Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!
Všude dobře, doma nejlíp?
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

NÁZOR Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako Evropana, který zastupuje víc, než jen svoji zemi. A jsem na to hrdý.

Jak na to

Pavel Dobrovský

Narodil jsem se roku 1979 v Praze. Už jako batole jsem věděl, že budu novinář, cestovatel a fotograf. Vydařilo se. Od konce devadesátých let pracuji v médiích zaměřujících na videohry a cestování. Často přednáším pro školy, festivalové publikum anebo pro kavárenské povaleče. Občas píšu scénáře pro televizi, chodím do rádií na rozhovory a moderuji. A všechno mě to baví.

INFO: Web a Flickr a Facebook

Bylo mi 10 let, když přišel listopad 1989. Moc si z toho nepamatuju. Sundávání fotek Husáka na škole, zahulené sály při zakládání Občanského fóra, pochod na Hrad, Havla na schodech v Rozhlase a další zmatené střípky (matka mě tahala sebou všude).

Taky si pamatuju, jak zbožně jsem listoval komiksy dovezenými ze západního Německa. Jak jsem ležel v dobrodružných knihách odehrávajících se v Americe (i USA). Jak jsem se nořil ve francouzských časopisech do fotek z celého světa. Jak jsem napnutě poslouchal, když se probíralo, že někdo zná někoho, kdo se právě vrátil ze západu.

A taky, že jsme jezdili do Jugošky a do Krkonoš, protože jinam to nešlo.

Jak mě bolelo, že nemůžu ven do světa. Ten pocit vyloučenosti a izolace od zbytku světa jsem tehdy neuměl definovat, ale byl tam.

Po 1989 jsme chvíli ukazovali pasy, za pár let nás přijali do Evropské unie a vnitřní hranice zmizely. I po letech: pokaždé, když najednou podél silnic vidím nápisy v cizí řeči nebo procházím evropským letištěm, cítím úžas a vděčnost, že jsem jinde a nikdo po mě nechce pas. Nikdo se na nic neptá. Cítím se bezpečně.

A ještě něco. Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako Evropana, který zastupuje víc, než jen svoji zemi. A jsem na to hrdý.

Evropa není Evropská unie, pravda, i když pro mě dost ano. Baví mě být součástí Evropské unie. Baví mě euro. Baví mě dotace. Baví mě volný pohyb. Volný trh. Baví mě aktivita EU v zahraničí. Baví mě vize EU. Spousta věcí se musí upravit, ale žádná z nich není tak dusivá, abych řval po czexitu nebo czechoutu. Benefity převažují nad negativy, alespoň v mém životě. A troufám si tvrdit, že v životech většiny obyvatel České republiky.

No a proč to píšu. Už pár dní víme, že podle GlobSecu chce cca 25 %t Čechů mezi 18 a 24 lety vystoupit z EU. Jsou to neinformovaní debilové. O tom zbytku složených ze starších ani nemluvím, to jsou informovaní debilové anebo prostě kreténi, což je horší a asi nepřekonatelné.

Takže vy mladý, hej! Vezměte na záda baťoh a táhněte do Evropy. Na tři měsíce. Zákaz návratu. Ať fňukají, že neumí řeč. Ať jejich rodiny trpí, že Anička nebo Honánek nejsou na večeři u zpráv TV Blábol o další migrantské krizi. To nikoho nedojme. Oni to přežijou. Možná dostanou do držky, no a? To se taky počítá. Ať cestují, ať se učí, ať chápou souvislosti, protože z český kotliny plné mediálních, mailových a facebookových tmářů to bez pořádné průpravy nejde.

Myslím, že se tomu taky říká "vystrčit hlavu z prdele". Takové nucené vykukování z prdele se dá dostopovat do dob, kdy lidé chodili na zkušenou do světa. Dokonce to bylo jeho povinností, pakliže se učil. Hloupý Honza, kupříkladu. Takže je to ověřené. Myslím, že je to nejlepší způsob, jak těm mladým udělat nějakou informační rovnováhu v hlavě. A už mě to tu nebaví psát, takže over and out.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Bulvární slovník

Jo, už rozumím. (Já osobně nepokládám za nesvobodu hygienické normy, technické předpisy a pod., ale chápu, že to tak můžeš cítit.)

Reaguj
Bulvární slovník

mohl si v libovolné vesnici vlézt do kravína a nechat si nalejt mléko do petflašky. například. a podobně. zkus to teď.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 19.2.2018 08:36
Reaguj
Bulvární slovník

Myslíš ty postřílené, odpálené, utopené a zmizelé podnikatele i bílé koně? Nebo mi ještě něco uniklo?

Reaguj
Bulvární slovník

Devadesátý léta bylo takové okno svobody, kdy stará pravidla už neplatila a nová ještě nebyla ustanovena. Jsem rád, že jsem to mohl zažít, i když jsem to nedokázal využít. Byl to dobrej mejdan, trval docela dlouho a jsem rád, že jsem ho přežil, někteří to štěstí neměli.

 • Autor Arcikacíř
 • Datum a čas 18.2.2018 20:06
Reaguj
Bulvární slovník

Možná jsem hňup a některé věci nechápu, ale v čem Lukáši shledáváš nesvobodu v Čechách, když už ne rovnou totalitu jao Ota?

