Podzimní vyjížďka z města

Podzimní vyjížďka z města
Cyklistky jedou podél Zábrdky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poslední podzimní vyjížďky na kolech asi nepojedete v drsném blátivém terénu. Nabízíme proto pár nápadů, kam vyrazit na cyklotrasy po asfaltu a zpevněném povrchu v okolí velkých měst. Nezapomeňte se pořádně obléknout a jeďte do barevné krajiny.

Jak na to

Doporučené vybavení: Kolo s blatníky. červená blikačka dozadu a bílé světlo dopředu, nepromokavé svrchní oblečení s reflexními plochami, funkční prádlo, cyklistické kalhoty, návleky na boty, tretry nebo pevné boty, přilba, prstové cyklorukavičky, nářadí, lepení a náhradní duše, pumpička, jídlo a pití, lékárnička, mapa nebo GPS, doklady, peníze na cestu zpět a do hospody na zahřátí.

HRADEC KRÁLOVÉ

Umělá říčka v Polabí

Oblouk Labe mezi Pardubicemi a Hradcem Králové zkracuje Opatovický kanál, středověké vodní dílo napájející přes dvě stovky rybníků a rybníčků.

Dnes už zapadlo do přírody tak, že nepoznáme, že se jedná o umělou říčku. Poklidně teče labskými rovinami ve stínu statných stromů. Z Lázní Bohdaneč jedeme kousek po hlavní silnici směrem na Chlumec nad Cidlinou.

Ještě než městečko opustíme, křižujeme poprvé u mohutného dubiska Opatovický kanál. Jedeme podél něho doleva do Neratova a dále pokračujeme na Přelovice - Břehy - okolo rybníku Buňkov – Lohenice - Mělice a Živanice nazpátek do Lázní Bohdaneč.

Můžeme při tom jet po málo frekventovaných silničkách, nebo místy využít turistické značky po loukách vedle silnic. Záleží na tom, zda jedeme na silničním nebo trekkingovém kole. V každé vesnici je odpoledne otevřená hospůdka.

Délka: 24 km
Kolo: silniční nebo trekkingové
Doprava: vlak
Charakter: rovinatá vyjížďka po silničkách

Opatovický kanál u Bohdanče.

Hradecké lesy

Velký lesní komplex lidové zvaný Hradecké lesy roste hned za humny velkoměsta. Pro milovníky přírody z Hradce Králové je to pravé požehnání – jezdí se tu na kole, běhá, pořádají orientační závody, chodí se sem na dlouhé procházky i víkendové výpravy.

Nemá cenu popisovat jednu jedinou trasu, protože každý si jich tu může projet desítky. Osu tvoří vyznačená dálková cyklotrasa z Hradce Králové do Břeclavi. Pomůže nám také několik turistických značek, ale většinou si tu cyklisté vyjíždějí vlastní okruhy po zpevněných cestách i skrze lesní průseky.

Hradecké lesy se rozkládají mezi městskou čtvrtí Malšovice, Býští, Borohrádkem a Bělčí. Nenajdete tu velká převýšení ani dlouhé sjezdy, ale cesty se příjemně houpají ve stínu borovic, smrků a dubů. Všechno to patří už od středověku městu Hradec Králové.

Délka: podle libosti
Kolo: horské nebo trekkingové
Doprava: po vlastní ose
Charakter: ježdění po příjemných lesích bez velkého převýšení

ÚSTÍ NAD LABEM

Po Labi do Německa

Rovinatá cyklostezka podél Labe spojuje Česko a Německo. V podstatě by se po ní dalo jet až do Hamburku k moři. Tak daleko asi šlapat nebudeme, ale jízdu po břehu evropského veletoku bychom si neměli nechat ujít.

Jedeme z Ústí nad Labem přes Děčín a Dolní Žleb. Po novém hladkém povrchu sviští pneumatiky přes hraniční přechod Schöna dál podél levého břehu třeba až do Drážďan.

Nejhezčí úsek mezinárodní cyklotrasy vede skrze Labské pískovce z Děčína do německého Rathenu, což obnáší necelých čtyřicet kilometrů. Jedeme úzkým údolím a nad námi se zdvíhají desítky obrovských pískovcových skalních věží.

