Konečně pořádné Chorvatsko

Konečně pořádné Chorvatsko
SDÍLEJ:

Letos je tomu na rok přesně deset let, co jistého pana Zdeňka z Geotouru napadlo dosud nenapadnuté a vymyslel kololoď. Je to vynález jen těžko s něčím srovnatelný. Snad jen s létajícím kolem Jana Tleskače. Jak ale taková Kololoď vypadá? Je to bárka opatřená koly? Je to snad obojživelný bicykl vybavený plachtami a kormidlem?

Jak na to

Až budete někdy zase na Hvaru v přístavu Stari Grad, navštivte nedaleko přístavního mola sklípek v držení vinaře s přezdívkou Bajo. Rád vás uvidí. Má spousty výstřižků z českých novin. (I ten o znovuzavedení legendární žvýkačky Bajo na český trh.) Dění u nás bedlivě sleduje. Nevím proč, ale zamiloval si Čechy. Jezdí k nám dvakrát ročně už patnáct let. Hovoří výborně česky. Je s ním sranda. A na Silvestra ho tu máme zas.

Podívejme se blíže na tuto stále jasněji zářící hvězdu na letním nebi organizovaných zájezdů pro ne-lenochy.

Stará, dobrá, romantická jachta je nejen dopravním prostředkem mezi krásnými chorvatskými ostrovy, ale také restaurací, barem, plnohodnotným zázemím, útočištěm a záchranou.

Základním stavebním materiálem je dřevo. Loď může mít i přes 100 let.

Kapitán je majitelem lodi

Zatímco vy se vydáváte na denní cyklotúru čítající něco mezi 20 a 80 kilometry, mladá posádka, sršící i na nejkoncovatějším konci sezony humorem a dobrou náladou, udržuje loď v bezvadné čistotě a připravuje pro vás speciality místní kuchyně.

Kapitán a majitel lodi v jedné osobě se práce rozhodně nebojí a je-li toho zapotřebí, klidně odchází do kuchyně umýt nádobí.

Výchozí přístav není nikdy totožný s cílovým, takže na svém kole vždy projedete poutavou trasu na jednom z chorvatských ostrovů pouze jedním směrem, bez nutnosti se někam vracet. Poznáte tak mnoho zajímavých zákoutí, místní architekturu, lid i kuchyni.

Malá nabídka a velká spokojenost

Cestovní kancelář Geotour provozující Kololoď nenabízí stovky zájezdů po celém světě, nemá po vzoru politických stran billboardy na každém nároží a nedisponuje ani rozsáhlým strojovým parkem.

Pracuje v malém měřítku a specializuje se na – doslova – pár destinací, které klientům dává poznat pokud možno takové, jaké jsou.

Žádný úvěrový ústav nešlape cestovce na krk. Ta i přesto (nebo možná právě proto) pěstuje se svými dodavateli vztahy dle dobré platební morálky. Cestovatelé mohou díky tomu ocenit nejednu nižší cenu sjednanou kanceláří speciálně pro její klienty.

Malým vodítkem při výběru vhodného realizátora vaší příští dovolené by třeba také mohlo být, že za posledních deset let nezrušila cestovkan jediný zájezd; všechny se uskutečnily dle plánu.

Blahodárnost Kololodi už vyzkoušelo kolem devíti tisíc českých i zahraničních cykloturistů. I dle našich vlastních zkušeností se velká většina z nich nadšeně vrací.

Napoprvé se obvykle stali klasickými účastníky zájezdu. Na další dovolenou dali dohromady svoji partu a nechali si od Geotouru ušít cyklo-jachto-zájezd na míru.

Dovolená – co s ní?

Přiznám se, že nepatřím mezi lid využívající služeb cestovních kanceláří. Přesto jsem za svůj život už několikrát toto zlaté pravidlo porušil a většinou trpce litoval, hořce zaplakal.

Tentokrát tomu tak ale nebylo. Na Kololodi je všechno trochu jinak. Průvodce, respektive průvodkyně nebyla výjimkou.

Sympatická slečna Veronika nebyla drábem a neodbytným mediátorem naší výpravy. Nejsme Japonci, ne?! Výpravě dávala tradičně flexibilní ráz.

V závislosti na vaší kondici a představ pro daný den jste si mohli vybrat jednu z alternativních tras a jediná povinnost spočívala v dostižení lodi ještě před dalším vyplutím.

