Nadelhorn mezi turistikou a lezením

Nadelhorn mezi turistikou a lezením
SDÍLEJ:

Nad námi se rýsovala trasa po prudkém hřebínku, metry pěkně naskakovaly, začala se objevovat skaliska, občas přišlo i na přelézání věžiček, ale jinak je orientace bez obtíží. Lezeme na čtyřtisícovku Nadelhorn.

Jak na to

Doprava

Přes Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Luzern, Visp. Pár kilometrů nad ním na kruhovém objezdu nezabočujeme do Mattertallu směr Zermatt, ale pokračujeme rovně do údolí Saastall.

Výstup

Výška 4327 m n.m., východisko Mischabelhütte (3329), údolí Saas Fee (1800). Délka trasy přes sedlo Windjoch a severovýchodním hřebenem 3 hodiny. Obtížnost PD (ledovec, jednoduché skalní lezení, chůze).

Pro našince

Benzín 4300 Kč, dálniční známka ve Švýcarsku 40 CHF, stání auta v kempu 16 CHF/4 dni, havarijní pojištění auta 800 Kč, úrazové pojištění včetně 4 dnů se zvýšenou rizikovou sazbou po stovce na osobu. Tatranky po šesti korunách.

Čeká nás výstup na chatu Mischabell, výchozí místo na známé alpské vrcholy Lennspitze, Nadelhorn, či Ulrichshorn. Ocitáme se u bran Saas Fee, kde chtějí dvacet franků za parkování auta na den, takže to jako správní Češi obracíme ještě před placeným vjezdem do střediska a sjíždíme o pár set metrů níž. Prozatím parkujeme na malém odpočívadle u silnice, která se zde prudce klikatí.

Nocleh pro auto

Je deset hodin dopoledne, trasu Litomyšl - Saas Fee jsme zvládli za 15 hodin. Na místě necháváme bágly a dva nezdatnější němčináři Zdenda a Aleš sjíždějí do Saas Grund domluvit přijatelnější nocleh pro našeho Forda. Já, co umím jen "Wie gehts?", popř. "Scheisse!" hlídám batohy a svačím. Asi za hodinu tu kluci jsou, auto je ubytované v kempu za čtyři franky za den. To ujde. A jde se na věc.

Vystoupáme po cestičce do Saas Fee odkud již vidíme 1600 m vysoko nad námi chatu. Asi tady nezlenivíme. Tvrdým pochodem po serpentinách jsme ve čtyři odpoledne ve výšce asi 2420 m a míjíme travnatý plácek, jedno z mála míst (ne-li jediné), kde by se dalo přespat. Zanedlouho stojí dva stany pod skalkou pár metrů od cesty, se skvělým výhledem na protější Weissmies a Allalihorn. Nemá cenu se pokoušet dolézt na chatu už dnes. Fotíme kamzíky, ale zanedlouho začíná kapat. To však není největší problém. Aleš totiž řeší, co s tolika řízky, když druhej nemá hlad a třetí nejí maso. Večerka je už v šest.

Neslyším déšť

Ráno v osm odcházíme po nočním lijáku. Já jsem se špunty do uší (abych v horách neslyšel, jak nám vítr trhá stan a místo toho se vyspal) nic neslyšel, ale fakt bylo mokro. Čeká nás sedmisetmetrová stěna, při jejímž zdolávání si člověk moc nezajde. Myslím tím, že většina cesty vedla po skalnatém dobře značeném hřebínku. Hodně fixů, kramlí, prostě zábava. Naštěstí bez deště! V 11 hodin ve výšce 3340 opírám konečně batoh o stěnu Mischabellhütte. Hned na to se do mě opírá správce chaty, že v pětisetmetrovém okolí chaty je zákaz stanování. Na tento typ přivítání jsme v Alpách už za ta léta zvyklí, tak se jen usmívám a říkám, jak je tu krásně a ještě že ty hory patří všem.

Nakonec zřejmě pochopil, že franky z nás lítat nebudou, a tak docela otáčí a ještě nám ukazuje hned pod chatou dvě maličká místa na dva stany a dokonce prý můžeme používat vodu z chaty! Za to jsme dost rádi, tady by se našlo místo ke stanování jen o padesát metrů níže, a to už je obsazené. Pak asi až nahoře na ledovci. No, dobrodružné by to tam asi bylo? Vypnout a kotvit stan tu moc dobře nejde, bylo by príma, kdyby se to letos obešlo bez vichřic. Stany postaveny a asi proto začlo opět mrholit a mlha valila za všech stran. Aklimatizace se ale nakonec jakžtakž daří. Došel jsem po moréně do výšky asi 3600 k místu, kde se nastupuje na ledovec, což trvalo necelou hodinu. Aleš dochází asi do půlky, Zdenda omezil aklimatizaci výšlapem na záchod za chatou.

Ledovec, mixy, skála

Budíček ve 3:15, vymetená obloha, hotová observatoř. Padaj hvězdy, tak ať máme štěstí. Navíc výlez z ojíněného stanu do zimy s popraškem sněhu a vrstvičkou ledu náladu zvedne ještě víc. Rzsvěcujeme čelovky a ve 4:10 se jde. U ledovce Hohbalmgletscher jsme v 4:55. Než jsme nasadili mačky a navázali se, tak nás lidi z chaty začali docházet. Muselo být dost pod nulou, když jsme přecházeli kotel pod Lennspitze a Nadelhorn. Kromě pár trhlin, které je nutno překonat do svahu (čili skok vysoký i daleký), je výstup do sedla bez problémů. No a při té nádheře okolo si člověk ani nestačí uvědomit, že se zadýchává a už je v sedle mezi Nadelhornem a Ulrichshornem. My jsme sem do výšky 3800 m dorazili v 6:40.

