Tradá do jara! Na kole.

Tradá do jara! Na kole.
Sport Life.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letos začne cyklistická sezona hodně pozdě. Po celém Česku ještě leží sníh. Už teď bychom ale měli přemýšlet, co opravit, dokoupit, nebo zda není lepší rovnou inovovat cyklistické nádobíčko. Nejdříve je čas odvézt kolo do servisu. Necháme si tam vše zkontrolovat a promazat.

Zvláště se to týká pohonu (přehazovačka, přesmykač, řetěz a střed) a pružení (vidlice, zadní stavba a případně sedlovka).

Dá se to zvládnout i doma, ale většina cyklistů raději zaplatí pár set korun mechanikovi, než aby se hrabala s nejistým výsledkem ve šmíru.

Servisy už jedou naplno

Servisy se začínají zaplňovat a některé budou brát od března už jen na objednávky. Pospěšme si tedy.

Možná bude potřeba některé součástky vyměnit. Pokud to v servisu řeknou o řetězu nebo kazetě (kolečka uprostřed zadního kola), můžeme jim stoprocentně věřit. Pokud výměnu nenecháme udělat, začne řetěz přeskakovat a zničíme celý přesmykač.

U dalších součástek si vezměme čas na rozmyšlenou a zkusme se poradit s přáteli, nebo dalším servisem. Co z pohledu profesionála vypadá ve špatném nebo zastaralém stavu, nám může ještě dlouhou a spolehlivě sloužit.

Další důležité věcičky

Když máme v kupě kolo, prohlédněme nářadí, lepení a náhradní duši. Jsou to tři malé krabičky, které nás mohou zachránit na výletě v okolí bydliště i na dlouhé túře.

Nikomu se nechce tlačit porouchaný nebo píchlý bicykl na nejbližší nádraží. Lepící souprava se prodává kompletní, proto pouze zkontrolujeme, zda jsme záplaty a lepidlo nespotřebovali minulý rok a není potřeba koupit novou.

Základem nářadí je multifunkční nástroj s několika imbusy a utahovacími klíči. K tomu jsou potřeba dvě malé montážní páky potřebné při výměně píchlé gumy. Nic nezkazíme, pokud přihodíme ještě malý nožík.

Náhradní duši rozbalme a aspoň na chvíli ji dopřejme nafoukání vzduchem. Poznáme, zda není někde poškozená a neuchází.

Plíseň v lahvi nesvědčí zdraví

Nezbytně musíme zkontrolovat také láhev na pití. Podívejme se dovnitř, zda v ní nenarostla od loňska plíseň. Pokud ji tam najdeme, nepokoušejme se ji vyčistit chemickými dryjáky, ani kdyby byla naše sebeoblíbenější. Raději si kupme novou za pár desítek korun.

Nedokonalé vyčištění by mělo za následek silné střevní potíže. Na kole to není nic příjemného. Obvykle se při tom smějí všichni v okolí, ovšem mimo nás.

Koukněme se také na pumpičku, vyměňme baterie v bílé přední a zadní červené blikačce, případně ve světlometu, pokud jezdíme častěji ve tmě.

Pozornost si zaslouží nosiče zavazadel a lahví a pumpiček, zda nejsou uvolněné z rámu kola.

Není čas vyměnit přilbu a tretry?

Kolo je hotové, součástky zkontrolované, pojďme se tedy podívat, co si vezmeme na sebe. Nejzákladnější je přilba. Děti ji mají dokonce ze zákona povinnou.

Vzpomeňme si, zda nás vloni netlačila, zda jsme s ní někde nebourali, nebo nám jenom nesklouzávala z hlavy. To jsou všechno důvody k okamžité koupi nové helmy. Zpuchřelé vycpávky můžeme v cykloobchodě koupit nové.

Důležitým impulsem pro výměnu za nový model přilby je také, že se nám nelíbí. Pokud ji nebudeme nosit rádi, bude se nám stávat, že ji budeme doma jakoby náhodou zapomínat a že se nám nebude chtít nosit.

Zamysleme se, zda není už čas vyměnit pedály s klipsnami a tenisky za cyklistické tretry s nášlapnými pedály. Vypadají lépe a všichni borci je nosí. Ale vážně: určitě se nám v nich bude šlapat lépe, protože jsou přizpůsobené k co nejlepšímu přenosu síly z nohou na kolo.

Kalhoty nosíme naostro

Nakonec se podívejme cyklistický na šatník. Určitě v něm máme cyklistické rukavičky, protože si nechceme dělat zbytečné odřeniny a puchýře na rukou.

Asi jsme už vyměnili bavlněná trička za tak zvané funkční prádlo, které z nás za jízdy rychle saje pot. Možná si oblékáme cyklistické kraťasy nebo kalhoty s laclem či tříčtvrteční modely se ssavou a změkčující cyklistickou vložkou v oblasti rozkroku.