Hned první den dostáváme slovní i tištěné informace o všech ostrovech, které navštívíme. Stručný slovníček nejvyužívanějších výrazů přichází také vhod. Před dosažením výchozího přístavu obdrží každý účastník barevnou mapu příslušného ostrova. Průvodkyně upozorňuje na místní zajímavosti, seznamuje osazenstvo s možnostmi tras.

Průvodce s velkým P

Už když zjišťuji, že průvodkyně plynně hovoří domorodým jazykem (až příliš často jsem byl jindy svědkem dorozumívání průvodců s místními lámanou Bobo-English), má čelist nepatrně poklesává.

Tato její schopnost jí dovoluje pěstovat velmi přátelské vztahy s domorodci. Mnohokráte je schopna způsobit, že restaurant, vinný sklípek či občerstvovna otevírá svou přátelskou náruč směrem k jejím svěřencům, ačkoli je v té době až do příští sezony zavřeno.

K zemi mou čelist později přitahuje o něco více i poznání, že slečna V. má osobně projeté všechny varianty tras. (Nevím, jaké zkušenosti máte vy, ale ani to nebývá pravidlem.)

Při individuální konzultaci nad mapou dává geografickým nákresům reálný rozměr: "V mapě je malovaná přímá makadamová odbočka vlevo. Nic takového tam ale nenajdeš. Těsně před tunelem zahni doprava, serpentiny tě vyvedou nad most a na hřeben..."

Kdo měl někdy možnost prohlédnout si stovkovou mapu Chorvatska a následně ji porovnat s realitou, ví, že měla při vysvětlování opravdu co dělat.

Průvodčina vypracovaná lýtka nenechávají nikoho na pochybách, že má skutečně naježděno a je profesionálem na svém místě. Na otázku: "Pokolikáté už tady vlastně jsi?" odpovídá skromně: "Po pětatřicáté." Má spodní čelist právě dunivě narazila na dřevěné obložení paluby.

Toť průvodce, jak má být! Nevtíravý, ale ochotný, o všem informovaný a informující, vzdělaný, zcestovalý, zkušený, psychicky a fyzicky připravený.

Kolo-běho-plavo-loď

Ideální je Kololoď i pro triatlonisty v tréninku. Takový triatlet ráno vydatně posnídá na lodi, vrhá se do poklidných a přátelských vln Jaderského moře, aby odplaval příslušné penzum a ještě před odplutím lodě z výchozího přístavu se zmocňuje svého bicyklu.

Na něm přes hory a doly, po asfaltu a makadamu, silnicích nesilnicích, cestách necestách odkroutí několik desítek kilometrů a na předem domluvený čas zamíří do přístavu pro mezipřistání kololodi.

Na palubě zanechává svou mechanizaci pro výrobu valivého odporu, mění cyklotretry za běžeckou obuv a započne se zabývat smykovým třením. Čili běží do cílového přístavu, pro tento den konce namáhavé tréninkové jednotky.

Přeplouvání do nočního kotviště, bohatá večeře o mnoha chodech, jakož i měkká matrace v malé, leč útulné kajutě mu poskytuje nečekané příležitosti k odpočinku a regeneraci, teoretické a psychické přípravě na další zajímavý den.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

Seriál nočních běhů Night Run se těší velké popularitě a stejně tak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Na start všech závodů se postavilo šestnáct set běžců a běžkyň.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

VAJANSKÉHO VODOPÁD Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

Seriál nočních běhů Night Run se těší velké popularitě a stejně tak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Na start všech závodů se postavilo šestnáct set běžců a běžkyň.
Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

O víkendu 20.-21. října se konají volby a zároveň se běží závod Slapy Trail Maniacs. Pořadatelé proto zavedli možnost volby přímo na trati. V době závodu bude možné odvolit ve volební místnosti Nahoruby
Zemaník dobyl Ondřejník

Zemaník dobyl Ondřejník

Léta objíždí Jan Zemaník závody po celém zemi i světě. A vyhrává. Šest let se vydává i na skoro domácí trať na Ondřejníku. Ale až teď se na ní dočkal vítězství. Zato teprve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Běh Prokopským údolím Praha, Na Cvičišti 29.10.
Malá křivoklátská Křivoklát Lesní běh 6 km 4.11.
Run Tour Pardubice, závodiště 4.11.
Paprsek vítězství Kovač Koloběžkový, běžecký a cyklistický závod 4.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm 10.10.-5.11. 5.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 6.-8.11. Cestování 6.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 9.-12.11. Cyklistika 9.11.

Diskuse

Kupony Majka, 24.10.2017 0:01, 19 příspěvků
síla Vodák Marek, 23.10.2017 22:31, 1 příspěvek
nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38