Mallorca: povinná jarní cyklistika

Mallorca: povinná jarní cyklistika
Mallorca, mys Formentor. A k nejsevernějšímu mysu vede silnice oblíbená mezi cyklisty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Z Malorky zmizela většina profesionálních cyklistických týmů, které zde trávily leden a únor najížděním tréninkových kilometrů. Na zdejších výborných silničkách se to ovšem stále hemží cyklisty. V březnu a dubnu trénují na Baleárech hobíci z celé Evropy. Čím je tepleji, tém víc se k nim přidávají cykloturisté.   

Mallorca je německý ostrov, ačkoliv patří Španělům. Domluvíte se tu především německy a anglicky, přistávají zde desítky německých letadel každý den, Němci tu tráví dovolenou na kole i u moře či při golfu, mnozí zde podnikají v cestovním ruchu.

Oblíbená jarní cyklistická destinace

Teď v březnu se na Mallorce obvykle jezdí na kole ještě v dlouhých kalhotách a bundě, aspoň po ránu, ale duben už obvykle bývá na kraťasy. Cyklistická helma je na ostrově povinná a policie to hlídá především na nejoblíbenějších trasách. Pokuty nejsou velké, ale každá desetieurovka zabolí.

Mallorca je mezi cyklisty oblíbená nejen kvůli příjemnému jarnímu počasí těsně před hlavní závodní sezonou, ale také kvůli solidním cenám hotelů a snad dopravní dostupnosti. Největší roli ovšem hraje silniční síť - hlavní i vedlejší silnice mají kvalitní asfaltový povrch a řidiči jsou ohleduplní a ještě k tomu jich není mnoho. Na silnicích v horách potkáte v tuto dobu nejčastěji německé důchodce na dovolené v karavanu nebo malém vypůjčeném osobáku, a v rovinách mezi městy místní řidiče náklaďáčků a dodávek. Obě skupiny řidičů nikam nespěchají, nenajíždějí do cyklistů, nevytlačují je ze silnic a ve sjezdech se klidně nechají předjet. Cyklista zvyklý na českou realitu tomu skoro nemůže uvěřit.

Silničním cyklistům (kterých je na Mallorce naprostá většina) hrozí pouhá dvě nebezpečí. Když zaprší, na asfaltu se vytvoří klouzavé blátíčko. Když píšu klouzavé, myslím tím OPRAVDU klouzavé! Od podzimu do jara totiž fouká vítr, který přináší od pevniny jemný prach a ještě k němu přidává další dávku ze zdejších vyprahlých svahů.Když do toho zaprší, je na neštěstí zaděláno. Místní Mallorčané byli ještě v minulém století známí tím, že se jim brzy kazil zrak. Důvodem bylo, že na podzim kvůli větru a prachu zavřeli okenice a otevřeli je teprve na jaře. V létě je zase zavírali kvůli horku přes den a nechali větrat jen v noci. Dá rozum, že v temných kobkách starých baráků se musí i ostříží zrak rychle zkazit.

Druhé nebezpečí představují pro silničáře ovce a kozy. Buď se volně pasou a některá z nich občas vyběhne na silnici, nebo je pastýři ženou ve stádech po silnici na pastvu případně z pastvy domů. Je tedy potřeba i v rychlých sjezdech myslet na to, že za zatáčkou se může nenadále zjevit zvíře velikosti dogy, které na rozdíl od chytrého psa neuteče, nýbrž zůstane stát jako ovce uprostřed cesty.

Vyznavači horských kol musejí počítat s dostatkem pití. Mallorské hory jsou suché a větrné a doslova odebírají z cyklistů vodu po decilitrech. Dočerpat bidon a napít se je možné prakticky jenom v městečcích a vesnicích. Prameny a potoky tu nenajdete. 

Horydoly.czPěší turistika: Na Mallorcu mimo sezonu

Doprava a ubytování: Kolik stojí?

