registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Víkendové tipy

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
26.4.2018 09:48

Tankový den Milovice 28.4.

Na vojáky si kluci – malí i ti poněkud odrostlejší – hrají snad od nepaměti. Ti, co jsou dnes v dědečkovském věku, nosili na ramenou dřevěné flintičky. Tatínkové si adrenalin vybíjeli airsoftovými zbraněmi a současní kluci „válčí“ hlavně ve virtuálním světě. Ať už patříte ke kterékoli věkové skupině, máme pro vás dobrou zprávu – pokud se poslední dubnovou sobotu vypravíte do milovického Parku Mirakulum, budete moci své vojenské tužby naplnit měrou vrchovatou. Koná se tu totiž tradiční Tankový den.

„Tankový den pořádáme ve spolupráci s milovickým Tankodromem už poosmé a je to jedna z našich nejnavštěvovanějších akcí,“ říká Jiří Antoš, majitel a tvůrce Parku Mirakulum. Ostatně – k vojenským akcím jsou Milovice tak nějak předurčeny. Vždyť jde o lokalitu, která sloužila jako výcvikový areál už rakousko-uherské armádě. Na ni tu bohužel žádnou vzpomínku v podobě staré vojenské techniky nenajdete, ale jinak tu bude vozítek a zbraní dost a dost.

Na Tankodromu na vás čekají vyhlídkové lety vrtulníkem, jízdy v bojovém vozidle pěchoty neboli BVP či Tatrou 813, což byl československý speciální těžký terénní nákladní automobil, vyráběný v letech 1967 až 1982. Od 13 hodin jsou na programu bojové ukázky a od 14 a 15 hodin komentované prohlídky vojenské techniky včetně letounu MIG-21, vrtulníku MI2 nebo tanku T55. Samozřejmě bude možné navštívit opravený podzemní kryt, který tu zbyl po sovětské armádě, i kopii americké vojenské základny z Vietnamu a vietnamskou vesnici. „Zájemci si budou moci vyzkoušet také paintball a airsoftové zbraně,“ připomíná Jiří Antoš.

BVP Milovice

Mezi Mirakulem a Tankodromem bude návštěvníky po asi dva kilometry dlouhé úzkokolejce přepravovat vláček tažený parní lokomotivou z roku 1947. První souprava vyjede v 10.30 a další budou následovat každou půl hodinu. „Poslední vlak z Tankodromu do Mirakula odjíždí v půl páté a opačným směrem, tedy z Mirakula na Tankodrom, v 17 hodin. Cena zpáteční jízdenky je 100 korun,“ upozorňuje Jiří Antoš.

Pokud někdo nechce jen vláčkem a raději dá přednost příjemné procházce, může cestu mezi Parkem a Tankodromem absolvovat po svých. Cesta vede pěknou přírodou a měří zhruba 2,5 kilometru.

Pro holčičky, maminky a pacifisty 

Zdroj: archiv Mirakulum Zdroj: archiv Mirakulum

Pokud vám armádní technika nic neříká anebo se řadíte k zarytým pacifistům, rozhodně byste neměli na Mirakulum 28. dubna zanevřít. V samotném Parku totiž bude spousta zábavy i pro vás. „Budou k dispozici všechny naše atrakce s výjimkou Vodního světa, na který je přece jen ještě poněkud chladno. V provozu budou i výtvarné dílničky a v amfiteátru bude probíhat zábavný program. Představí se třeba kouzelník Roberto a k vidění bude také ukázka výcviku služebních psů,“ zve Jiří Antoš a připomíná, že pracovníci parku se před letošní sezonou soustředili hlavně na detaily: „U občerstvení Rychlovky přibyla nová terasa s kapacitou 200 míst a všechny stánky s jídlem dostaly barevné dřevěné obložení a stínicí stříšky, aby svým designem lépe zapadaly do celkové výtvarné koncepce parku.“ Pobyt v parku by mělo zpříjemnit také zhruba 60 čerstvě vysazených stromů a nový prostor pro maminky s miminky s veškerým zázemím pro kojení a přebalování. „A protože v Parku i nadále přijímáme pouze hotovost, nechali jsme před vchod instalovat bankomat,“ uzavírá Jiří Antoš.

Program v amfiteátru Mirakula

13:00 kouzelník Roberto

14:00 ukázka výcviku psů

15:30 kouzelník Roberto

Program na Tankodromu

Aktivity probíhající celý den od 10 do 17 hodin

13:00 vojenská ukázka

14:00 a 15:00 komentované exhibice vojenské techniky

Jízdy v BVP – 200 Kč /osoba

Jízdy Tatrou 813 – 50 Kč/osoba

Čtyřkolky pro děti zdarma

Vyhlídkové lety vrtulníkem – 600 Kč/osoba

Paintball, střelba na terče – 10 kuliček/20 Kč

Praktické informace: 

Park Mirakulum je otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. V dubnu a říjnu pouze o víkendech, v květnu a září od úterý do neděle a v červnu, červenci a srpnu každý den. Areál se nachází ve středočeském městě Milovice, v okrese Nymburk, autem je dobře dostupný z dálnice D10, železnicí pak zajíždí linka S20 z Prahy do Milovic každou půlhodinu. 

