Podzimní vyjížďka z města

Podzimní vyjížďka z města
Cyklistky jedou podél Zábrdky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Poslední podzimní vyjížďky na kolech asi nepojedete v drsném blátivém terénu. Nabízíme proto pár nápadů, kam vyrazit na cyklotrasy po asfaltu a zpevněném povrchu v okolí velkých měst. Nezapomeňte se pořádně obléknout a jeďte do barevné krajiny.

Jak na to

Doporučené vybavení: Kolo s blatníky. červená blikačka dozadu a bílé světlo dopředu, nepromokavé svrchní oblečení s reflexními plochami, funkční prádlo, cyklistické kalhoty, návleky na boty, tretry nebo pevné boty, přilba, prstové cyklorukavičky, nářadí, lepení a náhradní duše, pumpička, jídlo a pití, lékárnička, mapa nebo GPS, doklady, peníze na cestu zpět a do hospody na zahřátí.

HRADEC KRÁLOVÉ

Umělá říčka v Polabí

Oblouk Labe mezi Pardubicemi a Hradcem Králové zkracuje Opatovický kanál, středověké vodní dílo napájející přes dvě stovky rybníků a rybníčků.

Dnes už zapadlo do přírody tak, že nepoznáme, že se jedná o umělou říčku. Poklidně teče labskými rovinami ve stínu statných stromů. Z Lázní Bohdaneč jedeme kousek po hlavní silnici směrem na Chlumec nad Cidlinou.

Ještě než městečko opustíme, křižujeme poprvé u mohutného dubiska Opatovický kanál. Jedeme podél něho doleva do Neratova a dále pokračujeme na Přelovice - Břehy - okolo rybníku Buňkov – Lohenice - Mělice a Živanice nazpátek do Lázní Bohdaneč.

Můžeme při tom jet po málo frekventovaných silničkách, nebo místy využít turistické značky po loukách vedle silnic. Záleží na tom, zda jedeme na silničním nebo trekkingovém kole. V každé vesnici je odpoledne otevřená hospůdka.

Délka: 24 km
Kolo: silniční nebo trekkingové
Doprava: vlak
Charakter: rovinatá vyjížďka po silničkách

Opatovický kanál u Bohdanče.

Hradecké lesy

Velký lesní komplex lidové zvaný Hradecké lesy roste hned za humny velkoměsta. Pro milovníky přírody z Hradce Králové je to pravé požehnání – jezdí se tu na kole, běhá, pořádají orientační závody, chodí se sem na dlouhé procházky i víkendové výpravy.

Nemá cenu popisovat jednu jedinou trasu, protože každý si jich tu může projet desítky. Osu tvoří vyznačená dálková cyklotrasa z Hradce Králové do Břeclavi. Pomůže nám také několik turistických značek, ale většinou si tu cyklisté vyjíždějí vlastní okruhy po zpevněných cestách i skrze lesní průseky.

Hradecké lesy se rozkládají mezi městskou čtvrtí Malšovice, Býští, Borohrádkem a Bělčí. Nenajdete tu velká převýšení ani dlouhé sjezdy, ale cesty se příjemně houpají ve stínu borovic, smrků a dubů. Všechno to patří už od středověku městu Hradec Králové.

Délka: podle libosti
Kolo: horské nebo trekkingové
Doprava: po vlastní ose
Charakter: ježdění po příjemných lesích bez velkého převýšení

ÚSTÍ NAD LABEM

Po Labi do Německa

Rovinatá cyklostezka podél Labe spojuje Česko a Německo. V podstatě by se po ní dalo jet až do Hamburku k moři. Tak daleko asi šlapat nebudeme, ale jízdu po břehu evropského veletoku bychom si neměli nechat ujít.

Jedeme z Ústí nad Labem přes Děčín a Dolní Žleb. Po novém hladkém povrchu sviští pneumatiky přes hraniční přechod Schöna dál podél levého břehu třeba až do Drážďan.

Nejhezčí úsek mezinárodní cyklotrasy vede skrze Labské pískovce z Děčína do německého Rathenu, což obnáší necelých čtyřicet kilometrů. Jedeme úzkým údolím a nad námi se zdvíhají desítky obrovských pískovcových skalních věží.

Túru můžeme kdykoliv přerušit a vrátit se vlakem, který naši trasu sleduje. Nezapomeňte si tedy vyřídit příhraniční zlevněnou jízdenku. Na druhou stranu Labe se v případě potřeby dostaneme jedním z mnoha přívozů na české i německé straně.

