Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2011

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2011
Italsko-francouzská hranice na Helbronneru (3428 m).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m n.m.) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy, které by vás mohly zajímat.

2. listopadu
Refuge du Gouter
Novostavba chaty Gouter je už pod střechou. Chata je nejdůležitějším východiskem na Mont Blanc, protože je posledním nocovištěm před výstupem na vrchol po tak zvané Francouzské normálce. "Nová chaloupka na Gouteru trochu připomíná bývalý Prijut 11 pod Elbrusem na stojato," komentuje moderní tvar i materiály Josef Škvor.

26. října
První sníh v údolí Aosta
V Gressoney a Courmayeuru napadl první sníh.

12. září
Západní stěna Dru zase spadla
Nestabilní západní stěna Dru nad ledovcem Mer de Glace zase spadla. Další obrovská masa kamení se zřítila na úpatí.

30. srpna
Grand Culoir na Mont Blanc
V Grand Culoir (Velký kuloár) se odtrhla obrovská masa skal a ledu. Je zakázáno kempovat u chaty Tete Rousse a Tramway du Mont Blanc končí v zastávce Lachat. Horští vůdci důrazně nedoporučují vystupovat Normální cestou přes Grand Culoir na Mont Blanc.

24. srpna
Bionnassay z Itálie do Francie
Oblíbený přechod vrcholu Bionnassay od Miage na Gouter právě nabízí ideální podmínky. "Přechod ledovce Miage je v dobrém stavu. Výstup na Durier je bez sněhu a ledu, ale nepadá na něm kamení," hlásí horští vůdci z Chamonix. Ledová hrana na hřebeni směrem k Mont Blanc je velmi ostrá a vyžaduje jemnou a jistou práci s mačkami a cepínem.

22. srpna
Na Blanc od Midi
Klasická výstupová trasa z Col du Midi na Mont Blanc je v dobré kondici. Lidí se na ní pohybuje hodně.

19. srpna
Grand Culoir zabil slovenského průvodce
Průvodce slovenské cestovní kanceláře Adren Tour se zabil v Grand Culoir na Normální cestě z Chamonix na Mont Blanc. Přečtěte si o tom bohatou diskusi.

19. srpna
Nová cesta na Brouillard
Nová cestu obtížnosti 6c je vylezená v pilíři Brouillard na italské straně Mont Blanc. Vylezli ji tři horolezci bratři Pou a Barmasse.

18. srpna
Nový sníh v Itálii
Dva dni špatného počasí přinesly sníh na italské hřebeny a pilíře Mont Blanku. Horští vůdci hlásí zvláště mnoho sněhu z hřebene Inominata.

15. srpna
Arete Cosmique
Krátký a lehký hřeben Cosmique na Aiguille du Midi je suchý a dobře lezitelný.

5. srpna
Tour Ronde
Výborné firnové podmínky jsou na Severní stěně i v kuloáru Gervasutti na Tour Ronde.

3. srpna
BASE jumping z Grandes Jorasses
Valerij Rozov pokračuje ve svém BASE jumpingu v masivu Mont Blanc. Vylezl na Grandes Jorasses, slanil několik délek a seskočil na ledovec Mer de Glace.

2. srpna
Val Aosta
V údolí Val Aosta pod italskými srázy Mont Blanc je spousta skalního lezení. Podívejte se na aktuální fotogalerii.

27. července
Mont Blanc pod sněhem
V sedle Col du Midi napadlo za poslední týden 70 cm sněhu a aktuálně tam vládne čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Cesta na Mont Blanc není prošlapaná.

26. července
Aosta
V údolí Aosta na italské straně Mont Blanku stále svítí slunce a je dusno. Dá se lézt po skalách do přibližně 2000 m n.m. Výše směrem ke Gran Paradiso leží sníh. Výstup po normální cestě je možný se zimním vybavením.

21. července
Bivak Gervasutti
Zchátralý Bivak Gervasutti (2835 m n.m.) na úpatí masivu Grandes Jorasses bude vyměněný 23. července. Plechovou boudu nahradí komfortní laminátová kapsle.

