Náročná Bike Adventure 2009

SDÍLEJ:
Cyklistický orientační závod Bike Adventure letos ovlivnil nejen těžký kopcovitý terén, ale také proměnlivé povětrnostní podmínky. Byla to jedna z nejtěžších soutěží v historii tohoto podniku. Absolutními vítězi se stali Lubomír Tomeček s Janem Lauermanem ze Start týmu.

Dvoudenní Bike Adventure se jela o víkendu 11.-12. července v Krušných horách s centrem ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná.

Tisíc kol a dost

Zúčastnila se více než tisícovka závodníků ve dvoučlenných družstvech.

Orientační cyklistický závod dvojic kombinuje MTB maraton a navigaci v přírodě podle turistické mapy. Limit tisíc závodníků byl plně vyčerpán.

Na koho nezbylo startovní číslo, využil možnosti kategorie Open. Objel kontroly nanečisto, aby získal zkušenosti pro případné budoucí starty.

Vítězové a poražení

Absolutními vítězi 9. ročníku BA se stala dvojice reprezentantů MTBO (orientační závody na horských kolech) Start team ve složení Lauerman - Tomeček s počtem 1424 bodů.

Za nimi o téměř 70 bodů zaostal tým Starej s Mladym ve složení Vanka - Bogar (1348 b.), na třetím místě Plzeňská smršť ve dvojici Bouchal - Pešek (1300 b.).

Kategorii žen vyhrály věkem ještě juniorky Březinová - Staňková, blue.ssu.cz (1030 b.), 2. místo Doležalová – Randáková, Fakt Hustý Hustilky (980 b.), 3. místo Chaloupská – Přibylová, Sokol Nusle (976 b.).

Kategorii Mixů se stejným počtem bodů, ale rychlejším časem vyhrála dvojice mtbo.sk ve složení Fajtová – Flassik (1200 b.), o trochu pomalejší byla rakouská mistryně světa MTBO s kolegou v týmu Krkonošští jeleni Gigon – Wohanka (1200 b.), 3. místo Ekonom Praha ve složení Kalina – Havlíková (1140 b.).

Ve veteránských kategoriích zvítězili v mužích Podrábský – Kosák, Cyklotrempy (1320 b.), v ženách Vavrysová – Dohnalová, Craft team (790 b.), a v mixech Král – Březinová Craft team (1088 b.).

Pot a krev

Beke Adventure se vrátila do Krušných hor po devíti letech. Hory opět dostály svému jménu a nedaly závodníkům zadarmo ani bod. Jejich vrcholky sice nepatří k nejvyšším v Čechách, ale svahy určitě k těm nejprudším.

Strmé stráně, hluboká údolí a divoké lesy připravily cyklistům náročné chvilky. Počasí si zahrávalo nejen se závodníky, ale také s pořadateli, bylo spíše aprílové, kdy se náhle střídaly prudké deště, silný vítr a příjemné sluníčko, takže závodníkům bylo chvíli velmi teplo a chvíli zima...

"Asi mi déšť, bláto a zima vadí na kole méně než ostatním závodníkům, každopádně jsme si to docela užívali," hodnotil počasí v Krušných horách Luboš Tomeček z vítězného Start teamu, který v podobných povětrnostních podmínkách vyhrál tento závod už v roce 2005. Tenkrát to bylo o pár stovek metrů nadmořské výšky níže na Drahanské vrchovině.

Centrum závodu umístěné na vrcholku kopce bylo posledním pomyslným hřebíčkem do rakve některých ambicí. V takovýchto terénech je velmi těžké odhadnout síly a čas návratu, proto mnoho závodníků podcenilo dobu potřebnou pro jízdu zpět do cíle, a tak překročili časový limit, za což se jim strhávaly bodové hodnoty.

Každý, kdo závod dojel, se stal vítězem aspoň nad horami a nad sebou samým.