Nemáš jiskru, sokolíku?!

Nemáš jiskru, sokolíku?!
Je třeba přitlačit.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Oheň. Od pradávna jeden z nejlepších přátel doma i na cestách. Když blesk usmažil prvního mamuta i s přilehlým přesličkovým hájem, došlo pračlověku, že to může být dobrý způsob úpravy potravy a že koprovka není až tak špatný nápad. A že to může hřát za temných a chladných nocí v jeskyních, kdy je svými těly nehřejí jejich družky, neboť jsou na pozdních lovech bobulí a tajemných bylin.

Nemáš jiskru, sokolíku?!
Už to chytlo!
Autor snímku René Kujan

Tak nějak vznikla lidská láska k ohni. A od té doby toužíme mít oheň k dispozici kdykoli a kdekoli. Alespoň my, zádveřníci, v anglickém originále outdoor-people.

Otestujeme společně několik méně tradičních způsobů, kterak hodit jiskrou, dštít oheň, chrlit plameny. Přednost samozřejmě dáme prostředkům co nejodolnějším, pokud možno živluvzdorným, především však vodě.

Dnes už v každé prodejně pro táborníky, každém army-shopu a dokonce i v nejrozšířenějších velkokapacitních samoobsluhách s outdoorovým vybavením narazíte na křesadlo. Vyzkoušeli jsme hned tři druhy.

Horydoly.czPřečtěte si také: Kapr pečený na ohníčku

Swedish army

Tím prvním byl praotec všech moderních křesadel - pravé švédské armádní křesadlo. Tyčinka magnéziové slitiny zatavená v umělohmotném držátku se šňůrkou. Na šňůrce někdy bývá připevněn plíšek s ostrými hranami, i když pravý švédský voják použije raději ostří své útočné dýky.

Křísnutím ostré hrany o magnéziovou tyčinku vzniká mohutné jiskroví, ježto má dle dostupných pramenů asi 3000 °C. Naším lékařským teploměrem o maximu 42 °C se však tento údaj nepodařilo potvrdit.

Nicméně jiskry nakřesané touto tyčinkou jsou schopny proniknout například smaltovým povrchem nádob, takže vyvinuté teploty budou určitě hodně vysoké.

Křesadlo lze přepravovat značně neurvale, namáčet dle libosti, zkrátka nechovat se k němu pěkně, aniž by to na jeho funkčnost mělo nějaký vliv.

Pro vytvoření jiskry je třeba vyvinout velký tlak, takže se nemusíte obávat ani nechtěného propálení batohu při přepravě a podobně. V křesadle tedy žádný problém nevzniká.

Co je ale alfou i omegou úspěšného rozdělání ohně, je troud. Pro zapálení ohně křesadlem je třeba určité zručnosti a zkušenosti. Při prvních pokusech jsme trávili dlouhé minuty křesáním krásných jisker, aniž bychom se dopracovali nějakého výsledku.

Dříve než vyrazíme na výpravu jen s křesadlem, je dobré mít vše vyzkoušeno. Nacvičit je třeba nejen samotné křesání, ale i odhad nejvhodnější vzdálenosti křesadla od troudu a přípravu samotného troudu.

Nejlepší zkušenosti máme ve středoevropských podmínkách s březovou kůrou rozmělněnou na jemné plátky. Ta má oproti trávě či drobným větvičkám výhodu, že je hořlavá i hned po dešti.

Prodejci uvádějí, že s jednou tyčinkou lze škrtnout až 12000krát. Po praktickém nácviku byste za ideálních podmínek měli být schopni rozdělat oheň do deseti křísnutí. Takže čistě teoreticky i s nějakým tím odpadem na trénink byste měli s jediným křesadlem rozdělat tisíc ohňů.

Originální švédské křesadlo.

No name

Další škrtátko, jež se nám dostalo do ruky, je bezejmenná replika švédského křesadla. Vypadá na chlup stejně, liší se jen plíšek. Ve funkci samotné tyčinky se nám nepodařilo zaznamenat žádný větší rozdíl.

