Chcete dvojčata? Dá to práci

Chcete dvojčata? Dá to práci
SDÍLEJ:
\"Potřebujeme dvojčata,\" prohlásil jsem nic zlého netuše v jednom pražském horolezeckém obchodě. Odpovědí mi bylo významně zvednuté obočí prodavače a zavrtění hlavou.
Jak na to

Máte špatné nebo dobré zkušenosti s outdoorovými prodejnami v Česku, na Slovensku, nebo dokonce ve světě? Napiště nám na e-mail redakce Horydoly, rádi je zveřejníme!

Lana používaná pro lezení

Jednoduché (ve znaku jednička v kroužku)

Dynamické lano sloužící k horolezectví na skalkách, umělých stěnách v místech, kde nejsou ostré hrany.

Poloviční (ve znaku 1/2 v kroužku)

Dynamická lana jsou určena ke střídavému zapínání do karabin především na horách a na skálách s ostrými hranami. Použití na dvojito zvyšuje bezpečnost proti přeříznutí jednoho lana. Na jednoducho lze použít poloviční lano při přechodu ledovce, skialpinismu nebo jako zálohu na feráty a vysokohorskou turistiku.

Dvojčata (ve znaku dva prázdné kroužky, které se vodorovně protínají)

Dynamická lana zvláště do sportovních cest v horském terénu. Vždy se musejí cvakat souběžně, tj. jako jedno lano. Použití dvou lan zvyšuje bezpečnost proti přeříznutí jednoho z nich.

Statické

Lana pro tak zvanou jednolanovou techniku především ve speleologiii, při výškových pracech a v záchranářství. Lano neslouží k zachycení pádu, ale k výstupu nebo sestupu lezce, případně spouštění nebo vytahování břemene.

Redakce Horydoly tedy prošla několik specializovaných prodejen, aby vám mohla zprostředkovat zážitky z pokusu o koupi základní horolezecké pomůcky.

Vyzkoušeli jsme, zda jsou na trhu horolezecká lana typu dvojčata. Prošli jsme sedm obchodů v centru Prahy, které se specializují na horolezecké vybnavení. Výsledek byl tristní - dvojici padesátimetrových dvojčat jsme dostali pouze v Hudysportu ve Slezské ulici.

Ve všech ostatních obchodech bylo k dostání pouze jedno lano, což v případě dvojčat nemá pro lezce žádný smysl, nebo v regálech dvojčata chyběla úplně.

Uvádíme obchod, datum a čas návštěvy, počet lan-dvojčat v obchodě, a odpověď prodavače na pořadavek po dvojici padesátimetrových dvojčat. Hvězdičky hodnotí kvalitu obchodu od nejhoršího (*) po nejlepší (*****).

Hudy, Slezská ****

mnoho lan Lanex Duo Star (1.10., 14:30 h)

"Máme jen Duo Star." Zákazník si ovšem mohl vybrat ze čtyř barev přímo z regálu.

Hanibal, Korunní ***

0 lan (1.10., 14:25 h)

"Chcete je hned? To nepůjde. Půlky a dvojčata mám na skladu, byly by v úterý." Dodací lhůta je tedy čtyřdenní.

Hudy, Na Perštýně **

1 lano Lanex Duo Star k prodeji (1.10., 13:15 h)

"Přijďte se za týden zeptat na další."

Warmpeace, Slavíkova **

0 lan (1.10., 15:30 h)

"Prodáváme jen šedesátimetrová dvojčata. Máme jenom šedesátku od Singing Rocku," nabízí prodavač hybrid dvojčete a půlky stejně jako jeho kolega z Alpinusu na Perštýně. "Dá se objednat i padesátky. Možná že byste je měli už za čtrnáct dní. Ale byl by to jen Singing Rock."

Alpinus, Na Perštýně *

1 lano Singing Rock Accord (1.10., 13:30 h)

"Máme tady Lanex Badile," říká vytahuje prodavač z regálu poloviční lano. "To je přece půlka," zkouším se bránit zákazník. "Ne to, je dvojče," trvá na svém prodavač. "Ale já ho před pár lety kupoval jako půlku," připomíná zákazník. Teprve po detailní prohlídce visačky mu dává prodavač za pravdu: "Ale jo, je to půlka." Chvíli hledá dál a nachází Singing Rock Accord, což je hybrid mezi polovičním a dvojitým lanem. "Nedávno jsem objednával zboží, takže se na druhé zeptejte tak za čtrnáct dnů."

Humi, Martinská *

0 lan (1.10. 13:40 h)

"My teď doprodáváme zboží a máme jen tohle jedno lano," říká dlouholetá prodavačka a ukazuje na jednoduché lano osamoceně visící na regálu. Kdy bude mít další, neví ona ani vedoucí prodejny.

Hudy, Lidická *

0 lan (5.10., 11:30 h)

"Nemáme nic než jedničky a půlkjy. A kdy budeme něco mít, vám neřeknu."