20. července
Dva týdny špatného počasí
Velmi špatné počasí v Alpách zasáhlo i Mont Blanc. Minimálně do konce příštího týdne bude pršet a sněžit. Nulová izoterma se pohybuje 2000-2400 m n.m.

19. července
Grandiozní hřebeny
Doporučení na grandiozní hřebenovky v masivu Mont Blanc vyšlo v časopise Panorama 2011/4. Je zdarma ke stažení v PDF verzi.

18. července
Aosta
V údolí Aosta a bočním Valle Orco pod Gran Paradiso je počasí stálé a slunečné. Pršet a výše sněžit má začít až ve čtvrtek.

17. července
Aiguille du Tour

16. července
Špatné počasí
V masivu Mont Blanc silně fouká, padá sníh a nulová izoterma se přes den pohybuje od 2500 do 3000 m n.m. Předpověď počasí je stále stejná až do poloviny týdne.

15. července
Mont Blanc du Tacul
Svítání na Mont Blanc du Tacul.

13. července
Tacul pro vyznavače mixů
Gervasuttiho pilíř na Mont Blanc du Tacul

8. července
Arete Cosmique
Na Mont Blanc fouká, dobrá alternativa je hřeben Cosmique.

7. července
Zabil se pod vrcholem Mont Blanc
Při sestupu z Mont Blanku se neudržel na úzké ledovaté pěšince na Bossonských pahrbcích český horolezec a zřítil se do hloubky. Horská služba konstatovala smrt.

27. června
Francouzské normálky na Mont Blanc
"Obvyklé cesty z Francie na Mont Blanc jsou našlapané, jasné stopy, zatím málo ledu a chodí se po sněhu," hlásí horský vůdce Radel Lienerth.

26. června
Aiguille du Midi
V masivu Mont Blanc zavládlo ideální letní počasí na firnové horolezecké túry. Podívejte se na fotogalerii z Col du Plan vedle Aiguille du Midi.

1. června
Zhoršení počasí
Ve vrcholových partiích masivu Mont Blanc se během dneška radikálně zhoršilo počasí. Očekávají se velké laviny a všeobecně nebezpečné podmínky na horských túrách.

7. dubna
Plány na novou lanovku Helbronner
Courmayeur spřádá plány na novou lanovku, kterou by rád nahradil tři úseky stávající lanovky okolo Mont Blanku z Courmayeuru na Helbronner. Měla by být v provozu roku 2015.

5. dubna
Jarní prašan v Courmayeur
Vlhký, ale ještě prašanový snáh, nabízejí tradiční freeridové terény nad Courmayeurem.

Italian Pow from Clive Cullen on Vimeo.

31. března
Nižší ledovce měknou
Sněhové mosty na ledovcích měknou pod 3000 m n.m. Každý den padá čerstvý prašan, který hned vlhne.

16. března
Chamonix a Courmayeur: Zlatý cepín
Ceremonie udělování Zlatých cepínů se letos odehraje 13.-16. dubna v Chamonix a Courmayeru. V porotě jsou Greg Child (USA), Simon Anthamatten(Švýcarsko), Yannick Graziani (Francie), Enrico Rosso (Itálie), Hiroshi Hagiwara (Japonsko) a Michael Pause (Německo). Ocenění za celoživotní lezení dostane Doug Scott.

15. března
Chamonix: Aiguille Argentiere
Suchá zima umožnila sjet na lyžích extrémní pilíř Charlet-Straton ve východní stěně Aiguille Argentiere.

Radical freeski Mountaineering from sébastien montaz-rosset on Vimeo.

4. března
Courmayer: Lanovky kupuje Valle d´Aosta
Skiareál Courmayeur včetně italské části lanovky okolo Mont Blanku přebírá pod majetkovou kontrolu region Valle d´Aosta. Dosud ho řídila francouzská lanovkářská společnost Compagnie des Alpes. Region ohlásil velkou modernizaci lanovek a sjezdovek, ale zároveň chce ponechat volné prostory pro freeriding.

