Horolezecké vybavení pro začátečníky

Horolezecké vybavení pro začátečníky
Klára dolézá Komín, oblíbenou dvojkovou cestu pro úplné začátečníky v Černolicích.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

S lezením začíná většina lezců začátkem léta nebo začátkem podzimu. V prvním případě se zkušenějšími kamarády, kteří svým nadšením strhnou ostatní, v druhém případě vstupem do horolezeckých oddílů, jejichž horoškoly se kryjí se školním rokem. Právě tedy nastal čas nákoupit základní horolezecké vybavení na tento nádherný sport.

Jak na to

TIP: Tendon Gear Bag

Česká firma Lanex vyrábí pod značkou Tendon velmi užitečný batoh určený pro sportovní lezce. S podobnými ruksaky se v posledních letech na lezecké scéně doslova roztrhl pytel. Jsou totiž praktické a vejde se do nich, co je potřeba. 

Objem: 45 l
Přístup: zip po obvodu
Prostor: hlavní komora s vnitřními kapsami a poutky, vnější kapsa na průvodce, nahoru lze připevnit lano
Nosný systém: ramenní popruhy, bederní i hrudní popruh a polstrovaná záda, ze kterých lze vytáhnout karimatku na sezení
Doplněk: plachta pod lano
Materiál: polyester 1000D
Orientační cena: 2699 Kč

Lezecký batoh Tendon Gear Bag.

První seznámení s vertikálním pohybem si obvykle užijete s vypůjčenou výbavou. Ať už od kamaráda, z oddílové či komerční půjčovny. 

Nováček, který to myslí s lezením vážně, hned po prvních zkušenostech zamíří do outdoorového obchodu nebo na speciální e-shop. 

Nemusí zprvu kupovat ani draze, ani mnoho. Na jeho sportovní úroveň stačí nejzákladnější modely. Až je opotřebuje, bude už vědět, kterým směrem v horolezectví se bude ubírat, a tudíž co přesně koupí příště.

První kroky na umělé stěně

Na umělou stěnu, kde většina lezců začíná svoji kariéru, jsou potřeba pouze lezečky, sedací úvazek, jistítko, karabina se zámkem, pytlík na magnézium a kostka magnézia. Zbytek má jistě váš lezecký partner.

Čím dříve si pořídíte horolezecké lano, několik zámkových karabin, sadu expresek a horolezecký batoh, tím lépe pro vás i pro vaše spolulezce. Budete mobilnější a můžete lézt nejen s těmi, kteří vám své vybavení půjčují. 

DOKUMENT
stáhněte katalog katalog Tendon a metodické doporučení Tendon

Umělá lezecká stěna Hlubina Ostrava.

Na skálu s přiměřenou výbavou

Jen co opustíte poněkud sterilní prostředí umělých lezeckých stěn, a zamíříte na skály, dokoupíte ještě přilbu, hrudní úvazek a prusiky. Nezapomeňte na lékárničku!

Pokud vyrazíte na pískovcové skalní věže, necháte doma magnézium, protože je v Čechách většinou zakázané a na lehčích cestách vždy nevítané. Tradice je tradice.

Jistě okouknete, s čím a jak lezou ostatní ve vašich oblíbených skalních oblastech. Podle toho si následně koupíte sadu smyček (na písku je jich potřeba hodně), vklínenců (na vápenci užijete široký sortiment) a friendů (na žule a čediči jsou neocenitelné, ale hodí se do každé pevné skály). 

Horydoly.czCHECKLIST: Horolezecké vybavení podle druhu lezecké akce

Roviště, Babagliding 4.

Do těžkých cest nebo do hor?

Jistě budete pokukovat po specialitách, jako jsou spárové rukavice do drsných spár, pískovcové jistění ufo, pomůcky na technické lezení (háčky, skoby, žebříčky, šplhadla). Možná se dáte na prvovýstupy a budete k tomu potřebovat celou škálu vrtacích, jistících a zelepovacích pomůcek. 

Jestli vás horolezectví pohltí... a to si pište, že pohltí... počítejte s dalšími výdaji za mačky, cepíny, ledovcové šrouby, skialpinistickou výbavu, lavinovou výbavu, oblečení, pohorky a další nezbytnosti. Kde se vaše výdaje zastaví, určíte jen vy sami. Ceny mohou samozřejmě růst do nebe.

Horydoly.czCHECKLIST: Co sbalit do Vysokých Tater na zimu

Vysoké Tatry, Ledový štít, Grószova cesta. Pavla leze pevný kout ve 4. délce.

Horydoly.cz Tipy kde začít

POD STŘECHOU: Seznam umělých lezeckých stěn

SPORTOVNÍ STYL: Dříve velmi oblíbené Srbsko poněkud ustupuje do pozadí, protože vápenec je zde uklouzaný. Populární zůstávají Hlubočepy, kam jezdí pražský městský autobus. Na pomezí středních Čech jsou teď plné všechny okrajové skály nad Vltavou u Roviště. Na severu se leze po specificky ostré žule Jizerských hor v nádherné scenérii. Kdo sem jde lézt napoprvé sám, obvykle zabloudí.  

