Nebudete-li dnes pilně pracovat, budete zítra pilně hledat práci

Nebudete-li dnes pilně pracovat, budete zítra pilně hledat práci
SDÍLEJ:

Zlatá slova, chtělo by se říci po přečtení titulku tohoto článku. Každý zaměstnavatel i zaměstnanec na celém světě si je toho vědom. Německá firma v Číně si toto heslo dokonce vyvěsila do výrobní haly. Jen Společnosti pro fair trade se to zdá být společensky neodpovědné. Prý se pod transparentem šije outdoorové oblečení v nelidských podmínkách.

Jak na to

Metodika výzkumu ve Vietnamu a v Číně:
Výzkum Společnosti pro fair trade byl založen na rozhovorech s dělníky ze dvou vietnamských továren vyrábějících pro značky Columbia, Vaude a Tatonka. V Číně byli dotazováni dělníci z osmi továren, jejichž odběrateli jsou například Columbia, Declathon, Adidas, The North Face, Nike, Alpine Pro či Helly Hansen. Rozhovory proběhly v roce 2010 a byly vedeny mimo prostředí továrny a se zárukou anonymity.

Připomeňme, že alternativou těžké práce šiček v Asii je hlad. Jejich zaměstnání není jednoduché a někdy vyčerpává, ale chudé políčko rýže by jim vynášelo mnohem méně a ještě k tomu s nejistým výsledkem kvůli počasí.

Tvrdá práce nebo hlad

Továrny, které zčásti zásobují západní svět, zachránily jihovýchodní Asii od hladomorů a dávají vydělat lidem s minimálním vzděláním a špatnými vyhlídkami do budoucnosti.

Zároveň je potřeba si uvědomit, že mzdové náklady v Asii za posledních pár let vzrotly tak, že se část výroby stěhuje nazpátek do Ameriky a Evropy. Stejnou práci za podobné peníze zase dělají Evropané a Američané.

Je to opravdu nelidské?

Posuďte sami, co Společnost pro fair trade považuje za nelidské zacházení ve vietnamských a čínských továrnách:

* Extrémně dlouhá pracovní doba. Průměrná pracovní doba ve Vietnamu je až 16 hodin denně 6 dní v týdnu.

"Normální pracovní doba dělníkům končí v pět hodin odpoledne. Od šesti do deseti hodin večer nastupují na přesčasy. I s přesčasy si vydělají ekvivalent 50 eur. Tato částka však nestačí ani na základní živobytí," domnívá se Anna Cisariková z české Společnosti pro fair trade. V Číně je oproti Vietnamu pracovní doba o něco nižší: 10–12 hodin 6 až 7 dní v týdnu. Ve třech z osmi sledovaných čínských továren mají zaměstnanci jen dva dny volna za měsíc.

* I přes obrovské přesčasy zůstávají mzdy velice nízké. Stačí jen na základní potraviny.

"Dá se s tím vyžít jen stěží. Většinou to stačí na pár misek masa nebo zeleniny za měsíc, jinak jíme pouze rýži," uvedla dělnice z vietnamské továrny vyrábějící pro značku Tatonka.

V Číně byla nejnižší mzda zjištěna v továrně produkující mimo jiné pro Helly Hansen, kde si dělníci vydělají pouhých 1200 RMB (asi 137 EUR), přičemž mzda potřebná k zajištění základních životních nákladů činila v Číně pro rok 2009 dle organizace Asia Floor Wage 1639 RMB. V dalších továrnách lze hovořit o průměrné mzdě 2 000 RMB, polovina je tvořena prací přesčas.

* Příplatek za přesčasy vyplácely v Číně jen dvě z osmi továren. Jednou z oněch dvou továren dodržujících čínskou legislativu je továrna vlastněná českou společností Alpine Pro.

* Firmy zadržují měsíční mzdy, aby dělníci nemohli snadno odejít. Jedna z čínských továren vyplácí mzdy pouze každé tři měsíce.

* Není možné zakládat nezávislé odbory, které by hájily zájmy nespokojených zaměstnanců.

* Hrubé zacházení, urážky, nadávky. "Neurazí-li jednotlivce, pak budou jistě hanobit všechny dohromady. Dělají to, protože si myslí, že na to mají právo ze své pozice nadřízeného," uvedl jeden z dělníků vietnamské továrny vyrábějící pro značky Columbia a Vaude.

