Grossvenediger na sněžnicích

Grossvenediger na sněžnicích
Grossvenediger (3666 m).
Autor snímku Tomáš Hájek
SDÍLEJ:

"Počasí je malinko vrtkavé. Mělo by napadnout tak patnáct centimetrů sněhu. Ale měli bychom to dokázat, i když to bude náročné. Po večeři chci vidět vaše boty." Tak začal můj první sněžnicový výstup, když jsem v půli května mířil na čtvrtou nejvyšší horu Rakouska, 3666 metrů vysoký Grossvenediger ve Vysokých Taurách. Emil, náš horský vůdce, nevtipkoval. Po večeři jsme mu skutečně všichni museli ukázat boty.

Grossvenediger na sněžnicích
Grossvenediger pod chatou Kürsingerhütte.
Autor snímku Tomáš Hájek
Jak na to

Doporučené vybavení

Horolezecká výbava na ledovec - turistický cepín, mačky, přilba, lano 50 m, karabiny, smyčky, prusiky, ledovcové skoby, sedací úvaz.
Turistická výbava - batoh 40-50 l, zapalovač, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, ledovcové brýle, bivakovací pytel, horké pití v termosce a jídlo, hygienické potřeby.
* Teplé oblečení - horolezecké botyčepicekalhoty a bunda, péřová bundanávleky na boty, 2 páry rukavicfunkční prádlo, ponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát a kamera.

Na chatu jdeme s lavinovou sondou

"Příprava je důležitá vždycky, i když jde je o obyčejný výstup na jednoduchou” horu," vysvětlil mi sympatický horal Emil Widmann. Osm let vedl Kürsingerovu chatu (2558 m), která slouží jako jeden z výchozích bod pro výstup na Grossvenediger (3666 m).

Chata uprostřed hor je i v létě dostupná pouze pěšky. Nahoru sice vede lanovka, ale jen nákladní. Postavili ji za II. světové války nacisté, když měli na chatě školící středisko pro horské vůdce.

K lanovce je to 12 kilometrů od hranice národního parku. Dá se k ní dojít pěšky nebo lze zorganizovat taxi, které vás a bagáž na místo přiveze. Odtud už ale každý musí pěšky. Strmá cesta trvá tři hodiny, podle množství sněhu. Není to obyčejný výšlap. Fasujeme sněžnice, lopatku, turistické hole, horolezecký úvazek a dokonce lavinovou sondu.

Cestou na Kürsingerhütte, před výstupem na Grossvenediger

Některé úseky byly skutečně trochu adrenalinové, i když některým členům výpravy se zdály být úsměvné. 

Na otázku, proč to všechno už teď, když lezeme teprve na Kürsingerovu chatu, Emil odpovídá: "Nahoře sněžilo a nevím přesně kolik sněhu napadlo. Poslední kus cesty bude jistě na sněžnice."

"Navíc jsou na trase dva úseky, kde bude lepší jistit se lanem, proto máte ty úvazky," vysvětluje mi Emilův kolega Herbert, také horský vůdce, navíc rakouský horský policista. V hlavě mi vyvstává otázka, jestli jsem si přece jen neukousl větší sousto, než můžu sníst. Na stahování kalhot, je ale brod ještě daleko.

Nejdřív hole, pak lana a nakonec i sněžnice

Cestou k chatě nás nakonec čekalo několik kritických míst. Třeba brodění horského potoka nad 100 metrů vysokým srázem.

Po krátké instruktáži, jak zacházet se sněžnicemi, vyrážíme do kopce. Jsou tři hodiny a my jsme docela odpočinutí. Zpočátku jsou vidět turistické značky, cesta vykukuje z rozbředlého sněhu, ale jak stoupáme, sněhu přibývá a chůze v pohorkách je náročná. Občas se brodíme sněhem i po kolena. Asi po hodině se objevuje skála, kterou bude třeba obejít po traverzovém, asi půl metru širokém chodníku. Na vnější straně jsou železné sloupky, jen na nich chybí natažené lano. Dolů bych padal tak osmdesát, sto metrů. Sněžnicemi připnutými na batoh občas zavadím o skálu a malinko se na chodníčku zapotácím.

