registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Cyklojízdy

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
8.6.2017 13:44

Kultura a příroda na Zeleném pásu

Mezinárodní cyklojízda představila nejvýznamnější kulturní a přírodní památky mezi Vyšším Brodem a zámkem Schloss Hof

Mezinárodní propagační cyklojízda, jež je součástí česko-rakouského projektu „Kultura a příroda na Zeleném pásu“ podpořeného z programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika, proběhla ve dnech 20. - 27. 5. mezi jihočeským Vyšším Brodem a dolnorakouským zámkem Schloss Hof za účasti 30členného pelotonu podle plánovaného itineráře. Skupina především českých a rakouských cyklistů urazila během týdenního putování na 570 km s výškovým převýšením téměř 6000 m. Na trase se uskutečnilo 12 setkání s lokálními partnery z řad turistických organizací, obcí, tak i neziskových organizací a 10 návštěv turistických cílů v koridoru Zeleného pásu. Z cesty byla pořízena foto a video dokumentace. Propagační jízda byla názornou ukázkou historického a přírodního bohatství trasy EuroVelo 13 a Evropského Zeleného pásu, od unikátních historických objektů a areálů, přes místa současné interpretace politických dějin tohoto koridoru až po přírodně hodnotní lokality nebo vesnickou architekturu. Jízda současně umožnila srovnání kvality služeb na české a rakouské straně a průzkum technického stavu trasy v celé projeté délce ze sedla kola.

Cyklojízdu uspořádala Nadace Partnerství s partnery - Jihomoravským krajem, centrálami cestovního ruchu Jižní Morava a Jižní Čechy, Vysočina Tourism a Weinviertel a Waldviertel Tourism. „EuroVelo 13, známá jako Stezka želené opony, je názornou učebnicí moderních dějin Evropy, kde se díky aktivitám místních partnerů jako je sdružení Paměť z Mikulova mohou lidé dozvědět více o rozděleném kontinentu a životem za Železnou oponou. Památník Brána ke svobodě u Mikulova spolu se Stezkou svobody je živoucím svědkem a mementem za 53 zmařených životů na Železné oponě,“ říká Daniel Mourek, zástupce Nadace Partnerství a zároveň člen evropské rady EuroVelo. Obdobné připomínky Železné opony jsou k vidění i v Nových Hradech či u návštěvnického centra NP Podyjí v Čížově nebo za jihomoravským Šatovem. I na rakouské straně se mohou návštěvníci dozvědět více o Železné oponě např. V muzeu na zámku Weitra či v Green Belt centru ve Windhaagu, které dokumentuje život po obou stranách hranice už 2 století zpátky.

Příhraniční území česko-rakouského pomezí je ale i územím s překrásně zachovanou přírodou, kterou můžete obdivovat v přeshraničním národním parku Podyjí/Thayatal, v CHKO Novohradské hory či Pálava, stejně jako lokality Natura 2000 na Jaroslavických rybnících. Měnící se charakter krajiny výborně vystihuje právě Stezka železné opony, která se z jihočeských Nových Hradů dostává do regionu Waldviertel s množstvím horských luk, rašelinových jezer (např. ve vodním světě v Schremsu) přes území České Kanady a Slavonice až do vinařských oblastí Weinviertelu a jižní Moravy. Poslední úseky trasy lemují lužní lesy v okolí trojmezí ČR-Rakousko-Slovensku u soutoku Moravy a Dyje až po čapí kolonie u Marcheggu.

Stejně zajímavé jsou i historické památky v území ať už je o cisterciácký klášter Vyšší Brod, hrady a zámky ve Weitře, Nových Hradech, Schloss Hof či Lednicko-Valtický areál pod patronátem UNESCO. Atmosféru okreslují středověká či renesanční města jako Slavonice, Drosendorf, Znojmo, Retz či Mikulov, kde čeká na návštěvníky i dostatek kvalitních služeb. Pro milovníky lázní nabízí spoustu relaxačních pobytů např. slatinné lázně Harbach či termální lázně v Laa. „Připomínkou tradičních řemesel a symbiózy života člověka s přírodou byly i návštěvy rukodělného papírenského mlýna v Bad Grosspertholzu, větrného mlýna v Retzu či vodního mlýna ve Slupi,“ dodává Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Česko-rakouský peloton přestavil nový projekt zaměřený na lepší využití turistických a kulturních atraktivit trasy EuroVelo 13 a Zeleného pásu, jako moderního produktu trávení volného času a poznávání historie a tradic v území zástupcům místních komunit, turistických organizací a neziskových organizací. Zároveň se uskutečnilo i setkání s navazujícím projektem Cykloturistika bez hranic v hornorakouském Mühlvietrelu a Jižních Čechách.