* Opakované zaměstnávání na nevýhodné krátkodobé smlouvy v Číně.

DOKUMENTY KE STAŽENÍ:

Výrobci outdoorových oděvů ve Vietnamu a Číně

Společenská odpovědnost firem v outdoorovém průmyslu

ROZHOVOR Anna Cisáriková

Anna Cisáriková ze Společnosti pro fair trade vede kampaň nazvanou Ušili to na nás proti outdoorovým firmám, které šijí ve Vietnamu a Číně. Zeptali jsme se jí na praktický dopad aktivit, které má v popisu práce

Uvádíte, že při výzkumu v Asii jste se dotazovali anonymně, protože lidé se báli o práci. Proč se o ní bojí, když je podle vás tak strašná?

Nemají jinou alternativu. Další alternativní práce tam nejsou.

Jak si představujete fair rozdělování zisků mezi majiteli a zaměstnanci?

Mzda by měly pokrývat životní náklady. To je jídlo, bydlení a vzdělání. Zaměstnanci by si také měli něco ušetřit, aby se vymanili z této situace.

Jak si to představujete konkrétně?

Víme, že z nejlevnějšího trika dostanou zaměstnanci jedno až dvě procenta jeho konečné ceny. Kdyby se zdvojnásobila mzda, bylo by to jen nepatrné zvýšení nákladů a to majitelům nic neudělá. Při tom by vyšší plat pokryl právě základní životní náklady.

Z jakých ekonomických čísel vycházíte? Nad tímto tématem se zamýšlí mnoho výtečných mozků a počítá je mnoho dobře placených ekonomů.

Mzdy jsou velmi nízké a podle našich propočtů by jejich zvýšení bylo jednoduché.

Nechala byste raději zkrachovat firmu a poslala lidi hladovět, nebo byste je dál zaměstnávala v těžkých podmínkách?

Naše kampaň nechce zrušit firmy. Zvýšení mezd je možné i při zachování konečné ceny oblečení.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pracovitost

Ja si myslim, ze nejaka ta prace se pro nas vzdycky najde. Ale nesmime byt lini a doopravdy makat.Ja treba hledal praci asi 5 mesicu, vyzkousel vsechny mozne pracovni portaly od jobs, annonce, www.pracomat.cz nebo volnamistacz. Nakonec se mi postestilo sehnat slusne placene misto, ale je to tvrda drina a je potreba vydrzet. 

