Rodinné lezení v Hochšvábu

Rodinné lezení v Hochšvábu
Hochschwab, Schartenspitze, Südgrat. Kuba si užívá Ottl Platte
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Vstává se ráno. Nic nerozběsní hospodáře tak, jako lenoch, který vyspává po půl osmé. Vařit se v chalupě nesmí, nesmí se vařit ani u chalupy, na dohled od chalupy, na doslech, ani na dostřel.

Rodinné lezení v Hochšvábu
Hochschwab, Schartenspitze, Südgrat. První délky směřují do rok
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Nákresy lezeckých cest Karlmauer

Karlmauer 1 Karlmauer 2

Klasifikace

V Hoschswabu platí běžná UIAA klasifikace, ovšem místy výrazně přitvrzená. Tak o stupeň těžší než klasiky v Tatrách – srovnatelná s klasifikací na Bořni nebo na Vysočině.

Další možnosti lezení

Jižní stěna Hochswabu je kilometr široká a vybere si (skoro) každý, od trojek po nevímkolik. Pár těžších a prý hezkých cest je na Schartenspitze. Na Karlmauer je pak několik po skalkařsku vynýtovaných cest od šestky výš. Doporučuji databázi cest na Bergsteigen.at

Pro pohodové rodinné lezení máme následující kriteria: Musí to tam být hezké, ne zase až tak moc horské (pokud možno žádný ledovec), musí tam být dostatek lehčích cest, ne moc lidí. Naposledy jsme vybrali Hochschwab v Rakousku.

Pohodové lezení

Nabízíme popis dvou delších cest a několik možností hned u chalupy pro nejisté počasí. Rodinným lezením rozumíme obtížnost od těžší trojky po pětku, kde Jitka má z lezení radost, netrpí a hravě unese batůžek se svými pohorkami a svetrem.

Ráno je zamračeno, vršek Hochswabu je zapíchnut v mraku. Předpověď je ale optimistická. Přemítáme co s tím. Něco ne moc daleko, s možností útěku během cesty a pod hranicí mraků.

Kuba jistí.

Opravdu dlouhá hrana

Nakonec si necháváme od chataře poradit a nelitujeme. Lehká a dloooouhá hrana. Schartenspitze Südgrat 4- a Kleiner Winkelkogel dir. Westgrat 4-. Nejtěžší místa 4-, většina cesty je okolo třetího stupně obtížnosti. Celkem asi 550 lezeckých metrů, dle nákresů 24 délek (některé se dají spojit), čas výstupu 4 hodiny (když se sviští), nebo libovolně déle, podle aktuálního stupně mrcasení.

Na tento stupeň obtížnosti překvapivě kvalitní skála a nedostatek suti. Na štandech zpravidla 1-2 nýty, tu a tam v délce skoba či nýt. S sebou lano nebo dvě (místní znalci to lezou s 60 m lanem a úspěšně počet délek redukují na zhruba 17), 6 expresek, pár smyček a je-li čtyřka naší horní hranicí, potom možná neškodí i nějaký ten vklíněnec či friend. Samozřejmě helma, žďárák, nějaký ten žvanec a hlt, lékárnička, mobil a kompas (moc šikovná věc při sestupu).

Přístup: Od salaše Fölzalm vzhůru pod stěnu Schartenspitze, a po nevýrazné pěšince doprava pod jižní hranu, ještě zprava obejdeme asi třicetimetrové předskalí. Asi 30 minut. Nebo z osady Thörl, 1,5 hod. k salaši Fölzalm, nebo od chaty Voisthalerhütte 1 hod. k Fölzalm (cesta č. 860).

Schartenspitze Südgrat 4-

Hřeben je ve spodní části jen taková hrana oddělená od západní stěny malého Winkelkogelu mělkým komínem. Teprve v horní části se hřbet stane vzdušným a exponovaným. Nastupujeme zprava okolo předskalí a dvě délky doleva traverzujeme do žlabu (jedno místo 3+). Jím pár délek vzhůru a doleva na travnatou polici na vlastním ostří.

Mírně vlevo podél spáry a dvě délky pod nádhernou plotnu Ottlplatte (klíčové místo 4-). Přímo plotnou, hranou, vpravo traverzem úbočím do sedélka a nakonec hranou na vrchol. Celkem asi 300 metrů, 13 lanových délek, dle průvodce 3 hodiny.

Na vršku stojí originálnímu kříž svařený z jakýchsi průmyslových dílů. Jednu délku slaníme do štrbiny mezi Schartenspitze a malým Winkelkogelem (dá se i slézt 2). Zde se v případě únavy, pomalého postupu nebo změny počasí slaňuje doleva strží anebo se hned nastoupí do další cesty na Kleiner Winkelkogel.

