Mallorca: povinná jarní cyklistika

Mallorca: povinná jarní cyklistika
Mallorca, mys Formentor. A k nejsevernějšímu mysu vede silnice oblíbená mezi cyklisty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Z Malorky zmizela většina profesionálních cyklistických týmů, které zde trávily leden a únor najížděním tréninkových kilometrů. Na zdejších výborných silničkách se to ovšem stále hemží cyklisty. V březnu a dubnu trénují na Baleárech hobíci z celé Evropy. Čím je tepleji, tém víc se k nim přidávají cykloturisté.   

Mallorca je německý ostrov, ačkoliv patří Španělům. Domluvíte se tu především německy a anglicky, přistávají zde desítky německých letadel každý den, Němci tu tráví dovolenou na kole i u moře či při golfu, mnozí zde podnikají v cestovním ruchu.

Oblíbená jarní cyklistická destinace

Teď v březnu se na Mallorce obvykle jezdí na kole ještě v dlouhých kalhotách a bundě, aspoň po ránu, ale duben už obvykle bývá na kraťasy. Cyklistická helma je na ostrově povinná a policie to hlídá především na nejoblíbenějších trasách. Pokuty nejsou velké, ale každá desetieurovka zabolí.

Mallorca je mezi cyklisty oblíbená nejen kvůli příjemnému jarnímu počasí těsně před hlavní závodní sezonou, ale také kvůli solidním cenám hotelů a snad dopravní dostupnosti. Největší roli ovšem hraje silniční síť - hlavní i vedlejší silnice mají kvalitní asfaltový povrch a řidiči jsou ohleduplní a ještě k tomu jich není mnoho. Na silnicích v horách potkáte v tuto dobu nejčastěji německé důchodce na dovolené v karavanu nebo malém vypůjčeném osobáku, a v rovinách mezi městy místní řidiče náklaďáčků a dodávek. Obě skupiny řidičů nikam nespěchají, nenajíždějí do cyklistů, nevytlačují je ze silnic a ve sjezdech se klidně nechají předjet. Cyklista zvyklý na českou realitu tomu skoro nemůže uvěřit.

Silničním cyklistům (kterých je na Mallorce naprostá většina) hrozí pouhá dvě nebezpečí. Když zaprší, na asfaltu se vytvoří klouzavé blátíčko. Když píšu klouzavé, myslím tím OPRAVDU klouzavé! Od podzimu do jara totiž fouká vítr, který přináší od pevniny jemný prach a ještě k němu přidává další dávku ze zdejších vyprahlých svahů.Když do toho zaprší, je na neštěstí zaděláno. Místní Mallorčané byli ještě v minulém století známí tím, že se jim brzy kazil zrak. Důvodem bylo, že na podzim kvůli větru a prachu zavřeli okenice a otevřeli je teprve na jaře. V létě je zase zavírali kvůli horku přes den a nechali větrat jen v noci. Dá rozum, že v temných kobkách starých baráků se musí i ostříží zrak rychle zkazit.

Druhé nebezpečí představují pro silničáře ovce a kozy. Buď se volně pasou a některá z nich občas vyběhne na silnici, nebo je pastýři ženou ve stádech po silnici na pastvu případně z pastvy domů. Je tedy potřeba i v rychlých sjezdech myslet na to, že za zatáčkou se může nenadále zjevit zvíře velikosti dogy, které na rozdíl od chytrého psa neuteče, nýbrž zůstane stát jako ovce uprostřed cesty.

Vyznavači horských kol musejí počítat s dostatkem pití. Mallorské hory jsou suché a větrné a doslova odebírají z cyklistů vodu po decilitrech. Dočerpat bidon a napít se je možné prakticky jenom v městečcích a vesnicích. Prameny a potoky tu nenajdete. 

Horydoly.czPěší turistika: Na Mallorcu mimo sezonu

Doprava a ubytování: Kolik stojí?

