Sametky už dávno nikdo nehledá!

Sametky už dávno nikdo nehledá!
Sametky. Další nepovedený pokus o český geocaching.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Státem dotovaná soutěž Sametky skončila na konci listopadu. Na principu geocachingu měla představit bojovníky proti komunismu, totalitě a zvůli. Organizátoři se holedbali, že Sametky budou pokračovat i bez věcných cen a lidé je budou hledat pouze kvůli své touze po poznání poválečné historie.

Velká ostuda se provalila už během hry, protože při Sametkách se podvádělo ve velkém. Ukázalo se, že organizátoři z České rady dětí a mládeže se chtěli přiživit na globální hře navigační hře geocaching, ale moc to neuměli a ještě k tomu nechtěli věnovat dostatek času. Amatérismus přinesl amatérské výsledky, to se dalo čekat.

Odměny nalákaly pár hráčů, to je celé

Bohužel šlo o velké peníze ze státního grantu, který měl za účel dětem připomenout Sametovou revoluci v roce 1989. 

Organizátoři přesto tvrdili, že nikdo krabičky nehledal jen kvůli vypsaným odměnám. Nejenže se ukázalo, že si buď bohapustě vymýšleli, nebo vůbec netuší, jaké špatné zkušenosti v tomto směru udělala města, která turistům připravila podobné navigační hry, ale nepřipojila se k oficiální hře Geocaching. Turistická infocentra nepřímo přiznávají, že to byly zbytečně utracené peníze. Neobjevili jsme jediné, které by potvrdilo jakýkoliv měřitelný vliv na návštěvnost města či regionu. 

Co bude se Sametkami dál?

Zájem o hledání krabiček spojených s osudy disidentů opadl, jakmile výherci dostali odměny. Prošli jsme několik pražských sametek, které jsou stále na místě. Ani v jedné nebyl zápis po konci listopadu, kdy hra skončila. Ani v oficiálních statiostikách jsme nic takového nenašli.

Při startu Sametek se ozývaly hlasy, že po skončení se z krabiček stanou regulérní kešky registrované na stránce Geocaching.com. Nestalo se tak. Ani to nebylo možné, protože krabičky byly často v kolizi (méně než 161 m) s pravou geocachingovou krabičkou.

Organizátoři se při tom neobtěžovali, aby plastové krabičky z terénu odstranili. Většina z nich (celkem jich byly dvě stovky) dosud leží ve svých úkrytech ve městech i volné krajině. Co by tomu řekli ochránci přírody? No fuj!

Akce Sametky byla placená z veřejných prostředků. Organizovala ji Česká rada dětí a mládeže.

Horydoly.czCo se pořídilo z našich daní: Sametky, soutěž, hloupost, podvod.
Horydoly.cz Čtěte stanovisko České rady dětí a mládeže: Kladivo na Sametky

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

tak kolikrát ještě?

no tobě:-)

 • Autor Milada
 • Datum a čas 13.4.2015 22:12
Reaguj
tak kolikrát ještě?

To by mě zajímalo, komu jsi to nechal kolovat a čemu jste se vlastně smáli.

Reaguj
tak kolikrát ještě?

"Kdyby to nestálo tolik peněz, vysátých pod pohrůžkou násilí z peněz soukromých firem". ...Toto jsem nechala kolovat a všichni se mohli potrhat smíchy.

 • Autor Milada
 • Datum a čas 13.4.2015 19:53
Reaguj
tak kolikrát ještě?

Milá Milčo, Marion, Karle, Gagarine a Dalajlámo, bohužel se poněkud mýlíš.

Sametky se nepřiživily, pouze to byla hra na principu geocachingu.

Sametky byla hra na principu geocachingu. Jistě. Neboli se na něm přiživily. Organizátoři využili některé jeho postupy, nedotáhli je do konce, přidali nějaké vlastní a udělali jakési české samodomo udělátko. Takové postupy v Česku obvykle končí špatně. Bohužel to byl i tento případ.  

Organizátoři hru zvládli, protože hra se dohrála, ceny byly rozdány. Pokud více jak 150 lidí obejde velké množství schránek, je to skvělé.

Bylo by to jistě skvělé. Kdyby to nestálo tolik peněz, vysátých pod pohrůžkou násilí z peněz soukromých firem a jednotlivců, kdyby to neumožnilo podvody, kdyby se toho zúčastnilo opravdu hodně lidí a kdyby to nešlo udělat téměř zadarmo přímo ve hře Geocaching.com.

Malá poznámka: Z těch 150 lidí, kteří se hry zúčastnilo, jich naprostá většina našla jen jednu či dvě krabičky. To vyplývá ze statistik, které byly ještě donedávna dostupné na webu Sametek.   

Hra pro děti se tedy ziskem měřit nedá. Tomu věř:-)

Právě proto jsem v minulém diskusním příspěvku psal o zisku, který nemusí mít nutně peněžní podobu. Zisk v tomto případě zřejmě mělo být zvýšení povědomí o komunistické totalitě. Je to přiměřené ceně, která za to byla zaplacena? Myslím si, že nikoliv. 

Už vidím, jak ženský v infocentrech sledují návštěvnost lokality v návaznosti na nějaké hry:-)

Pak by ovšem nikdo nevěděl, zda statisícové částky na quasigeocachingové byly vynaloženy účelně. Jenže ono to tak není. Města, kraje, turistické regiony a dokonce i Česko si vedou různé velmi podrobné statistiky cestovního ruchu. A tam více či méně přesně zachycují mj. důvod návštěvy a činnost turistů na místě. A ony hry v tom nijak nefigurují. 

Ony "ženské v infocentrech", které jsme dotazovali, byly obvykle nejvyšší úředníci či úřednice v daných regionech zodpovědní za cestovní ruchu.

