Zeměpis cestovního ruchu

Zeměpis cestovního ruchu
SDÍLEJ:
Recenzent učebnice Zeměpis cestovního ruchu je upřímně rád, že nestuduje hotelovou školu, protože číst takovou suchařinu a nacpat si do hlavy takových obecných faktů, jaké autoři popisují, je na sebevraždu oběšením na školních záchodcích.
Jak na to

Publikaci koupíte v Nakladatelství České geografické společnosti.

Verdikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

V posledních letech vyšlo několik učebnic, které mají vzdělávat studenty v cestovním průmyslu. Nejnovější je Zeměpis cestovního ruchu z nakladatelství České geografické společnosti, který se dostal na knihkupecké pulty koncem roku 2005.

Brožovaná učebnice nese dva podtituly, které nemají mnoho společného. Jeden zní Učebnice pro hotelové a jiné střední školy a druhý Příručka pro průvodce cestovního ruchu.

V duchu sporu těchto dvou pohledů na cestovní ruch se nese celá učebnice. Není jasné, zda je to praktický knižní průvodce pro budoucí průvodce turostů, nebo suchopárný spisek pro studenty.

Nevábný dojem z učebnice podtrhuje odpudivá grafická úprava. V době, kdy je jasné, že většinu informací přijímáme zrakem, není v této publikaci ani jedna fotografie. Hustě vysázený text bez pokusu o jakoukoliv originalitu, anebo aspoň grafickou solidnost, je doplněn vybledlými šedomodrými mapkami a náhodně naházenými grafy.

Co grafy obsahují? Například na straně 16 poučení, že geografie se dělí na všeobecnou (teoretickou) a regionální (oblastní). To je tedy potřebná informace pro průvodce nebo studenty?! Hned na vedlejší straně je koláčový graf bez nadpisu, který rozlišuje jakýsi primér, sekundér a terciér v USA, Česku a Somálsku bez udání data. Odhadujeme, že jde o poměr výrobní sféry k sektoru služeb. Pokud je to odhad správný, tak je tento graf k ničemu, protože se jedná o značně proměnlivé číslo. 

Posuďte sami, co si má mládež nacpat do hlavy. Namátkou jsme vybrali dva příklady z učebnice. První se týká jihovýchodní Asie (str. 116):

"Jihovýchodní Asie nabízí zahraničním návštěvníkům krásné písečné pláže s pozadím kokosových palem v teplém monzunovém podnebí, množství kulturněhistorických památek a exotické prostředí tropů s odlišnou kulturou obyvatel. Tento makroregion, dříve opomíjený, se v současnosti stává oblastí, kde se cestovní ruch dynamicky rozvíjí." ...atd. 

Druhý příklad je o technice, kterou učebnice doporučuje dnešní mládeži, jenž umí psát na počítači lépe než propiskou, a která komunikuje téměř výhradně elektronickou cestou:

"Nezbytnou součástí přípravy průvodce jsou excerpční lístky používané v přípravné fázi, v tzv. topografické přípravě, i při vlastní akci. Obsahují vhodně upravené výpisky shrnující v heslovité podobě základní údaje o cílových i průjezdových místech a oblastech na trase zájezdu." ...atd

Všechny studenty, kteří se podle této učebnice učí, litujeme. Nikde se v ní nedozvědí souvislosti, příčiny a důvody popisovaných faktů. Fakta o jednotlivých zemích jsou navíc jakoby zkopírovaná z každého většího turistického amatérského internetového portálu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