 

Nevěřil bych, jak mi sněžnice přirostou k srdci

Závrať nemám, ale obecně mám k výškám respekt. Ve svahu nad námi vidím, jak lidé z naší skupiny brodí horský potok. Spíš bystřinou, která prudkým korytem míří do stometrové hloubky pod námi. Další pochybnost nahlodává mé sebevědomí. Přece jen mám doma dvě děti. Přes obavy potok nakonec sám bez problémů překonávám.

Lano bylo v některých místech nezbytné. A to ještě nejsme na chatě, odkud máme teprve stoupat na Grossvenediger!

Na druhé straně mi už připravený Herbert podává lano, abych si ho zapnul do karabiny na úvazku. Pohledem do strmého zasněženého svahu mi dává vědět, že tudy vede cesta. Jeden po druhém jištěni lanem šplháme na skalnatý hřebínek, kde nás naši průvodci z lan zase odepínají. Na chatu už je to  jen 40 minut chůze. Cestou si do husté mlhy a hlubokého sněhu ještě stíháme nasadit sněžnice. Zítra v nich půjdeme celý den, a tak je dobré si to vyzkoušet.

Grossvenediger.

Ignaze von Kürsinger založil horskou chatu

Před šestou hodinou večer se z mlhy vyloupne Kürsingerova chata. Je to velký komplex nekolika dřevěných budov, který připomíná horskou vesničku. Kürsingerova se jmenuje proto, že její výstavbu inicioval císařský správce Salcburska – Ignaze von Kürsinger z Mittersillu v roce 1842, tedy rok po prvním úspěšném zdolání vrcholu Grossvenediger.

Chata se postupně rozrůstala až do dnešních 156 lůžek. Funguje vždy od velikonoc do září. To je také doba, kdy je možné dobývat okolní vrcholy včetně Grossvenedigeru. "Je těžké říct přesně kdy a s jakým vybavením se dá dostat nahoru, ale obecně jsou to lyže pd března do června. Celý květen většinou bývá vhodný pro sněžnice. Mačky a cepíny přicházejí na řadu v letních měsících. To ale neznamená, že jako v minulých letech nenapadne nahoře třeba už v srpnu dva metry sněhu," vysvětluje u večeře Emil. Loučí se s námi a upozorňuje, abychom si natáhli budíka na čtvrtou. "V pět hodin vyrazíme na vrchol. Doporučuji jít do postele," usmívá se. Ještě není devět a já už hodinu nemyslím na nic jiného. Pivo, teplá večeře v kombinaci s lehkými obavami, únavou a nadmořskou výškou 2558 metrů nad mořem mě bezpečně vedou do spacáku.

Horydoly.czČtěte o výstupu směrem od chaty Prager Hütte

Kürsingerhütte (2558 m) pod Grossvenediger.

Cesta na Grossvenediger začíná v pět ráno

Nespím dobře, budím se snad každou půlhodinu celou noc a před čtvrtou čekám 15 minut úplně probuzený, až mi zazvoní budík. I přestože mě přestala bolet hlava, cítím každý sval, ale překvapivě jsem odpočinutý. V pět nasazuji sněžnice, naposledy kontroluji jídlo, vodu, karty a baterie do mého Olympusu, lavinové vybavení, a pak už jen čekám na povel Herberta.

Neprší, nesněží a je docela teplo. Jde se dobře, traverzem překonáváme několik brdků, za kterými jsou jen další stovky metrů sněhu. Jdeme první, před námi žádné stopy. Asi budu Herbertovi a Emilovi muset věřit, nic jiného mi nezbývá.