Daniel Mourek, manažer mezinárodních projektů Nadace Partnerství, e-mail: daniel.mourek@nap.cz

Počet příspěvků: 151

Horydoly

avatar
20.5.2017 00:35

Kultura a příroda na Zeleném pásu

Mezinárodní cyklojízda Kultura a příroda na Zeleném pásu představí kulturní a přírodní památky mezi Vyšším Brodem a zámkem Schloss Hof

Mezinárodní cyklojízda, kterou organizuje Nadace Partnerství, je součástí česko-rakouského projektu „Kultura a příroda na Zeleném pásu“ podpořeného z programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika. Cyklojízda startuje 20. května v jihočeském Vyšším Brodě u cisterciáckého kláštera a 27. května zakončí po cca 500km dlouhém putování na dolnorakouském zámku Schloss Hof symbolicky u pěšího a cyklomostu Svobody mezi Rakouskem a Slovenskem. Cyklojízdu pořádá Nadace Partnerství s partnery - Jihomoravským krajem, centrálami cestovního ruchu Jižní Morava a Jižní Čechy, Vysočina Tourism a Weinviertel a Waldviertel Tourism. „EuroVelo 13, známá jako Stezka želené opony, je jednou ze čtyř mezinárodních tras EuroVelo procházejících územím České republiky. Díky podpoře krajů a obcí je kompletně proznačena a vybavena. Dalším cílem je, aby byla tato evropská stezka i jednotně interpretována na obou stranách hranice, což je jedním z hlavních cílů našeho evropského projektu,“ říká Daniel Mourek, zástupce Nadace Partnerství a zároveň člen evropské rady EuroVelo.

Cílem mezinárodní propagační cyklojízdy je pozvat představitele komunit, odborné turistické veřejnosti, médií a cestovních kanceláří k jízdě a k setkáním s místními aktéry. Názorně tak ukázat možnosti využití turistických a kulturních atraktivit trasy Euro Velo 13 a Zeleného pásu jako moderního produktu trávení volného času a poznávání historie a tradic v území. Oficiální peloton bude sestaven z 30 českých a rakouských účastníků jízdy. Peloton projede z Lipenska přes Novohradské hory do Nových Hradů, dvouměstí České Velenice/Gmünd, přes oblast Waldviertel a Českou Kanadu do Slavonic a dále územím národního parku Podyjí/Thayatal přes Hardegg do Znojma, jižní Moravou bude pokračovat střídavě vinařským regionem Weinviertel přes Retz a Laa do Mikulova a Valtic, kolem soutoku Dyje s Moravou až do Schloss Hof v Dolním Rakousku. Součástí budou návštěvy kulturního a přírodního dědictví, turistických cílů, vzorových služeb Cyklisté vítání, ale také obecních a městských úřadů. K vrcholům bude patřit setkání s partnery u zbytků železné opony v Nových Hradech u Čížova či Mikulova, centra Zeleného pásu ve Windhaagu či prohlídka expozice věnované 300 let výročí narození Marie Terezie ve Schloss Hofu. Setkání s představiteli komunit má zvýšit jejich povědomí o EuroVelo 13 a evropském Zeleném pásu, jako atraktivitě evropského významu a být příležitostí pro propagaci komunit.

Železná opona dělila Evropu po 40 let na východní a západní část. Podél tohoto tehdejšího pohraničního pásma vznikl tzv. Zelený pás. Již několik let vznikají iniciativy zpřístupnit tento Zelený pás prostřednictvím 10.400 km trasy Iron Curtail Trail – Stezky železné opony / EuroVelo 13. Podél této trasy v česko-rakouském příhraničí mají být díky jednotnému Storytellingu (vyprávění příběhů) přiblíženy dějiny evropské historie, politiky, přírody a kultury. Jednou z dalších aktivit realizovaných v projektu Nadací Partnerství bude i pravidelný monitoring cykloturistů a semináře zaměřené na zlepšení informovanosti o stezce u certifikovaných služeb Cyklisté vítáni.