Na Mallorku lze dojet z Česka autem a trajektem, ale skoro nikdo to nedělá. Trvá to skoro dva dny a je to drahé. Většina českých cyklistů létá z německých letišť. Zpáteční letenka pod sto eur je hodně dobrá cena. K tomu připočítejte ještě přibližně padesát eur za letenku pro vaše kolo. Dalších deset eur vás bude stát transport kola a vás z letiště vlakem do místa ubytování.

Komplikací s přepravou kola vás ušetří cestovní kancelář, pokud si od ní koupíte zájezd, nebo půjčovna kol na ostrově. Předem si lze objednat vybraný model za cenu okolo stovky eur. Trekkingové herky jsou o něco levnější než silniční rakety, naopak o něco dražší jsou pohodlná elektrokola. Kauce bývá plus mínus padesát eur. Předem se informujte na způsob platby, protože někde berou jenom hotovost.

Ubytování stojí od dvaceti eur za noc v rezidenci se snídaní. Další peníze platíte za lepší hotel, polopenzi, rozšířenou snídani (tak tady říkají balíčku s jídlem na cestu), cyklistické služby (servis, cyklodílnu, mytí kola, pračku...) nebo třeba průvodce, který vás zavede na nejlepší trasy. Letní turistická sezona začíná už 1. dubna a od té doby ceny zvláště přímořských hotelů raketově stoupají!

Booking.com

Kde se jezdí 

Horská kola obvykle míří do pohoří Tramuntana. O tom asi nemá cenu hovořit, protože český cyklista má na výběr daleko lepší bikové trasy buď doma, nebo za kopečky v rakouských či německých Alpách. Navíc Mallorčané začali vloni tvrdě omezovat volné outdoorové aktivity, a tak je lepší jim jejich nepříliš zajímavé kopce hodit na hlavu. Na některé přírodní traily chtějí pouštět horská kola jen po zaplacení poplatků místní samosprávě, jinam nepouštějí majitelé pozemků a zase jinde na vás vezmou vidle statkáři. Stejně tak je to s horolezci a trekaři.

Cykloturisté nejspíš vezmou za vděk značenými trasami. Kromě mnoha internetových serverů, ztištěných průvodců i cyklomap zadarmo ze zdejších turistických infocenter, se mohou orientovat přímo v terénu pomocí dřevěných cedulí zvaných Ecovies.

Výkonnostní cyklisté se sportovními ambicemi jezdí pouze na jihozápadní a severovýchodní pobřeží. Právě tudy se táhne pohoří Tramuntana, v jehož podhůří a přes jeho sedla vedou krásné silničky, za kterými se na Mallorku jezdí. Mluvou cestovních kanceláří: Jeďte do okolí města Palma de Mallorca (známé jsou lokality Platja de Palma či Arenal), nebo do Alcudia a Can Picafort. Jihovýchod ostrova je placatý, otevřený větrům od moře a vcelku pro cyklistiku nezáživný.

Doporučené vybavení

Silniční kolo nebo horské kolo nebo koloběžka nebo trekingové kolo nebo cestovní kolo, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické tretry, cyklistické rukavicepřilbablikačka a světlosportovní brýlefunkční prádlolehká větrovkasportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, peníze a doklady, cyklistický batoh, cyklo pračka, cyklo odmašťovač, cyklo olej, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Na koupání plavkyručníkkrém na opalování, antibakteriální gel a věci na potápění.

TURISTICKÉ INFO: Baleárské ostrovy

Cyklistické trasy: Mallorca na Bikemap.net

Horydoly.czDějiny: Historie Mallorky v kostce

Značené cyklotrasy Mallorca

1. Port de Pollenca - Pollenca - Campanet - Selva - Inca - Sencelles - Algaida - Llucmajor - Campos (86 km)

2. Inca - Selva - Mancor - Lloseta - Inca (19 km)

3. Sencelles - Santa Eugenia - Sencelles (21 km)

4. Algaida - Pina - Ruberts - Sencelles - Algaida (26 km)

5. Llucmajor - Llucmajor (29 km)

6. Palma - Campos (53 km)

7. Palma - Establiments - Calvia - El Capdella - Andratx - sant Elm (38 km)

8. Palma - Establiments - Palma (20 km)

9. Calvia - Palmanova - Magaluf - El Toro - Santa Ponca - Calvia (31 km)

10. Andratx - - L´Arraco - Port d´Andratx - Cap de la Mola - Port d´Andratx - Camp de Mar - Peguera - El Capdella - Andratx (36 km) 