Túru můžeme kdykoliv přerušit a vrátit se vlakem, který naši trasu sleduje. Nezapomeňte si tedy vyřídit příhraniční zlevněnou jízdenku. Na druhou stranu Labe se v případě potřeby dostaneme jedním z mnoha přívozů na české i německé straně.

Délka: podle libosti
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: pohodlná cyklostezka podél řeky v hlubokém údolí mezi pískovcovými skálami

Labská cyklostezka. Ústí nad Labem. Dálniční most přes Ploučnici.

Labská cyklostezka do srdce Čech

Velkolepý projekt cyklostezky podél Labe od pramenů v Krkonoších do Ústí nad Labem je zatím v plenkách a postaveno je jen pár úseků. Přesto stojí za to vydat se z Ústí proti proudu do srdce Čech.

Cyklostezka vede po pravém břehu Labe do Litoměřic a dál přes Roudnici a Mělník. Nám bude stačit jen nejkrásnější úsek k ústí další velké řeky Ohře v Litoměřicích.

V centru Ústí nad Labem přejedeme na pravý břeh a jedeme proti proudu (řeku tedy budeme mít po pravé ruce) ke zdymadlu ve Střekově. Do pedálů šlapeme sice podél frekventované železniční, silniční i vodní dopravní tepny, ale skoro nemusíme vjet na silnici. Vždy se nějak dostaneme na cestu podél vody. Tak to jde až do vinařských Žernosek. Odtud je to ale už jen pár kilometrů po silnici do Litoměřic.

Délka: 35 km
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: cyklostezka podél řeky

Labská cyklostezka. Lounky.

PLZEŇ

Podél Hracholuské přehrady

Tahle nenápadná trasa vám dá zabrat! Jede se neustále nahoru a dolů po lesních pěšinách, občas se připlete do cesty i nějaká okreska. Z Hracholusk od přehrady jedeme po silnici do Pňovan. Za zámečkem a židovskou synagogou to teprve pořádně začne.

Vjíždíme do terénu. Jedeme přes Beraní dvůr a Sulislav do hornického Stříbra. Pokračujeme přes Pekelský mlýn k benediktinskému klášteru v Kladrubech. Návrat vede nepřehledným lesem po trase Pozorka –Žďár – Nový dvůr – Harabaska – Úlice – Hracholusky.

Délka: 42 km
Kolo: horské
Doprava: vlakem
Charakter: lesní pěšiny a cesty poskytnou vašim nohám a plícím řádný zážitek

OLOMOUC

Z Litovle podél řeky Moravy

Okolí Litovle, neboli Hanáckých Benátek, nabízí spousta tras pro pohodlnou cykloturistiku. Většina z nich vede do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V Litovli můžeme chvíli obdivovat památky nebo rozvětvená ramena řeky Moravy, podle kterých dostala Litovel dostala svoji italskou přezdívku.

Nezdržujme se ovšem příliš, protože je čas vyrazit do přírody. Čeká nás naučná stezka do Olomouce. Patnáct kilometrů to máme do Horky nad Moravou a dalších deset do Olomouce.

Cestou se několikrát dostaneme k řece, na dohled máme slepá ramena a meandry. Nechybí ani staré hráze proti přívalům vody, mlýny, náhony, pily a novější vodní elektrárničky. Při troše pozornosti najdeme nahlodané a občas i pokácené stromy. Náramně se tu daří bobrům.

Délka: 25 km
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: široké polní a lesní cesty podél řeky

Hanácký Mont Blanc

Kopec Velký Kosíř se zvedá tři kilometry západně od Prostějova, zhruba mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Není příliš vysoký, ale na rovinaté Hané je to nápadný zalesněný val. Místní obyvatelé ho důvěrně nazývají Hanácký Mont Blanc.

Vrchol je snadno dosažitelný z Olomouce pěšky i na kole. Na vrchol Velkého Kosíře se nejsnáze dostanete po zelené turistické značce z obce Čelechovice na Hané, po žluté značce od zámeckého parku v obci Čechy pod Kosířem, anebo po žluté ze Slatinic.

