Kde je Spišský štít?

Kde je Spišský štít?
Vysoké Tatry, Spišský štít. Speleo dolézá plotnu nad Baraním sedlem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Horolezcům ve Vysokých Tatrách se krátí dny, mnohde už leží sníh, ale na zimní túry ho ještě není dost. Je čas vyrazit na krátké a nepříliš náročné hřebeny, na které nezbyl v létě čas. Kdo se může pochlubit, že byl na Spišském štítě? Kdo vůbec ví, kde se tento vrchol gotických tvarů vypíná?

Kde je Spišský štít?
Spišský štít, strmá hrana nad Baraním sedlem.
Autor snímku Radim Brom
Jak na to

Doporučené vybavení

Dvojité lano 50 m, hrudní a sedací úvazekpřilba, základní sada vklíněnců, 3 expresky, 2 karabiny se zámkem3 smyčky, prchačka, jistítko, pohorky, batoh 30 l, bivakovací pytel, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, funkční prádloponožky, fleece nebo softshell, horké pití v termosce, jídlo na cestu, pojištění, doklady a peníze. Na sněhu jsou potřeba turistický cepín, mačky, lavinový vyhledávač, sonda, lopata a teplé oblečení. Fotoaparát nebo kamera.

Spišský štít ve Vysokých Tatrách je součástí skalní hradby mezi Téryho chatou a chatou U Zeleného plesa.

V sousedství velikánů

Ačkoliv je poměrně vysoký (2481 m n.m.), poněkud se ztrácí mezi ostatními velikány. Vždyť v rozsoše, která odbočuje z hlavního tatranského hřebene, mu dělají společnost Lomnický štít, Pyšné štíty a Baraní rohy.

O Spišském štítu se vyjadřuje horolezecký průvodce Kroutil-Gellner poeticky: "...pěkný, zubatý, jako v gotickém stylu vybudovaný štít." Tam se musíme podívat!

Horydoly.czDLOUHÁ HŘEBENOVKA: Na Pyšný štít z Baraního sedla

Radim na hřebeni Spišského štítu, pod ním Mačacia veža.  

Ani dlouhá ani náročná túra

Z Térynky (2015) vyrážíme mezi posledními. Není kam spěchat. Poslední den našeho pobytu na chatě neplánujeme nic dlouhého a těžkého.

Obejdeme Spišská plesa a skoro dvě hodiny stoupáme po vyšlapané pěšině na Baraní sedlo (2350). Z úzkého sedla je v hloubce pod námi vidět Brnčalka. Odtud sem vede podobná pěšina jako od Térynky, ale ceste je dvakrát tak dlouhá.

Horydoly.czVÝZNAMNÉ MÍSTO: Baranie sedlo

Spišský štít, Vysoké Tatry.  

Lezeme v mracích

Když nastupujeme do první délky, zatahuje se. Ještě stihneme dolézt na hřeben a jsme v mracích. Naštěstí jdeme už pešky, orientujeme se podle vodorovného hřebene. Na jeho konci okukujeme nouzový bivak pro dvě ležící stlačené osoby. Na větrné hůrce pod plochým šutrem by se nám spát nechtělo, ale kdyby bylo nejhůř...

Ještě zdoláme tři krátké výšvihy, dvě štrbiny a stojíme na nejvyšším ze tří skalních zubů Spišského štítu. Měli jsme v plánu sejít do doliny některým ze žlabů přímo ke Spišským plesům, ale nic nevidíme.

Chvíli čekáme, ale mraky sedí jako pověstná zadnice na nočníku. Vracíme se tedy stejnou cestou. Pouze poslední lanovou délku na Baraní sedlo slaňujeme.

 

SPIŠSKÝ ŠTÍT - SEVEROVÝCHODNÍ HŘEBEN

2481 m n.m.

Dolina Pěti Spišských ples / Velká Zmrzlá dolina

Vysoké Tatry

Prvovýstup

Zygmunt Klemensiewicz a A. Znamiecki v sestupu 25. července 1907. Gyula a Román Komarničtí, H. a O. Schweickhartové 13. srpna 1910 ve výstupu. O výstup na Spišský štít se pokoušeli roku 1894 Ludwik Chalubinski a Karol Potkanski s několika zakopanskými vůdci v čele s Wojciechom Rojom. Chtěli přejít celý hřeben od Baranieho sedla na Pyšný štít. Nedostali se však ani na Spišský štít.