26. února
Doprava: Dálnice okolo Bernu
S pomalou jízdou, popojížděním a případně dopravními zácpami počítejte okolo Bernu.
VIDEO stáhněte: NUDA NA ŠVÝCARSKÉ DÁLNICI (575 MB, MPG, 4:05 min)
Podívejte na YouTube:

19. února
Valdostana: Bdělost mimo upravené trasy
Celé údolí Aosty dostalo příděl nového sněhu. Mimo sjezdovky a upravené lyžařské trasy se vyžaduje bdělost. Skály, ledovcové trhliny a sněhové mosty jsou nestabilní a maskované jen malou vrstvou sněhu. Varuje OHM Chamonix.

18. února
Courmayeur: Prašan na ledovci Toula
Na ledovec Toula pod lanovkou na Helbroner napadlo 30 cm sněhu.

17. února
Courmayeur: Vysoké lavinové nebezpečí
Freerideři v Courmaeyuru se museli uchýlit do lesů. Ve volném terénu hrozí velké lavinové nebezpečí.

1. února
Brouillard: Jihozápadní kuloár Punta Saviotti
Itasko-francouzské družsto na lyžích a snowboardu sjelo jihozápadní kuloár Aiguille du Brouillard. Pilíře Brouillard jsou divoké skalnaté srázy obrácené k Val Vény nad Courmayerem.

9. ledna
Chamonix: Déšť
V údolí Chamonix prší pod nadmořskou výškou 1000 m. Na všech svazích je nutno počítat s ledovkou, ledovou krustou a jakkoliv špatnými podmínkami pro lyžování v terénu i na sjezdovkách.

7. ledna
Valée Blanche: Lano z Midi
Přístupový hřebínek od tunelu v Midi na začátek sjezdu Valée Blanche byl dnes vybaven lanovým zábradlím.

Horydoly.cz Mont Blanc na HORYDOLY: 2013 - 2012 - 2011 - 2010


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zugspitze: Nová lanovka překonává rekordy

Zugspitze: Nová lanovka překonává rekordy

Nová lanovka na nejvyšší vrchol Německa překonává rekordy. Premiérová jízda lanovky z Garmisch-Partenkirchen na Zugspitze 21. prosince předznamená novou éru. Jedna z nejmodernějších lanovek bleskově dopraví pasažéry na nejvyšší horu v nebývalém pohodlí.... celý článek

Bruslení v Praze 2017 / 2018

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2017

Vánoční Sázava 2017

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

Nejlepší lyžařský film všech dob byl natočený již v roce 1931. Bílé opojení (možná by byl lepší doslovný překlad Bílá horečka) má extrémně jednoduchý děj. Mladá dívka Leni přijede lyžovat do
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Křivoklát 9.-17.12. 9.12.
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 15.-17.12. 15.12.
Vánoční Sázava Krhanice 16.12.
Hory v Peru - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Martin Mirinský 16.12. 19:00
Zimní plavání Třebíč 16.12.
Putování k Betlému Mladá Boleslav, hrad Přednáší Jan Tráva Trávníček 16.12.
Živý betlém
Břeclav 16.12.
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Trailová Závist - běh Zvole 17.12.

Diskuse

Díky Jiří Bárta, 16.12.2017 22:20, 1 příspěvek
Kam vyrazit Dominik, 16.12.2017 20:55, 13 příspěvků
Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Prkoš, 15.12.2017 16:22, 5 příspěvků
Kolobezka Martin, 15.12.2017 15:38, 3 příspěvky
Snowboard Honza, 14.12.2017 23:16, 4 příspěvky
Poprvé na lyže Katka, 14.12.2017 23:06, 5 příspěvků
Analog instruktor, 14.12.2017 17:24, 1 příspěvek
bolest kloubů Jana, 13.12.2017 23:01, 4 příspěvky
Chyba Nobody, 13.12.2017 22:57, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10