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malorka
Malorca je super. Rozhodné tam taky zavítám :)
Reaguj
Angličtina

Nevím co přesně mysláíte pod pojmem "převzatý článek", ale fotky jsem fotil já, na kole jsem tam jezdil já, byl jsem tam já a psal jsem to já :-)

Je jasné (a i to tak píšu), že jsou tam především Němci a vládne tam němčina, ale pár základních anglických slov tam zvládne v hotelu, hospodě i na trhu skoro každý.

Reaguj
Angličtina

To je vidět, že je to převzatý článek. Byl jsem na Mallorce v pěti* luxusním hotelu a většina personálu uměla jen německy. I manažer hotelu mi potvrdil, že sehnat anglicky mluvící zaměstnance je velký problém.

  • Autor Čech
  • Datum a čas 7.3.2014 13:49
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Cykloturistický okruh spojí slovenské a polské lázně

Cykloturistický okruh spojí slovenské a polské lázně

Slovenské a polské pohraniční obce a města do konce roku propojí 230 km dlouhý cyklistický okruh pro všechny vyznavače cyklistiky a aktivního způsobu života. Celkové náklady si vyžádají více než 5 milionů eur. ... celý článek

Pozvánka na Frýdlantský ČEZ duatlon

Mallorca: povinná jarní cyklistika

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Mallorca: povinná jarní cyklistika

Mallorca: povinná jarní cyklistika

Z Malorky zmizela většina profesionálních cyklistických týmů, které zde trávily leden a únor najížděním tréninkových kilometrů. Na zdejších výborných silničkách se to ovšem stále hemží cyklisty. V březnu a dubnu trénují na Baleárech hobíci
Pohár Peruna 2018

Pohár Peruna 2018

Krušnohoří pokrývá seriál závodů na horských kolech Pohár Peruna. 
Jihočeský MTB pohár 2018

Jihočeský MTB pohár 2018

Letošní ročník amatérského Jihočeského MTB poháru zahrnuje 9 závodů.
Pozvánka na závod Cream Bike Čeladná

Pozvánka na závod Cream Bike Čeladná

Letos již po páté přivítá pohoří Beskyd jedinečný závod Cream Bike Čeladná, který se tentokrát pojede v sobotu 28. července. Závodu se již tradičně může zúčastnit doslova každý. Víkendoví cyklisté poměří
Cyklistické Peklo Severu 2018

Cyklistické Peklo Severu 2018

Peklo Severu je seriál závodů horských kol v Lužických horách pro širokou veřejnost. I přes to, že všechny závody jsou fyzicky náročné a že zde startují velmi kvalitní závodníci, na závod se může

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cyklojízda Brno, Moravské náměstí Manifestace za práva cyklistů 19.4. 18:00
Cyklojízda Praha, Náměstí Jiřího z Poděbrad Manifestace za práva cyklistů 19.4. 18:00
MUBA - veletrh Švýcarsko, Basilej 20.-29.4. 20.4.
Český ráj - cyklomaraton Branžež, Nová Ves Horská kola 21.4.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 21.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 21.4.
Bohemie - cyklomaraton Nový Bor Horská kola 22.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 22.4.
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 28.4.

Diskuse

Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 3 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 3 příspěvky
Městské kolo Eva, 16.4.2018 16:17, 3 příspěvky
Ten smrad Pišišvor, 15.4.2018 23:59, 2 příspěvky
Ten smrad Václav, 14.4.2018 0:17, 2 příspěvky
whisky Martin, 13.4.2018 16:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30
Rokytnice Horydoly , 10.4.2018 19:41