Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!
Všude dobře, doma nejlíp?
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

NÁZOR Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako Evropana, který zastupuje víc, než jen svoji zemi. A jsem na to hrdý.

Jak na to

Pavel Dobrovský

Narodil jsem se roku 1979 v Praze. Už jako batole jsem věděl, že budu novinář, cestovatel a fotograf. Vydařilo se. Od konce devadesátých let pracuji v médiích zaměřujících na videohry a cestování. Často přednáším pro školy, festivalové publikum anebo pro kavárenské povaleče. Občas píšu scénáře pro televizi, chodím do rádií na rozhovory a moderuji. A všechno mě to baví.

INFO: Web a Flickr a Facebook

Bylo mi 10 let, když přišel listopad 1989. Moc si z toho nepamatuju. Sundávání fotek Husáka na škole, zahulené sály při zakládání Občanského fóra, pochod na Hrad, Havla na schodech v Rozhlase a další zmatené střípky (matka mě tahala sebou všude).

Taky si pamatuju, jak zbožně jsem listoval komiksy dovezenými ze západního Německa. Jak jsem ležel v dobrodružných knihách odehrávajících se v Americe (i USA). Jak jsem se nořil ve francouzských časopisech do fotek z celého světa. Jak jsem napnutě poslouchal, když se probíralo, že někdo zná někoho, kdo se právě vrátil ze západu.

A taky, že jsme jezdili do Jugošky a do Krkonoš, protože jinam to nešlo.

Jak mě bolelo, že nemůžu ven do světa. Ten pocit vyloučenosti a izolace od zbytku světa jsem tehdy neuměl definovat, ale byl tam.

Po 1989 jsme chvíli ukazovali pasy, za pár let nás přijali do Evropské unie a vnitřní hranice zmizely. I po letech: pokaždé, když najednou podél silnic vidím nápisy v cizí řeči nebo procházím evropským letištěm, cítím úžas a vděčnost, že jsem jinde a nikdo po mě nechce pas. Nikdo se na nic neptá. Cítím se bezpečně.

A ještě něco. Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako Evropana, který zastupuje víc, než jen svoji zemi. A jsem na to hrdý.

Evropa není Evropská unie, pravda, i když pro mě dost ano. Baví mě být součástí Evropské unie. Baví mě euro. Baví mě dotace. Baví mě volný pohyb. Volný trh. Baví mě aktivita EU v zahraničí. Baví mě vize EU. Spousta věcí se musí upravit, ale žádná z nich není tak dusivá, abych řval po czexitu nebo czechoutu. Benefity převažují nad negativy, alespoň v mém životě. A troufám si tvrdit, že v životech většiny obyvatel České republiky.

No a proč to píšu. Už pár dní víme, že podle GlobSecu chce cca 25 %t Čechů mezi 18 a 24 lety vystoupit z EU. Jsou to neinformovaní debilové. O tom zbytku složených ze starších ani nemluvím, to jsou informovaní debilové anebo prostě kreténi, což je horší a asi nepřekonatelné.

Takže vy mladý, hej! Vezměte na záda baťoh a táhněte do Evropy. Na tři měsíce. Zákaz návratu. Ať fňukají, že neumí řeč. Ať jejich rodiny trpí, že Anička nebo Honánek nejsou na večeři u zpráv TV Blábol o další migrantské krizi. To nikoho nedojme. Oni to přežijou. Možná dostanou do držky, no a? To se taky počítá. Ať cestují, ať se učí, ať chápou souvislosti, protože z český kotliny plné mediálních, mailových a facebookových tmářů to bez pořádné průpravy nejde.

Myslím, že se tomu taky říká "vystrčit hlavu z prdele". Takové nucené vykukování z prdele se dá dostopovat do dob, kdy lidé chodili na zkušenou do světa. Dokonce to bylo jeho povinností, pakliže se učil. Hloupý Honza, kupříkladu. Takže je to ověřené. Myslím, že je to nejlepší způsob, jak těm mladým udělat nějakou informační rovnováhu v hlavě. A už mě to tu nebaví psát, takže over and out.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

hloupý Honzo vystrč

   S článkem 100% souhlasím.

Dost se divím, kolik trefených hus se ozvalo. Tady na Horydoly bych to nečekal.

Reaguj
Bulvární slovník

Jo, už rozumím. (Já osobně nepokládám za nesvobodu hygienické normy, technické předpisy a pod., ale chápu, že to tak můžeš cítit.)

Reaguj
Bulvární slovník

mohl si v libovolné vesnici vlézt do kravína a nechat si nalejt mléko do petflašky. například. a podobně. zkus to teď.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 19.2.2018 08:36
Reaguj
Bulvární slovník

Myslíš ty postřílené, odpálené, utopené a zmizelé podnikatele i bílé koně? Nebo mi ještě něco uniklo?

Reaguj
Bulvární slovník

Devadesátý léta bylo takové okno svobody, kdy stará pravidla už neplatila a nová ještě nebyla ustanovena. Jsem rád, že jsem to mohl zažít, i když jsem to nedokázal využít. Byl to dobrej mejdan, trval docela dlouho a jsem rád, že jsem ho přežil, někteří to štěstí neměli.