Délka: podle libosti
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: pohodlná cyklostezka podél řeky v hlubokém údolí mezi pískovcovými skálami

Labská cyklostezka. Ústí nad Labem. Dálniční most přes Ploučnici.

Labská cyklostezka do srdce Čech

Velkolepý projekt cyklostezky podél Labe od pramenů v Krkonoších do Ústí nad Labem je zatím v plenkách a postaveno je jen pár úseků. Přesto stojí za to vydat se z Ústí proti proudu do srdce Čech.

Cyklostezka vede po pravém břehu Labe do Litoměřic a dál přes Roudnici a Mělník. Nám bude stačit jen nejkrásnější úsek k ústí další velké řeky Ohře v Litoměřicích.

V centru Ústí nad Labem přejedeme na pravý břeh a jedeme proti proudu (řeku tedy budeme mít po pravé ruce) ke zdymadlu ve Střekově. Do pedálů šlapeme sice podél frekventované železniční, silniční i vodní dopravní tepny, ale skoro nemusíme vjet na silnici. Vždy se nějak dostaneme na cestu podél vody. Tak to jde až do vinařských Žernosek. Odtud je to ale už jen pár kilometrů po silnici do Litoměřic.

Délka: 35 km
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: cyklostezka podél řeky

Labská cyklostezka. Lounky.

PLZEŇ

Podél Hracholuské přehrady

Tahle nenápadná trasa vám dá zabrat! Jede se neustále nahoru a dolů po lesních pěšinách, občas se připlete do cesty i nějaká okreska. Z Hracholusk od přehrady jedeme po silnici do Pňovan. Za zámečkem a židovskou synagogou to teprve pořádně začne.

Vjíždíme do terénu. Jedeme přes Beraní dvůr a Sulislav do hornického Stříbra. Pokračujeme přes Pekelský mlýn k benediktinskému klášteru v Kladrubech. Návrat vede nepřehledným lesem po trase Pozorka –Žďár – Nový dvůr – Harabaska – Úlice – Hracholusky.

Délka: 42 km
Kolo: horské
Doprava: vlakem
Charakter: lesní pěšiny a cesty poskytnou vašim nohám a plícím řádný zážitek

OLOMOUC

Z Litovle podél řeky Moravy

Okolí Litovle, neboli Hanáckých Benátek, nabízí spousta tras pro pohodlnou cykloturistiku. Většina z nich vede do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V Litovli můžeme chvíli obdivovat památky nebo rozvětvená ramena řeky Moravy, podle kterých dostala Litovel dostala svoji italskou přezdívku.

Nezdržujme se ovšem příliš, protože je čas vyrazit do přírody. Čeká nás naučná stezka do Olomouce. Patnáct kilometrů to máme do Horky nad Moravou a dalších deset do Olomouce.

Cestou se několikrát dostaneme k řece, na dohled máme slepá ramena a meandry. Nechybí ani staré hráze proti přívalům vody, mlýny, náhony, pily a novější vodní elektrárničky. Při troše pozornosti najdeme nahlodané a občas i pokácené stromy. Náramně se tu daří bobrům.

Délka: 25 km
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: široké polní a lesní cesty podél řeky

Hanácký Mont Blanc

Kopec Velký Kosíř se zvedá tři kilometry západně od Prostějova, zhruba mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Není příliš vysoký, ale na rovinaté Hané je to nápadný zalesněný val. Místní obyvatelé ho důvěrně nazývají Hanácký Mont Blanc.

Vrchol je snadno dosažitelný z Olomouce pěšky i na kole. Na vrchol Velkého Kosíře se nejsnáze dostanete po zelené turistické značce z obce Čelechovice na Hané, po žluté značce od zámeckého parku v obci Čechy pod Kosířem, anebo po žluté ze Slatinic.

Výstupových tras na Velký Kosíř vede mnohem více, uvedli jsme jen ty nejsnadnější a nejkratší. Všechny trasy jsou sjízdné také na kole. Pro cykloturisty je zajímavý okruh ve směru Čechy pod Kosířem - Hluchovský mlýn - Přemyslovice - Laškov - Náměšť na Hané.

Délka: 24 km
Kolo: trekkingové nebo horské
Doprava: po vlastní ose z Olomouce
Charakter: polní cesty a silničky v ploché krajině

BRNO

Jantarová stezka do Vídně

Cyklostezka výborné kvality spojuje rakouskou a moravskou metropoli. V Brně trasa prochází městem od přehrady, u haly Rondo vede po samostatné stezce po břehu řeky Svratky. Ve Vídni se napojuje na Dunajskou cyklostezku, nejpopulárnější v Evropě.

