Kolem světa na kole

Kolem světa na kole
Hervé: Kolem světa na kole. 1. vydání.
Autor snímku Cykloknihy
SDÍLEJ:

RECENZE Françoise a Claude Hervéovi vyrazili roku 1980 na cestu kolem světa. Na tom by nebylo nic divného. V dnešní době zvládne cestu kolem světa každý, kdo je jen trochu při penězích, během letní dovolené. Jednadvacetiletá studentka bytové architektury a pětadvacetiletý ortoped protetik se ale rozhodli pokořit svět ze sedla bicyklu.

Jak na to

Verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že něco takového vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Knihu koupíte například v internetovém knihkupectví u vydavatele Cykloknihy.

Na kole do té doby, mimochodem, nikdy neseděli.

Na cestu se připravovali dva roky, aby mohli 1. dubna nasednout na bicykly, které si nechali zkonstruovat speciálně na míru, s uspořenými 80 000 franky. Bez sponzorů. Tak už to nikdo nedělá.

Po cestě se jim narodila dcerka Manon, s níž pokračovali v putování od jejích šesti týdnů věku až do šesti let, kdy musela do školy.

Po cestě si vedli deník. Za ty roky to byly tlusté sešity, které jim umožnily zrekonstruovat příběh čtrnácti dlouhých let, sto padesáti tisíc kilometrů, šedesáti šesti projetých států.

Naučili se fotografovat a nepříliš profesionální, ale o to víc uchvacující a lidská svědectví jejich snímků se stala zdrojem financí pro pokračování v cestě.

Na fotkách publikovaných v knize Kolem světa na kole snad víc než zachycený exotický svět kolem nich zaujmou pozorovatele změny mikrosvěta jejich malé rodiny – na samém začátku mladinká půvabná Francoise a bezvousý Claude s hlavou plnou dobrodružství, na dalších fotkách se kromě přibývajícího porostu na bradě jejího partnera dá hlavně z tváře Francoise vyčíst narůstající únava. Pak první pohled na novorozenou Manon, která čtenáři během listování stránkami roste před očima…

Anotace mluví o této knize jako o ódě na život a přátelství mezi lidmi. Autoři přirovnávají svět k zahradě, v které se jim dobře žije. Možná proto, že jsou oba věřící, byli schopni s důvěrou projíždět zeměmi, kam by se průměrný Evropan nevydal ani v obrněném transportéru.

Rozhodli se nedělat si nic z toho, že je jejich blízcí považovali za nezodpovědné blázny. Vzájemná harmonie a poctivá víra v jejich sen jim umožnila pokračovat v cestě i s nejkřehčím možným nákladem – malým dítětem. Museli dcerce přizpůsobit rytmus jízdy a její přítomnost zase expedici prospívala snadností, s jakou si rodina získávala sympatie a péči lidí, které potkávali poprvé v životě.

Síla příběhu Hervéových nespočívá ani tolik ve sportovní náročnosti jejich podniku, ale v zapálení pro věc a pochopení a soucítění s lidmi různých národností, jejichž hosty se stávali, někdy na jednu noc, jindy na dlouhé měsíce.

V Thajsku se zdrželi celý rok, protože v uprchlickém táboře kambodžských utečenců bylo potřeba Claudovy odborné pomoci lidem, které nášlapné miny připravily o nohy, ruce, půlku těla. V Kalkatě zase několik týdnů pomáhali v leproseriích, překonali prvotní odpor k malomocným, jedli s nimi stejné jídlo. S každým takovým zážitkem získávali na pokoře a zároveň i na důvěře, že svět je pro ně při zachování elementární opatrnosti bezpečné místo.

Naučili se základům bezpočtu jazyků, malá Manon plynně hovořila třemi jazyky ještě předtím, než nastoupila školní docházku. V Jižní i Severní Americe měli možnost s odstupem hodnotit důsledky invaze "civilizovaných" přistěhovalců na nativní obyvatelstvo. Tutéž situaci, ale už bez odstupu, prožívali v Africe, kde bylo v některých státech obtížné přiznat se k francouzské národnosti a pokračovat se zdravou kůží.

Největší nebezpečí na ně nečíhalo na třech stech kilometrech džungle mezi Panamou a Kolumbií, kterou se místy prodírali jen za pomoci mačet, ale paradoxně právě nejblíže civilizaci – na silnicích a ve městech. Bezohlední řidiči nebrali ohled na kola ani jejich řidiče, vozík s malou holčičkou nevyjímaje.

Drsná příroda i smradlaví králové silnic si nebrali servítky a tak pády, odřeniny a dokonce i zlomenina si směle konkurovali se žloutenkou, malárií či omrzlými prsty.

