Lesy ČR podle soudu mohou za padající stromy

Lesy ČR podle soudu mohou za padající stromy
Budoucí prkna a trámy ještě nedávno rostly v lese.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Na devítiletou holčičku spadl prohnilý strom, když pod ním zrovna projížděla na kole. Cyklistickou tragédii z roku 2007 by každý považoval za nešťastnou náhodu a nanejvýš by dával část viny za nepozornost rodičům. Ne tak soud - Lesy České republiky mají zaplatit milion korun jako odškodné.  

Sedm let trvaly soudní tahanice na absurdní téma. Každý přece ví, že stromy občas padají. Zvláště v přírodě.

Zdá se, že ale ještě není konec, protože Lesy ČR se zřejmě odvolají. Původní rozsudek vydal Krajský soud v Hradci Králové, a tak se půjde k Nejvyššímu soudu.

Žalobu podaly matka a sestra zemřelé holčičky. Neštěstí se stalo u Hrubé Vody na Olomoucku. Soud rozhodl, jak rozhodl, s přihlédnutím k faktu, že cyklisté jeli po zpevněné cestě označené jako cyklotrasa.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Hezká debata

Ukazuje o čem se debatuje na nejvyšší i nejnižší úrovni - do jaké míry je les autonomní organismus, nika nebo výrobní prostředek. Vy to koncentrujete na "stav lesa", což je zdánlivě jednoduchý laický pojem, ale vlastně se v něm odráží obě koncepce - wilderness a business. Do jaké míry nechat floru a faunu svému osudu a do jaké míry dělat prořezávky, cestičky, těžbu, odpočívadla, naučné tabule.... Tento "stav lesa" se dá vykládat mnoha způsoby (a také se tak děje).

Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Kuba Turek - "stav lesa" vůbec nezáleží na představě ústavního soudu, nebo kohokoli z nás. Stav lesa je přesně zapsán v příslušné pozemkové knize a tím to končí. Jestli je zapsán (jako že je) jako hospodářský les, tak je to obyčejná plantáž na výrobu dřeva. S "přírodou" to nemá co dělat.  Je to jako zápis v katastru nemovitostí. Pokud je v katastru zapsán pozemek jako "orná půda", těžko ho někdo může prezentovat, třeba jako stavební parcelu. A to platí jak pro soud, tak pro majitele.

 

to je jedno - jsi úplně vedle a evidentně nevíš která bije. Rozhodující je, stejně jako v případě odstavce výše, jak je daný pozemek zapsán na katastru, nebo v pozemkové knize. To že jedeš na kole po "polní" cestě neznamená, že to je cesta. Může být, ale nemusí. A pokud jsou na ní ukazatele, nebo je označená, tak je tato cesta v úplně jiném právním vztahu, než obyčejná polňačka.

Ve svém lese mám 2 cesty. Jedna vede po louce hned na samém okraji lesa a druhá uprostřed lesa. Obě tyto cesty se táhnou napříč polesím v délce nekolika km. Cesta na kraji lesa je pouze uježděný kus louky, ale je vedena jako polní cesta.

Ta která vede uprostřed lesa, je vybudovaná svážnice ze zečátku 80tých let. Má podklad ze štěrku, vrchní vrstva je z prosívky, po obou stranách jsou struhy a přesto to žádná cesta není a nikdy nebyla. Pozemek pod touto "cestou" je zapsán jako plocha ostatní a každý majitel lesa vlastní ten kousek, jaký vede jeho částí lesa. 

A když se podíváš do mapy, tak je tam tato cesta zakreslená, stejně jako je na mapách GPS !!

Ale co myslíš, je to tedy cesta, nebo není ???  :-) :-)

 • Autor Petr
 • Datum a čas 24.7.2014 08:35
Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Díky za názor! Myslím, že se blížíme v naší debatě ke klíčovému pojmu "stav lesa". Je otázka, co si pod ním kdo představuje a jak a zda ho popisují právní předpisy. Zde je les blíž pojmu příroda nebo divočina, či blíž pojmu továrna nebo civilizace.  

U minulého obsazení Ústavního soudu (od Havla) bych očekával spíš to první, u současného obsazení (od Klause a Zemana) spíš to druhé. Za dlouhé měsíce či roky nakonec uvidíme, jak to dopadne...

Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Ahoj. Normálně do debat nezasahuju, ale v tomto případě se zapojím. Pracuji v Agro firmě, která obhospodařuje několik tisíc hektarů polností a lesů. Ukázal jsem tuto debatu našim dvoum firemním právníkům a bylo mi řečeno toto. Lesní právník není žádný právník, ale ..... - úmyslně to slovo nepíšu, protože bych porušil pravidla diskuse.  To co píše Petr je prý dost extrémní názor, ale defacto správný. Z 99% neznalost zákona neomlouvá v právní praxi platí. Na to jedno procento se vztahují případy, kdy je nutný právní audit a právní stránka případu je nesmírně složitá. To v tomto případě ale neplatí. Spíš naopak. Tady totiž tento argument Lesům ČR spíš přitěžuje, protože právě Lesy ČR mají mimo jiné v popisu práce, nad stavem lesů dohlížet. Takže je to z hlediska práva úplně to samé, jako když dopravní policista pojede svým autem v obci 90kmh a při následném přestupkovém řízení bude tvrdit, že nevěděl, že se v obci smí jezdit pouze 50kmh.

