Turecký cestovní průmysl doplatil na Erdoganovu totalitní politiku

Turecký cestovní průmysl doplatil na Erdoganovu totalitní politiku
Istanbul.
Autor snímku ARCHIV Mediatrust
SDÍLEJ:

Umírněný(?) islamista Recep Tayyip Erdogan, toho času turecký prezident, nejen že ničí solidní základy svého státu, ale teď už i přímo zabíjí cestovní průmysl. Příjmy tureckých hotelů klesly v tomto roce na polovinu a 40 % zaměstnanců se ocitlo na dlažbě. Drobné firmičky a živnostníky navázané na cestovní ruch, kteří přišli o práci, raději nikdo nepočítá.

Cestovnímu průmyslu se vždy daří v místech, kde je klid, stabilní politické prostředí a vládnou předvídatelné vlády. Důležité je také dobré počasí ať už v létě pod sluncem nebo v zimě na sněhové peřině.

Střílí Kurdy, bratříčkuje se s Rusy, vězní Turky

To všechno Turecko mělo až do doby, než k moci přišel islamista Erdogan. Stabilita politiky zmizela. Turisté se do Turecka bojí jezdit i létat.

Nejprve Erdogan zaútočil vojensky na Kurdy a ti mu to vrátili velkými bombovými útoky ve městech. Poté sestřelil ruskou stíhačku, rozkmotřil se s Putinem, aby se s ním po půl roce zase začal bratříčkovat. Zatím poslední ránu zasadil Erdogan cestovnímu ruchu zinscenovaným převratem a následným honem na politické odpůrce.

Připomeňme, že úplně stejně diletantskými kroky zničili své zlaté tele cestovního průmyslu Egypťané před dvěma lety. Kdo by tam teď létal letadlem, když okolo létají kulky.

Ze 30 miliard dolarů je najednou polovina    

V posledních letech počítali Turci tržby přímo z cestovního průmyslu okolo 30 miliard dolarů ročně. Tureckou riviéru navštěvovali především Arabové, Rusové a Evropané.

Profesní organizace tureckých hotelů TUROB vydala zprávu, že od ledna do října letošního roku klesla obsazenost hotelů o 50,4 % a příjem na pokoj se ve stejném období snížil o 42 %. "Někteří majitelé hotelů prodali byty, aby vyšli s penězi, a celý sektor musel propustit 40 % personálu," uvádí šéf hotelového svazu TUROB Timur Bayindir.

Dokonce i v hlavním městě Istanbulu klesla obsazenost hotelů o 25 % a průměrná cena za pokoj se snížila na 99,30 eura z loňských 124,10 eura. 

Ceny zájezdů z Česka do Turecka, Egypta i Tuniska jsou nejnižší za uplynulých 10 let. Ukázaly to statistiky prodeje last minute pobytů u cestovní agentury Invia, která je největším on-line prodejcem dovolených na českém trhu. "Průměrná cena prodaného zájezdu do Turecka aktuálně činí 13 687 Kč na osobu, což je o 3103 Kč méně než v loňském roce," uvádí Michal Tůma, marketingový ředitel Invia. "Čtyřčlenná rodina tak na svém pobytu ušetří přes 12 400 Kč." 

VIDEO Dovolená v Turecku

Banky nesnáší chaos a Erdogan nemá rád banky

Timus Bayindir odhaduje, že mnoho tureckých hotelů bude následovat praxi řeckých a italských konkurentů ve Středozemním moři. Na zimu zavřou.

Většina podnikatelů v cestovním ruchu podle něho začíná mít problémy se splácením půjček a získáváním provozních úvěrů. Nemají dost peněz z tržeb na placení a zároveň jim kvůli tomu banky nechtějí půjčovat. Do této situace je přivedl také prezident Erdogan. Banky si nejsou jisty, jak se politická a hospodářská situace v Turecku bude nadále vyvíjet, a proto peníze nepůjčují vůbec, nebo za vysoké úroky a s velkým jištěním.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu řekl, že banky, které po pokusu o převrat odmítají půjčovat, ho zrazují. "Banky, které odmítají půjčovat ve stavu, v jakém naše země je, a dokonce stornují půjčky pod vymyšlenými záminkami, ukazují, na které straně stojí. A není to na straně naší země a našeho lidu," uvedl Erdogan.

Češi odletěli z Turecka do Španělska

O Češích cestujících do Turecka na dovolenou, máme zatím jen neúplné zprávy. Letiště Praha, odkud odlétá valná většina Čechů na tureckou rekreaci, uvedlo, že do Turecka letělo v hlavní letní sezoně o dvě třetiny méně lidí než vloni.

Podle sčítání Letiště Praha stále strmě klesá Egypt a zpomaluje se pád Tuniska. Špatně je na tom také Řecko, kam letos odletělo o 7 % méně cestujících než vloni. Nejhůře na tom je ostrov Kos, který podle letiště spadl o závratných 40 %.

Proti tomu se o pětinu více létalo do Španělska a jako dovolenková destinace mezi Čechy se prosadil Baleárský ostrov Mallorca s přírůstkem 38 %. O polovinu stoupla Albánie, dobře je na tom i Kypr, Bulharsko a Malta. Tradičně se hodně létá do Chorvatska, nemluvě o 3/4 milionu českých turistů, kteří jedou autem po vlastní ose. 

Horydoly.czKlesá zájem o muslimské země, posiluje Chorvatsko

"Zájezdy do Španělska a na jeho ostrovy, zejména pak Kanárské a Baleárské ostrovy, byly téměř vyprodané již na začátku léta," uvádí Michal Tůma, marketingový ředitel internetové cestovní agentury Invia.