Literárního kritika by knížka asi nijak neuchvátila – je to cestopis v nejklasičtější podobě, žádných stylových fines se čtenáři nedočkají. Autoři se potýkají s nadužíváním vykřičníků, které se potácí někde mezi roztomilostí a nevkusem.

Ale hodnota těch 226 stránek spočívá v něčem jiném: "Jsme prostě rozsévači snů. Když večer vyprávíme našim hostitelům před spaním historky, měníme se ve vypravěče. Místa a dobrodružství, která zmiňujeme, nedají našim posluchačům ani nadechnout. Je mnoho těch, co si myslí, že výjimečnost, fantastičnost a dobrodružství není nic pro ně. S námi si uvědomí, že neuvěřitelné je na dosah ruky, že každý se může pokusit uniknout, jestli po tom touží, a že nikdo není jiný než ostatní."

Plzeň, Cykloknihy 2007. Orientační cena 290 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

informace

Obraťete se prosím na vydavatele Cykloknihy. Kdo jiný by už mohl vědět... I když kniha vyšla už roku 2007!

Reaguj
informace

Dobrý den, můžete mi prosím Vás poradit, kde bych si mohl knihu zakoupit. Díky

  • Autor Patrik
  • Datum a čas 19.2.2015 09:06
Reaguj
Re: Re: Re: překlad
Myslela jsem paní Kovářovou :-)
Reaguj
Re: Re: překlad
Bez ohledu na gramatický sek paní Říhové... taky se mi zdá, že překlad mohl být obratnější. Nicméně pořád patří k té lepší polovině překladových knih vydávaných u nás.
Reaguj
pája
knihu jsem právě dočetl a je naprosto kouzelná...
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 28.5.2008 13:30
Reaguj
Re: překlad
Vážená paní Kovářová, bylo by možné sdělit, jaké výrazy v knize se Vám zdají špatně přeložené? Které mohly být přeložené jinak, vhodněji a daleko výstižněji? Děkuji.Jiří Říha - vydavatel knihyP.S.Nepochybuji o tom, že jste "dobrá češtinářka", když ve slově "dali" píšete měkké "i".
Reaguj
překlad
Připadá mi, že je kniha dosti špatně přeložená, mnohé výrazy by se dali přeložit jinak, vhodněji a daleko výstižněji...bohužel to knize ubírá na jinak pohodovém čtení.
  • Autor Pavla Kovářová
  • Datum a čas 15.4.2008 14:13
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

PRAHA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Krkonošské cyklobusy vyjely do léta

Tour de Aleje 2018 v Přibyslavi

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Cyklonovinky 2018

Cyklonovinky 2018

PRAHA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Francie AKTUÁLNĚ 2018

Francie AKTUÁLNĚ 2018

Přinášíme novinky z turisticky nejznámější země naší planety. 
Krkonošské cyklobusy vyjely do léta

Krkonošské cyklobusy vyjely do léta

Krkonošské cyklobusy zahájily provoz v červnu. Vozí cyklisty i s jejich koly, ale také pěší turisty po celých Krkonoších. Auto tedy můžete odstavit pod horami a vydat se na libovolnou túru odkudkoliv kamkoliv
Výstava Fenomén Favorit

Výstava Fenomén Favorit

V Národním technickém muzeu v Praze probíhá výstava mapující fenomén jízdních kol značky Favorit. Od 50. do 90. let minulého století se v rokycanském závodě vyráběla kola určená běžným cyklistům i speciální závodní kola
Tour de Aleje 2018 v Přibyslavi

Tour de Aleje 2018 v Přibyslavi

Sportovci, rodiny s dětmi nebo milovníci přírody šlápnou do pedálů a podpoří stromy kolem cest. V sobotu 14. července se u Přibyslavi podruhé uskuteční Tour de aleje pořádaná spolkem Arnika, během které odstartuje benefiční

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Moravské vinařské stezky Mikulov Cykloturistika 21.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 15.-21.7. 21.7.
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-27.7. Horská kola 22.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Stupavský cyklomaraton Stupava 27.-29.7. Horská kola 27.7.
Železnou oponou na Trojmezí Hranice, Masarykovo náměstí Cykloturistika 28.7. 13:00
Tour de France Francie 7.-29.7. Silniční cyklistika 29.7.
Czech Cycling Tour Olomouc 9.-12.8. Silniční kola 9.8.
Kytlický minitriatlon Kytlice   11.8.
Bike sraz na Vysočině Žďár nad Sázavou 11.-12.8. Horská kola 11.8.

Diskuse

Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20