Nemáš jiskru, sokolíku?!

Nemáš jiskru, sokolíku?!
Je třeba přitlačit.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Oheň. Od pradávna jeden z nejlepších přátel doma i na cestách. Když blesk usmažil prvního mamuta i s přilehlým přesličkovým hájem, došlo pračlověku, že to může být dobrý způsob úpravy potravy a že koprovka není až tak špatný nápad. A že to může hřát za temných a chladných nocí v jeskyních, kdy je svými těly nehřejí jejich družky, neboť jsou na pozdních lovech bobulí a tajemných bylin.

Nemáš jiskru, sokolíku?!
Už to chytlo!
Autor snímku René Kujan

Tak nějak vznikla lidská láska k ohni. A od té doby toužíme mít oheň k dispozici kdykoli a kdekoli. Alespoň my, zádveřníci, v anglickém originále outdoor-people.

Otestujeme společně několik méně tradičních způsobů, kterak hodit jiskrou, dštít oheň, chrlit plameny. Přednost samozřejmě dáme prostředkům co nejodolnějším, pokud možno živluvzdorným, především však vodě.

Dnes už v každé prodejně pro táborníky, každém army-shopu a dokonce i v nejrozšířenějších velkokapacitních samoobsluhách s outdoorovým vybavením narazíte na křesadlo. Vyzkoušeli jsme hned tři druhy.

Horydoly.czPřečtěte si také: Kapr pečený na ohníčku

Swedish army

Tím prvním byl praotec všech moderních křesadel - pravé švédské armádní křesadlo. Tyčinka magnéziové slitiny zatavená v umělohmotném držátku se šňůrkou. Na šňůrce někdy bývá připevněn plíšek s ostrými hranami, i když pravý švédský voják použije raději ostří své útočné dýky.

Křísnutím ostré hrany o magnéziovou tyčinku vzniká mohutné jiskroví, ježto má dle dostupných pramenů asi 3000 °C. Naším lékařským teploměrem o maximu 42 °C se však tento údaj nepodařilo potvrdit.

Nicméně jiskry nakřesané touto tyčinkou jsou schopny proniknout například smaltovým povrchem nádob, takže vyvinuté teploty budou určitě hodně vysoké.

Křesadlo lze přepravovat značně neurvale, namáčet dle libosti, zkrátka nechovat se k němu pěkně, aniž by to na jeho funkčnost mělo nějaký vliv.

Pro vytvoření jiskry je třeba vyvinout velký tlak, takže se nemusíte obávat ani nechtěného propálení batohu při přepravě a podobně. V křesadle tedy žádný problém nevzniká.

VIDEO K čemu je dobrý troud?

Co je ale alfou i omegou úspěšného rozdělání ohně, je troud. Pro zapálení ohně křesadlem je třeba určité zručnosti a zkušenosti. Při prvních pokusech jsme trávili dlouhé minuty křesáním krásných jisker, aniž bychom se dopracovali nějakého výsledku.

Dříve než vyrazíme na výpravu jen s křesadlem, je dobré mít vše vyzkoušeno. Nacvičit je třeba nejen samotné křesání, ale i odhad nejvhodnější vzdálenosti křesadla od troudu a přípravu samotného troudu.

Nejlepší zkušenosti máme ve středoevropských podmínkách s březovou kůrou rozmělněnou na jemné plátky. Ta má oproti trávě či drobným větvičkám výhodu, že je hořlavá i hned po dešti.

Prodejci uvádějí, že s jednou tyčinkou lze škrtnout až 12000krát. Po praktickém nácviku byste za ideálních podmínek měli být schopni rozdělat oheň do deseti křísnutí. Takže čistě teoreticky i s nějakým tím odpadem na trénink byste měli s jediným křesadlem rozdělat tisíc ohňů.

Originální švédské křesadlo.

No name

Další škrtátko, jež se nám dostalo do ruky, je bezejmenná replika švédského křesadla. Vypadá na chlup stejně, liší se jen plíšek. Ve funkci samotné tyčinky se nám nepodařilo zaznamenat žádný větší rozdíl.

Jen trochu méně jiskří. A rychleji ubývá. Viníkem je škrtací plíšek. Na rozdíl od originálu nemá ostré hrany, škrtání obstarávají jakési pilovité zoubky.

Celek funguje v zásadě identicky, jen s tím rozdílem, že zoubky z tyčinky při křesání odebírají mnohem více materiálu, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv na rychlost nebo razanci rozdělání ohně. Z tohoto důvodu nám prostá ostrá hrana (v nouzi nůž, hrana lyže, horní hrana pilky, střep a pod.) přijde daleko vhodnější.

Napodobenina švédského armádního křesadla.

Firestarting Tool

Vytuněnou obdobu křesadla představuje americký ohňostrůjný přípravek s praktickým imperativem "Survive!"(Přežij!) na obalu.

Ke křesadlu, jež tvoří jen malou část, je připojen blok měkké magnéziové slitiny sloužící po nastrouhání drobných pilinek jako základní součást troudu. Z jedné strany téhle věcičky se ostrou hranou (součástí balení není žádný plíšek, bude třeba použít nůž) naškrábou piliny, z druhé strany použijeme zalisované křesátko k vytvoření prvotní jiskry.

Hromádka pilin se za vysoké teploty vznítí. Těch několik velmi horkých vteřin je dobré využít pro přisunutí dalšího troudu a postupně plamínek zvětšovat do velikosti ohně.