  • Autor Petr
  • Datum a čas 27.8.2015 22:21
Reaguj
klasické háčky
Celej tenhle aktivistickej binec má několik tradičních háčků:1) pro firmy jsou podstatné platné zákony (naše i čínské) a ne pochybné normy nějakých aktivistů. 2) celá kauza bude patrně o výpalném - už víme, kdo nehodlá vyhazovat peníze na "sponzorské dary" aktivistickým vyžírkům3) pokud to čínské orgány vyhodnotí jako průmyslovou špionáž, bude o jeden vyděračský spolek méně4) pokud si aktivističtí vyžírkové stěžují na nevstřícnost, je to jejich problém - podstatné údaje lze sehnat na berňáku i příslušných živnostenských úřadech. Je to ale práce a ta téhle pakáži smrdí.5) bohužel - z Číny je dneska prakticky všechno až na pár maličkostí. Bojkot čínského zboží tedy znamená prakticky chcípnout hlady s holým zadkem
  • Autor Střelec
  • Datum a čas 21.3.2011 09:34
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Asie není Evropa
Před nedávnem byly omezeny čínské dodávky vzácných kovů, které potřebuje především automobilový a elektronický průmysl do Japonska a do Spojených států. Ze strany čínské jsou důvodem negativní důsledky této těžby vzhledem k ekologii. Ale zájmy ekologie a ekonomie se většinou důrazně rozcházejí.Spíše se bude jednat o závislosti vlastní produkce na těchto kovech. Místní producenti ziskají tak výhodně „pár es do ruky“ a export se tím ještě zvýší. Pekinská „parta“ vládců totiž používá ekonomiku jako mocenský nástroj a v jádru je jí jedno, jestli v druhé řadě jde politicky o komunismus, socialismus nebo marxismus.Čína se stala nejmocnějším centrem světového kapitalismu; Čína spotřebovává 40 % betonu a 25 % oceli, které se na světě vyráběji. V minulých letech se v Číně prodalo nejvíce nových aut na světě, prudce tam rostou prodeje prakticky čehokoliv.A tak si asi ještě dlouho počkáme než Západ bude mít možnost nějak cokoliv v Číně ovlivnit a narušit v některém směru její manipulativní hegemonii..
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Asie není Evropa
Omlouvám se, že se vměšuji. Pane Beránku, nevím jaké jsou Vaše zkušenosti s v Číně žijícími běžnými Číňany. Moje osobní jsou sice dost malé, ale stačí sledovat, co se děje. Například posledně udělení Nobelovy ceny míru čínskému dizidentovi a následný zuřivý křik Pekingu. Nemyslím si, že je zbytečné tu a tam promluvit, pomůže to třeba málo (možná to dokonce krátkodobě situaci zhorší), ale tak úplně zbytečné to není. Čínskou ekonomiku to zajisté nepoloží, ale mohlo by to zlepšit situaci těch konkrétních lidí nebo dětí.
  • Autor Anna
  • Datum a čas 2.3.2011 19:55
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Asie není Evropa
Roberte, zkušenost mi říká, že pro nějaké impulsy zvenčí běžný Číňan nemá prostě zatím ucho a vedoucí „partu“ s vyjimkou svých politických, tedy vzhledem k civilisovanému světu odlišných cílů, nezajímá nějaké dodržování čehokoliv. Ekonomický úspěch „Říše středu“ v posledních letech je až šokující a ačkoliv možná bazíruje na nám cizích pracovních a platových podmínkách je pro vedoucí garnituru této obrovské země důkazem, že to dělají správně. Takže jakékoliv připomínky s úsměvem a úklonami vezmou jakoby na vědomí ale budou je stejně dále opomíjet. Vytvořit nutný tlak se nám teď nepodaří, jedinou pákou by bylo, jak už jsem psal, opominout jejich velkou nabídku – těžká věc – před dveřmi stojí statisíce zájemců a firem, čekajících na to až se jim s šikmookými podaří navázat ekonomický kontakt bez jakýchkoliv výhrad, jinak by před těmi dveřmi nestáli.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Asie není Evropa
Ty si nemyslíš, že impulsy zvenku mohou vytvořit lepší podmínky pro tlak zevnitř? (Bez kterého to samozřejmě nejde, to je jasné - a nejen to, pochopitelně nejde vnucovat zvenčí jiné vidění světa; jde jen o to vymáhat dodržování proklamovaných pravidel hry.)Historická zkušenost například s politikou Reaganovy éry vůči SSSR by to potvrzovala.
  • Autor Robert
  • Datum a čas 2.3.2011 17:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Asie není Evropa
Bohužel, milý anonyme, mícháš hrušky s pomeranči. Je skutečností, že at´ se nad budeš zamýšlet a pozastavovat nad uvedeným problémem, nic to nevyřeší, právě proto, že tam v zemi „Říše středu“ se produkce průmyslových výrobků (oceli, nafty, uhlí a elektřiny) několikanásobně zvýšila a životní standard nadále stoupá. V letech 1966 - 1976 nastala "kulturní revoluce". Během těchto "tvrdých" let, byly různé hodnoty zničeny, jiné byly "přehodnoceny". Ještě dnes můžeš vidět dědictví této revoluce ve formě mešit přestavěných na továrny, monumentů připomínajících podobné monumenty české a slovenské z dob před rokem 1989, budov postavených podle představ "specialistů" ústředního výboru a někdy i v jednání vrátných, hlídačů a jiných "dježurných". V říjnu roku 1976 (už zase tady máme říjen) komunisté tvrdě zametli s "Klikou čtyř" a byla nastartována reforma ekonomického a „nového“ politického systému. Doba modernizace veškerých systemů a následující monetární uvědomění diametrálně změnilo situaci a před Čínou se otevřela nová éra historie. Atˇkřičíme jak chceme, nic se nezmění, právě vládnoucí třída nedovolí jakékoliv změny, podobně jako to bylo kdysi v české kotlině. Neni to tedy defetismus, nebo to , že je nám to jedno, nýbrž čirý realismus. Impuls ke změnám bude muset příjít ne zvenku nýbrž spíše jistým tlakem zevnitř, k tomu je ale stále příliš brzy.
Reaguj
Re: Re: Re: Asie není Evropa
To je zvláštní, že zrovna my s dlouholetou zkušeností s totalitou a nedodržováním lidských práv, jsme u problému jinde na světě přesvědčeni, že nemá cenu se nad tím zamýšlet a dát najevo svůj názor. Nám už je holt líp, tak co bychom se starali.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 2.3.2011 13:53
Reaguj
Re: Re: Asie není Evropa
Za momentálního hospodářského a ekonomického boomu pokládám jakýkoliv tlak na supervelmoc dnešního asijského světa Čínskou lidovou republiku za bezvýsledný. Hrozbám zrušení nějakých objednávek se odpovědní činitelé vysmějí, když mají před dveřmi desetitisíce dalších nereklamujících, na morální tlak jistě také nebudou reagovat, takže co nám zbývá? Pro uspokojení vlastní mysli napíšeme do medií články o tom s čím nesouhlasíme, neziskovkám vyslovíme podporu, na určená poštovní konta převedeme jisté obnosy – ale zůstaňme realističtí – prakticky nic se nezmění. Možná za dalších deset, dvacet, třicet let, až se ekonomie v Číně trochu „uklidni“, ale pak se problém přesune jenom někam jinam, třeba do Bangladéše, nebo do severni Koreje.
Reaguj
Re: Asie není Evropa
Jasně. Vidění a vnímání světa v Asii je skutečně úplně jiné. Nicméně, vláda kdekoliv - i v Číně - by vlastní zákony plus mezinárodní úmluvy které podepsala (Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních atd. právech mezi ně, pokud jde o Čínu, tuším patří) dodržovat měla; to je obecně platná věc.Takže tlak na (například) čínskou vládu v tomto směru je podle mne na místě a má smysl.
  • Autor Robert
  • Datum a čas 1.3.2011 10:40
Reaguj
Celkem 32 příspěvků v diskuzi


