Jak přežít ve zdraví cestu letadlem

Jak přežít ve zdraví cestu letadlem
Airbus A380 se předvádí na Dubai Air Show v barvách Emirates.
Autor snímku © Airbus SAS - A. Doumenjou
SDÍLEJ:

Představa cesty letadlem sama o sobě působí mnoha lidem zdravotní potíže. Další se jen těžko vyrovnávají se změnou tlaku či otřesy letadla při průletu turbulencemi. Avšak i pokud máte to štěstí a mezi podobně handikepované jedince nepatříte, můžete cestu letadlem posléze odstonat. Na co si tedy hlavně dát pozor?

Hrůzostrašné zprávy se valí na létající cestující! Na nic raději nesahejte, raději si nikam nesedejte a o nic se neopírejte.

Na záchodě nesedejte

Toalety nikoli překvapivě patří mezi rizikové zóny na palubě letadla. Dle měření provedených americkým úřadem CDC (Center for Disease Control and Prevention) byly toalety klasifikovány jako místa se zvýšeným výskytem virů způsobujících jak ptačí chřipku, tak epidemii SARS (samozřejmě v době, kdy tyto epidemie byly aktuální).

Pro snížení rizika nákazy jak těmito, tak i některou běžnější nemocí, je dobré mít s sebou balení papírových kapesníků a s nimi otřít prkénko a pak stisknout splachovadlo. Někdy se také doporučuje použít vlastní dezinfekci, je ale otázka, jak tuto dezinfekci na palubu letadla přes bezpečností kontrolu dostat.

Představa, že především při krátkých letech je lepší nutkání vydržet a na toaletu si zajít na letišti, je dosti iluzorní. Stačí se trochu hlouběji zamyslet nad otázkou, kdo toalety na letištích využívá. Nejsou to náhodou titíž lidé, kteří pak letí letadlem?

V sedadle se neopírejte

Ale ani přímo na svém sedadle si nemůžete být jisti. Dlouhý monotónní let svádí k tomu, opřít se hlavou o sedadlo, zavřít oči a možná i usnout. Pro větší pohodlí jsou sedadla obvykle vybavena různými polštářky a dečkami pod hlavu.

Položili jste si někdy otázku, jak často se tyto textilie perou? Tuto otázku si položili v roce 2007 novináři z Wall Street Journal a výsledky, k nimž ve svém průzkumu dospěli, nejsou nijak potěšitelné. Pokud se na látce nevyskytly skvrny, které by mohly vzbudit pozornost cestujících, praly se textilie běžně jen v pěti- či vícedenních intervalech, v extrémním případě dokonce jen jednou za třicet dní.

Pokud vám tedy v příručním zavazadle zbývá trochu místa, vezměte si s sebou raději polštářek či dečku vlastní a po cestě je raději ihned vyperte.

Zavazadla nikam neodkládejte

Přihrádka na drobné předměty, zabudovaná do sedadla spolucestujícího před vámi, vybízí k uložení vašich věcí. Při bližším pohledu tam ale často můžete odhalit ostříhané či okousané nehty, drobky z různých tyčinek a jiných produktů nabízených na palubě letadla k občerstvení a další chuťovky.

Neuškodí tedy vzít s sebou igelitku navíc a například kabelku do ní vložit před tím, než přihrádku využijeme. Pro přistání se pak igelitky co nejrychleji zbavit.

U stolku nejezte

Podobně i výklopný stoleček u vaší sedačky by měl sloužit především jako prostor, na které si položíte jídlo, ale často jej někteří cestující používají i k jiným účelům. Podle svědectví letušek není výjimkou, že si na něj někdo odloží použitou žvýkačku, nebo jej dokonce použije k přebalení dítěte.

Výzkum provedený u tří velkých leteckých společností v roce 2007 skupinou vědců z University of Arizona prokázal, že na 60 % stolků se vyskytovala vůči řadě antibiotik rezistentní bakterie MRSA, methicilin-rezistentní zlatý stafylokok. Opět tedy neuškodí vzít si s sebou igelitku či nějaký nepoužívaný kus látky a tu si přes stolek rozprostřít, než se dáte do jídla. Případně můžete použít i výše zmíněnou dezinfekci, pokud se vám ji už podařilo pronést na palubu.

Přehnané obavy nebo opatrná prevence?

