniku tak si toho vazte a ochranujte to jako zlato!:-)Bivak pod Vojtechem, puldne ani clovicka, raj to na zemi...mozna to zni divne, ale zkuste si predstavit opak, stoprocentni narust popularity oblasti , najit trochu samoty a klidu na pulhodky =zazrak . Kazdej lecec sebou piti na celej den, ..kurna kam s tou petkou?....co je mi do toho, lezu, platim, uzivam, "prospivam" ekonomice.....:...o par let pozdeji....jak se zbavit odpadku? Co s cestama ktery nevydrzely tlak lidi...neni to zula ze?....atdatd.
  • Autor takyrealista
  • Datum a čas 22.7.2011 16:48
Reaguj
Re: Re: Horolezci bez bumážky.
..jeste jsi zapomel podnikatel!:-)Jak vypada a co je vyznam slova podnikatel v CR a Rakousku, je videt napriklad na nasi Sumave a za carou. Tady se zamestnavaji (dle novin) snad Kazasi, (je to levnejsi=podnikavejsi=hihihi)v Rakousku, kde drevorubec bere trikrat vic, si zamestnavaji jen mistnaky, a jednoho nemce, co ale zije v regionu ...dle ceske "podnikatelske" logiky, je tedy Rakousko neefektivni socialisticka zeme asi:-) Ale ono je to secteno a podtrzeno zcela opacne: mistni maji job, nedoji se statni rozpocet na zbytecny podpory, a prospech z toho maji jejich firmy , doma platici dane atd, atd....u nas to je zcela opacne a to temer ve vsem...No jo, ale za tou carou na Sumave ty lesy spravuje jakysi cirkevni rad, krom lesu maji hospody, vinarny , pole atdatd...rustinu tam ale neuslysis, a proto se tam maji vsichni "spatne" zatimco my "ekonomicky tygr podle SantaKlauze se tu mame sqele, i kdyz jdeme do pr de le:-))
  • Autor takyrealista
  • Datum a čas 22.7.2011 16:35
Reaguj
Re: Horolezci bez bumážky.
Tak to sice není, ale to je celkem jedno. O pojištění vůbec nejde, protože já nejsem organizovyný horolezec a horolezecké pojištění mě ročně zabere cca 30 vteřin,takže postrádám to jednodužší pojištění, pokud jsem členem. U nás se tomu říká maloměšťáctví. Já jsem horolezec, hele, mám průkazku hééééč. Já jsem motorkář, hele mám průkazku héééééč. A jsem taky golfista, hele mám další průkazku hééééč......!! A jak začne být moderního něco jiného, tak se toho stanou členem. Dnes je moderní a společensky přínosné být členem golfového klubu a člen horosvazu, protože golfista je na úrovni a horolezec je neohrožený borec. Před lety to byl tenis a skvoš, ale to je dnes už společensky omyl. Za pár let to třeba bude vyšívání nebo basket.
  • Autor Realista
  • Datum a čas 18.7.2011 21:54
Reaguj
Horolezci bez bumážky.
Každej je ňákej – jak říkal Jan Werich. Třeba těmto lidem jde o to aby byli při svém horolezeckém či polohorolezeckém zájezdu někam nějak pojištěni a to je přes horolezecký klub nejjednodušší. A je celkem asi také fuk, jestli hrajou golf, sbírají známky nebo skáčou padákem. Každý, který má k horám nějaký vztah má moje sympatie.
Reaguj
Re: Horolezci bez bumážky.
Michale, přesně řečeno. A ty joudy jsem samozřejmě myslel obrazně, protože každý začínal od joudy. Já myslel lidi, kteří jedou jednou za rok na hory a není jim líto 400Kč za rok, ale ohání se členskou kartičkou horolezce. Mám dva takto zářné příklady 100m od baráku. Stejná dvojice má členství i v "golfklabu" a nějakém motorkářském spolku. Takže homo - horolezecgolistamotorkář. Nádhera !!!!!!
  • Autor realista
  • Datum a čas 18.7.2011 09:42
Reaguj
Saský lezci v Labském údolí
Jen upřesním informaci o kumulaci saských lezců.Jelikož do Labáku docela jezdím a mám přehled o návštěvnosti, tak můžu zodpovědně prohlásit, že saský lezci lezou v Labském údolí nejvíce v letě, kdy se nedá, kvůli vedru lézt pořádně sasku.Na jaře a na podzim lezou sasku a i tak není tolik lezců v Labském údolí na to, jak je to velká oblast proti oblastem třeba Tisá,Ostrov nebo oblastech, kde jsou skály blízko od auta.V Labáku je to do kopce dlouhý cesty málo lehkých a pro děti to není uplně OK pod skalama.Proto navštěvnost je poměrně malá, což vysledovalo i CHKO LP.
  • Autor Jeník Pleticha
  • Datum a čas 18.7.2011 06:57
Reaguj
Re: Re: Krkonoše
Nesmysl...alfou a omegou pro běžného spokojeného turistu, který se rád zase vrátí(a zase utratí peníze) je kvalita poskytovaných služeb a přístup k zákazníkovi. A co si budeme namlouvat, to pořád není žádná sláva. Dalším faktorem je prostě to, že dnes mají lidé větší výběr dostupných destinací než tomu bylo za totáče nebo první republiky. S tím se nedá nic dělat, to je objektivní trend.
  • Autor MichaelS
  • Datum a čas 17.7.2011 23:57
Reaguj
Re: Horolezci bez bumážky.
Českému horolezeckému svazu je buřt, jestli ochrana přírody povolí lezení pro všechny nebo jenom pro členy ČHS. Nové výjimky z ochranářskýh zákazů se naopak snaží vyjednávat pro všechny horolezce bez omezení. To ochranáři v Česku a na Slovensku mají stále utkvělou představu, že horolezec rovná se průkazka a to se rovná dodržování zásad ochrany přírody. To byla blbost už dávno, ale teď je to kardinální hovadina, když ČHS už asi pět let funguje podobně jako alpenvereiny - kdo zaplatí členství, je členem (a tím pádem mj. příspívá právě na to vyjednávání s ochranáři penězmi i vlivem) - a zároveň je přibližně stejné množství lidí organizováno v českých pobočkách rakouského alpského spolku, který také přijímá členy jen na základě zaplacených příspěvků.
Reaguj
Horolezci bez bumážky.
Pro joudy mám pochopeni. Přibližně před více než padesati lety jsem byl stejným joudou, který neměl ani páru jak to v horách chodí. Stejně jako se malé dítě musí naučit orientovat v tom světě dospělých, dávat jednu nožku před druhou a pohybovat se kupředu – anebo i někdy zpátky – musí si jouda – horolezec osvojit regule, které v této sféře platí. Proč ale pro pohyb v pro něj „zakázaných“ prostorách, které mu jednou v budoucnosti budou třeba blízké, musí mít v Čechách bumážku je mi záhadou. To neexistuje nikde v horách/skalách na světě – s vyjímkoou asi čtyřech oblastí ve Francii, které jsou ovšem soukromým terénem. Možná to kdysi existovalo ještě za vlády pana Ulbrichta v bývalém DDR, ale do těch dob se snad nebudeme vracet, ne? Myslím si, že je to podmíněno prostě honbou za mamonem, organizovaní svými čtyřmi stovkami přece jenom dají pěknou sumu dohromady a hlavně toto množství členů je jakýmsi potvrzením práce asociace – která ale, na druhou stranu, podle mého má jisté opodstatnění. Chtěl bych slyšet ty reakce třeba švýcarských lezců, kdyby jim SAC položil nůž na krk a vyžadoval od nich při lezení třeba na Handecku členskou legitimaci.
Reaguj
Celkem 20 příspěvků v diskuzi


Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací... celý článek

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

SLEDUJEME SOUDNÍ PROCES Urban a Linhart stojí před okresním soudem v Českých Budějovicích. Viní je ze smrti dvou mladých žen, které se pod jejich vedením zřítily na ferátách v Rakousku. Hlavní líčení skončí nejdříve
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Švýcarský alpský klub měl finančně úspěšný rok 2023

Švýcarský alpský klub měl finančně úspěšný rok 2023

Schweizer Alpen-Club (SAC) zaznamenal v roce 2023 velký hospodářský úspěch.
Nové technologie v módě

Nové technologie v módě

Vývoj oděvních technologií je tak rychlý, že jej ani nestačíme sledovat. Co je nového v textilním oboru? Společným jmenovatelem novinek je udržitelnosti a zákaznickýmu zážitek.
Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Exstarosta Pece vrací peníze z lanovky na Sněžku

Bývalý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek konečně vrací peníze, které pobíral z lanovky na Sněžku a které měl jako volený zastupitel ze zákona zakázáno inkasovat. Udělala to až na druhou výzvu

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce Turnov, Dlaskův statek 30.3.
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00
Hannibal - sněhové divadlo Rakousko, Sölden 5.4.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 6.-7.4. 6.4.
Vars - konec lyžování Francie, Vars 7.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 7.-11.4. Myslivost a lesnictví 7.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 7.-9.4. 7.4.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Valná hromada ČHS Praha 13.4.

Diskuse

strašná rychlost Skiák, 26.3.2024 17:25, 1 příspěvek
INU Horydoly - Andrea Černá, 25.3.2024 13:57, 2 příspěvky
INU Honza, 25.3.2024 13:26, 2 příspěvky
Nebudeme přece poukazovat... Michael Beranek, 25.3.2024 9:42, 5 příspěvků
INU Pišišvor, 24.3.2024 23:21, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 16:35, 5 příspěvků
re kladivo, 23.3.2024 14:08, 2 příspěvky
O otázku jak se nám všem ... Michael Beranek, 23.3.2024 13:49, 6 příspěvků
Holandsko - země byciklů Michael Beranek, 23.3.2024 13:15, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:46
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:45
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:42
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:40
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:37
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:36
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:35
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:33