Jen trochu méně jiskří. A rychleji ubývá. Viníkem je škrtací plíšek. Na rozdíl od originálu nemá ostré hrany, škrtání obstarávají jakési pilovité zoubky.

Celek funguje v zásadě identicky, jen s tím rozdílem, že zoubky z tyčinky při křesání odebírají mnohem více materiálu, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv na rychlost nebo razanci rozdělání ohně. Z tohoto důvodu nám prostá ostrá hrana (v nouzi nůž, hrana lyže, horní hrana pilky, střep a pod.) přijde daleko vhodnější.

Napodobenina švédského armádního křesadla.

Firestarting Tool

Vytuněnou obdobu křesadla představuje americký ohňostrůjný přípravek s praktickým imperativem "Survive!"(Přežij!) na obalu.

Ke křesadlu, jež tvoří jen malou část, je připojen blok měkké magnéziové slitiny sloužící po nastrouhání drobných pilinek jako základní součást troudu. Z jedné strany téhle věcičky se ostrou hranou (součástí balení není žádný plíšek, bude třeba použít nůž) naškrábou piliny, z druhé strany použijeme zalisované křesátko k vytvoření prvotní jiskry.

Hromádka pilin se za vysoké teploty vznítí. Těch několik velmi horkých vteřin je dobré využít pro přisunutí dalšího troudu a postupně plamínek zvětšovat do velikosti ohně.

Zkušenosti jsou v podstatě stejné jako u křesadel švédského typu. Mít po ruce opravdu spolehlivý základ troudu je samozřejmě velmi praktické, je to však vykoupeno mnohonásobně menší použitelností.

Výrobce udává možnost rozdělání "až několika set ohňů." Zalisované křesadlo je v tomto případě velmi malé a při zmínce o řádu stovek hypotetických ohňů budí silné pochybnosti.

Firestarting tool v akci.

Waterproof safety matches

Jako bonbónek na závěr jsme neodolali vyzkoušet také voděodolné zápalky neznámého výrobce. Krabička je z běžného papíru, na tu se asi záruky ohledně odolnosti vůči jednoduché sloučenině vodíku a kyslíku nevztahují.

Škrtátko je pouze z jedné strany a navíc máme obavy, jak bude fungovat, až se krabička pod ním rozmočí.

Sirky mají červené hlavičky a ničím nebudí dojem, že by měly být něčím výjimečné. Za sucha chytají poněkud neochotně, ale spolehlivě. Ale po namočení krabičky se potvrzují naše nejhorší obavy.

Škrtátko při pokusech o zažehnutí plamene opouští zhusta původní místo na krabičce, aniž by to na sirky mělo jakýkoli účinek. Asi byste měli prázdnou krabičku přechovávat v nějakém vodotěsném obalu, zatímco sirky je možno přechovávat v kapse vašeho vodáckého neoprenu. Všechno to letí velkým obloukem do příkopu. Jednoznačný verdikt: Nebrat!

Pakliže suché, jsou voděodolné.

Orientační ceny

Švédské křesadlo a jeho napodobeniny: 150 – 450 Kč koupíte v e-shopu Hanibal

Firestarting tool: 280 – 350 Kč

Voděodolné sirky: 15 Kč

Horydoly.cz Jak tábořit na sněhu: Zimní stanování ve švýcarských Alpách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

oheň
no, je to naopak velmi dobrý a zajímavý. Jasně v našich zeměpisných šířkách mám zapalovač, radši benzínovej. Jen bych ještě přopomněl - mám jich ještě pár doma - "ochotničeskije spičky", tedy z ruštiny "lovecké zápalky" z čeho jsou nevím, je to asi nějaká směs síry, fosforu či čeho, jsou delší než normální sirky, chytnou i mokré, pokud s nimi škrtneš o správnou podrážku a každá je extra zabalená (zavařená) do celofánu. Fungovaly opravdu dobře, teď po letech nevím zda ještě vydržely, musím je zas někdy zkusit. V.
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 17.9.2010 09:10
Reaguj
Není to trochu zpozdilé v době plynu a benzínu v zapalovačích nebo piezo?
  • Autor JN
  • Datum a čas 16.9.2010 15:58
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