Na Mallorku lze dojet z Česka autem a trajektem, ale skoro nikdo to nedělá. Trvá to skoro dva dny a je to drahé. Většina českých cyklistů létá z německých letišť. Zpáteční letenka pod sto eur je hodně dobrá cena. K tomu připočítejte ještě přibližně padesát eur za letenku pro vaše kolo. Dalších deset eur vás bude stát transport kola a vás z letiště vlakem do místa ubytování.

Komplikací s přepravou kola vás ušetří cestovní kancelář, pokud si od ní koupíte zájezd, nebo půjčovna kol na ostrově. Předem si lze objednat vybraný model za cenu okolo stovky eur. Trekkingové herky jsou o něco levnější než silniční rakety, naopak o něco dražší jsou pohodlná elektrokola. Kauce bývá plus mínus padesát eur. Předem se informujte na způsob platby, protože někde berou jenom hotovost.

Ubytování stojí od dvaceti eur za noc v rezidenci se snídaní. Další peníze platíte za lepší hotel, polopenzi, rozšířenou snídani (tak tady říkají balíčku s jídlem na cestu), cyklistické služby (servis, cyklodílnu, mytí kola, pračku...) nebo třeba průvodce, který vás zavede na nejlepší trasy. Letní turistická sezona začíná už 1. dubna a od té doby ceny zvláště přímořských hotelů raketově stoupají!

Booking.com

Kde se jezdí 

Horská kola obvykle míří do pohoří Tramuntana. O tom asi nemá cenu hovořit, protože český cyklista má na výběr daleko lepší bikové trasy buď doma, nebo za kopečky v rakouských či německých Alpách. Navíc Mallorčané začali vloni tvrdě omezovat volné outdoorové aktivity, a tak je lepší jim jejich nepříliš zajímavé kopce hodit na hlavu. Na některé přírodní traily chtějí pouštět horská kola jen po zaplacení poplatků místní samosprávě, jinam nepouštějí majitelé pozemků a zase jinde na vás vezmou vidle statkáři. Stejně tak je to s horolezci a trekaři.

Cykloturisté nejspíš vezmou za vděk značenými trasami. Kromě mnoha internetových serverů, ztištěných průvodců i cyklomap zadarmo ze zdejších turistických infocenter, se mohou orientovat přímo v terénu pomocí dřevěných cedulí zvaných Ecovies.

Výkonnostní cyklisté se sportovními ambicemi jezdí pouze na jihozápadní a severovýchodní pobřeží. Právě tudy se táhne pohoří Tramuntana, v jehož podhůří a přes jeho sedla vedou krásné silničky, za kterými se na Mallorku jezdí. Mluvou cestovních kanceláří: Jeďte do okolí města Palma de Mallorca (známé jsou lokality Platja de Palma či Arenal), nebo do Alcudia a Can Picafort. Jihovýchod ostrova je placatý, otevřený větrům od moře a vcelku pro cyklistiku nezáživný.

Doporučené vybavení

Silniční kolo nebo horské kolo nebo koloběžka nebo trekingové kolo nebo cestovní kolo, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické tretry, cyklistické rukavicepřilbablikačka a světlosportovní brýlefunkční prádlolehká větrovkasportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, peníze a doklady, cyklistický batoh, cyklo pračka, cyklo odmašťovač, cyklo olej, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Na koupání plavkyručníkkrém na opalování, antibakteriální gel a věci na potápění.

TURISTICKÉ INFO: Baleárské ostrovy

Cyklistické trasy: Mallorca na Bikemap.net

Horydoly.czDějiny: Historie Mallorky v kostce

Značené cyklotrasy Mallorca

1. Port de Pollenca - Pollenca - Campanet - Selva - Inca - Sencelles - Algaida - Llucmajor - Campos (86 km)

2. Inca - Selva - Mancor - Lloseta - Inca (19 km)

3. Sencelles - Santa Eugenia - Sencelles (21 km)

4. Algaida - Pina - Ruberts - Sencelles - Algaida (26 km)

5. Llucmajor - Llucmajor (29 km)

6. Palma - Campos (53 km)

7. Palma - Establiments - Calvia - El Capdella - Andratx - sant Elm (38 km)

8. Palma - Establiments - Palma (20 km)

9. Calvia - Palmanova - Magaluf - El Toro - Santa Ponca - Calvia (31 km)

10. Andratx - - L´Arraco - Port d´Andratx - Cap de la Mola - Port d´Andratx - Camp de Mar - Peguera - El Capdella - Andratx (36 km) 