 • Autor Lukáš
 • Datum a čas 23.7.2014 14:55
Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Veřejná cesta? To jsou přece všechny, které máš vyznačené v katastrálmí mapě - je při tom jedno jestli jsou asfaltové, dlážděné, traktorové, úvozové, vyšlapané nebo pomatlané značkou od značkařů. 

Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Měl bys prohlížet aspoň první stranu odkazů, které ti hodí Google. Z prvního odkazu jsi citoval. Hned druhý ale mluví o tom, co já dříve. Např: 

K zásadě neznalost práva neomlouvá se ve své judikatuře vyjádřil také Ústavní soud, který prohlásil, že tato zásada je "nutnou podmínkou efektivity každého systému platného práva, nelze ji však vykládat pouze k tíži adresátů práva, nýbrž též jako závazek veřejné moci vůbec učinit právo poznatelným, protože jen takovým právem se lze řídit" (srov. nález Ústavního soudu Pl. ÚS 77/06, N 30/44 SbNU 349, bod 39). 

Nebo třeba také:

Fikci o znalosti práva "lze totiž sotva akceptovat za stavu, kdy platné a účinné právní předpisy nejsou na adekvátní úrovni každému přístupné, jestliže (včasné) seznámení se s jejich obsahem se jeví obtížně proveditelné, náročné technicky nebo finančně, či dokonce neuskutečnitelné. Zásada veřejnosti práva založená na principu rovnosti a právní jistoty je inherentní modernímu demokratickému právnímu státu a souvisí též s ústavně garantovanou úctou státu k právům a svobodám člověka a občana (čl. 1 odst. 1 Ústavy) 

Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Tak ty máš s lesním právníkem společného asi tolik, jako já a anglická královna.

Člověče, neztrapňuj se !!!!

 

Takže neznalost zákona neomlouvá ???  - Umíš číst ???  Pokud ano, tak čti !!!

http://www.ius-wiki.eu/ustavni-pravo/pfuk/ustavko/zkouska/otazka-3

 

 

 

1) Víte co je to cyklotrasa? Cestička v lese, pár šipek na stromech a občas tabulka.

 

No právě, veřejná cesta, na kterou jsou navedeni lidé směrovou tabulkou, tudíž je to pro majitele lesa na stejné úrovni, jako hlavní silnice Pelhřimov - Jihlava.

 

 

 

Tímto končím tuto naprosto zbytečnou debatu, počkáme si na konečný výsledek Nejvyššího soudu a pak tady můžeš exhibovat jako "neúspěšný lesní právník"..... :-)

 • Autor Petr
 • Datum a čas 20.7.2014 17:08
Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

1) Víte co je to cyklotrasa? Cestička v lese, pár šipek na stromech a občas tabulka.

2) Neznalost zákona neomlouvá - to je socialistický výmysl. Ve skutečnosti se dneska (hlavně u vyšších instancí) přihlíží k tomu, zda souzený člověk nebo jiný subjet měl reálnou možnost se podle tohoto zákona řídit (mohl ho znát, mohl ho aplikovat, požadavky nebyly přemrštěné).   

Reaguj
Paragraf 19 a 22 Lesního zákona

Je to pořád dokola !!!! Pletete dohromady hrušky a motorku.

 

Je třeba rozlišit dvě zásadní věci. Hospodářský les a ty ostatní.

V hospodářském lese žádné krajinotvorné stromy či prvky až na vyjímky nenajdete. Pokud v hospodářském lese takový strom je, tak musí být a také je, řádně označen. Tento strom pa podléhá úplně jiným pravidlům, než všechny další stromy v lese.

V hospodářském lese si můžu pokácet stromy, jaké chci a velikost stromu na to nemá žádný vliv. Ze zákona plyne, že takto těžit zdravé stromy bez jakýchkoli povolení můžu do 5m3 na hektar ročně. A ani větší množství nebývá problém, všechno je to pouze na domluvě či na doporučení lesníka, který má daný revír na starosti. Poškozené či nemocné stromy mám naopak za povinnost vytěřit v co nejktratším možném čase. Pokud je na poškozený strom majitel lesa upozorněn lesníkem, tak to už mu hoří koudel u prdele a je jednou nohou v pokutě !!!

Prohnilý strom se pozná lehce. Většinou přijde o špičku, začíná po jeho kůře stékat smůla z dírek od škůdců, začne se naklánět atd. atd.