  • Autor Arcikacíř
  • Datum a čas 18.2.2018 20:06
Reaguj
Bulvární slovník

Možná jsem hňup a některé věci nechápu, ale v čem Lukáši shledáváš nesvobodu v Čechách, když už ne rovnou totalitu jao Ota?

Reaguj
…nebo i ta hloupá Anglie…

…ještě by měl autor, aspoň nám hloupým, vysvětlit co míní tím slovním spojením *hloupá Anglie*…

Reaguj
Bulvární slovník

v nejbohatším období žijeme určitě. jestli v nejsvobodnějším, tak to pochybuju, jenom devadesátá léta, která zpětně vnímám jako takovej bezstarostnej mejdan, byla výrazně svobodnější (a já naivní blbec jsem se domníval, že to tak bude napořád a tak jsme měl fůru času, študoval a lezl po skalách místo toho, abych využil unikátní dobu a rozjel něco, co by mě učinilo rentiérem). a to jsem nezažil metternichovské rakousko, a tam to s tím úpěním pod knutou habsburků taky nebylo moc horký.

k článku: vulgární slovo někdy sedne. může v přiměřeném množství okořenit omáčku. ale baštit pepř lžící z hlubokýho talíře, to není nic moc.

autor zbaštil šalamounovo lejno. mnoho toho viděl a mnoho zažil. agorance a přezíravost zcestovalého se dá lidsky pochopit, ale můžeme se jí také posmívat, pravděpodobně není polyglot, a ovládá dva, možná tři cizí (evropské, žánop) jazyky slušně a další čtyři blbě, většina těch lidí, co potkal, prošla tvrdou selekcí znalosti angličtiny, a jeho názory a zkušenosti mohou být zcela zkreslené (možná ne, extrapoluji podle mnoha druhů "cestovatelů" které znám). ovšem ještě více toho neviděl a nezažil, některá města neviděl, v některých řekách se nekoupal, některé lidi nepoznal. onolze pro stromy nevidět les a objevit svět lze i v klášterním vydří.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 15.2.2018 11:48
Reaguj
Bulvární slovník

Tedy to by mě zajímalo, co si pod pojmem "totalita" představuješ. V Česku právě žijeme v jedné z nejbohatších zemí světa a zároveň v nejsvobodnějších.

Reaguj
Bulvární slovník

Sice nesouhlasím, ale nevadí. Diskusí se tříbí názory :-) Osobně mám pocit, že v totalitě (byť jiné než před 89.) žijeme již nějaký ten pátek. Takže nějaký nástup nehrozí, to je opožděné "prozření"… Ale u ČT nic překvapivého :-)

  • Autor -OB-
  • Datum a čas 14.2.2018 23:40
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.... celý článek

Vondruška a Gregorová z CzechTourism stojí před soudem

Jordánsko, klidná země na bouřlivém Blízkém Východě

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

RS Tour zkrachovala

RS Tour zkrachovala

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek. Včechny její klienty dostala ze zahraničí domů Slavia pojišťovna. Další dvě stovky klientů už neodcestovaly do Řecka a Bulharska.
ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.
Rekordní počet turistů přijel do Slovinska roku 2017

Rekordní počet turistů přijel do Slovinska roku 2017

Minulý rok byl výjimečný pro slovinský cestovní ruch, který zaznamenal rekordní počty turistů.
Jordánsko, klidná země na bouřlivém Blízkém Východě

Jordánsko, klidná země na bouřlivém Blízkém Východě

ROZHOVOR Adel Amin "Ukazujeme světu turistické možnosti Jordánska jako klidné země v rozbouřeném Blízkém Východě," říká zástupce Jordánské turistické asocice Adel Amin. "Jordánsko je sice velice malá země se šesti miliony obyvatel,
Vondruška a Gregorová z CzechTourism stojí před soudem

Vondruška a Gregorová z CzechTourism stojí před soudem

Před soudem právě stojí bývalý ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška a jeho podřízená Andrea Gregorová. Obžaloba jim klade za vinu, že jménem vládní agentury nakoupili sedm desítek voucherů na hotelové služby v Mariánských

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hodokvas rytíře Kobylky Sovinec 18.-19.8. Středověký jarmark 18.8.
Flora léto - veletrh Olomouc 16.-19.8. 19.8.
Agrosalon - veletrh Nitra, Agrokomplex 16.-19.8. 19.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Bonsaje - výstavy Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.8.-2.9. 24.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Turnaj o Dračí rád Beckov 25.-26.8. 25.8.
Slavnosti královny Elišky Hradec Králové 31.8.-1.9. 31.8.
Tournatur - veletrh Německo, Düsseldorf 31.8.-2.9. 31.8.

Diskuse

cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků
Hodinky Jiří, 11.8.2018 15:04, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11
GPS accuracy problems on ... ricardo brooks, 8.8.2018 8:09