Po hodině a půl jsme na úpatí ledovce Untersulzbachkees. Horští vůdci dělí naši skupinu po čtyřech a navazují nás na lano. "Ledovec se dost mění, trhliny mohou mít hloubku i několik metrů, bude lepší zůstat viset, než padnout až na dno," směje se na mě Herbert a podává mi oko na laně, abych si ho zapnul do karabiny na úvazku. Také upozorňuje všechny, že právě tady je poslední místo, kde se dá za něco skrýt. Ukazuje na obří kameny nedaleko. Minimálně dámy by měly zvážit, jestli nevyužijí tohle místo jako toaletu. Dřív než ve dvě hodiny odpoledne se sem nevrátíme.

Ledovec není prudký, pozvolnou chůzí hustou mlhou jdeme na laně za Herbertem. Jen on ví, kudy nahoru. Jediný problém zatím způsobuje různé tempo mě a mých kolegů. Když se lano příliš napíná, buď táhnou oni mne nebo já je. když je lano příliš povolené, šlapu si na něj. Ve sněžnicích žádná slast. Další hodina a půl v husté mlze dělá z výstupu stereotypní výšlap. Když ale kolem deváté hodiny vystoupáme nad oblačnost, ukáže se blankytně modré nebe a sluníčko opírající se do Grossvenedigeru.

Grossvenediger.

Vrchol je na dohled, i když nás čekají ještě 3 hodiny chůze

Vrchol je na dohled, přesto nás od něj dělí ještě několik hodin chůze. Nejprve musíme vystoupat do sedla Venediger Scharte (3414 m). Už pod sedlem cítím, jak se mi rychle ztrácejí síly, a tak nutím všechny zastavit a musím se najíst. Jablko a dvě čokoládové tyčinky mě rychle nabíjejí. A i když už tempo není jako na začátku a občas nás předejde někdo na lyžích, stoupáme do sedla, kde nás čeká Emil se svou skupinou. Už zdálky se na nás usmívá a vítá nás s optimistickým: "Myslím, že dnes všichni nahoru vystoupáme! Ještě tak 50 minut, je to už jen 150 výškových metrů."

Zdoláváme poslední výškové metry. Zastavuji na dodýchání co pět minut. Ale moji spolubojovníci jsou tolerantní. Lapají po dechu se mnou. Posledních 150 výškových metrů je výstup ještě strmější. Zaslechl jsem, že kvůli příčným trhlinám se tu občas objevuje i žebřík, aby se dala překonat.

Optimismus, který mi vlil do mysli Emil, mě opouští po deseti minutách. Nemohu popadnout dnech, jde se mi těžko. A tak nechávám zastavit naši skupinu snad každých pět minut. Naštěstí s tím Herbert ani nikdo z kolegů nemá problém. Přesto si v duchu říkám, že jestli to nepůjde, nebudu se nutit. V myšlenkách na to, jak ostatním říci, že nahoru nevylezu, jsem se najednou ocitl na sněhové hraně. Herbert se na směje a ukazuje malý plácek na vedlejším kopečku. "To je vrchol, už jen pár metrů. Pro jistotu si vás ale navážu nakrátko. Pod námi je z obou stran několik stovek metrů hluboký sráz! Kdyby se někomu svezla noha, prostě si jen sedněte," klidně mi vysvětluje.

Chodníček vede asi 50 metrů a před námi se objevuje velký kříž. Je jedenáct hodin. Po šesti hodinách a více než jedenácti stech metrech převýšení stojíme na vrcholku. Jsme tu! Dokázal jsem to, už jsem ani nevěřil. Teprve teď si opravdu užívám výhledy po okolních vrcholcích. Kvůli oblakům jsou vidět jen ty opravdu vysoké, tedy ty nad tři tisíce metrů. Vévodí jim špičatý Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska.

Grossvenediger.