Nad námi se už rýsovala naše trasa po poměrně prudkém hřebínku, který se jde mírně vpravo od převějí. Metry pěkně naskakovaly, ale začala se objevovat skaliska, čili námi dlouho očekávaný a obávaný mix. Podcházet skaliska v tom pruďáku většinou ani nešlo, alespoň nám, co jsme rádi na světě. Občas přišlo i na přelézání věžiček, ale jinak je orientace bez obtíží a vcelku logická. Doprava ani doleva to nejde. Asi posledních sedmdesát výškových metrů je vyloženě lezeckých, prostě nádhera.

Vrcholový kříž na dosah, ale musíme čekat na dvojici, co tu byla před námi. Prostoru tu v 4327 metrech moc není. Tamhle Mont Blanc, Monte Rosa, Bernské Alpy, Weisshorn a hned na dosah ruky severní stěna Domu se vší parádou i s lidičkama co lezou nahoru.

Polední přídavek

Po desáté začíná sestup. Jistilo se vcelku dobře přes šutry, ale závratnou rychlostí zrovna neklesáme. Počasí být lepší nemůže, tak není kam spěchat. V sedle ukazují hodinky poledne. Rychle oběd. Máme ho! Zdenda je vyřízenej. Já ukecávám Aleše, abychom vylezli ještě na Ulrichshorn (3925). Poddal se! Ulrichshorn se tyčí směrem od sedla důstojně a jeho návějový hřebínek je pastvou pro oči. Trochu sejít a za chvilku po něm stoupáme a za čtvrt hodinky jsme na vrcholu. Vůbec nechápeme, jak se to tak rychle podařilo. Úplná euforie. Fotíme si mimo jiné naši trasu na protějším kopci, moc pěkný pohled.

Sestup s pohledem dolů na séraková pole je famozní. Jen nezakopnout. Po druhé začínáme sestupovat ze sedla dolů po ledovci. Trhliny skáčeme s jištěním ostatních dvou, a když dojdeme na morénu, tak je nám blaze. Následuje pěkný ač studený večer u stanů a ráno balíme a zbytek dopoledne si mordujeme kolena při seskoku (jinak se to nedá nazvat) do Saas Fee.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kompletní fotogalerie z výstupu
http://foto.havran.info/
  • Autor camillo
  • Datum a čas 28.6.2004 08:06
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Německo AKTUÁLNĚ 2018

Německo AKTUÁLNĚ 2018

SASKÉ ŠVÝCARSKO Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy, techniky... Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních... celý článek

SkiPark v Praze na Vypichu pomalu končí

Šumava AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Německo AKTUÁLNĚ 2018

Německo AKTUÁLNĚ 2018

SASKÉ ŠVÝCARSKO Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy, techniky... Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

FREERIDE GUIDE Italové tak dokonale upravují sjezdovky, že ježdění po nich přestane po pár dnech bavit. To je pravá chvíle vyrazit do terénu. Nabízíme krajinově krásný sjezd v italském středisku Madonna
Jak letos vypadají ledopády 2018

Jak letos vypadají ledopády 2018

KRKONOŠE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse
Smrt pod Malou kopou 1968

Smrt pod Malou kopou 1968

RETRO Ve středu 20. března 1968 v jedenáct hodin dopoledne došlo k uvolnění mohutné laviny v prostoru Bialy Jar v polské části Krkonoš. V horní třetině dráhy zasáhla výstupovou turistickou cestu a strhla s sebou dvacetisedmičlennou mezinárodní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hory a mesto - filmový festival Bratislava, Bory 21.-25.3. 21.3.
Skialpstret Chara Pri Zelenom plese 21.-25.3. 21.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 22.-24.3. Skialpinismus 22.3.
Tour du Rutor Itálie, Arvier 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Džungle nikdy nespí - výstava Praha, Botanická zahrada 12.1.-23.3. 23.3.
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 23.-25.3. 23.3.
Tatranská jiskra - diashow Beskydy, chata Ostrý Přednáší Ondrej Fúrik 23.3. 18:00
Velikonoce dříve a dnes - výstava
Heřmanův Městes, Dvojdomek 23.-30.3. 23.3.
Valná hromada ČHS Praha, Strahov   24.3. 09:30

Diskuse

Elektrokolo Tomáš, 23.3.2018 18:01, 10 příspěvků
Elektrokolo Peta, 23.3.2018 18:00, 3 příspěvky
Autor? Kuba Turek, 21.3.2018 22:37, 2 příspěvky
Chorvatsko Marina, 21.3.2018 15:20, 4 příspěvky
Elektrokolo Karel, 21.3.2018 14:04, 3 příspěvky
Elektrokolo Ondra, 21.3.2018 14:03, 10 příspěvků
Autor? Bída, 21.3.2018 13:30, 2 příspěvky
Elektrokolo Jarek, 20.3.2018 19:32, 3 příspěvky
Elektrokolo Tomáš, 20.3.2018 19:30, 10 příspěvků
Zeměpis :-) Nobody, 20.3.2018 13:48, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zámek Kinských v Kostelci... Horydoly , 20.3.2018 22:21
Singletrack Glacensis Horydoly , 20.3.2018 15:05
O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50