Obtížnost

První délka 3. Uprostřed CH. Nahoře 2. Doba výstupu je 30 minut..

Přístup

Od Téryho chaty nebo od charty U Zeleného plesa na Baraní sedlo (v obou případech místy 1, umělé pomůcky) po vyšlapaných stezkách. Od Téryho chaty je cesta kratší.

Sestup

Stejnou cestou jako výstup. Poslední délku do Baraního sedla lze bezpečně slanit 50 m od skalních hrotů na konci hřebene. Doporučujeme nespoléhat na ponechané smyčky a dodat raději vlastní.

Výstup

Z Baraního sedla doprava pod hranu. Vpravo od ní po srázných plotnách (skoba) a pak trhlinou na hřeben již nad kolmým výšvihem (3 UIAA). Výborné stanoviště lze zajistit smyčkami. Netraverzovat doprava do stěny, ačkoliv to může vypadat lehčí!

Dále vodorovně vlevo podél hřebene (CH-1). Po vyšlapaných stopách okolo žebra do žlabu. Jím pár metrů vzhůru a poté doprava do štrbiny. Chvilku po dalším žebru a do další štrbiny. Po lehké plotně na vrchol (2).

INFO: Téryho chata a Vysoké Tatry 


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Zapeklitá maďarská jména

V uherském časopise Turisták Lapja popisuje budapešťský soudce József Déry prvovýstup na Spišský štít, na kterém ho doprovázel horský vůdce Ján Hunsdorfer starší. Vylezli na vrchol z Mačacího  kotle 21. července 1896. József Déry byl tehdy vedle soudcovské kariéry redaktorem tohoto časopisu, malířem a fotografem.

Výstup na Spišský štít byl ovšem založen na Déryho omylu. Místo na Malém Pyšném štítu, kam s Hunsdorferem chtěli vylézt, se ocitli na dosud panenském Spišském štítu.

Déry před výstupem studoval čerstvě vydaný turistický průvodce Mikuláša Szontagha staršího. Na jednom panoramatu si všiml vrcholku pojmenovaného Téry-csúcs, což je dnešní Malý Pyšný štít. Jméno nesl po svém prvovýstupci a zároveň předsedovi Uherského kapatského splku Edmundu Térym. Po něm se dodnes jmenuje také Téryho chata nebo Téryho kuloár.

Déry o tom napsal: "Z úcty k dr. Térymu, který mi bol vždy blízky, rozhodol som sa vyhľadať a dobyť tento vrchol. Aby som sa orientoval, vybral som sa dňa 20. júla tohto roku k Piatim Spišským plesám." 

Déry znal panorama Lomnického štítu od Belianskych Tatier. Od Spišských ples ho překvapilo množství drobných věží a věžiček na hřebeni mezi Baraním sedlem a Pyšným štítem, které jsou pohledu z druhé strany skryty. Obtížně mezi nimi hledal Malý Pyšný štít. Dnes víme, že ho nenašel.

Večer sestoupil do Smokovce (Smecks) a hledal horského vůdce, který ho nahoru vyvede. Někteří již byli zamluveni klienty, jiní nedokázali pochopit, kam vlastně chce Déry vylézt. Nakonec se domluvil s Jánem Hunsdorferem starším, který mu snad porozuměl.

V osm hodin ráno byli u Spišských ples a v deset hodin dopoledne stáli na vrcholu. Zvolili cestu přes Mačací kotel a Ovčiarsku lávku. Dnes se jejich prvovýstup považuje za letní normální cestu na Spišský štít a standardní zimní skialpinistickou túru.

A teď pozor na maďarská jména! Uherský karpatský spolek pojmenoval dnešní Malý Pyšný štít po domnělém prvovýstupci Edmundu Térym (1877) Téry-csúcs. Ten však zřejmě nedolezl až na vrchol a skončil u věžičky Loktibrada.

József Déry nepochopil, kterému z vrcholů rozsochy tento název patří (1896), a přisoudil ho dnešnímu Spišskému štítu. Takže Malému Pyšnému štítu se začalo říkat Déry-csúcs. Jenže na vrcholu Malého Pyšného štítu stál nejspíš jako první až  Gyula Döry (1901), bankovní úředník z Budapešti.

