Tradá do jara! Na kole.

Tradá do jara! Na kole.
Sport Life.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letos začne cyklistická sezona hodně pozdě. Po celém Česku ještě leží sníh. Už teď bychom ale měli přemýšlet, co opravit, dokoupit, nebo zda není lepší rovnou inovovat cyklistické nádobíčko. Nejdříve je čas odvézt kolo do servisu. Necháme si tam vše zkontrolovat a promazat.

Zvláště se to týká pohonu (přehazovačka, přesmykač, řetěz a střed) a pružení (vidlice, zadní stavba a případně sedlovka).

Dá se to zvládnout i doma, ale většina cyklistů raději zaplatí pár set korun mechanikovi, než aby se hrabala s nejistým výsledkem ve šmíru.

Servisy už jedou naplno

Servisy se začínají zaplňovat a některé budou brát od března už jen na objednávky. Pospěšme si tedy.

Možná bude potřeba některé součástky vyměnit. Pokud to v servisu řeknou o řetězu nebo kazetě (kolečka uprostřed zadního kola), můžeme jim stoprocentně věřit. Pokud výměnu nenecháme udělat, začne řetěz přeskakovat a zničíme celý přesmykač.

U dalších součástek si vezměme čas na rozmyšlenou a zkusme se poradit s přáteli, nebo dalším servisem. Co z pohledu profesionála vypadá ve špatném nebo zastaralém stavu, nám může ještě dlouhou a spolehlivě sloužit.

Další důležité věcičky

Když máme v kupě kolo, prohlédněme nářadí, lepení a náhradní duši. Jsou to tři malé krabičky, které nás mohou zachránit na výletě v okolí bydliště i na dlouhé túře.

Nikomu se nechce tlačit porouchaný nebo píchlý bicykl na nejbližší nádraží. Lepící souprava se prodává kompletní, proto pouze zkontrolujeme, zda jsme záplaty a lepidlo nespotřebovali minulý rok a není potřeba koupit novou.

Základem nářadí je multifunkční nástroj s několika imbusy a utahovacími klíči. K tomu jsou potřeba dvě malé montážní páky potřebné při výměně píchlé gumy. Nic nezkazíme, pokud přihodíme ještě malý nožík.

Náhradní duši rozbalme a aspoň na chvíli ji dopřejme nafoukání vzduchem. Poznáme, zda není někde poškozená a neuchází.

Plíseň v lahvi nesvědčí zdraví

Nezbytně musíme zkontrolovat také láhev na pití. Podívejme se dovnitř, zda v ní nenarostla od loňska plíseň. Pokud ji tam najdeme, nepokoušejme se ji vyčistit chemickými dryjáky, ani kdyby byla naše sebeoblíbenější. Raději si kupme novou za pár desítek korun.

Nedokonalé vyčištění by mělo za následek silné střevní potíže. Na kole to není nic příjemného. Obvykle se při tom smějí všichni v okolí, ovšem mimo nás.

Koukněme se také na pumpičku, vyměňme baterie v bílé přední a zadní červené blikačce, případně ve světlometu, pokud jezdíme častěji ve tmě.

Pozornost si zaslouží nosiče zavazadel a lahví a pumpiček, zda nejsou uvolněné z rámu kola.

Není čas vyměnit přilbu a tretry?

Kolo je hotové, součástky zkontrolované, pojďme se tedy podívat, co si vezmeme na sebe. Nejzákladnější je přilba. Děti ji mají dokonce ze zákona povinnou.

Vzpomeňme si, zda nás vloni netlačila, zda jsme s ní někde nebourali, nebo nám jenom nesklouzávala z hlavy. To jsou všechno důvody k okamžité koupi nové helmy. Zpuchřelé vycpávky můžeme v cykloobchodě koupit nové.

Důležitým impulsem pro výměnu za nový model přilby je také, že se nám nelíbí. Pokud ji nebudeme nosit rádi, bude se nám stávat, že ji budeme doma jakoby náhodou zapomínat a že se nám nebude chtít nosit.

Zamysleme se, zda není už čas vyměnit pedály s klipsnami a tenisky za cyklistické tretry s nášlapnými pedály. Vypadají lépe a všichni borci je nosí. Ale vážně: určitě se nám v nich bude šlapat lépe, protože jsou přizpůsobené k co nejlepšímu přenosu síly z nohou na kolo.

Kalhoty nosíme naostro

Nakonec se podívejme cyklistický na šatník. Určitě v něm máme cyklistické rukavičky, protože si nechceme dělat zbytečné odřeniny a puchýře na rukou.

Asi jsme už vyměnili bavlněná trička za tak zvané funkční prádlo, které z nás za jízdy rychle saje pot. Možná si oblékáme cyklistické kraťasy nebo kalhoty s laclem či tříčtvrteční modely se ssavou a změkčující cyklistickou vložkou v oblasti rozkroku.

Ale ruku na srdce – neoblékáme si pod ně škrtící podprsenku a kalhotky, případně slipy? Potom je efekt veškerých moderních vymožeností pryč! Zadek i rozkrok se rozdírají o švy, záda a hruď se zbytečně potí, chladnou a číhají na nás bolesti a nemoci.