Případné slanění se štrbiny je 3x50 m (1. délka se spíše schází, 2. slaňuje z mohutného kovového oka a 3. z pěti skob pospojovaných smyčkami).

Hochschwab, Schartenspitze, Südgrat. Ondra vede nejtěžší délku Ottl Platte 4-.

Kleiner Winkelkogel dir. Westgrat 4-

Nastupujeme přímo ze štrbiny a podél hřebenu (půl délky nad štrbinou kříž). Víceméně furt rovně, hladký výšvih nad šupinou obcházíme zprava. Celkem asi 200 m, 10 délek, dle průvodce 3 hodiny.

Sestup: K Fölzalm nebo do Thörl. Od posledního štandu vyjdeme po trávě na vršek a sejdeme do sedélka mezi Malým a Velkým Winkelkogelem. Zde vlevo roklí slézáme a když už to nejde slézat, tak slaňujeme 20+30 metrů na suť a přímo dolů k salaši. Slaňáky by měly být orograficky po pravé straně (tj. koukáme li ve směru, kterým teče voda).

K Voisthalerhütte vyrazíme po travnaté zvlněné pláni směrem severovýchod k východu (padne-li mlha, kompas jako když najdeme) a po 40 minutách dojdeme na značenou stezku č. 862 (Shönleitenhaus – Voisthalerhütte) a po ní další hodinu doleva na chalupu. Lze také zvolit orientačně jednodušší variantu sestupem přímo dolů po vyšlapané pěšine v suti a kosodřevině k chatám na Fölzalm (jídlo, pití, ubytování) a výstupem po značené cestě k Voisthalerhütte.

Další den předpověď slibuje dopoledne plech, odpoledne studenou frontu. Podle chataře má fronta přijít mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Není důvod mu nevěřit, a tak volíme lehčí cestu, vstáváme se slepicemi a cestu překonáváme poklusem, a tak jsme před polednem nazpátek v chalupě.

Klasický směr velkou stěnou

Hochschwab Südwand, Baumgartenweg 3. Nejtěžší místa 3, pořád 2-3. Na všech štandech jsou nové masivní nýty, mezi tím pár skob, nýtů a můžeme založit i vklíněnce či smyčky. 300 m lezení, asi 12 délek (včetně sněhu pod stěnou a dolezu). Čas dle průvodce 2,5 hodiny. S sebou 5 expresek, pár smyček, případně vklíněnce a aspoň jedno zimní kladivo na lanové družstvo na strmý sníh pod stěnou, druholezec může být shora jištěn prvolezcem a překonat sníh bez kladiva, protože sněhový svah bývá maximálně čtyřicetimetrový. Maček dle mých zkušeností netřeba, ale v mrazivém jitru mohou ušetřit práci s vysekáváním stupů (Sněhové pole bývá pod stěnou určitě do konce července, někdy i v srpnu. Letos v polovině září už bylo roztálé.)

Přístup: Od Voisthalerhütte po značené cestě na sedlo Trawiesattel. Od nejvyššího bodu stezky vpravo přes sníh na suť, kousek vzhůru směrem ke stěně a doleva kamzičí stezkou do položenějšího terénu a po suti pod stěnu. Od Voisthalerhütte asi 1:30 hod.

Výstup: Cesta nastupuje vpravo od spádnice velkého oblého černého převisu ve tvaru širokého roztaženého trojúhelníku v polovině stěny. Stoupáme komínem nalevo od obrovského koutu. Ve druhé délce vylezeme na levou hranu komína a pokračujeme doleva plotnami kousek pod převis. Lehký traverz délku doleva a zleva okolo převisu. Lehkým terénem přímo vzhůru koutem na vrchol a po louce na vrchol s křížem.

Sestup: Po turistické cestě k chalupě Schiestlhaus a doprava k Voisthalerhütte. Celkem asi 2 hodiny. Opět se kompas v batohu více než hodí. Hochschwab bývá často zahalený v mracích a i za pěkného počasí se do nich může zahalit během pár minut.

Hochschwab (2277 m n.m.)

Krátká hrana pro lenochy

West. Edelspitz – Waiblkante 4-. Hrana přímo nad chalupou Voisthalerhütte, komplet vynýtovaná, nástup 10 minut, 130 metrů, 5 délek lezení, 1,5 hod., sestup 1x slanění a poté pěšky po suti, 25 min. k chalupě. S sebou 7 expresek.