O Parku Mirakulum: 

Park Mirakulum se rozkládá na více než deseti hektarech. Areál není určen pouze dětem, jeho předností je, že nabízí zábavu celé rodině. Loni se rozrostl například o monumentální Lesní město – předloni – loni se otevřela vesnička a osmá věž, které svým pojetím nemá jinde v Evropě obdobu. 

Více na www.mirakulum.cz nebo na www.facebook.com/ParkMirakulum a http://www.tankodrommilovice.cz 

Dana Samková

Počet příspěvků: 443

Horydoly Open

avatar
25.9.2012 13:18

Po stopách skřítků permoníků

Vydejte se s Kahanem po stopách skřítků permoníků

Nedaleko Brna se rozprostírá oblast s bohatou, téměř 250 let starou hornickou historií. Už samotný název – mikroregion Kahan – potvrzuje, že důlní činnost výrazně ovlivnila život zdejších obyvatel. Kahan je totiž v původním slova smyslu starý typ lampy s otevřeným plamenem používaný právě v dolech. Návštěvníci se mohou vydat po stopách permoníků a objevit hornickou tradici i zajímavé památky v kraji.

Permoníci jsou plaší skřítci, před lidmi se raději skrývají do podzemí. Dobře se jim daří v hlubokých štolách, a proto si svůj domov našli také v bývalém černouhelném revíru mezi Rosicemi a Oslavanami. Zde těžené černé uhlí bylo velmi kvalitní. Na slávě hornictví a příbězích s permoníky postavil region svou úspěšnou účast v evropské soutěži EDEN 2011. Ta si klade za cíl zviditelnit turistické cíle, které patří k místnímu hmotnému dědictví a jsou vyhledávanou atrakcí. Kahan soutěžil s muzeem hornictví v Oslavanech, regionální úzkorozchodnou železnicí Zbýšov – Zastávka a její poutavou expozicí.

Muzeum průmyslových železnic v areálu dolu Jindřich II ve Zbýšově představuje ojedinělou sbírku historických lokomotiv a vozů. Nabízí také výstavy modelové železnice a pořádá příležitostné jízdy po trati původní uhelné vlečky, postupně přestavované místními nadšenci na úzký rozchod kolejí. Jízda parním vlakem do Babic u Rosic a zpět v otevřených výletních vozech maximální dvacetikilometrovou rychlostí se stává zážitkem nejen pro děti. Některá vozidla připomínají model či hračku, nicméně stále se jedná o skutečnou železnici. Inventář muzea tvoří desítky úzkorozchodných lokomotiv a více než 100 vozů. Skvostem je elektrická lokomotiva Siemens z roku 1908.

Jízdy historických parních či motorových vlaků se o letních prázdninách konají každou sobotu a při speciálních příležitostech. V sobotu 22. září 2012 pojede parní vlak z Brna do Zastávky na Hornický den. Akce přibližuje historii těžby uhlí a dává možnost prohlédnout si technické památky z této éry. V cílové stanici jsou připraveny ukázky řemesel, jízdy velké parní lokomotivy pro děti, stálá expozice hornictví a další program. To vše lze spojit s návštěvou rosického zámku a zbýšovského muzea.

Pokud se do oblasti Kahanu vydáte pěšky nebo na kole, jistě uvítáte nedávno otevřené okružní Stezky permoníků nebo tematické cyklostezky začínající na oslavanském zámku. Tam můžete ve stálé expozici muzea hornictví a energetiky poznat historické i novější metody těžby uhlí. Také se dozvíte, jak horníci zachraňovali zasypané kolegy nebo jak roste uhlí. Projdete si rovněž maketu důlní chodby. Návštěvu lze doplnit o prohlídku hasičského muzea s unikáty v podobě ručních a parních stříkaček. V renesančním zámku v Rosicích se poslední víkend v srpnu koná rytířské klání stovek rytířů doprovázené stylovými vystoupeními. Divácky přitažlivá událost vyvrcholí proslulou polní bitvou o pevnost.

