Konečně pořádné Chorvatsko

Konečně pořádné Chorvatsko
SDÍLEJ:

Letos je tomu na rok přesně deset let, co jistého pana Zdeňka z Geotouru napadlo dosud nenapadnuté a vymyslel kololoď. Je to vynález jen těžko s něčím srovnatelný. Snad jen s létajícím kolem Jana Tleskače. Jak ale taková Kololoď vypadá? Je to bárka opatřená koly? Je to snad obojživelný bicykl vybavený plachtami a kormidlem?

Jak na to

Až budete někdy zase na Hvaru v přístavu Stari Grad, navštivte nedaleko přístavního mola sklípek v držení vinaře s přezdívkou Bajo. Rád vás uvidí. Má spousty výstřižků z českých novin. (I ten o znovuzavedení legendární žvýkačky Bajo na český trh.) Dění u nás bedlivě sleduje. Nevím proč, ale zamiloval si Čechy. Jezdí k nám dvakrát ročně už patnáct let. Hovoří výborně česky. Je s ním sranda. A na Silvestra ho tu máme zas.

Podívejme se blíže na tuto stále jasněji zářící hvězdu na letním nebi organizovaných zájezdů pro ne-lenochy.

Stará, dobrá, romantická jachta je nejen dopravním prostředkem mezi krásnými chorvatskými ostrovy, ale také restaurací, barem, plnohodnotným zázemím, útočištěm a záchranou.

Základním stavebním materiálem je dřevo. Loď může mít i přes 100 let.

Kapitán je majitelem lodi

Zatímco vy se vydáváte na denní cyklotúru čítající něco mezi 20 a 80 kilometry, mladá posádka, sršící i na nejkoncovatějším konci sezony humorem a dobrou náladou, udržuje loď v bezvadné čistotě a připravuje pro vás speciality místní kuchyně.

Kapitán a majitel lodi v jedné osobě se práce rozhodně nebojí a je-li toho zapotřebí, klidně odchází do kuchyně umýt nádobí.

Výchozí přístav není nikdy totožný s cílovým, takže na svém kole vždy projedete poutavou trasu na jednom z chorvatských ostrovů pouze jedním směrem, bez nutnosti se někam vracet. Poznáte tak mnoho zajímavých zákoutí, místní architekturu, lid i kuchyni.

Malá nabídka a velká spokojenost

Cestovní kancelář Geotour provozující Kololoď nenabízí stovky zájezdů po celém světě, nemá po vzoru politických stran billboardy na každém nároží a nedisponuje ani rozsáhlým strojovým parkem.

Pracuje v malém měřítku a specializuje se na – doslova – pár destinací, které klientům dává poznat pokud možno takové, jaké jsou.

Žádný úvěrový ústav nešlape cestovce na krk. Ta i přesto (nebo možná právě proto) pěstuje se svými dodavateli vztahy dle dobré platební morálky. Cestovatelé mohou díky tomu ocenit nejednu nižší cenu sjednanou kanceláří speciálně pro její klienty.

Malým vodítkem při výběru vhodného realizátora vaší příští dovolené by třeba také mohlo být, že za posledních deset let nezrušila cestovkan jediný zájezd; všechny se uskutečnily dle plánu.

Blahodárnost Kololodi už vyzkoušelo kolem devíti tisíc českých i zahraničních cykloturistů. I dle našich vlastních zkušeností se velká většina z nich nadšeně vrací.

Napoprvé se obvykle stali klasickými účastníky zájezdu. Na další dovolenou dali dohromady svoji partu a nechali si od Geotouru ušít cyklo-jachto-zájezd na míru.

Dovolená – co s ní?

Přiznám se, že nepatřím mezi lid využívající služeb cestovních kanceláří. Přesto jsem za svůj život už několikrát toto zlaté pravidlo porušil a většinou trpce litoval, hořce zaplakal.

Tentokrát tomu tak ale nebylo. Na Kololodi je všechno trochu jinak. Průvodce, respektive průvodkyně nebyla výjimkou.

Sympatická slečna Veronika nebyla drábem a neodbytným mediátorem naší výpravy. Nejsme Japonci, ne?! Výpravě dávala tradičně flexibilní ráz.

V závislosti na vaší kondici a představ pro daný den jste si mohli vybrat jednu z alternativních tras a jediná povinnost spočívala v dostižení lodi ještě před dalším vyplutím.

Hned první den dostáváme slovní i tištěné informace o všech ostrovech, které navštívíme. Stručný slovníček nejvyužívanějších výrazů přichází také vhod. Před dosažením výchozího přístavu obdrží každý účastník barevnou mapu příslušného ostrova. Průvodkyně upozorňuje na místní zajímavosti, seznamuje osazenstvo s možnostmi tras.