nepoužitelné???
Skvělé názory. Učím s pomocí této učebnice a nemyslím si, že by byla úplně zavrženíhodná. FAKTA, která se v ní objevují nejsou určitě opsaná z amatérských cestovatelských serverů. Ta linie zdroj-opis je tady myslím často opačná. A hlavně pokud myslíte základní fakta neměnná po desátky let, tak je těžké napsat něco jinak, než jak se to objevuje i v encyklopedických slovnících. Metoda exerpčního lístku je tu uvedena záměrně. Je vždycky skvělé si číst o výborných počítačových schopnostech žáků, ale málokdo si takové výpisky udělá z knih a dalších papírových materiálů do počítače. Pokud se snaží připravit s pomocí zdrojů elektronických, jen těžko se ovládá touha sklouznout k wiki- a googlezdroji a technice CTRL+C, CTRL+V. No a to si pak občas žáci nepamatují ani to, kolik informací si "připravili" j jednotlivým bodům, natož aby si něco ze své přípravy zapamatovali. Kniha není ideální, ale na lepší jsem na našem trhu s učebnicemi nenarazil. A. Nedelkov
 • Autor Alík
 • Datum a čas 17.1.2010 01:57
Reaguj
já studuji obor Služby cestovního ruchu, v prváku nám tvrdili jak je tahle učebnice skvělá a budeme ji potřebovat a přitom jsme ji vůbec za celý čtyři roky nepoužili
 • Autor Moňule
 • Datum a čas 17.11.2007 13:50
Reaguj
já studuji obor Služby cestovního ruchu, v prváku nám tvrdili jak je tahle učebnice skvělá a budeme ji potřebovat a přitom jsme ji vůbec za celý čtyři roky nepoužili
 • Autor Moňule
 • Datum a čas 17.11.2007 13:48
Reaguj
Nejlepší k dostání
Taky studuju hotelovku a používáme stejnou učebnici. ironií je že se nám neustále pokouší vnucovat že je to nejlepší co můžeme (za své peníze :-) sehnat. Co dodat.
 • Autor Sev_07
 • Datum a čas 8.2.2007 18:35
Reaguj
jestli si ten mates co studoval hotelovku na permonu v havirove a si z ceskeho tesina tak napis na mejla ssssdddd@seznam.cz pozdravuje te ales(vysoky) a michal(maly) :D jinka ta knizka je totalne na p..u a taky sme j pouzili tak 2x
Reaguj
taky jsem studoval hotelovku a taky jsem musel mit tuhle ucebnici.vyucujici ji dost opovrhoval ale tvrdil nam ze neco neco mit musime a ze nic jineho stejne neni a za dva roky jsme ji v hodinach otevreli mozna jednou..a takove to je
 • Autor mates
 • Datum a čas 11.4.2006 22:17
Reaguj
No, já hotelovou školu studuju..... a můžu říct, že tuhle učebnici jsme používali.... jen tak tak, že jsem nepropadla...
 • Autor Martina H.
 • Datum a čas 8.4.2006 20:06
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O víkendu se budou lovit rybníky v moravských Kunovicích, západočeských Hranicích a ve Světlé nad Sázavou.... celý článek

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Památky zadarmo AKTUALIZACE

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání v Brně a okolí

Koupání v Brně a okolí

AKTUALIZACE Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Brně vykoupat.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Prázdniny aneb utrpení oddílového vedoucího

Prázdniny aneb utrpení oddílového vedoucího

Začíná nový školní rok a s ním startují dětské oddíly svoji činnost. Mozky vedoucích se místo relaxování u moře paří na letním slunci při sestavování plánu akcí a vymýšlení náboru dětí. Co všechno
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
The North Face - výprodej Zdiby, Pointpark 25.-26.9. 25.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 26.-29.9. 26.9.
Drakiáda Nová Bystřice, mateřská škola Horská a silniční kola 26.9. 16:00
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 26.-28.9. 26.9.
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 27.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod na Vltavě 28.9.
Past na medvěda Sovinec 28.-30.9. Lesnická a sokolnická slavnost 28.9.
Vinařská 10 - běh Chrudim   28.9.
Čokoládový parní vlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 28.9.
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.9.-7.10. 28.9.

Diskuse

oba dva Pišišvor, 25.9.2018 14:10, 1 příspěvek
oprava albireo, 23.9.2018 5:33, 3 příspěvky
Letní čas aztli, 22.9.2018 17:18, 8 příspěvků
Rovnodennost aztli, 22.9.2018 16:59, 3 příspěvky
tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 3 příspěvky
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

EPO Festival Praha Horydoly , 26.9.2018 0:26
Re: Diashow Praha Horydoly , 26.9.2018 0:26
O smyslu českých dějin v ... Horydoly , 25.9.2018 18:07
Scott outlets Horydoly , 23.9.2018 20:50
Jižní Čechy na kole Horydoly , 22.9.2018 0:19
Plavební sezóna na Schwar... Horydoly , 22.9.2018 0:15
Český Krumlov: sklizeň vi... Horydoly , 22.9.2018 0:12
Re: The North Face - výpr... Horydoly , 21.9.2018 17:16