Server Horydoly není v žádném obchodním vztahu s uváděnými obchody, prodejními řetězci, ani výrobci. V minulosti prodal reklamní prostor firmám Alpinus a Hanibal.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

prosba
pročítám Vaše příspěvky,protože bych potřebovala nepoužitelný provaz pro lezení po horách a to na omotání šplhadla pro kočky zatím vše zničíli a tak Vás prosím o pomoc.Děkuji i za odpověď Hermína B.
Reaguj
o co jde ...
No je tady hafo prispevku, ale nikomu neprijde divne, ze vsechny ty super outdoor hudy a jine sporty nemaji takovou zakladni vec jako je spagat na lezeni. To jsou teda opravdu "super" kramy s vybavenim pro turistiku a horolezectvi.
 • Autor Martin
 • Datum a čas 13.10.2004 09:51
Reaguj
Lano?
Snad se nejde Turek oběsit?
 • Autor Vergl
 • Datum a čas 9.10.2004 17:30
Reaguj
50m dvojče
No nevím, ale já bych si určite nekupoval 50-ti metrové dvojče. Je nějaký rozumný důvod, proč si nekoupit 60ku? V tatrách jsem se setkal se spoustou cest, které byly zrovna na tuto délku "vypočítané". Nedivím se, že nikdo neměl 50-ti metrové dvojče...
 • Autor Tomas
 • Datum a čas 9.10.2004 16:22
Reaguj
Prodavačka
Dlouholetá prodavačka je taková menší černovlasá příjemná paní, která dříve prodávala u Hudyho ve Slezské a teď už pár let prodává v Humi v Martinské.
Reaguj
chtělo by to trochu si to po sobě přečíst :)co to je např.: hybrit nebo dlouholetá prodavačka? :)
 • Autor karel
 • Datum a čas 8.10.2004 21:50
Reaguj
Re: Re: Nic ve zlym
Omlouvám se za chybu v přepisu - návštěva ve Warmpeacu byla v 15:30. Moje pochůzka proběhla následovně. Pátek: Hudy Perštýn, Alpinus Perštýn, Humi Martinská, Hanibal Korunní, Hudy Slezská, Warmpeace Slavíkova. Úterý: Hudy Lidická. Dvojice dvojčat byla ke koupi tři krámy odzadu.
Reaguj
Re: Nic ve zlym
Náhodou muselo jít o promyšlenou, paralelně probíhající akci, protože podle časů byl zástupce HD.CZ současně v Alpinusu na Perštýně a ve Slavíkově ve Warmpeace a to se v jedné osobě stihnout nedá.Přece bys nikoho nepodezíral, že si někdo pod záminkou služby čtenářům ohřívá osobní polívčičku, že?
Reaguj
Nic ve zlym
"Potřebujeme dvojčata," prohlásil jsem nic zlého netuše ... Redakce Horydoly tedy prošla několik specializovaných prodejen, aby vám mohla zprostředkovat zážitky z pokusu o koupi základní horolezecké pomůcky. Opravdu jsi ty obchody prochazel kvuli tomu, aby jsi nam zprostredkoval zazitky, nebo jsi proste ty dvojcata schanel pro sebe a rovnou o tom napsal clanek? :-) Ja jen, ze posledni obchod, ve kterym jsi byl tak tam je zrovna meli. Ze by nahoda? :-)
 • Autor Kolben
 • Datum a čas 8.10.2004 19:50
Reaguj
nebyl problém
Já si nejprve pročetl katalogy výrobců, pak si vybral nejlehčího Mammuta a v HUDY Slezská objednal. Pak dostal mejl, že je tam, přišel si, zaplatil a zase šel i s lanem. Myslím, že by dodali i jinou firmu. Myslím že chtěli zálohu, aby jim pak nezůstalo. Takže jsem se s obtížemi nesetkal.
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2017

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2017

LEGÁLNÍ BIVAKY Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.... celý článek

Kotzwand na Falkenstein

Dva čeští turisté se zřítili z Mont Blanc

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Peternpfad - lehké a dlouhé lezení v Gesäuse

Peternpfad - lehké a dlouhé lezení v Gesäuse

CLIMBING GUIDE Divoká řeka Enže prorazila před miliony let vápencové hory a zbyly po ní obrovské kolmé stěny. Před sto padesáti lety našel těmito úžasnými srázy cestu místní horal, tak trochu
Kotzwand na Falkenstein

Kotzwand na Falkenstein

CLIMBING GUIDE Je nám trochu smutno po prohřátém pískovci. Na lezení se tam vypravíme zase až na jaře. Prohrabali jsme tedy aspoň archiv a pustili si amatérské video z výstupu Kotzwand na
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Lehká hřebenovka Rossschweif na Hochtor

Lehká hřebenovka Rossschweif na Hochtor

CLIMBING GUIDE Rossschweif je dlouhá, krásná hřebenová túra s množstvím nádherných výhledů. Nejtěžší místa dosahují trojkové obtížnosti. Vede na Hochtor (2369 m) v Gesäuse (Ennstaler Alpen). Je to nejvyšší vrchol rakouského národního
VRCHOLY

VRCHOLY

Horydoly uveřejňují podrobné návody, jak se dostat na vrcholy a zase zpátky. Podívejte se na hory, vrcholy, štíty, věže... 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Jesenický opičák Jeseník Dětské lezecké závody 28.10.
Korženěvská a Denali - diashow Praha, Vysoká škola ekonomická Přednáší Renata Faustenová 31.10. 19:45
Kyrgyzstán - diashow Praha, Cross Club 2.11. 20:00
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 4.11. 12:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm 10.10.-5.11. 5.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 6.-8.11. Cestování 6.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 9.-12.11. Cyklistika 9.11.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38