Výstupových tras na Velký Kosíř vede mnohem více, uvedli jsme jen ty nejsnadnější a nejkratší. Všechny trasy jsou sjízdné také na kole. Pro cykloturisty je zajímavý okruh ve směru Čechy pod Kosířem - Hluchovský mlýn - Přemyslovice - Laškov - Náměšť na Hané.

Délka: 24 km
Kolo: trekkingové nebo horské
Doprava: po vlastní ose z Olomouce
Charakter: polní cesty a silničky v ploché krajině

BRNO

Jantarová stezka do Vídně

Cyklostezka výborné kvality spojuje rakouskou a moravskou metropoli. V Brně trasa prochází městem od přehrady, u haly Rondo vede po samostatné stezce po břehu řeky Svratky. Ve Vídni se napojuje na Dunajskou cyklostezku, nejpopulárnější v Evropě.

Trasa je vhodná pro všechny druhy kol včetně závodních a cestovních. Je vedena po stezce určené výhradně pro cyklisty a místy také po málo frekventovaných silničkách. Tuzemská polovina cesty začíná u soutoku Svratky a Svitavy a vede až do Hevlína ve směru staré kupecké cesty, na které se mimo jiné obchodovalo s jantarem.

V Rakousku vede trasa z Laa an der Thaya k Mistelbachu a do Vídně. Na závěr využívá tamní husté sítě městských cyklostezek.

Délka: 130 km
Kolo: silniční nebo trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: speciální cyklostezka s dobrým povrchem prochází mnoha městy a vesnicemi

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

CYKLOBUSY Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Singltrail Praha - Letňany

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Bike Adventure: za romantikou Posázaví

Bike Adventure: za romantikou Posázaví

Nejpopulárnější orientační závod dvojic na horském kole Bike Adventure se po roční pauze letos uskuteční v novém, podzimním termínu 28. - 30. září v Posázaví. Centrum závodu bude ve sportovním a rekreačním středisku U Starého
Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

CYKLOBUSY Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Vynikajícího úspěchu dosáhly české týmy na letošním 31. ročníku extrémního závodu Dolomitenmann v Rakousku. Amatérský ODLO Team si v kategorii neprofesionálů došel pro vítězství a celkové jedenácté místo, profesionálové z ČEZ Group finišovali na
Singltrail Praha - Letňany

Singltrail Praha - Letňany

VIDEO Čtyři singltrailové stezky jsou vybudované na zarůstající navážce za sídlištěm Letňany. Jejich celková délka je 5700 metrů. Všechny trasy jsou okruhy, a je tedy nezbytné šlapat do kopce i sjíždět s kopce.
Obtížnost MTB tras u Lago di Garda

Obtížnost MTB tras u Lago di Garda

Blíží se konec léta, opadnou největší horka. To nejlepší čas na výpady s horskými koly na Gardu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 14.-22.9. 14.9.
Evropský týden mobility Praha 16.-22.9. 16.9.
Ozvěny Ekofilmu Hradec Králové, Bio Central 17.-21.9. 17.9.
Bazény, sauny a spa - veletrh Praha, Letňany 18.-22.9. 18.9.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 20.-22.9. Cestovní ruch 20.9.
JATA - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Hodiny a klenoty - veletrh Praha, Holešovice 20.-22.9. 20.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Parenzana - cyklomaraton Chorvatsko, Poreč 21.-23.9. Horská kola 21.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Odry Horská kola 22.9.

Diskuse

tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 1 příspěvek
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek
Foto Kuba Turek Laďa, 13.9.2018 9:23, 1 příspěvek
Solden radši NE Skiák, 12.9.2018 14:12, 3 příspěvky
Slanění 45 m Pražák, 12.9.2018 3:37, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: jarni vodacky veletrh Kuba Turek, 20.9.2018 15:06
jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26
Bike Adventure v Posázaví... Horydoly , 18.9.2018 0:17
Re: Cesko zeme pribehu hr... Kuba Turek, 15.9.2018 21:39
Cesko zeme pribehu hrady ... Horydoly , 15.9.2018 21:21
Mělník září 2018 Horydoly , 15.9.2018 13:30
Střední Čechy turistické Horydoly , 15.9.2018 13:24