Pro uklidnění na závěr je však třeba připomenout, že většina výše uvedených průzkumů byla prováděna na letadlech sloužících v transkontinentální přepravě. Pokud tedy létáte jen v rámci Evropy, samozřejmě není příliš pravděpodobné, že se po jedné návštěvě toalety nakazíte virem SARS.

A už vůbec si nedělejte iluze o tom, že autobusy a vlaky z hlediska hygieny letadla nějak převyšují. Nepodceňovat riziko se však vždy může jen vyplatit.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Trochu rozumu prosím

Jéžiš to je hovadina! Helmu doma nosíš? Gumové rukavice máš ve vlaku a busu? Roušku nosíš na ulici? 

  • Autor brix
  • Datum a čas 6.6.2016 13:36
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Poláček:

Poláček: "Tiše brečím, protože mám pocit, že umřu."

Reportér Tomáš Poláček bude vyprávět o své cestě stopem napříč Afrikou v Neobyčejné klubovně ve Vršovicích. Přednáška je zdarma.... celý článek

TEST Skládací láhev Hydrapak Stash

Svazijci nejsou Švýcaři, zdůrazňuje král Mswati III.

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Svazijci nejsou Švýcaři, zdůrazňuje král Mswati III.

Svazijci nejsou Švýcaři, zdůrazňuje král Mswati III.

GLOSA Mswati III., král svazijského království v Jižní Africe nechal svou zemi přejmenovat na Království Swatini, protože se prý mezinárodní označení Swaziland plete se jménem Switzerland.
Katalog průvodců České republiky 2018

Katalog průvodců České republiky 2018

RECENZE Více než čtyři stovky turistických průvodců najdete v brožuře, kterou jako každý rok vydala Asociace průvodců České repoubliky. Výtisk je zdarma a najdete v něm průvodce zaměřené jak na tuzemský cestovní ruch,
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Parkování u letiště Praha: free lokality do 10 km od terminálů

Parkování u letiště Praha: free lokality do 10 km od terminálů

Pokud si myslíte, že svoje parkování u letiště Václava Havla v Praze odbudete jednoduchým odstavením auta v některé z blízkých ulic, a k terminálům poté snadno dojdete za pár minut pěšky, budeme vás bohužel muset vyvést z omylu.
Jízdní řády na internetu

Jízdní řády na internetu

Kudy kam? Přinášíme výběr jízdních řádů hromadné dopravy mezinárodní, vnitrostátní i městské.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Švýcarsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 21.5. 19:00
WTF - veletrh Čína, Šanghaj 24.-27.5. 24.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 25.-27.5. Lodě a čluny 25.5.
Asie - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Zuzana Pilzová 25.5. 19:00
Westernový den Semily, Ostrov 26.5.
Příběh Tibetu - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 28.2.-27.5. 27.5.
Švýcarsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 28.5. 19:00
Amazonie - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Petr Jan Juračka 1.6. 19:00
Kerály Indie - diashow
Praha, Centrum Černý Most Přednáší Robin Pacis 5.6. 18:00
Pěšky z Mexika do Kanady - přednáška Praha, Městská knihovna Přednáší Monika Benešová 8.6. 19:00

Diskuse

pod bašteckým jezem střelec, 21.5.2018 13:19, 3 příspěvky
copy paste Horydoly , 21.5.2018 13:14, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Horydoly , 21.5.2018 13:09, 2 příspěvky
copy paste bláboly, 21.5.2018 12:32, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Kamil, 21.5.2018 12:30, 2 příspěvky
Ferratova brzda? Kuba Turek, 21.5.2018 1:49, 12 příspěvků
Ferratova brzda? Dan, 21.5.2018 0:04, 12 příspěvků
Městské kolo Marta, 20.5.2018 21:38, 15 příspěvků
Elektrokolo motor Marek, 20.5.2018 14:49, 49 příspěvků
Brusle Laďka, 19.5.2018 21:38, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Středomoří Horydoly , 21.5.2018 11:37
Re: Čo nám chce povedať c... Jakub Lakatoš, 20.5.2018 23:59
Slušní lidé nepotřebují d... milan šupa, 18.5.2018 18:39
Cykloservisy / cykloshopy... Horydoly , 18.5.2018 18:27
Hotelbeds Group provides ... Horydoly , 18.5.2018 18:12
Mariánské Lázně Horydoly , 18.5.2018 18:09
Re: Vila Vlastimila Luhač... Horydoly , 18.5.2018 10:21
Vila Vlastimila Horydoly , 18.5.2018 1:26