Trasa je vhodná pro všechny druhy kol včetně závodních a cestovních. Je vedena po stezce určené výhradně pro cyklisty a místy také po málo frekventovaných silničkách. Tuzemská polovina cesty začíná u soutoku Svratky a Svitavy a vede až do Hevlína ve směru staré kupecké cesty, na které se mimo jiné obchodovalo s jantarem.

V Rakousku vede trasa z Laa an der Thaya k Mistelbachu a do Vídně. Na závěr využívá tamní husté sítě městských cyklostezek.

Délka: 130 km
Kolo: silniční nebo trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: speciální cyklostezka s dobrým povrchem prochází mnoha městy a vesnicemi

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Podyjí AKTUÁLNĚ 2018

Podyjí AKTUÁLNĚ 2018

ZNOJMO Drobné ale zajímavé zprávičky z jihu Moravy. Od dolního toku řek Dyje, Jihlava a Svratka.... celý článek

The famous Italian Bikepark Livigno will open for a new summer season

Cyklonovinky 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

FAVORIT Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Bílá vína kralují Znojemsku, přijeďte je ochutnat!

Bílá vína kralují Znojemsku, přijeďte je ochutnat!

Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink rýnský a Rulandské šedé jsou nekorunovanými králi Znojemska. Tato pětice odrůd bílých vín patří k nepěstovanějším ve znojemské vinařské podoblasti.
The famous Italian Bikepark Livigno will open for a new summer season

The famous Italian Bikepark Livigno will open for a new summer season

Saturday the 9th of June Mottolino Bikepark in Livigno will open again for a new long season lasting until the 30th of September. After a snowy winter, it is time to bring back the
Cesta na západ: už jen 750 kilometrů!

Cesta na západ: už jen 750 kilometrů!

VIDEO Nejprve jsem spojil severní a jižní pól Česka. Napřesrok jsem přejel na kole z východu na západ republiky. Nejdelší přímka na území naší země měří 493 km. Naplánovanou trasu mám o tři
Podyjí AKTUÁLNĚ 2018

Podyjí AKTUÁLNĚ 2018

ZNOJMO Drobné ale zajímavé zprávičky z jihu Moravy. Od dolního toku řek Dyje, Jihlava a Svratka.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cyklovíkend Sobenský rybník, Kymevo 22.-24.6. 22.6.
Moravia Sport - veletrh Olomouc, Flora 22.-23.6. 22.6.
Tálínský cyklomaraton Tálín 22.-24.6. Horská kola 22.6.
Lanšperským panstvím Ústí nad Orlicí, Cakle Cykloturistika, cyklistika, inline brusle 22.6.
Extrem bike - cyklomaraton Most Horská kola 23.6.
Súľovské skaly - cyklomaraton Súľov Horská kola 23.6.
Vrchlabí-Špindl Tour - cyklomaraton Vrchlabí Horská kola 23.6.
Houštecký cyklomaraton Stará Boleslav Horská kola 23.6.
Hanušovická 50
Hanušovice Koloběžky 23.6.
Tour de Chodovar Březová u Sokolova Cykloturistika 23.6. 09:00

Diskuse

Koloběžka Milan, 21.6.2018 18:19, 8 příspěvků
Helma na kolo Marek, 21.6.2018 18:17, 16 příspěvků
nabídka půjčky armstrongholdingsplc, 20.6.2018 19:33, 6 příspěvků
doplnění Jarda, 20.6.2018 10:04, 2 příspěvky
Koloběžka Horydoly , 19.6.2018 15:30, 8 příspěvků
Helma na kolo Kuba Turek, 19.6.2018 15:22, 16 příspěvků
Koloběžka Mirek, 19.6.2018 12:50, 8 příspěvků
Helma na kolo Tomik, 19.6.2018 12:48, 16 příspěvků
Cestovní pojištění na hory Andjey, 19.6.2018 12:37, 4 příspěvky
doplnění Army-Store.net, 19.6.2018 10:51, 50 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tour de aleje Horydoly , 22.6.2018 12:31
Odkaz všem starým lidem: ... milan šupa, 21.6.2018 18:03
Re: Zdravá strava Horydoly , 19.6.2018 0:10
Re: Šumava Horydoly , 19.6.2018 0:04
Safe Footwear Michael Smith, 16.6.2018 10:44
Job: Showman na veletrh v... Horydoly , 7.6.2018 11:21
Kurz lezení na pískovcový... Horydoly , 5.6.2018 13:26
Bikesraz na Vysočině 2018 Horydoly , 4.6.2018 12:18