Průvodce s velkým P

Už když zjišťuji, že průvodkyně plynně hovoří domorodým jazykem (až příliš často jsem byl jindy svědkem dorozumívání průvodců s místními lámanou Bobo-English), má čelist nepatrně poklesává.

Tato její schopnost jí dovoluje pěstovat velmi přátelské vztahy s domorodci. Mnohokráte je schopna způsobit, že restaurant, vinný sklípek či občerstvovna otevírá svou přátelskou náruč směrem k jejím svěřencům, ačkoli je v té době až do příští sezony zavřeno.

K zemi mou čelist později přitahuje o něco více i poznání, že slečna V. má osobně projeté všechny varianty tras. (Nevím, jaké zkušenosti máte vy, ale ani to nebývá pravidlem.)

Při individuální konzultaci nad mapou dává geografickým nákresům reálný rozměr: "V mapě je malovaná přímá makadamová odbočka vlevo. Nic takového tam ale nenajdeš. Těsně před tunelem zahni doprava, serpentiny tě vyvedou nad most a na hřeben..."

Kdo měl někdy možnost prohlédnout si stovkovou mapu Chorvatska a následně ji porovnat s realitou, ví, že měla při vysvětlování opravdu co dělat.

Průvodčina vypracovaná lýtka nenechávají nikoho na pochybách, že má skutečně naježděno a je profesionálem na svém místě. Na otázku: "Pokolikáté už tady vlastně jsi?" odpovídá skromně: "Po pětatřicáté." Má spodní čelist právě dunivě narazila na dřevěné obložení paluby.

Toť průvodce, jak má být! Nevtíravý, ale ochotný, o všem informovaný a informující, vzdělaný, zcestovalý, zkušený, psychicky a fyzicky připravený.

Kolo-běho-plavo-loď

Ideální je Kololoď i pro triatlonisty v tréninku. Takový triatlet ráno vydatně posnídá na lodi, vrhá se do poklidných a přátelských vln Jaderského moře, aby odplaval příslušné penzum a ještě před odplutím lodě z výchozího přístavu se zmocňuje svého bicyklu.

Na něm přes hory a doly, po asfaltu a makadamu, silnicích nesilnicích, cestách necestách odkroutí několik desítek kilometrů a na předem domluvený čas zamíří do přístavu pro mezipřistání kololodi.

Na palubě zanechává svou mechanizaci pro výrobu valivého odporu, mění cyklotretry za běžeckou obuv a započne se zabývat smykovým třením. Čili běží do cílového přístavu, pro tento den konce namáhavé tréninkové jednotky.

Přeplouvání do nočního kotviště, bohatá večeře o mnoha chodech, jakož i měkká matrace v malé, leč útulné kajutě mu poskytuje nečekané příležitosti k odpočinku a regeneraci, teoretické a psychické přípravě na další zajímavý den.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Olympijský běh v Říčanech

Olympijský běh v Říčanech

Olympijský oheň se (obrazně řečeno) rozhořel po celé republice. Kdybych chtěl básnit, řekl bych, že se rozhořel v srdcích všech přítomných běžců i diváků  - no to by ale bylo až moc kýčovité.... celý článek

Pražská štafeta: Zkus to ve čtyřech!

Báječný kross, báječné ženy v Senohrabech

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Frýdlantský duatlon a Beskydský šerpa

Frýdlantský duatlon a Beskydský šerpa

Frýdlantský duatlon přilákal v sobotu 16. června tři stovky účastníků. To je více než dvojnásobek oproti loňskému ročníku. Vítězem hlavního individuálního závodu se stal Martin Grimm, mezi ženami kralovala Klára Kubínová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bankokros - běh Praha, Milíčovský háj   21.8. 18:00
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Ivův běh Praha, Žvahov 23.8. 18:00
Matterhorn Utraks Švýcarsko, Zermatt 24.-25.8. Ultramaraton 24.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Parkmaraton - běh Krásná Lípa   25.8.
Kangaroo Hoppet - běžky Austrálie, Mount Beauty 25.8.
Memoriál Gavrila Gryzlova Píla Beh 25.8.
Trofeo Kima - běh Itálie, Val Masino Ultramaraton 26.8.
Ultra Trail du Mont Blanc Itálie, Courmayeur 27.8.-2.9. Horský ultramaraton 27.8.

Diskuse

Svatba Kateřina Poláková, 20.8.2018 14:44, 3 příspěvky
cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklostezky v Pardubickém... Horydoly , 20.8.2018 0:35
Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11