Last minute? Tady je stručný návod

Last minute? Tady je stručný návod
Dominikánská republika. Windsurfing a kitesurfing u Cabarete.
Autor snímku Ministerstvo cestovního ruchu Dominikánské republiky
SDÍLEJ:

Máte možnost vzít si dovolenou ze dne na den a sbalit kufr během pár hodin? Máte rádi neplánovaná rozhodnutí? Pak jistě rádi využijete možnosti jet na dovolenou v rámci nabídky Last minute. Ale víte jak si v takové nabídce vybrat?

"Doporučujeme klientům, aby se informovali o všech důležitých náležitostech své dovolené, třeba i jak daleko to budou mít na pláž. Hotel přímo u moře podle katalogu totiž může ve skutečnosti znamenat i kilometrovou cestu za koupáním," říká Tatiana Poláková z cestovní kanceláře Neckermann.

Pro nákup na poslední chvíli je používáno více termínů. Zavedené jsou tyto pojmy:

Last minute či Last moment označuje nabídku zájezdu na poslední chvíli, zhruba dva až šest týdnů před odletem.

Super last minute je termín používaný pro nabídku zájezdů jeden až sedm dnů před odletem.

Buy and fly je nabídka zájezdů s odletem většinou tentýž den. Takový zájezd vyberete a koupíte až přímo před odletem na letišti.

 

Další pojmy spojené s last minute jsou většinou individuální názvy jednotlivých cestovních kanceláří pro některé z výše uvedených produktů.

Konečná cena

"Cena je klíčový aspekt při výběru last minute zájezdů. Sleva z původní ceny může být výrazná, ale nenechte se zlákat koupí výhodné dovolené bez řádného posouzení nabídky," upozorňuje Tatiana Poláková.

Jsou v zájezdu zahrnuté všechny náklady, jako je nutnost dálničních známek při cestování vlastní dopravou? Nebo třeba letištní taxy nebo jiné letecké příplatky? Informujte se také na aktuální ceny paliva do vašeho vozu v daných zemích. Nezapomínejte si také k ceně přičíst odpovídající zdravotní pojištění a případné povinné či nutné očkování.

Poloha x umístění hotelu

Pečlivě se vyptejte na detaily umístění hotelu. Informace, že "hotel se nachází přímo u moře," může znamenat, že sice leží přímo u moře, ale není u něj žádná pláž, pouze skalnatý útes.

Pod popisem "s krásným panoramatickým výhledem" se pravděpodobně skrývá ubytování umístěné vysoko na kopci.

Je-li hotel v letovisku "s bohatými možnostmi zábavy," nebo "s centrální polohou," pak očekávejte rušnou oblast, kde to celou noc žije.

Naopak "rychle se rozvíjející letovisko" může být krycím názvem pro oblast s rozestavěnými hotely, kde je dosud nedostatečně vybudovaná infrastruktura.

Umístnění pokoje a výhled na moře

Pokud je pro vás důležitý výhled na západ slunce nad mořem přímo z pokoje, pak si ověřte, že vaše okno skutečně povede tím správným směrem. Informace "na straně k moři," nezaručuje, že na azurové vlny zaručeně uvidíte. Mezi hotelem a mořem se mohou nacházet jiné budovy nebo stromy.

"Boční výhled na moře" neznamená, že se postavíte na balkón a uvidíte pláž jako na dlani. Často se kvůli idylickému pohledu na hladinu musíte z balkónu vyklonit.

U výhledu do krajiny neočekávejte vždy jenom krásné louky a lesy. Krajinou se rozumí také třeba silnice nebo stavba.

Popis "účelně zařízené pokoje" zpravidla znamená, že místnosti jsou skromně vybavené. "Přátelsky zařízené pokoje" disponují obvykle stejným vybavením jako účelně zařízené, ale v hezčích barvách.

Řecké ostrovy ve Středozemním moři. 

Délka zájezdu

Dobře se informujte o reálné délce pobytu. Informace o počtu strávených dní může být zavádějící a může znamenat přílet před půlnocí a odlet po půlnoci, což na první pohled prodlouží pobyt o dva dny. První a poslední den však strávíte čekáním v recepci.

Proto se raději orientujte podle počtu nocí. První a poslední den je zpravidla určený na dopravu, klienti mají nárok na pokoje až od 14:00 h a poslední den musí pokoje do 12:00 h opustit.

Doprava

Pečlivě prostudujte, co všechno zahrnuje cena za dopravu. Důležité je, zda je u letecké dopravy v ceně započítán i transfer z letiště a na letiště.

Dobré je ujasnit si délku letu - zda se jedná o přímé spojení nebo let s mezipřistáním, který nakonec trvá dvakrát déle.