TRADIČNÍ STYL: Rozmanitá Bořeň nabízí mimo jiné lahůdky také klasické cesty po vlastním jištění. Pražané mohou zajet do Divoké Šárky tramvají a užít si tradiční lezení nízké a střední obtížnosti. Baštami tradičního lezení ve středních Čechách zůstávají Řež a Mařenka. Obě vysoké skály stojí za lezení i pro nováčky, ale důrazně doporučujeme, aby s sebou vzali místního znalce, který jim ukáře bezpečné cesty. 

PÍSKOVCOVÉ LEZENÍ: Poměrně pevný pískovec a dostatek jednoduchých cest dělá z Tisé ráj pískovcových začátečníků. Trvdý písek a všechny druhy lezení po celý rok nabízejí Suché skály. Výborně zajištěné lezení na tření je možné zažít na Hodkovických Kvočnách.

HORY: Naprostá klasika pro československé horolezce jsou žulové Vysoké Tatry Většina cesta se tam dá vylézt ze jeden den, ubytování na horských chatách je poměrně levné a dá se tam dojet vlakem přes noc. Pěkné a bezpečně odjištěné lezení v horské scenérii nabízí okolí Adámkovy chaty pod vápencovým Dachsteinem. Pěkné vícedélkové lezení poskytují také vápencové Wiener Hausberge, například Höllental, Hohe Wand nebo Peilstein. 

LEDOVCE: Nejbližší opravdový ledovec je na Dachsteinu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

2 smyce chybí

Odsedka nepatří do rukou začátečníka, chyba s ní může být strašná. Lepší štandování je pomocí loďáku a lana. A propojení prsáku a sedáku se dá taky udělat pomocí propichované osmyčky a lana. 

Reaguj
2 smyce chybí

Chybí ti tam plocháč na propojení prsáku a sedáku a odsedávačka.

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Francouzi jsou zase vinnými šampiony

Francouzi jsou zase vinnými šampiony

Ministerstvo zemědělství Francie odhaduje, že francouzští vinaři sklidí v tomto roce 46,1 miliónů hektolitrů vína. Je to o 25 % více než v roce vloni. To byl ale trošku slabší rok, sklizeň vinné révy... celý článek

A znovu Rio Botičo

Prahou bezpečně na kole

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Výšlap na Cotopaxi (5897 m)

Výšlap na Cotopaxi (5897 m)

CLIMBING GUIDE Vše začalo během několikaletého pobytu v Bostonu. V dojezdu autem jsou hory charakteru našich Krkonoš. Do Rocky Mountains na západě USA je to minimálně pět hodin letadlem. Ale v Americe se
Výstavy hub 2018

Výstavy hub 2018

AKTUALIZACE Houbaři se pochlubí svými úlovky z lesa, ostatní jim budou závidět krásné houby a všichni se poučí, co se všechno dá jíst a co je naopak jedovaté.
Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O tomto víkendu můžete navštívit mnoho výlovů, ale králem je jednoznačně Rožmberk! Na slavnostním výlovu největšího českého rybníka se očekává návštěva
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

PRAHA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB Asia - veletrh Singapur 16.-19.10. 16.10.
13Session bouldering Praha, Třináctka Lezecké závody 16.10. 17:00
Zamykání Ostravice Ostrava   20.10.
Silesia kros Opava Půlmaraton 20.10.
Orlovský Orel Orlová, Lutyně Lezení na rychlost 20.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   20.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník ZRUŠENO! 20.10.
Otava - zamykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 20.10. 11:00
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 20.10.
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 20.10.

Diskuse

batoh boris, 15.10.2018 11:40, 13 příspěvků
Kloubní výživa Rakia, 13.10.2018 13:15, 21 příspěvků
Malá ta, kdo zná jen malý... Roman Siegl, 12.10.2018 16:39, 6 příspěvků
Operace kolene Lenka, 12.10.2018 13:27, 21 příspěvků
připomínka Honzány, 11.10.2018 20:26, 27 příspěvků
Operace kolene Karolina, 11.10.2018 13:50, 21 příspěvků
Pozor Smejči, 11.10.2018 7:19, 1 příspěvek
Operace kolene Ivos, 10.10.2018 10:09, 21 příspěvků
Operace kolene Kuba Turek, 8.10.2018 11:28, 21 příspěvků
Operace kolene Karolina, 8.10.2018 10:49, 21 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kurz slackline pro začáte... Horydoly , 15.10.2018 9:24
Swiss Food Festival Praha Horydoly , 10.10.2018 23:33
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:34
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:34
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:33
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:32
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:31
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:30