Marko -  Co se týče toho, zda majitel lesa věděl, či nevěděl, že je strom poškozený.......to je naprostý nesmysl. Nevědomost ze zákona neomlouvá - to je základ celého právního systemu. Majitel lesa je povinnen les kontrolovat, nebo nechat kontrolovat !!!!

A tady se dostáváme k tomu, co jsem psal hned na začátku. LČR na svoje lesy kašlou, neudržují je a nestarají se o ně. Pokud by tomu tak bylo, tak by LČR věděli, že přes jejich les vede veřejná cyklostezka a okamžitě by na příslušném úřadě žádali o změnu právních pravidel. To je právě ten bod 2 paragrafu 22 !!!!

A daný úřad by musel určit, kdo bude odpovědný a ponese náklady za škody na cyklostezce ( tak tomu je třeba u lesů u silnic ), kdo bude hradit zvýšenou kontrolu stromů v bezprostřední blízkosti cyklostezky, kdo tuto kontrolu bude vykonávat, kdo bude moci provádět zásahy na těchto dřevinách ( v případě silnic je mohou provádět silničáři, stejně jak majitel lesa), a dalších X nařízení !!! Pokud by tedy LČR kontrolovali svůj majetek jak mají, tak by toto udělali a les kolem cyklostezky by dostali do právního stavu, jako jsou všechny lesy kolem silnic.

Ale i v tomto případě je nepřípustné, aby byl u silnice prohnilý strom. Od toho jsou právě určení odborníci, kteří tyto lesy kolem silnic kontrolují a na závady okamžitě majitele informují.

V pátek jsem se na toto téma bavil s vedoucím Lesního družstva, které spravuje lesy na více než polovině našeho okresu. Je to tak, jak říkám.

LČR ten soud prohrají, protože se o svůj les nestarali a nesou za něj plnou odpovědnost. Je to úplně to samé, jako když někdo v lese založí černou skládku. Odpovědnost za ní nese majitel lesa, nikoli ten, kdo jí založil. Blbé, ale je to tak.

A co se týče důkazů, zda LČR věděli, nebo nevěděli že je strom prohnilý - na toto téma už všechny předcházející soudy prohráli, protože pořád platí - neznalost neomlouvá !!!!

 • Autor Petr
 • Datum a čas 20.7.2014 13:59
Reaguj
jste naprosto mimo mísu

Já samozřejmě vím, že není právem majitele uzavřít les (a to ani z důvodů subjektivního pocitu nebezpečí) - to byla z mé strany ironie, právě proto si myslím, že LČR mají u odvolací instance slušnou šanci uspět. Poškozený by musel prokázat (důkazní břemeno bude na něm), že majitel lesa o nebezpečí věděl a řekl bych, že na tom postaví LČR svoji obhajobu u odvolacího soudu.

Svým příspěvkem jsem chtěl hlavně prokázat stupiditu některých názorů....

 • Autor Marko
 • Datum a čas 18.7.2014 23:27
Reaguj
Celkem 29 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2017

Alpy AKTUÁLNĚ 2017

ZAKÁZANÉ DRONY Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2017

Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Čelovka na léto i zimu CEL-TEC HL 150R

Čelovka na léto i zimu CEL-TEC HL 150R

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Chystáte se na hory? Jako každou zimu se sbalíte a s celou rodinou vyrazíte lyžovat… Na české hory anebo třeba do Alp. Zkontrolujte si pořádně, jestli jste na nic nezapomněli
TEST Bílé světlo a červená blikačka Crussis na kolo nebo koloběžku

TEST Bílé světlo a červená blikačka Crussis na kolo nebo koloběžku

Elektrocyklistická a koloběžkářská značka Crussis prodává malá a výkonná světla pod svým jménem. Výroba je jako u většiny těchto výrobků v Číně a okolních asijských zemích. Vyzkoušeli jsme je v sychravých podzimních večerech a nocích.
Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

MALÁ FATRA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2017

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2017

JAN HŘEBAČKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Alpy AKTUÁLNĚ 2017

Alpy AKTUÁLNĚ 2017

ZAKÁZANÉ DRONY Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Vánoční vyjížďka na kolech Znojmo, Cyklo Kučera 24.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Oščadnica 29.-30.12. 29.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 5.-7.1. 5.1.
Cyklocestování - festival Hradec Králové 6.-7.1. 6.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 10.-14.1. 10.1.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 12.-14.1. 12.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.

Diskuse

Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Prkoš, 15.12.2017 16:22, 5 příspěvků
Kolobezka Martin, 15.12.2017 15:38, 3 příspěvky
Snowboard Honza, 14.12.2017 23:16, 4 příspěvky
Poprvé na lyže Katka, 14.12.2017 23:06, 5 příspěvků
Analog instruktor, 14.12.2017 17:24, 1 příspěvek
bolest kloubů Jana, 13.12.2017 23:01, 4 příspěvky
Chyba Nobody, 13.12.2017 22:57, 4 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 13.12.2017 19:56, 4 příspěvky
No tak nic no wiki, 13.12.2017 13:41, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10