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malorka
Malorca je super. Rozhodné tam taky zavítám :)
Reaguj
Angličtina

Nevím co přesně mysláíte pod pojmem "převzatý článek", ale fotky jsem fotil já, na kole jsem tam jezdil já, byl jsem tam já a psal jsem to já :-)

Je jasné (a i to tak píšu), že jsou tam především Němci a vládne tam němčina, ale pár základních anglických slov tam zvládne v hotelu, hospodě i na trhu skoro každý.

Reaguj
Angličtina

To je vidět, že je to převzatý článek. Byl jsem na Mallorce v pěti* luxusním hotelu a většina personálu uměla jen německy. I manažer hotelu mi potvrdil, že sehnat anglicky mluvící zaměstnance je velký problém.

  • Autor Čech
  • Datum a čas 7.3.2014 13:49
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

CYKLOBUSY Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Singltrail Praha - Letňany

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

CYKLOBUSY Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Vynikajícího úspěchu dosáhly české týmy na letošním 31. ročníku extrémního závodu Dolomitenmann v Rakousku. Amatérský ODLO Team si v kategorii neprofesionálů došel pro vítězství a celkové jedenácté místo, profesionálové z ČEZ Group finišovali na
Bike Adventure: za romantikou Posázaví

Bike Adventure: za romantikou Posázaví

Nejpopulárnější orientační závod dvojic na horském kole Bike Adventure se po roční pauze letos uskuteční v novém, podzimním termínu 28. - 30. září v Posázaví. Centrum závodu bude ve sportovním a rekreačním středisku U Starého
Singltrail Praha - Letňany

Singltrail Praha - Letňany

VIDEO Čtyři singltrailové stezky jsou vybudované na zarůstající navážce za sídlištěm Letňany. Jejich celková délka je 5700 metrů. Všechny trasy jsou okruhy, a je tedy nezbytné šlapat do kopce i sjíždět s kopce.
Obtížnost MTB tras u Lago di Garda

Obtížnost MTB tras u Lago di Garda

Blíží se konec léta, opadnou největší horka. To nejlepší čas na výpady s horskými koly na Gardu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 14.-22.9. 14.9.
Evropský týden mobility Praha 16.-22.9. 16.9.
Ozvěny Ekofilmu Hradec Králové, Bio Central 17.-21.9. 17.9.
Bazény, sauny a spa - veletrh Praha, Letňany 18.-22.9. 18.9.
Interbike - veletrh USA, Reno 18.-20.9 18.9.
JATA - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Hodiny a klenoty - veletrh Praha, Holešovice 20.-22.9. 20.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Parenzana - cyklomaraton Chorvatsko, Poreč 21.-23.9. Horská kola 21.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Odry Horská kola 22.9.

Diskuse

informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek
Foto Kuba Turek Laďa, 13.9.2018 9:23, 1 příspěvek
Solden radši NE Skiák, 12.9.2018 14:12, 3 příspěvky
Slanění 45 m Pražák, 12.9.2018 3:37, 6 příspěvků
To se nevyplatí Novinář, 11.9.2018 9:28, 5 příspěvků
Zádumčivá krása Klára, 10.9.2018 22:13, 1 příspěvek
Wobenzym Alice, 10.9.2018 12:16, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26
Bike Adventure v Posázaví... Horydoly , 18.9.2018 0:17
Re: Cesko zeme pribehu hr... Kuba Turek, 15.9.2018 21:39
Cesko zeme pribehu hrady ... Horydoly , 15.9.2018 21:21
Mělník září 2018 Horydoly , 15.9.2018 13:30
Střední Čechy turistické Horydoly , 15.9.2018 13:24
Prodám chatku. Cena 250 t... Horydoly , 13.9.2018 1:09
Desítka na Desítce Horydoly , 12.9.2018 22:03