Prague Bike Fest: to nejlepší ze světa cyklistiky, adrenalinové zážitky a zábava pro děti i dospělé

Prague Bike Fest: to nejlepší ze světa cyklistiky, adrenalinové zážitky a zábava pro děti i dospělé

Druhý ročník Prague Bike Fest otevře brány na Výstavišti v Praze Holešovicích o víkendu 27. až 28. dubna. Areál uvítá cyklo nadšence. Během dvou dnů si návštěvníci užijí pořádnou porci adrenalinových show,... celý článek

Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu Českého horolezeckého svazu

Velmi si vážíme podpory od širokého spektra oddílů napříč celou republikou, která nás ujistila, že v problémech, které nás trápí, nejsme osamoceni. Snaha vyvinutá před Valnou hromadou Českého horolezeckého svazu je startovacím
Pražský hrad je nám drahý?

Pražský hrad je nám drahý?

ANALÝZA Pražský hrad je symbol hlavního města i historie našeho státu, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Vloni jej prohlédlo více než dva miliony návštěvníků. Od prvního března nachystali novinku: návštěvníci
Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci kol mají potíže, odbyt je pomalý

Prodejci jízdních kol mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl o třetinu a některé firmy musely snížit výrobu nových kol. Nepovedlo se doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23 a to i přes různé slevové

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
Hrnčířská sobota Veselý Kopec 4.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.
Wellnesstourism - veletrh Japonsko, Tokio 8.-10.5. 8.5.

Diskuse

Shanebal Shanebal, 25.4.2024 7:31, 15 příspěvků
roblox delta free Willietog, 25.4.2024 6:49, 10 příspěvků
hbryazit online generic tadalafil, 25.4.2024 5:01, 2 příspěvky
nslpikla azithromycin 39 tablets, 25.4.2024 4:50, 1 příspěvek
localbitcoins reviews SamuelJet, 25.4.2024 4:44, 10 příspěvků
kpgjajjr azithromycin, 25.4.2024 4:43, 15 příspěvků
dkncdaqm azithromycin 250 mg coupon, 25.4.2024 4:43, 15 příspěvků
evon Dustinjub, 25.4.2024 4:28, 10 příspěvků
zpirnexz synthroid brand name cost, 25.4.2024 4:25, 2 příspěvky
wlavkwtd tadalafil 10mg india, 25.4.2024 4:12, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23