Švýcarská dálniční známka

Švýcarská dálniční známka
Matterhorn.
Autor snímku Michal Fanta
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Švýcarská dálniční známka stojí 40 švýcarských franků i v roce 2023. Její cena se nezměnila od roku 1995. Dálniční známka - vignette, jak se jí říká ve Švýcarsku, platí čtrnáct měsíců od 1. prosince 2022 do 31. ledna 2024. 

Švýcarská dálniční známka
Švýcarské dálnice vyžadují dálniční známku.
Autor snímku Michael Beránek

Tento rok se jezdí po švýcarských dálnicích se žlutou dálniční známkou za 40 švýcarských franků. Ve Švýcarsku se prodává pouze celoroční dálniční známka. Známky s kratší dobou platnosti neexistují.

Dálniční známku ve Švýcarsku musejí mít osobní automobily, motocykly, všechny přívěsy a návěsy, kempry i obytná auta do hmotnosti 3,5 tuny, která využívají dálniční síť.

Koupíte ji na poště, u některých trafik (Kiosk), v odpočinkových restauracích na dálnici, u některých velkých benzinových pump a ve vybraných garážích. Také je k dostání na hranicích ve všech celním personálem obsazených celnicích. Zde můžete platit i cizími platidly (EUR, GBP, USD), ale jen bankovkami, při čemž zpátky dostanete vráceno ve švýcarských francích.

Švýcaři ji většinou kupují u švýcarského automobilového klubu TCS. Kdo si ji koupí přes oficiální prodejní místa TCS, na velkých celnicích na hranicích či na poště, zaplatí 40 CHF. Na internetu je potřeba dávat velký pozor. Někteří prodejci vyžadují až o 8 CHF více.

Švýcarskou známku prodávají také všechny evropské automobilové kluby. V České republice ji můžete koupit v pobočkách Automotoklubu.

Co vyžaduje policie od motoristů: Jedete na lyže do Švýcarska?

Švýcarská dálniční známka 2023.  

Kdo ji nemá a je švýcarskou policií přistižen na dálnici, zaplatí pokutu 200 franků a je zároveň donucen si ji okamžitě koupit. Vytáhne tedy z peněženky celkem 240 franků.

Podobnou pokutu zaplatí ten, který známku nekorektně připevní pomocí průhledné lepicí pásky, oboustranné lepicí folie anebo ji má volně loženou a nenalepenou. Také přenášení známek není dovoleno – i v případě poškození předního okna – při nutné výměně si musíte koupit známku ještě jednou.

Švýcarská policie je velice pozorná a nekompromisní, takže podle statistických čísel asi 75 % automobilistů bez známky přistihne a pokutuje. Ve švýcarské federaci platí silniční zákon a policie na to nekompromisně dohlíží. Proto se švýcarský automobilista většinou disciplinovaně podřídí a neporušuje pravidla silničního provozu.

 

Od roku 2020 platí dálniční známka nejen na dálnicích

Začátkem tohoto roku se síť švýcarských silnic, na kterých musí mít dálniční známku každé osobní auto, motocykl i přívěs, zvětšila o 400 km. Jedná se o dobře vybudované kantonální a státní silnice.

Další novinkou švýcarského silničního provozu je fakt, že od 15. ledna 2020 v kantonu Genf – Geneve – Ženeva existuje systém Stick’Air s patřičnou známkou. Je podobná podobné francouzské Crit’Air, která je v Ženeve také uznávaná. Systém by měl zamezit znečištění vzduchu během dopravní špičky v aglomeraci Ženevy, Carouge, Cologny, Lancy a Vernier. Veškerá vozidla bez této nálepky mají od 6 do 22 hodin do této zóny zakázaný vjezd.

Tato Umweltplakette / Badge environnement má několik kategorií a stojí 6 CHF. Je platná až do sešrotováni vozidla. Také v tomto případě, pochybíte-li, je místní policie přísná a nekompromisní.