Z funkčních materiálu se vyrábějí i ponožky, které jsou zvláště důležité pro pány, kterým se na rozdíl od žen více potí nohy.

Na triko patří cyklistický dres a případně větrovka. Oboje by měly být co nejbarevnější. Nejde o to, abychom se předváděli jako závodníci profesionálního pelotonu, ale abychom byli na silnici vidět. Řidiči nás nejlépe zaregistrují, pokud budeme oblečeni do žluté, jasně růžové, jasně zelené, červené a ještě lépe do papouškovité změti těchto barev.

Jestli jsme tohle všechno zkontrolovali, udělali a dokoupili, můžeme konečně vyrazit. Mrkneme na mapu, zapínáme computer a tradá do jara!

Horydoly.cz Domácí cykloservis na HORYDOLY

Jarní údržba

Mytí kola

Středová osa

Řetěz

Přehazovačka a přesmykač

Duše a pneumatika

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zákazníci mohou mít potíže s lavinovým batohem Mammut 3.0

Zákazníci mohou mít potíže s lavinovým batohem Mammut 3.0

Švýcarská značka horolezecké, lyžařské a turistické výstroje Mammut žádá zákazníky, kteří koupili lavinové batohy generace 3.0, aby zkontrolovali vedení odpalovacího kabelu. Je to životně důležité, pokud by se dostali do laviny... celý článek

Do Dubaje vloni přijelo 70 tisíc Čechů

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

GO & Regiontour představuje Slovensko

GO & Regiontour představuje Slovensko

Brněnské veletrhy cestovního ruchu GO a REGIONTOUR představí téměř celé Slovensko. Právě Slovenská republika totiž patří mezi tři nejvyhledávanější zahraniční cíle českých turistů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, který výjezdový
6x GO - zážitkový víkend pro celou rodinu

6x GO - zážitkový víkend pro celou rodinu

Nemáte ještě plány, jak o víkendu zabavíte své ratolesti? Můžete vyrazit na veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně, které připadají na 19. až 21. ledna. Bude otevřen zážitkový pavilon, který nabízí
Veletrhy GO & Regiontour dnes odstartovaly

Veletrhy GO & Regiontour dnes odstartovaly

Veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour podporují domácí cestovní ruchu v České republice. V Brně se představí téměř všechny kraje Česka a Slovenska. 
Kde se natáčeli Četníci z Luhačovic, můžete bydlet v hotelu Popper

Kde se natáčeli Četníci z Luhačovic, můžete bydlet v hotelu Popper

Lázně Luhačovice letos opět uspěly v soutěži Velká cena cestovního ruchu. V kategorii nejlepší lázeňský a wellness balíček získaly první místo za produkt Týden v hotelu Popper aneb za Četníky do Luhačovic. Slavnostní předání
Nomádi míří na brněnské výstaviště

Nomádi míří na brněnské výstaviště

Tahákem veletrhů GO a Regiontour je projekt Nomádi ve výstavním pavilonu F. O seriálu zpravodajského portálu Lidovky.cz jste už jistě slyšeli. Teď máte možnost se s některými dobrodruhy, kteří po celém světě cestují

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 15.-18.2. Cestovní ruch 15.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 15.-18.2. Rybářství a myslivost 15.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 16.-18.2. 16.2.
Just Ride! Karolinka Snowboarding 17.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 20.-21.2. 20.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 21.-25.2. 21.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 21.-25.2. 21.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 21.-25.2. 21.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.

Diskuse

Odrážedlo Tomáš, 17.2.2018 16:24, 3 příspěvky
Elektrokolo Ivos, 17.2.2018 16:22, 6 příspěvků
Elektrokolo Horydoly , 15.2.2018 15:57, 6 příspěvků
Odrážedlo Horydoly , 15.2.2018 15:27, 3 příspěvky
Bulvární slovník Kuba Turek, 15.2.2018 15:25, 17 příspěvků
…nebo i ta hloupá Anglie… Michael Beranek, 15.2.2018 14:11, 17 příspěvků
Odrážedlo Renata, 15.2.2018 13:34, 3 příspěvky
Elektrokolo Marek, 15.2.2018 13:30, 6 příspěvků
Bulvární slovník Lukas B., 15.2.2018 11:48, 17 příspěvků
termo Marinecek, 15.2.2018 9:32, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Lyžuj lesy Horydoly , 15.2.2018 16:45
Razula hlásí výborné podm... Horydoly , 15.2.2018 16:30
Auto*Mat Horydoly , 15.2.2018 11:18
Diashow Brno Horydoly , 14.2.2018 22:06
Re: Masarykovské desatero Kuba Turek, 14.2.2018 18:21
Masarykovské desatero Horydoly , 14.2.2018 18:18
Milleniálové mají Valentý... Horydoly , 14.2.2018 16:56
Pašeráckej vejkend Horydoly , 14.2.2018 16:53