Ale ruku na srdce – neoblékáme si pod ně škrtící podprsenku a kalhotky, případně slipy? Potom je efekt veškerých moderních vymožeností pryč! Zadek i rozkrok se rozdírají o švy, záda a hruď se zbytečně potí, chladnou a číhají na nás bolesti a nemoci.

Z funkčních materiálu se vyrábějí i ponožky, které jsou zvláště důležité pro pány, kterým se na rozdíl od žen více potí nohy.

Na triko patří cyklistický dres a případně větrovka. Oboje by měly být co nejbarevnější. Nejde o to, abychom se předváděli jako závodníci profesionálního pelotonu, ale abychom byli na silnici vidět. Řidiči nás nejlépe zaregistrují, pokud budeme oblečeni do žluté, jasně růžové, jasně zelené, červené a ještě lépe do papouškovité změti těchto barev.

Jestli jsme tohle všechno zkontrolovali, udělali a dokoupili, můžeme konečně vyrazit. Mrkneme na mapu, zapínáme computer a tradá do jara!

Horydoly.cz Domácí cykloservis na HORYDOLY

Jarní údržba

Mytí kola

Středová osa

Řetěz

Přehazovačka a přesmykač

Duše a pneumatika

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Jen co se přiblíží léto na dohled, začne se mluvit o trezorech. Proč? Protože všichni opustíme své byty, domy i firmy a vyrazíme na dovolenou. Při tom není nikomu lhostejné, co by se... celý článek

International Wine Show Prague

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

Český horolezecký svaz rozjel další disciplinární řízení proti zdejšímu šéfredaktorovi Kubovi Turkovi. Tentokrát na něj bafuňáři vytáhli, že si vyžádal jako člen svazu smlouvu mezi ČHS a Seznamem o využití databáze skal
Chovatelská přehlídka v Padrti

Chovatelská přehlídka v Padrti

Chovatelská přehlídka Vojenských lesů a statků se konala u Padrťských rybníků. V náhorní kotlině středních Brd byla k vidění tradiční výstava trofejí.
Reisten, víno od Templářských sklepů

Reisten, víno od Templářských sklepů

ROZHOVOR Butiková vína pro vrcholnou gastronomii vyrábí vinařství Reisten v Pavlově pod malebnou siluetou Dívčího hradu (Meidenburg). Produkcí pouhých 120 tisíc lahví neoslňuje, ale naopak přísně dodržuje koncept vysoce kvalitních vín.
Pípák Ortovox 3+ si nechej opravit!

Pípák Ortovox 3+ si nechej opravit!

Distributor značky Ortovox pro Česko a Slovensko Summit Trade informuje o probíhajícím stažení lavinových vyhledávačů typu Ortovox 3+ běžící na software 2.1 od zákazníků k opravě. Jedná se o drobnou chybu software, která bude
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků a Jesenicka.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITE - veletrh Hong Kong 14.-17.6. Cestovní ruch 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 15.-17.6. 15.6.
Barchan Jemnice 15.-18.6. 15.6.
Rendez Bratislava, Železničné múzeum 16.-17.6. Zraz historických železničných vozidiel 16.6. 20:30
Den cyklostezky Ohře Sokolov 17.6.
Outdoor - veletrh Německo, Friedrichshafen 17.-20.6. 17.6.
Moravia Sport - veletrh Olomouc, Flora 22.-23.6. 22.6.
Bahna - den pozemního vojska Strašice   23.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 29.-30.6. 29.6.
Slavnosti na Reistně Valtice, Reistna 30.6.-1.7. 30.6.

Diskuse

Helma na kolo Horydoly , 17.6.2018 19:18, 13 příspěvků
úroveň novinařiny... Kuba Turek, 17.6.2018 19:17, 5 příspěvků
Pribil Kamil, 17.6.2018 18:20, 99 příspěvků
Pribil Martin, 17.6.2018 17:51, 99 příspěvků
Koloběžka Jirka, 17.6.2018 14:58, 5 příspěvků
Helma na kolo Tomik, 17.6.2018 14:56, 13 příspěvků
Pribil David, 17.6.2018 9:58, 99 příspěvků
Stále bludy na konci Franta, 17.6.2018 0:58, 5 příspěvků
Poznámka Žebračka, 16.6.2018 20:21, 99 příspěvků
Poznámka Karel, 16.6.2018 18:56, 99 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Safe Footwear Michael Smith, 16.6.2018 10:44
Job: Showman na veletrh v... Horydoly , 7.6.2018 11:21
Kurz lezení na pískovcový... Horydoly , 5.6.2018 13:26
Bikesraz na Vysočině 2018 Horydoly , 4.6.2018 12:18
AVON Pochod Horydoly , 31.5.2018 2:17
Otevření cyklostezky Horydoly , 27.5.2018 16:48
Středomoří Horydoly , 21.5.2018 11:37
Re: Čo nám chce povedať c... Jakub Lakatoš, 20.5.2018 23:59