Zprávy pro turisty z moravské metropole, Brněnska a Moravského krasu. Novinky a aktuality z Brna.... celý článek

Rough Guides: Norsko

Jsme poněkud ustrašená země na obchod i turistiku

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Samanské zátoky patří do Klubu nejkrásnějších zálivů světa

Samanské zátoky patří do Klubu nejkrásnějších zálivů světa

Samanský záliv na severovýchodě Dominikánské republiky je jedinečným místem v Karibském moři, kde je možné pozorovat velryby hrbaté, které sem každoročně připlouvají na námluvy a porodit svá mláďata. Zátoky Bahía de Samaná a Rincón
Rough Guides: Norsko

Rough Guides: Norsko

TIP HORYDOLY Turistický průvodce Norsko z řady Rough Guides, který česky vydalo Nakladatelství JOTA, splní očekávání nejnáročnějších turistů a cestovatelů. Autor Phil Lee v úvodu poznamenává, že největšímu zájmu se těší fjordy, kam koncem
Jsme poněkud ustrašená země na obchod i turistiku

Jsme poněkud ustrašená země na obchod i turistiku

ROZHOVOR Pavel Činčera je konzultant v průmyslu, který často pracuje pro velké firmy a vlády v Asii a Africe. Zároveň je vyznavačem nezávislé turistiky do všech koutů světa na mnoho způsobů. Zeptali jsme se ho,
S Bitcoinem si dnes koupíte i dovolenou

S Bitcoinem si dnes koupíte i dovolenou

O Bitcoinu dnes slyšel vzhledem k jeho všudypřítomnosti v médiích snad každý. Pokud o Bitcoinu nevíte nic, tak ve zkratce se jedná o vcelku novou měnu, která existuje pouze v digitální podobě, a v posledních několika letech se hodnota
Kovbojská zima ve Wyomingu

Kovbojská zima ve Wyomingu

Cody je město v Park County, Wyoming, USA. Je pojmenované po Williamu Fredericku Cody, který byl známý především jako Buffalo Bill, který zde žil.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 13.-21.1. 13.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 17.-21.1. 17.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
Pěšky přes Kavkaz - diashow Praha, Dlabačov Přednáší Viktorka Hlaváčková 24.1. 19:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 25.-28.1. 25.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 25.-28.1. 25.1.
SIA Snow Show - veletrh USA, Denver 25.-28.1. 25.1.

Diskuse

Elektrokolo motor Karel, 20.1.2018 16:25, 46 příspěvků
Cestovní pojištění Pavel, 19.1.2018 21:54, 1 příspěvek
Vše o Parlamentních liste... Horydoly - Andrea Černá, 19.1.2018 21:04, 7 příspěvků
Vše o Parlamentních liste... Jakub, 19.1.2018 18:34, 7 příspěvků
už žádná trubičková pera ... Bára, 19.1.2018 17:26, 9 příspěvků
Chotouň Lucka, 19.1.2018 9:00, 8 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 18.1.2018 19:22, 46 příspěvků
Zůstáváme věrní Chorvatsku Dominika, 17.1.2018 19:29, 1 příspěvek
Prodám 2x registrace na V... Vladimír, 17.1.2018 12:36, 1 příspěvek
Tak se poplácali po zádech Novinář, 17.1.2018 12:34, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Rokytnice - Lysá hora Horydoly , 20.1.2018 12:00
ROKYTNICE NABÍZÍ SKVĚLÉ L... Horydoly , 20.1.2018 2:29
Skiareál Ještěd láká na s... Horydoly , 20.1.2018 1:58
LN 13.1.2018, Češi na ces... Kuba Turek, 19.1.2018 15:18
Články, vysvětlení a doplňky Horydoly , 19.1.2018 15:03
FALEŠNÝ POCIT BEZPEČÍ S P... Horydoly Open, 19.1.2018 10:05
GO Kamera 2018 Horydoly , 18.1.2018 2:03
Hra s chutí Horydoly , 18.1.2018 1:59