Horydoly.czHISTORIE: Rudolf Kauschka, vzor všech horolezců

Vzpomněl jsem si na první výpravu, která se na vrchol snažila dostat už v roce 1826. Tehdy se to nepovedlo a Grossvenediger čekal na dobytí dalších 15 let. V roce 1841 ale na vrchol vyšplhalo 26 lidí z celé výpravy.

Autor píše cestovatelský blog My Lost Hat.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

taška?

S taškou přes rameno na horskou túru?  Führer ti jí mě servat z ramenou a zahodit do doliny

  • Autor JN
  • Datum a čas 14.7.2017 22:16
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


9 map pro běžkaře zdarma

9 map pro běžkaře zdarma

RECENZE Devět zimních map pro běžkaře jsme získali v turistických informačních centrech. Všechny jsou k dostání zdarma.  ... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

Výlet do Lítožnice a Dubče. Otevíráme okno do středověku

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

FREERIDE GUIDE Italové tak dokonale upravují sjezdovky, že ježdění po nich přestane po pár dnech bavit. To je pravá chvíle vyrazit do terénu. Nabízíme krajinově krásný sjezd v italském středisku Madonna
Výlet do Lítožnice a Dubče. Otevíráme okno do středověku

Výlet do Lítožnice a Dubče. Otevíráme okno do středověku

AKTUALIZACE Vyrážíme na cyklistický výlet do kraje, který se od středověku téměř nezměnil. Za půl dne dojedeme z Prahy do Dubče, prohlédne zaniklou obec Lítožnice a do tmy se stačíme vrátit domů.
České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Kalendář Ski Classics 2018

Kalendář Ski Classics 2018

10 závodů a 1 prolog je zařazeno do seriál Ski Classics. Přibližně padesátikilometrové trasy se běží výhradně klasickou technikou - buď střídavým během nebo soupaž. Do kopce se může stoupat také stromečkem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Rovnodennost - pozorování paprsku slunce Kutná Hora, Sedlec, katedrála 20.3.
Etnografické přehlídky - přednáška Praha, Café Lajka 20.3. 19:30
Hory a mesto - filmový festival Bratislava, Bory 21.-25.3. 21.3.
Švýcarsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 21.3. 18:00
Skialpstret Chara Pri Zelenom plese 21.-25.3. 21.3.
Jižní Amerika - diashow Brno, Legato Přednáší Tomáš Procházka 22.3. 19:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 22.-24.3. Skialpinismus 22.3.
Nový Zéland - diashow Kaplice Přednáší Martin Hessler 22.3. 17:00
Tour du Rutor Itálie, Arvier 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Džungle nikdy nespí - výstava Praha, Botanická zahrada 12.1.-23.3. 23.3.

Diskuse

Cestovní pojištění Irča, 17.3.2018 8:50, 2 příspěvky
toto je důležité Skiák, 16.3.2018 10:50, 2 příspěvky
ne Horydoly - Andrea Černá, 14.3.2018 22:13, 9 příspěvků
ne Mirek, 14.3.2018 22:04, 9 příspěvků
the order of death kolik za rok na světě, 14.3.2018 18:04, 1 příspěvek
Pojištění Tobias Hudek, 13.3.2018 22:24, 2 příspěvky
Aloe Jana, 13.3.2018 22:13, 1 příspěvek
luxus drahý Pišišvor, 13.3.2018 21:55, 2 příspěvky
Držák na lyže na auto Jarek, 12.3.2018 22:30, 17 příspěvků
velké až moc Pišišvor, 12.3.2018 21:36, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50
Re: Snowhill 16.3.2018 Horydoly , 16.3.2018 10:54
Snowhill16.3.2018 Horydoly , 16.3.2018 10:53
Re: cesty v okolí poprads... Kuba Turek, 15.3.2018 23:50
cesty v okolí popradského Horydoly , 15.3.2018 23:45
Velké Karlovice Horydoly , 15.3.2018 12:42