Kolem světa na kole

Kolem světa na kole
Hervé: Kolem světa na kole. 1. vydání.
Autor snímku Cykloknihy
SDÍLEJ:

RECENZE Françoise a Claude Hervéovi vyrazili roku 1980 na cestu kolem světa. Na tom by nebylo nic divného. V dnešní době zvládne cestu kolem světa každý, kdo je jen trochu při penězích, během letní dovolené. Jednadvacetiletá studentka bytové architektury a pětadvacetiletý ortoped protetik se ale rozhodli pokořit svět ze sedla bicyklu.

Jak na to

Verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že něco takového vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Knihu koupíte například v internetovém knihkupectví u vydavatele Cykloknihy.

Na kole do té doby, mimochodem, nikdy neseděli.

Na cestu se připravovali dva roky, aby mohli 1. dubna nasednout na bicykly, které si nechali zkonstruovat speciálně na míru, s uspořenými 80 000 franky. Bez sponzorů. Tak už to nikdo nedělá.

Po cestě se jim narodila dcerka Manon, s níž pokračovali v putování od jejích šesti týdnů věku až do šesti let, kdy musela do školy.

Po cestě si vedli deník. Za ty roky to byly tlusté sešity, které jim umožnily zrekonstruovat příběh čtrnácti dlouhých let, sto padesáti tisíc kilometrů, šedesáti šesti projetých států.

Naučili se fotografovat a nepříliš profesionální, ale o to víc uchvacující a lidská svědectví jejich snímků se stala zdrojem financí pro pokračování v cestě.

Na fotkách publikovaných v knize Kolem světa na kole snad víc než zachycený exotický svět kolem nich zaujmou pozorovatele změny mikrosvěta jejich malé rodiny – na samém začátku mladinká půvabná Francoise a bezvousý Claude s hlavou plnou dobrodružství, na dalších fotkách se kromě přibývajícího porostu na bradě jejího partnera dá hlavně z tváře Francoise vyčíst narůstající únava. Pak první pohled na novorozenou Manon, která čtenáři během listování stránkami roste před očima…

Anotace mluví o této knize jako o ódě na život a přátelství mezi lidmi. Autoři přirovnávají svět k zahradě, v které se jim dobře žije. Možná proto, že jsou oba věřící, byli schopni s důvěrou projíždět zeměmi, kam by se průměrný Evropan nevydal ani v obrněném transportéru.

Rozhodli se nedělat si nic z toho, že je jejich blízcí považovali za nezodpovědné blázny. Vzájemná harmonie a poctivá víra v jejich sen jim umožnila pokračovat v cestě i s nejkřehčím možným nákladem – malým dítětem. Museli dcerce přizpůsobit rytmus jízdy a její přítomnost zase expedici prospívala snadností, s jakou si rodina získávala sympatie a péči lidí, které potkávali poprvé v životě.

Síla příběhu Hervéových nespočívá ani tolik ve sportovní náročnosti jejich podniku, ale v zapálení pro věc a pochopení a soucítění s lidmi různých národností, jejichž hosty se stávali, někdy na jednu noc, jindy na dlouhé měsíce.

V Thajsku se zdrželi celý rok, protože v uprchlickém táboře kambodžských utečenců bylo potřeba Claudovy odborné pomoci lidem, které nášlapné miny připravily o nohy, ruce, půlku těla. V Kalkatě zase několik týdnů pomáhali v leproseriích, překonali prvotní odpor k malomocným, jedli s nimi stejné jídlo. S každým takovým zážitkem získávali na pokoře a zároveň i na důvěře, že svět je pro ně při zachování elementární opatrnosti bezpečné místo.

Naučili se základům bezpočtu jazyků, malá Manon plynně hovořila třemi jazyky ještě předtím, než nastoupila školní docházku. V Jižní i Severní Americe měli možnost s odstupem hodnotit důsledky invaze "civilizovaných" přistěhovalců na nativní obyvatelstvo. Tutéž situaci, ale už bez odstupu, prožívali v Africe, kde bylo v některých státech obtížné přiznat se k francouzské národnosti a pokračovat se zdravou kůží.

Největší nebezpečí na ně nečíhalo na třech stech kilometrech džungle mezi Panamou a Kolumbií, kterou se místy prodírali jen za pomoci mačet, ale paradoxně právě nejblíže civilizaci – na silnicích a ve městech. Bezohlední řidiči nebrali ohled na kola ani jejich řidiče, vozík s malou holčičkou nevyjímaje.

Drsná příroda i smradlaví králové silnic si nebrali servítky a tak pády, odřeniny a dokonce i zlomenina si směle konkurovali se žloutenkou, malárií či omrzlými prsty.

Literárního kritika by knížka asi nijak neuchvátila – je to cestopis v nejklasičtější podobě, žádných stylových fines se čtenáři nedočkají. Autoři se potýkají s nadužíváním vykřičníků, které se potácí někde mezi roztomilostí a nevkusem.

Ale hodnota těch 226 stránek spočívá v něčem jiném: "Jsme prostě rozsévači snů. Když večer vyprávíme našim hostitelům před spaním historky, měníme se ve vypravěče. Místa a dobrodružství, která zmiňujeme, nedají našim posluchačům ani nadechnout. Je mnoho těch, co si myslí, že výjimečnost, fantastičnost a dobrodružství není nic pro ně. S námi si uvědomí, že neuvěřitelné je na dosah ruky, že každý se může pokusit uniknout, jestli po tom touží, a že nikdo není jiný než ostatní."