V letošním roce vznikl na místě zchátralého důlního areálu Kukla v Oslavanech na ploše šest tisíc metrů čtverečních zábavně-naučný park Permonium. Jeho součástí je sto let stará, nyní nově zrekonstruovaná těžní věž. Nabízí nejen daleký rozhled z proskleného vrcholu výtahu v téměř čtyřicetimetrové výšce, ale také muzeum pověstí i hornickou kantýnu se specialitami z přelomu 19. a 20. století. Mezi hlavní lákadla parku patří největší nadzemní bludiště v ČR imitující na povrchu spleť důlních chodeb, dále důlní štoly a jezero, sopka propojená s lanovým centrem či druhohorní prales. Okamžiky plné napětí vyvolává simulace sjezdu výtahem do hlubokého podzemí.

Návštěvníci si mohou zahrát interaktivní hru Magic Permon. V ní pátrají po tajemství, které pečlivě střeží permoníci. Celá hra je pojata na principu dobrodružné soutěže Pevnost Boyard. Dospělí i děti si mohou vyzkoušet šest tras plných nástrah, vědomostních a dovednostních úkolů. Celkem 26 atrakcí nesoucích slangové názvy důlních pracovišť prověří paměť, fyzickou zdatnost i odvahu.

Více informací o regionu na stránkách www.zapermoniky.cz nebo na www.reuz.cz

Lenka Pokorná

Počet příspěvků: 132

Horydoly Open

avatar
6.9.2012 12:28

Žatecko - chmelnice

Počet příspěvků: 132

Horydoly Open

avatar
6.9.2012 12:27

Re: Víkendové tipy

Počet příspěvků: 132

Horydoly Open

avatar
3.9.2012 08:22

Žatecko

Poučná pouť do Mekky českého chmele

Není snad nikdo, kdo by neznal Žatecko jako oblast proslulou aromatickým chmelem. Jeho zpracování je spojeno se zrodem nejslavnějších světových piv. Kořeny ojedinělé chmelařské tradice sahají daleko do minulosti, až tisíc let zpátky. Chmelařství provází návštěvníky regionu na každém kroku a zaujalo také porotce prestižní evropské soutěže EDEN (European Destinations of ExcelleNce) představující turisticky výjimečné destinace. Atraktivně pojaté technické památky, které oslavují zelené zlato a patří mezi místní hmotné dědictví, poslaly Žatecko až do finále českého kola soutěže.

Při putování krajinou Podlesí a Poohří vaši pozornost bezpochyby upoutají několikametrové chmelniční sloupy stojící v zákrytu jako vyrovnané pluky vojsk. Lesy, pole a chmelnice pak společně modelují krajinu kolem Ohře s horizontem Českého středohoří na pozadí. Na území Žatecké chmelařské oblasti se téměř ve všech obcích nacházejí stavby související právě s chmelem. Dodávají městům, vesnicím a krajině neopakovatelný ráz.

V konzumaci piva se Češi řadí mezi světovou špičku, ale historii národního nápoje zná málokdo. V centru chmelařské oblasti, v severočeském Žatci, si můžete své znalosti o chmelu a pivu obohatit v největší expozici tohoto typu na světě. Místní Chmelařské muzeum poutavě seznamuje s vývojem chmelařství od raného středověku až po současnost. Objekt bývalého skladu a balírny chmele je příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století. Ve sbírkách naleznete dobovou dokumentaci s vyobrazením chmele a způsobu jeho pěstování na kresbách, rytinách i fotografiích, dále historické stroje, mechanizační prostředky či nářadí. Na dvoře muzea se pro názornost nachází část konstrukce chmelnice. Jsou na ní vysázeny nejrozšířenější odrůdy chmele pěstovaného na Žatecku.

V těsné blízkosti se nachází Chrám chmele a piva, který srozumitelnou a poutavou formou přibližuje dětem i dospělým tajemství pěstování chmele a vaření piva. Chmelový maják se rozzáří vždy, když upozorňuje na konání slavnostních událostí ve městě. V jeho útrobách návštěvníky překvapí 3D projekce přes skleněnou podlahu výtahu, na vrcholu věže se nachází vyhlídková plošina. V Labyrintu v budově starého skladu chmele můžete prokázat svůj smysl pro orientaci. Pokud se vám podaří projít spletí uliček tvořených chmelovými žoky, čeká vás na konci poklad chmelařského kraje. Erbovní síň vám představí historii pěstitelů chmele a objasní slavné tradice žatecké oblasti. Přesný čas si pak můžete seřídit podle Chmelového orloje z dílny pražského uměleckého kováře Petra Podzemského. Dvanáct apoštolů nahrazují upravené hrací mariášové karty. Pohyblivé postavy oslavují dočesnou a připíjejí si pivem. Nechybí ani zvěrokruh, který upozorňuje na průběh typických prací na chmelnicích.