Zkušenosti jsou v podstatě stejné jako u křesadel švédského typu. Mít po ruce opravdu spolehlivý základ troudu je samozřejmě velmi praktické, je to však vykoupeno mnohonásobně menší použitelností.

Výrobce udává možnost rozdělání "až několika set ohňů." Zalisované křesadlo je v tomto případě velmi malé a při zmínce o řádu stovek hypotetických ohňů budí silné pochybnosti.

Firestarting tool v akci.

Waterproof safety matches

Jako bonbónek na závěr jsme neodolali vyzkoušet také voděodolné zápalky neznámého výrobce. Krabička je z běžného papíru, na tu se asi záruky ohledně odolnosti vůči jednoduché sloučenině vodíku a kyslíku nevztahují.

Škrtátko je pouze z jedné strany a navíc máme obavy, jak bude fungovat, až se krabička pod ním rozmočí.

Sirky mají červené hlavičky a ničím nebudí dojem, že by měly být něčím výjimečné. Za sucha chytají poněkud neochotně, ale spolehlivě. Ale po namočení krabičky se potvrzují naše nejhorší obavy.

Škrtátko při pokusech o zažehnutí plamene opouští zhusta původní místo na krabičce, aniž by to na sirky mělo jakýkoli účinek. Asi byste měli prázdnou krabičku přechovávat v nějakém vodotěsném obalu, zatímco sirky je možno přechovávat v kapse vašeho vodáckého neoprenu. Všechno to letí velkým obloukem do příkopu. Jednoznačný verdikt: Nebrat!

Pakliže suché, jsou voděodolné.

Orientační ceny

Švédské křesadlo a jeho napodobeniny: 150 – 450 Kč koupíte v e-shopu Hanibal

Firestarting tool: 280 – 350 Kč

Voděodolné sirky: 15 Kč

Horydoly.cz Jak tábořit na sněhu: Zimní stanování ve švýcarských Alpách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

oheň
no, je to naopak velmi dobrý a zajímavý. Jasně v našich zeměpisných šířkách mám zapalovač, radši benzínovej. Jen bych ještě přopomněl - mám jich ještě pár doma - "ochotničeskije spičky", tedy z ruštiny "lovecké zápalky" z čeho jsou nevím, je to asi nějaká směs síry, fosforu či čeho, jsou delší než normální sirky, chytnou i mokré, pokud s nimi škrtneš o správnou podrážku a každá je extra zabalená (zavařená) do celofánu. Fungovaly opravdu dobře, teď po letech nevím zda ještě vydržely, musím je zas někdy zkusit. V.
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 17.9.2010 09:10
Reaguj
Není to trochu zpozdilé v době plynu a benzínu v zapalovačích nebo piezo?
  • Autor JN
  • Datum a čas 16.9.2010 15:58
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Nevšední dovolená na Maledivách

Nevšední dovolená na Maledivách

Přemýšlíte o dovolené u moře? Vybíráte mezi oblíbeným Chorvatskem, Itálií nebo se díváte i dál na Turecko či na Egypt. Napadlo Vás ale že můžete letět i na Maledivy? Ano, dovolená na Maledivách není pouze pro... celý článek

Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

Jaro začne dnes k večeru v 17:15

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Nový cestovatelský kanál Travelxp HD v českých televizích

Nový cestovatelský kanál Travelxp HD v českých televizích

Společnost M7 Group, jeden z největších evropských poskytovatelů placeného televizního vysílání, rozšiřuje programovou nabídku svých platforem o kanál Travelxp HD. Stanice je dostupná přes česko-slovenského operátora Skylink, dále v nabídce nizozemských platforem Canal
Jaro začne dnes k večeru v 17:15

Jaro začne dnes k večeru v 17:15

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

V délce 6000 km, od severu Sýrie až po východ afrického kontinentu, se táhne údolí Velké příkopové propadliny, jednoho z nejúžasnějších geologických útvarů na naší planetě. V jeho africké části do něj spadají
Nevšední dovolená na Maledivách

Nevšední dovolená na Maledivách

Přemýšlíte o dovolené u moře? Vybíráte mezi oblíbeným Chorvatskem, Itálií nebo se díváte i dál na Turecko či na Egypt. Napadlo Vás ale že můžete letět i na Maledivy? Ano, dovolená na Maledivách není pouze pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Švýcarsko - diashow České Budějovice, Kotva 17.-19.4. Přednáší Martin Loew 17.4. 17:00
Jižní Amerika - diashow Praha, Cross Club Přednáší Jan Starek 19.4. 19:00
MUBA - veletrh Švýcarsko, Basilej 20.-29.4. 20.4.
Cestou-necestou - filmový festival Beckov 20.-21.4. 20.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 22.4.
Pěšky do Istanbulu - diashow Příbram, gymanázium Přednáší Viktorka Hlaváčková 25.4. 13:30
Petrohrad - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Martin Loew 26.4. 19:00
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Čarodějnice Valtice, Knížecí vyhlídka 27.4.
Křižáci - výstava Valtice, zámek 27.4.-28.10. 27.4.

Diskuse

Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 3 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 3 příspěvky
Městské kolo Eva, 16.4.2018 16:17, 3 příspěvky
Ten smrad Pišišvor, 15.4.2018 23:59, 2 příspěvky
Ten smrad Václav, 14.4.2018 0:17, 2 příspěvky
whisky Martin, 13.4.2018 16:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30
Rokytnice Horydoly , 10.4.2018 19:41