"Přímý let" nemusí vždy znamenat, že letadlo letí rovnou z bodu A do bodu B. Může mít mezipřistání, při němž vy nemusíte z letadla vystoupit.

 Airbus A350.

Tři dobré rady na závěr

1) Nechte si předložit řádný certifikát o pojištění proti úpadku, čímž minimalizujete případné nepříjemné překvapení. Každá cestovní kancelář by tuto informaci měla mít také na internetu.

2) Pečlivě prostudujte cestovní smlouvu (obsahuje mimo jiné přesné označení cestovní kanceláře, místo pobytu, druh dopravy, vzdálenost hotelu od pláže, druh pokoje) a seznamte se s obchodními podmínkami.

3) Prověřte si reference cestovní kanceláře, destinace a dispozice hotelu na internetových diskusních fórech. Tento fenomén získává stále větší oblibu a lidé živě sdílejí své zkušenosti s jednotlivými hotely, službami i společnostmi.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

První místo v kategorii Nejlepší cestovní kancelář, do které jsou automaticky zařazeny všechny cestovní kanceláře působící na území České republiky, získala cestovní kancelář Vítkovice Tours v rámci Velké ceny cestovního ruchu vyhlašované... celý článek

Velká cena cestovního ruchu

Kde se natáčeli Četníci z Luhačovic, můžete bydlet v hotelu Popper

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Kdo nosí dárky? Ježíšek a ti druzí

Kdo nosí dárky? Ježíšek a ti druzí

První vánoční betlém postavil 1223 František z Assisi v italské Umbrii. Později založil františkánský řád a stal se svatým. Do Česka se dostal první betlém v roce 1560, kdy byl vystaven v kostele svatého Klimenta
Velorama se stěhuje do Holešovic

Velorama se stěhuje do Holešovic

Obchod Velorama zaměřený na koloběžky a skládací kola se stěhuje. Během své existence míří už do třetí pražské čtvrti. Od 16. ledna ho najdete na adrese Osadní 16 v Holešovicích. 
Jarní prázdniny 2017/2018 na Slovensku

Jarní prázdniny 2017/2018 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny jsou jednotné pro všechny školy a žáky.
S Bitcoinem si dnes koupíte i dovolenou

S Bitcoinem si dnes koupíte i dovolenou

O Bitcoinu dnes slyšel vzhledem k jeho všudypřítomnosti v médiích snad každý. Pokud o Bitcoinu nevíte nic, tak ve zkratce se jedná o vcelku novou měnu, která existuje pouze v digitální podobě, a v posledních několika letech se hodnota
Nová jména horských průvodců

Nová jména horských průvodců

Koncem loňského roku se rozšířily řady horských průvodců. Tuzemskou licenci získali Rút Buršíková, Jindřich Sýkora, Marek Malík a Aleš Urbanec. Národní licence je dobrá pro český živnostenský úřad a chození s klienty po

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 25.-28.1. 25.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 25.-28.1. 25.1.
SIA Snow Show - veletrh USA, Denver 25.-28.1. 25.1.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 25.-28.1. 25.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 26.-28.1. 26.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 26.-28.1. 26.1.
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-31.1. 28.1.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 1.-4.2. 1.2.

Diskuse

Elektrokolo motor Adam, 22.1.2018 15:00, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Radek, 22.1.2018 10:53, 2 příspěvky
batoh Horydoly , 21.1.2018 23:22, 11 příspěvků
batoh Jana, 21.1.2018 21:49, 11 příspěvků
Elektrokolo motor Karel, 20.1.2018 16:25, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Pavel, 19.1.2018 21:54, 2 příspěvky
Vše o Parlamentních liste... Horydoly - Andrea Černá, 19.1.2018 21:04, 7 příspěvků
Vše o Parlamentních liste... Jakub, 19.1.2018 18:34, 7 příspěvků
už žádná trubičková pera ... Bára, 19.1.2018 17:26, 9 příspěvků
Chotouň Lucka, 19.1.2018 9:00, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slatiňany: Kde ženy vládnou Horydoly , 22.1.2018 12:36
Veletrhy v zahraničí Horydoly , 22.1.2018 12:11
Re: Snowhill 2018 Horydoly , 22.1.2018 9:39
Rokytnice - Lysá hora Horydoly , 20.1.2018 12:00
ROKYTNICE NABÍZÍ SKVĚLÉ L... Horydoly , 20.1.2018 2:29
Skiareál Ještěd láká na s... Horydoly , 20.1.2018 1:58
LN 13.1.2018, Češi na ces... Kuba Turek, 19.1.2018 15:18
Články, vysvětlení a doplňky Horydoly , 19.1.2018 15:03