Minipivovar „U Orloje“ nechává nahlédnout pod pokličku vaření piva. Zlatavý mok se připravuje přímo před zraky návštěvníků. Tradiční metodou se zde vaří tři druhy piva – Chmelový ležák, Žatecký samec a Chrámové tmavé – s přídavkem nefiltrovaného, „živého piva“ podle zkušeností generací českých sládků. Při výrobě Žateckého samce se pro dosažení tmavšího zabarvení i dnes stejně jako ve středověku používá část nakouřeného sladu. K finálnímu chmelení je dodán tradičně nejkvalitnější jemný aromatický chmel z vyhlášené chmelařské polohy „Údolí Zlatého potoka“. Výsledkem je chuťovým buňkám lahodící jedenáctistupňové pivo s obsahem alkoholu 4,5 %.

Novou atrakcí areálu je Klášterní zahrada určená především dětským návštěvníkům. Ti si zde mohou pohrát na dětském hřišti, prohlédnout si voliéry s ptactvem nebo výběh pro drobné zvířectvo, rozeznat rostlinky v bylinkové zahradě. Další novinkou je zrekonstruovaná budova unikátní renesanční Sladovny, kde je umístěna galeriemoderního umění a výstava „Žatec ve filmu“. Na krátké ukázky desítek filmů natáčených v Žatci navazuje malé televizní studio. Děti si zde před kamerou vyzkouší herecké a moderátorské schopnosti.

Prožijte oslavy sklizně chmele na vlastní kůži aneb Žatecká dočesná

Chcete si vyzkoušet svoji zručnost při česání chmele nebo si zatančit s korbelem piva na hlavě? Pak nepropásněte vrcholnou akci královského města – Žateckou dočesnou, která proběhne od pátku 31. srpna do soboty 1. září 2012. Letošní již 55. ročník nabídne k ochutnávce více než 40 druhů piv českých i zahraničních pivovarů. V rámci oslav dočesání posledního chmelového štoku budou připraveny tři hudební scény, každá jiného zaměření. Pro milovníky adrenalinu je přichystán výlez po žebříku na vrchol 18metrového komína bývalé sušárny chmele.

Více informací o regionu na www.chchp.cz

Lenka Pokorná

Počet příspěvků: 132

Horydoly Open

avatar
11.5.2012 21:21

Víkendové tipy

Víkendové tipy na výlety do lokalit, které zvítězily nebo postoupily do finále soutěže EDEN (European Destinations of ExcelleNce) oceňující excelentní turistické destinace. 

 

Po kolejích do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, 12. a 13.5.2012

Na okraji křivoklátských lesů v regionu Křivoklátsko a Rakovnicko, který se stal finalistou soutěže EDEN, čeká na milovníky železnic a zájemce o historii dopravy Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka. Organizátoři akce připraví pro návštěvníky zvláštní historické vlaky, které je dopraví ke sbírkám parních lokomotiv z různých období. K vidění budou rovněž motorové vozy a technická zařízení na železnici. V neděli je navíc připraven i program pro děti. Více informací na www.cdmuzeum.cz

 

Jízda králů v Kunovicích (18.-20.5.2012) a ve Vlčnově (25.-27.5.2012)                                                                     

Výjimečná lidová slavnost s dlouholetou tradicí, která se loni dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je k vidění v druhé půli května v Kunovicích a Vlčnově na Slovácku. Tento malebný kraj se pyšní oceněním EDEN pro excelentní evropské destinace. Ke slavnosti neodmyslitelně patří krojovaný průvod v čele s mladým králem, který bude tradičně oblečený do ženského šatu. Součástí akce bude vystoupení krojovaných souborů, jarmark s řemeslnými výrobky či místními specialitami. Jízda králů vychází z prastarých královských a náboženských rituálů, které měly zajistit úrodu. Více informací na www.slovacko.cz, www.mesto-kunovice.cz nebo www.vlcnov.cz  

 

Labyrintem pískovcových skal Českého Švýcarska, celoroční přístup 

Skalní město, ležící u obce Tisá, náleží k území Českého Švýcarska, které pro svoji výjimečnost získalo ocenění Evropské komise EDEN (European Destinations of ExcelleNce). Tiské stěny v oblasti Labských pískovců ohromí návštěvníky bludištěm pískovcových věží, které dosahují výšky až 70 m. Sloupy a stěny jsou odděleny roklemi a soutěskami a vytváří tak romantické scenérie. Každý ze 75 pískovcových útvarů získal pro svůj tvar i jméno. Mezi nejznámější se řadí Hřib a Želva. Tiské stěny nadchnou nejen pěší turisty, ale na své si přijdou i horolezci. Více informací na www.ceskesvycarsko.cz

Lenka Pokorná
lenka.pokorna@aspen.pr

Počet příspěvků: 132

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se