Asociace českých cestovních kanceláří letos eviduje snížení prodejů o 15 % z celkového počtu zájezdů. Jde zejména o pobyty s leteckou dopravou. "V příští sezoně lze díky příznivějším cenám pobytů očekávat návrat Čechů do Turecka, samozřejmě za předpokladu, že bezpečnostní situace v turistických letoviscích na Turecké riviéře bude nadále stabilní jako dosud," uvedla Kateřina Petříčková z asociace.

 

Horydoly.cz Turecko na Horydoly

Turecké jídloStolování je důležitéKebabPředkrmyRozmanitá kuchyněSladké pokušeníTurecká dopravaNa jachtěDálkové autobusyReklama na aerolinkyTurecké mořePotápění a plaváníTurecká zimaDovolená v zimě, Nové lyžařské Eldorádo, Turecké lyžováníTurecký businessErdoganova politika.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

A komu to vadí
Jak to myslíte nadprůměrní? Do Turecka se v minulých letech přesunula česká chudší klientela, která neměla na Chorvatsko a do Itálie na Bibione se jí už nechtělo. Teď mají utrum.
Reaguj
A komu to vadí
A komu to prosím vadí? Jezdit na tyhle typy dovolených mohou jen ti nadprůměrní a většinovému zbytku je to šumafuk. Ostatně jinde v blízké cizině to začíná bejt kvůli politické situaci stejný. Takže pro většinu platí ono staré známé - všude dobře, doma nejlíp, byť dnes to ani tu není to pravé ořechové....
  • Autor Honza
  • Datum a čas 11.12.2016 10:53
Reaguj
Čeština
Děkujeme za pozorné čtení. Opraveno.
Reaguj
Čeština
Drobné firmyčky ....? Podařený novotvar, jen co je pravda.
  • Autor Laďa
  • Datum a čas 8.12.2016 09:30
Reaguj
Egypt, Turecko, Tunis
Bohužel je to všechno pravda.
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 7.12.2016 23:44
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Jen co se přiblíží léto na dohled, začne se mluvit o trezorech. Proč? Protože všichni opustíme své byty, domy i firmy a vyrazíme na dovolenou. Při tom není nikomu lhostejné, co by se... celý článek

International Wine Show Prague

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

Český horolezecký svaz rozjel další disciplinární řízení proti zdejšímu šéfredaktorovi Kubovi Turkovi. Tentokrát na něj bafuňáři vytáhli, že si vyžádal jako člen svazu smlouvu mezi ČHS a Seznamem o využití databáze skal
Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Jen co se přiblíží léto na dohled, začne se mluvit o trezorech. Proč? Protože všichni opustíme své byty, domy i firmy a vyrazíme na dovolenou. Při tom není nikomu lhostejné, co by se
International Wine Show Prague

International Wine Show Prague

20. mezinárodní přehlídka vín IWSP (International Wine Show Prague) proběhla jako obvykle v hotelu Hilton. Pravidelně se jí účastní domácí i zahraniční majitelé vinoték, vinařství, barů a restaurací, hotelů, spolu distributory vína či
Chovatelská přehlídka v Padrti

Chovatelská přehlídka v Padrti

Chovatelská přehlídka Vojenských lesů a statků se konala u Padrťských rybníků. V náhorní kotlině středních Brd byla k vidění tradiční výstava trofejí.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků a Jesenicka.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Moravia Sport - veletrh Olomouc, Flora 22.-23.6. 22.6.
Bahna - den pozemního vojska Strašice   23.6.
Food Festival Nový Jičín, Archa 23.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 29.-30.6. 29.6.
Slavnosti na Reistně Valtice, Reistna 30.6.-1.7. 30.6.
Víkend s renesanciou Beckov 30.6.-1.7. 30.6.
Sochařské sympozium Hořice v P. 2.-29.7. 2.7.
Zraz Klubu slovenských turistov Piešťany 2.7.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Stoneleigh 3.-5.7. 3.7.
Přepadení řopíků Slavonice Vojenská historie 4.7. 14:00

Diskuse

Salza . placení za parkov... Milan, 22.6.2018 22:51, 2 příspěvky
Zimní přechod hřebene Krá... Hřebenovky, 22.6.2018 19:43, 1 příspěvek
FCM Kolíňák, 22.6.2018 18:06, 1 příspěvek
Koloběžka Milan, 21.6.2018 18:19, 8 příspěvků
Helma na kolo Marek, 21.6.2018 18:17, 16 příspěvků
nabídka půjčky armstrongholdingsplc, 20.6.2018 19:33, 6 příspěvků
doplnění Jarda, 20.6.2018 10:04, 2 příspěvky
Koloběžka Horydoly , 19.6.2018 15:30, 8 příspěvků
Helma na kolo Kuba Turek, 19.6.2018 15:22, 16 příspěvků
Koloběžka Mirek, 19.6.2018 12:50, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tour de aleje Horydoly , 22.6.2018 12:31
Odkaz všem starým lidem: ... milan šupa, 21.6.2018 18:03
Re: Zdravá strava Horydoly , 19.6.2018 0:10
Re: Šumava Horydoly , 19.6.2018 0:04
Safe Footwear Michael Smith, 16.6.2018 10:44
Job: Showman na veletrh v... Horydoly , 7.6.2018 11:21
Kurz lezení na pískovcový... Horydoly , 5.6.2018 13:26
Bikesraz na Vysočině 2018 Horydoly , 4.6.2018 12:18