Plzeň, Cykloknihy 2007. Orientační cena 290 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

informace

Obraťete se prosím na vydavatele Cykloknihy. Kdo jiný by už mohl vědět... I když kniha vyšla už roku 2007!

Reaguj
informace

Dobrý den, můžete mi prosím Vás poradit, kde bych si mohl knihu zakoupit. Díky

  • Autor Patrik
  • Datum a čas 19.2.2015 09:06
Reaguj
Re: Re: Re: překlad
Myslela jsem paní Kovářovou :-)
Reaguj
Re: Re: překlad
Bez ohledu na gramatický sek paní Říhové... taky se mi zdá, že překlad mohl být obratnější. Nicméně pořád patří k té lepší polovině překladových knih vydávaných u nás.
Reaguj
pája
knihu jsem právě dočetl a je naprosto kouzelná...
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 28.5.2008 13:30
Reaguj
Re: překlad
Vážená paní Kovářová, bylo by možné sdělit, jaké výrazy v knize se Vám zdají špatně přeložené? Které mohly být přeložené jinak, vhodněji a daleko výstižněji? Děkuji.Jiří Říha - vydavatel knihyP.S.Nepochybuji o tom, že jste "dobrá češtinářka", když ve slově "dali" píšete měkké "i".
Reaguj
překlad
Připadá mi, že je kniha dosti špatně přeložená, mnohé výrazy by se dali přeložit jinak, vhodněji a daleko výstižněji...bohužel to knize ubírá na jinak pohodovém čtení.
  • Autor Pavla Kovářová
  • Datum a čas 15.4.2008 14:13
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Pozvánka na závod Cream Bike Čeladná

Pozvánka na závod Cream Bike Čeladná

Letos již po páté přivítá pohoří Beskyd jedinečný závod Cream Bike Čeladná, který se tentokrát pojede v sobotu 28. července. Závodu se již tradičně může zúčastnit doslova každý. Víkendoví cyklisté poměří... celý článek

Výlet do Lítožnice a Dubče. Otevíráme okno do středověku

Cyklomaratony pro každé kolo 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Výlet do Lítožnice a Dubče. Otevíráme okno do středověku

Výlet do Lítožnice a Dubče. Otevíráme okno do středověku

AKTUALIZACE Vyrážíme na cyklistický výlet do kraje, který se od středověku téměř nezměnil. Za půl dne dojedeme z Prahy do Dubče, prohlédne zaniklou obec Lítožnice a do tmy se stačíme vrátit domů.
MTB pohár Plzeňského kraje

MTB pohár Plzeňského kraje

MTB pohár Plzeňského kraje, dříve nazývaný Plzeňská amatérská liga horských kol, se letos pojede na 8 závodů.
Horská elektrokola obstojí i v náročném terénu

Horská elektrokola obstojí i v náročném terénu

Cyklistika není a nikdy nebyla o potu a dřině. Cyklistika je o radosti ze svobodného pohybu v přírodě. Pod touto svobodou si však nemusíte představovat pouze možnost jet si, kam se vám zlíbí. Horská elektrokola
7 tipů jak nepřijít o kolo

7 tipů jak nepřijít o kolo

Venkovní teploty začínají pomalu stoupat a cyklisté se těší na první vyjížďky. Kola jsou však oblíbeným úlovkem pro nenechavé ruce zlodějů, kteří jsou při krádežích stále vynalézavější a někdy se až podivuhodně
Cyklomaratony pro každé kolo 2018

Cyklomaratony pro každé kolo 2018

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od bžezna do října si lze

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
Primavera Bike - cyklomaraton
Šanov Horská kola 24.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 28.-30.3. 28.3.
Rychlebské stezky - začátek sezony Rychlebské stezky Horská kola 31.3.
Velká cena Hlohovce Hlohovec Silniční kola 31.3.
Morkovské baj - cyklomaraton Morkovice Horská kola 31.3.
Plzeňská amatérská liga horských kol Město Touškov  Horská kola 1.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 4.-8.4. 4.4.
Mallorca - diashow Příbram, Na Hradbách Přednáší Dana Růžičková 4.4. 19:00
Tourism Expo - veletrh Olomouc, Flora 6.-7.4. Cestovní ruch 6.4.

Diskuse

Elektrokolo Tomáš, 23.3.2018 18:01, 10 příspěvků
Elektrokolo Peta, 23.3.2018 18:00, 3 příspěvky
Autor? Kuba Turek, 21.3.2018 22:37, 2 příspěvky
Chorvatsko Marina, 21.3.2018 15:20, 4 příspěvky
Elektrokolo Karel, 21.3.2018 14:04, 3 příspěvky
Elektrokolo Ondra, 21.3.2018 14:03, 10 příspěvků
Autor? Bída, 21.3.2018 13:30, 2 příspěvky
Elektrokolo Jarek, 20.3.2018 19:32, 3 příspěvky
Elektrokolo Tomáš, 20.3.2018 19:30, 10 příspěvků
Zeměpis :-) Nobody, 20.3.2018 13:48, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zámek Kinských v Kostelci... Horydoly , 20.3.2018 22:21
Singletrack Glacensis Horydoly , 20.3.2018 15:05
O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50