Reaguj
tak kolikrát ještě?

Jo, a ještě jsem Gagarin a Dalajláma:-)

Sametky se nepřiživily, pouze to byla hra na principu geocachingu.

Organizátoři hru zvládli, protože hra se dohrála, ceny byly rozdány. Pokud více jak 150 lidí obejde velké množství schránek, je to skvělé.

Hra pro děti se tedy ziskem měřit nedá. Tomu věř:-)

Už vidím, jak ženský v infocentrech sledují návštěvnost lokality v návaznosti na nějaké hry:-)

Už s tebou diskutovat nebudu, protože nejsem zvyklá diskutovat s někým, kdo má opravdu velmi hloupé názory.

Tak si ten hon na Sametky užívej!

 • Autor Milada
 • Datum a čas 9.4.2015 08:23
Reaguj
tak kolikrát ještě?

Aha, takže Ty nejsi ani Milča, ani Marion, ani Karel, jak se tak různě podepisuješ. Vzhledem k tomu by ses ovšem nemusel ptát znovu na to samé, co již bylo napsané v článcích, se kterými tady polemizuješ.

Takže ještě jednout a po lopatě pro Tebe:

1) Sametky jsem nehledal, proto mě ani nemůže štvát, že jsem žádnou nenašel.

2) Sametky se přiživily na popularitě geocachingu. 

3) Organizátoři nezvládli organizaci hry, kterou má geocaching zvládnutou. 

4) V normálních firmách se každá investice měří ziskem (nemusí být nutně finanční). Osobně jsem se dotazoval v několika infocentrech, jak se jejich hry na principu geocachingu (které města zaplatila z peněz svých občanů) projevily na návštěvnosti, a odpověď byla vždy stejná: nevíme. Také jsem hledal v mnoha statistikách a tam také nebylo nic.

5)  Geocaching jede v zimě i v létě. Stačí se podívat do Geocaching.com, kolik kešek bylo nalezeno na našem území během letošní zimy.

6) V rámci cestovního ruchu nás zajímají akce, které jsme si zaplatili my všichni ze svých peněz. Sametky mezi ně patří. Geocaching mezi ně nepatří.

Reaguj
tak kolikrát ještě?

Kubčo, že toibě ty Sametky tak leží v žaludku. Že ty jsi taky chtěl nějakou najít a nenašel a teď tě to štve? :-)

Ty tvoje články jsou pořád dokola že se někdo přiživil, že to dělají amatéři (zatímco ty jsi profík, který tu má články občas plný překlepů a pravopisných chyb) že Sametky stály velké peníze a dokonce ke svému překvapení zjišťuješ, že přes zimu skoro nikdo kešky nehledá:-) Opravdu, přes zimu se hledají kešky minimálně! Píše se tu v jiném článku, ve vyjádření organizátora, že stály sto tisíc. To nejsou velké peníze pro celonárodní hru. Napsat že jste neobjevili jediné turistické centrum, které by potvrdilo měřitelná vliv na návštěvnost města je taková hovadina, že nad ní zůstává rozum stát, kdo takovou větu - úvahu vymyslel. Ty si snad myslíš, že se tu objeví hra pro děti a do měst se nahrne tolik lidí, že se ucpou infocentra a zastaví městská doprava:-) Ještě jste mohli napsat, že jste chodili kontrolovat lesy a že v nich bylo málo hledačů Sametek:-)

Nech je žít a buď i ty rád že někdo něco pořádá a najdi si už jiný objekt, do kterého se budeš pořád strefovat. Tohle byla hra pro děti. Nemuselo se vše samozřejmě podařit, co si organizátor předsevzal, ale svůj smysl to mělo.

 

 • Autor Milada
 • Datum a čas 8.4.2015 21:58
Reaguj
tak kolikrát ještě?

Polepšíme? Proč? Ty ještě Milčo víš o Sametkách něco navíc, než jsme zjistili my? Pak bychom se měli polepšit. Ale jestli už nic není, tak důvody k polepšení nevidím.

Reaguj
tak kolikrát ještě?

OK, Kubčo, zatím jste nic závažného na Sametkách nezjistili, tak snad se polepšíte:-)

 • Autor Milada
 • Datum a čas 8.4.2015 13:40
Reaguj
tak kolikrát ještě?

Jestli ještě něco, milá Milčo, zjistíme, rádi to pro Tebe a ostatní čtenáře napíšeme.

Reaguj
Celkem 46 příspěvků v diskuzi


Gigaevent v Česku: Great Moravia 2017

Gigaevent v Česku: Great Moravia 2017

První gigaevent v Česku proběhne o víkendu v Plumlově. Více než pět tisíc geokačerů se sjede do středu Moravy. Před několika dny uběhly tři roky od konání prvního gigaeventu na světě. Do Mnichova... celý článek

Dračí hřeben na Drachenwand

GPS obojky pro psy a kočky

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

GIFF 2017 - Geocaching International Film Fest v Mělníku

GIFF 2017 - Geocaching International Film Fest v Mělníku

Mezinárodní festival filmů GIFF věnovaných globální navigační hře geocaching se koná v americkém měste Seattle. V Mělníku uvidíte výběr nejlepších snímků z tohoto festivalu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Mikrofony dobrodruhům Praha, Poutníci, Norská Pásmo diashow 21.10. 10:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
GIFF - filmy o geocachingu Mělník, muzeum 3.11. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm 10.10.-5.11. 5.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 6.-8.11. Cestování 6.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 9.-12.11. Cyklistika 9.11.

Diskuse

Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky
Cyklo kalhoty Crivit Jarek, 16.10.2017 6:09, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38