Horydoly.czDálniční známky:

SlovinskoRakouskoSlovenskoMaďarskoŠvýcarskoEvropa

Švýcarští politici prohráli, dálniční známka nebude dražší

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jakýsi zádrhel....

Asi omylem administrator těchto stránek uveřejnil text z minulého roku. Prakticky vše zůstává stejné - cena i podmínky. Jsem přesvědčen že v krátké době si bude čtenář moct přečíst odpovídající text pro rok 2022 - a podívat se na barvu vignetty - která je tentokráte fialová.

Reaguj
Průjezd

Dálniční známka - vignette, jak se jí říká ve Švýcarsku, platí čtrnáct měsíců od 1. prosince  do 31. ledna následujícího roku a musí ji mít osobní automobily, motocykly a všechny přívěsy, kempry i obytná auta do hmotnosti 3,5 tuny. Známku i v tomto roce koupíte při vjezdu do Švýcarska na celnici (ne na každé!) na př. na konci německé dálnice na přechodu Lörrach / Basel, dá se také koupit ve Švýcarsku na poště, u některých trafik, v odpočinkových restauracích na dálnici a u některých benzinových pump. V České republice se dá koupit například v pobočkách Automotoklubu nebo v Německu u ADAC nebo na dálničních odpočívadlech, které jsou v blízkosti německo - švýcarských hranic. Dá se také koupit předem přes internet u oficilálních prodejců. Kdo ji nemá korektně nalepenou na předním skle anebo na motorce a je švýcarskou policií přistižen bez ní na dálnici, zaplatí pokutu a je zároveň donucen si ji okamžitě koupit.Švýcarská policie je velice pozorná a nekompromisní, takže tři čtvrtiny automobilistů bez známky přistihne.

Reaguj
Průjezd

Normálně si známku koupím na benzince před hranicemi (za eura vracejí jen franky!), nebo od celníka - celnice rovnou na hranicích (vracejí eura). Co na tom vidíš za problém? 

  • Autor Karel
  • Datum a čas 27.6.2018 11:17
Reaguj
Průjezd

Jak tedy dálniční známky řešíte v reálu při průjezdu? Jak se totiž ukázalo, tak je to tam poměrně zajímavé. Díval jsem se na známky na https://autotrip.cz/dalnicni-znamka-svycarsko/

  • Autor Jan
  • Datum a čas 27.6.2018 09:45
Reaguj
galérka má etiku?

nŽe zrovna na Horydoly se bude probírat morálka a etika by mne ani ve snu nenapadlo:-)

Reaguj
galérka má etiku?

Etika galerky je mýtus. Určitě exitují nějaká pravidla, která se více či méně dodržují, aby se navzájem okamžitě nepostříleli, ale práskači, neplatiči daní a alimentů, jsou nejčastěji kriminálníci - mezi ně se počítají příjemci dotací a uplacený politici. 

Reaguj
galérka má etiku

Ano, etika galérky většinou funguje. Na rozdíl od mnohých, kteří pochybně šíří morálku, jsou navonění, mají slušivé brýle, bílou košili, mluví spisovně, v textu neudělají chybu a po každém soustu si utřou ústa. Potom se ale zjistí, že hulí stát na daních, neplatí alimenty, práskají a krátí tržby. Na první pohled ale vypadají jako naprosto čistí mravokárci, pro které je etika nepřekročitelným zákonem.

Reaguj
...ve smyslu zákona

nezastávám se ani jedné strany.

Platon se nechal kvůli blbému zákonu odstranit a pak se zákon změnil a odstraněni byli jeho žalobci. Krásná oběť:-) Obdivuju ho, ale sám bych nabídku zdrhnutí z vězení, kterou mu všichni cpali (dokonce ho nechali odejí a on se zas vrátil) rozhodně využil a bez pocitu viny. Protože ten zákon byl taky blbost do nebe volající.

Přiznávám se, že když odjíždím z placenýho parkálu, kde jsem stál dvě minuty, tak nabídnu lístek dědovi, kterej zrovna přijíždí. 