Reaguj
…nebo i ta hloupá Anglie…

…ještě by měl autor, aspoň nám hloupým, vysvětlit co míní tím slovním spojením *hloupá Anglie*…

Reaguj
Bulvární slovník

v nejbohatším období žijeme určitě. jestli v nejsvobodnějším, tak to pochybuju, jenom devadesátá léta, která zpětně vnímám jako takovej bezstarostnej mejdan, byla výrazně svobodnější (a já naivní blbec jsem se domníval, že to tak bude napořád a tak jsme měl fůru času, študoval a lezl po skalách místo toho, abych využil unikátní dobu a rozjel něco, co by mě učinilo rentiérem). a to jsem nezažil metternichovské rakousko, a tam to s tím úpěním pod knutou habsburků taky nebylo moc horký.

k článku: vulgární slovo někdy sedne. může v přiměřeném množství okořenit omáčku. ale baštit pepř lžící z hlubokýho talíře, to není nic moc.

autor zbaštil šalamounovo lejno. mnoho toho viděl a mnoho zažil. agorance a přezíravost zcestovalého se dá lidsky pochopit, ale můžeme se jí také posmívat, pravděpodobně není polyglot, a ovládá dva, možná tři cizí (evropské, žánop) jazyky slušně a další čtyři blbě, většina těch lidí, co potkal, prošla tvrdou selekcí znalosti angličtiny, a jeho názory a zkušenosti mohou být zcela zkreslené (možná ne, extrapoluji podle mnoha druhů "cestovatelů" které znám). ovšem ještě více toho neviděl a nezažil, některá města neviděl, v některých řekách se nekoupal, některé lidi nepoznal. onolze pro stromy nevidět les a objevit svět lze i v klášterním vydří.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 15.2.2018 11:48
Reaguj
Bulvární slovník

Tedy to by mě zajímalo, co si pod pojmem "totalita" představuješ. V Česku právě žijeme v jedné z nejbohatších zemí světa a zároveň v nejsvobodnějších.

Reaguj
Bulvární slovník

Sice nesouhlasím, ale nevadí. Diskusí se tříbí názory :-) Osobně mám pocit, že v totalitě (byť jiné než před 89.) žijeme již nějaký ten pátek. Takže nějaký nástup nehrozí, to je opožděné "prozření"… Ale u ČT nic překvapivého :-)

 • Autor -OB-
 • Datum a čas 14.2.2018 23:40
Reaguj
Bulvární slovník

Autor je vůl, kterej si myslí, že je moudrý, protože sežral šalamounovo hovno.

 • Autor Arcikacíř
 • Datum a čas 14.2.2018 20:18
Reaguj
Celkem 21 příspěvků v diskuzi


Nora Dolanská skončila ve funkci ředitelky Středočeské centrály cestovního ruchu

Nora Dolanská skončila ve funkci ředitelky Středočeské centrály cestovního ruchu

Ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská rezignovala na svoji dosavadní funkci. O svém rozhodnutí informovala vedení Středočeského kraje.... celý článek

Polský zlotý navazuje na historické zlatky

Zákazníci mohou mít potíže s lavinovým batohem Mammut 3.0

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

NÁZOR Cestováním po světě jsem strávil pěkných pár dlouhých let. Ať to byla Afrika, Asie, Amerika nebo Pacifik nebo i ta hloupá Anglie, všude mě vnímali jako člověka ze starého kontinentu, jako
Návrh na neplatnost volby prezidenta Miloše Zemana

Návrh na neplatnost volby prezidenta Miloše Zemana

Podnět k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně na neplatnost volby prezidenta Miloše Zemana podala Bohdana Holá. Využila poslední den lhůty, kterou určuje zákon. Upozorňuje na neúplný seznam sponzorů Zemanovy kampaně, jeho netransparentnost a pozdní
Do Dubaje vloni přijelo 70 tisíc Čechů

Do Dubaje vloni přijelo 70 tisíc Čechů

69 476 českých turistů strávilo loňskou dovolenou v Dubaji. Bylo to o čtvrtinu více než v roce 2016. Celkem do Dubaje přijelo na dovolenou 16 milionů návštěvníků.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků a Jesenicka.
Velorama otevřela obchod s koloběžkami a skládačkami v Holešovicích

Velorama otevřela obchod s koloběžkami a skládačkami v Holešovicích

Pražský obchod Velorama zaměřený na koloběžky a skládací kola přestěhoval jeho majitel Ladislav Bláha do Holešovic. Je to už třetí místo, kde své cyklospeciality prodává, neboť vždy směřoval za svými zákazníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.
Outdoor Show - veletrh Velká Británie, Londýn 23.-25.2. 23.2.
Rossignol Demo Tour
Buková hora 24.-25.2. 24.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 21.-25.2. 25.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 21.-25.2. 25.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 25.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 21.-25.2. 25.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-4.3. 28.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 1.-4.3. 1.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 2.-4.3. 2.3.

Diskuse

Funkční prádlo Sensor Kamil, 23.2.2018 10:36, 18 příspěvků
Vampires Vampires_Empire, 23.2.2018 5:10, 1 příspěvek
smoothie O., 22.2.2018 18:14, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 14:50, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 14:34, 6 příspěvků
Určitě ano! Věra Boudová, 22.2.2018 11:50, 1 příspěvek
smoothie Ondra, 22.2.2018 11:29, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 11:16, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 10:47, 6 příspěvků
Elektrokolo Ivos, 21.2.2018 22:50, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Výběr elektrokola Horydoly , 23.2.2018 18:20
Výběr elektrokola Petra Svobodová, 22.2.2018 17:02
Česko-polský projekt se b... Horydoly , 22.2.2018 10:34
Veletrh cestovního ruchu ... Horydoly , 22.2.2018 10:33
Cena Josefa Vavrouška Horydoly , 22.2.2018 10:00
Ledopád v Labském dole Horydoly , 21.2.2018 1:04
Labský důl Kuba Turek, 21.2.2018 0:19
Re: Canon - dárek k zrcad... Horydoly , 20.2.2018 22:39