  • Evropský zelený pásje unikátním přírodním územím, které vzniklo podél bývalé železné opony.Nevědomky přispěl pás rozdělující Evropu k zakonzervování přírody a rozvoji vzácných přírodních lokalit. Toto hraniční území sloužilo jako útočiště mnoha ohrožených druhů. V Česku tuto iniciativu koordinuje z pověření Ministerstva životního prostředí ČR Nadace Partnerství. www.europeangreenbelt.org

  • EuroVelo jsou evropské trasy, spojující sever a jih a východ a západ Evropy na 70.000 km cyklotrasami. Síť EuroVelo koordinuje na evropské úrovni Evropská cyklistická federace www.ecf.com, v jednotlivých zemích pak národní koordinační centra, v Česku je to Nadace Partnerství a CDV. Českem prochází čtyři dálkové trasy EuroVelo 4, 7, 9 a 13 v celkové délce přes 2.100 km. EuroVelo 13 / Stezka železné opony je první kompletně dokončenou trasou na území ČR a to dokonce přeshraničně. Jednou z podmínek vedení této trasy je totiž podmínka vedení půl na půl na území sousedících států. Více informací o EuroVelo v Evropě www.eurovelo.com a Česku www.eurovelo.cz

Daniel Mourek
manažer mezinárodních projektů Nadace Partnerství
daniel.mourek@nap.cz

 

Počet příspěvků: 151

Horydoly

avatar
6.4.2017 18:04

Velká jarní cyklojízda 2017

Velká jarní cyklojízda 2017

Velká jarní cyklojízda je jedna z největších a nejatraktivnějších akcí svého druhu v Praze, kterou od roku 2005 pořádá spolek Auto*Mat. Letos pojedeme v sobotu 22. dubna a oslavíme na ní 200 let od chvíle, kdy Karl von Drais vynalezl předchůdce velocipédu. Těšit se také můžete na úplnou novinku: hvězdicovou cyklojízdu. Pojedeme ze čtyř směrů a sjedeme se před Invalidovnou a odtud společněme dojedeme do holešovické Tiskárny na vzduchu. Tady vás kromě občerstvení budou nově čekat i zajímavé cyklo-workshopy. Spolu s Amnesty International ČR přímo na cyklojízdě také upozorníme diskriminaci žen v Íránu, kde je jim nově zakazována už i jízda na kole.

Na cyklojízdách nejde jen o oslavu svobodného pohybu, ale i manifestaci přání po dostupnějším a bezpečnějším bezmotorovém pohybu městem, vybídnutím k širší diskusi o cyklodopravě jako o efektivním a ohleduplném způsobu dopravy.

Udělejme společně změnu tam, kde žijeme! 

Zapojte se do Velké jarní cyklojízdy 2017

Velká jarní hvězdicová cyklojízda letos jede z více směrů. Dejte nám vědět, kde se k nám připojíte. Za bezplatnou registraci dostanete malou odměnu.

registrujse na vjc

Chcete nám pomoci s cyklojízdou?

zapoj se.p.

Pomozte nám a vyzvěte své kamarády a známé k podpoře Auto*Matu. Můžete si k tomu vytvořit jednoduchou minikampaň.

vyzva

Podpořte městskou cyklistiku

Chcete se boji za dostupnější a bezpečnější bezmotorový pohyb městem věnovat naplno? Díky vaší pravidelné podpoře společně dokážeme víc!

dar.p

Navštivte náš benefiční obchůdek. Výtěžek z prodeje směřuje na podporu našich aktivit.

kup.p

Mít informace je stěžejní. Náš měsíční zpravodaj vás dostane do obrazu aktuálního dění v oblasti udržitelné mobility, veřejného prostoru a cyklodopravy.

novi.p

Pomozte nám s šířením našich výzev, petic nebo dopisů politikům na podporu lepších dopravních opatření v Praze. Prosíme, pomozte nám prokázat naši sílu! Děkujeme vám!

anga.p

Počet příspěvků: 151

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se