Když je ta známka placená za rok a řidič ty silnice demoluje dva tři dny, tak mi to přijde tak, že zákon je zkrátka blbost a udělanej na míru na očorkování turistů.....

Proč to neudělaj krátkodobější, nevšiml jsem si, že by někdo prodával na třeba rakouský známky..... proč asi. 

Jasně zákony se musej ctít, jinak tady bude anarchie......

Osobně mazat sádlem sklo nebudu a ani jinak falšovat a prodávat, cítím, že je mi to proti srsti, ale každej jsme jinej a to že je tam možnost si koupit známku jenom na rok je prostě strašná kravina..... to cejtim taky. Asi bych to prostě objel po okreskách....

  • Autor Ra
  • Datum a čas 13.3.2015 12:37
Reaguj
Neexistuje zákon

helejďte, to nevokecáte. to je přeně na úrovni toho, když vlezete do muzea, pak strejdovi hlídačovi řeknete že se musíte jít ven vyčůrat a na hajzlíku si s kamarádem vyměníte košili a von se bude domáhat vstupu zpět do muzea a strejda hlídač mu to zbaští. mezi ostatními desetiletými kluky budete nepochybně předmětem obdivu jak jste s hlídačem vyjebali a jak vám zbylo na zmrzlinu.

prostě to řekněte natvrdo, v praxi je možné porušit smluvní podmínky, známku lepit na sklo vomaštěné opalovacím krémem aby šla sloupnout bez roztrhání, a přeprodat a pravděpodobně to nikdo neodhalí bo švýcarská policie nemá kapacity na to aby monitorovala inzerci na lezci. schovávat se za takové to vesnicky primitivní šibalství s filatelií je trapné.

jenom mi prosím vysvětlete, to jako někomu pošlete prachy a von pošle známku a voba se jako navzájem zachováte férově a nepodrazíte se? ikdyž o sobě navzájem víte že jste podvodníci? to vona tahle etika galérky takhle funguje? (nevím, fakt se upřímně ptám, logicky mi připadá, že občas musí nějakej hejl naletět. a popravdě, já s usvědčenými šibaly obchoduji velmi nerad...)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 12.3.2015 08:51
Reaguj
Neexistuje zákon

Základní faktografie:https://cs.wikipedia.org/wiki/Cenina  

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 11.3.2015 22:45
Reaguj
Celkem 26 příspěvků v diskuzi


Paříž: ulice bez aut, zakázané elektrokoloběžky, drahá SUV

Paříž: ulice bez aut, zakázané elektrokoloběžky, drahá SUV

Starostka Paříže Anne Hidalgo tvrdě šlape do příjemné dopravy v hlavním městě Francie. Zakázala sdílené elektrokoloběžky, vyhradila ulice pro pěší a cyklisty a zdražila parkování autům SUV.... celý článek

Deliveo Delivery Software spravuje zásilkové služby

Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Europe's top campsite is located in Austria

Europe's top campsite is located in Austria

On the basis of ratings by campers Camping.info , one of Europe's top camping guides, has selected the most popular from over 23,000 campsites in 44 European countries.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 6.-7.4. 6.4.
Vars - konec lyžování Francie, Vars 7.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 7.-11.4. Myslivost a lesnictví 7.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 7.-9.4. 7.4.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.

Diskuse

strašná rychlost Skiák, 26.3.2024 17:25, 1 příspěvek
INU Horydoly - Andrea Černá, 25.3.2024 13:57, 2 příspěvky
INU Honza, 25.3.2024 13:26, 2 příspěvky
Nebudeme přece poukazovat... Michael Beranek, 25.3.2024 9:42, 5 příspěvků
INU Pišišvor, 24.3.2024 23:21, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 16:35, 5 příspěvků
re kladivo, 23.3.2024 14:08, 2 příspěvky
O otázku jak se nám všem ... Michael Beranek, 23.3.2024 13:49, 6 příspěvků
Holandsko - země byciklů Michael Beranek, 23.3.2024 13:15, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Karel IV. Horydoly , 28.3.2024 15:06
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:46
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:45
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:42
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:40
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:37
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:36
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:35