Dodejme, že obdiv Déryho k Térymu šel tak daleko, že nejen pracoval v redakci stejného turistického časopisu a byl členem stejného horolezecko-turistického spolku, ale nakonec si vzal jeho dceru.

Uherský karpatský spolek udělal na začátku 20. století pořádek v maďarském a potažmo německém názvosloví:  

Déry-csúcs je Spišský štít.

Téry-csúcs je Malý Pyšný štít.

Döry-csúcs je Drobná veža.

Spišská plesa, Vysoké Tatry.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Jordán / Bachleda
Jště jsem zapomněl odpovědět na Třetí nejvyšší štít: 1. Gerlach, 2. Lomničák, 3. Ledový. Když budeš počítat další body, může se Ledový propadnout níž. Nejčastěji bývá jmenována samostatná Gerlachovská věža.
Reaguj
Jordán / Bachleda
Ahoj! Ono je to v různých průvodcích popisováno různě. Ale nejčastěji se uvádí, že dnešní Jordánka vede právě do Bachledovy štrbiny, kdežto Jordánova štrbina, kam asi vystoupil Károly Jordán, je víc vlevo. Důvodem zřejmě bylo, že v dnešní Jordánce ležel sníh a led po celý rok a jednodušší bylo lézt po skálách vlevo, než se drápat s tehdejším vybavením po nebezpečném snehu.

Ještě k poznámce o zlepšování. Samozřejmě mě to těší, ale ne zcela oprávněněně. Horolezecké výstupy uveřejňujeme průběžně ve skoro stejném množství už pět let. Nejvíc jich najdeš v rubrikách Vysoké Tatry, Východní Alpy a Centrální Alpy.

Reaguj
Kubo, pokud vím, tak když sejdeš s Pyšného tak nejdříve sejdeš do Bachledovy štrbiny a až pak do Jordánovy štrbiny... Ještě k tomu článku o Ladovém štítě, jsi si jistý, že Ladový štít je 3 nejvyšší "vrchol" v Tatrách? Jinak začíná to tu konečně být zajímavé, konečně jsou tu častěji dobré články o jednotlivých výstupech v Tatrách. Díky za ně.
  • Autor Mirek
  • Datum a čas 16.10.2008 16:31
Reaguj
Re: Re: Re: Zima
Tak to je teda flák cesty! Zvlášť s lyžema na zádech. Lastovičia štrbina je za Loktibradou (to je jehla mezi Malým a Velkým Pyšným štítem). Když sejdeš z Pyšného štítu, ocitneš se v Jordánově štrbině a o kousek dál až Bachledově štrbině. Tam přichází odspodu Jordánka na hřeben. Sjet se to dá ještě z Ovčiarské lávky (bacha na ledopádík na skalním prahu) a také z Lastovičí štrbiny (lavinézní).
Reaguj
Re: Re: Zima
Na lyžích ne! Nevím jak se sedlo jmenuje, ale jedeš dolů stejným žlabem (spojí se to asi po 200m) jako kdybys šel Jordánkou na Lomničák. Mapa není po ruce. Myslím, ale že to je Laštovičia štrbina. Některé místa byly docela lezecké a v podstatě až do štrbiny je to lezecké. Potom se dá jet.
  • Autor Belial
  • Datum a čas 15.10.2008 20:01
Reaguj
Re: Zima
Na lyžích se dají všechny věže nějak obejít? A pak sjedeš Lašovičiou škrbinou k Terince? Nebo je to jinak?
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 15.10.2008 10:25
Reaguj
Zima
Lezl jsem to letos v zimě a plotna v mačkách byla boj .. jinak krásná tůra, která jde přejít až za Loktibradu a tady na lyžích až k Teryho chatě.
  • Autor Belial
  • Datum a čas 14.10.2008 16:23
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

FOOTBIKE GUIDE ...a uháněl k Neumětelům. Slavný topografický úryvek ze Starých pověstí českých zná snad každý, kdo vychodil základní školu. Jeli jsme se podívat, kde se odehrálo drama z úsvitu českých dějin.... celý článek

Čína otevírá Everest po čtyřech letech

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21