Stěna pro nejisté počasí

Karlmauer – Dagmarpfeiler 4+, Nordostkamin 4+, Dommenigweg 2+. Cesty vedou ve stěně přímo nad chalupou Voisthalerhütte. Nástup 10 minut, sestup buď slaněním podél cesty, nebo obcházením zleva (30 min. k chalupě). Vynýtované, ale nějaká ta smyce nebo vklíněnec se unese.

Chalupa a její přísný vládce

Ideálním východiskem na zdejší horolezecké túry je chalupa Voisthalerhütte. Jak se k ní dostaneme? Vyrazíme automobilem, dojedeme do městečka Mariazell (které snadno najdeme na mapě Rakouska), kde si prohlédneme historické centrum a kostel (významné poutní místo), jedeme směrem na Graz, přejedeme sedlo Seebergsattel, a jak sjíždíme dolů z kopce, tak vyjedeme z lesa mezi pastviny, odbočíme u kapličky ostře doprava a podél potoka dojedeme k závoře (asi 1 km od odbočky), kde necháme odpočívat své znavené přibližovadlo.

Nabalíme si batoh a vyrazíme nejdříve pohodlně po rovině, a pak nepohodlně do kopce a za slabé dvě hodinky jsme u chalupy.

Chalupa má tři nevýhody: První je nedostatek vody, a tedy zamykání umývárny přes den a nesplachovací záchody (s nějakou ekologickou směsí pilin, která brání zápachu a urychluje tlení), o nějaké sprše ani nemluvě. Prozradím malé tajemství – půjdeme-li podél černých vodovodních hadic, asi 300 metrů od chalupy najdeme studánku – v pozdním létě ale vysychá.

Druhou nevýhodou je to, že se v společenské místnosti jídelny smí kouřit, a upřímně řečeno, puch laciných cigaret není to, co by mne táhlo do kopců.

Třetí nevýhoda je sporná, je to chatař Hans Winkler. Takový alpský klon Mira Jílka z Téryho chaty ve Vysokých Tatrách. Na něj je pohled dvojí, jeho vlastnosti mohou být chápány jako ctnosti i jako nectnosti. Chlapík něco přes padesát, Štajerák jak poleno, horský a lyžařský vůdce, místní znalec z nejpovolanějších, na chalupě je pěkných pár let a dá-li Gott zdraví, vydrží zde se svojí paní manželkou hospodařit dalších patnáct let.

Zaprvé tento svérázný horal nemá rád Čechy, Moravany a vůbec návštěvníky z Ostbloku. Trošku se mu ani nedivím. Taková banda turistů přitáhne své nabalené krosny s vlajícími karimatkami, nepozdraví, nasvačí se u stolků před chalupou ze svých zásob, hrne si natočit vodu rovnou do kuchyně, a pak postaví bez jakékoli konzultace stan sto metrů od chalupy a okolo něj pilně kálí, případně se s nenápadným výrazem "proniczanicmedvědzlesa" plíží se zubními kartáčky do umývárny. Nutno ovšem zmínit, že dlíme-li na chalupě pár dnů a chováme-li se řádně, chatařův chlad roztaje a začne se chovat poměrně mile.

Chalupa je pověstná svým akurátním pořádkem. Mokrá bunda patří do sušárny. Boty patří do botníku. Do společenské místnosti a hlavně do patra se neleze v pohorkách, ale v papučích (které jsou zde erární k dispozici). Nahoře v patře se nejí, nepije a nekouří. Postel není návštěvníkem vybrána, ale je přidělena. Používáme vlastní spacák nebo vložku do spacáku (dvojprostěradlo).

Vstává se ráno, nic nerozběsní hospodáře tak, jako lenoch, který vyspává po půl osmé. Chceme-li přes den nechat něco v chalupě, nenecháváme to povalovat, ale požádáme o vykázání koutku k uskladnění. Vařit se v chalupě nesmí, nesmí se vařit ani u chalupy, na dohled od chalupy, na doslech, ani na dostřel.

V porovnání s tatranskými útulnami je velmi příjemná informovanost chataře o předpovědi počasí. Je nám to ovšem co platné pouze v případě, rozumíme-li po štajerácky, nebo tážeme-li se v přítomnosti paní chatařové, která divé a syrové hrdelní zvuky překládá do hóchdojč, stejně tak lze od chataře vyzvědět prvotřídní informace o cestách, jištění, klasifikaci, lámavosti jednotlivých pasáží, aktuálním stavu zasněžení, vystavení cest větru a slunci a tak dále.

Chalupa není z nejlevnějších ani z nejdražších. Za matrazenlager se platí něco přes šest euro s Alpenvereinem, bez něj dvojnásobek. Jídlo prý je malých porcí a chudé. Jak lze pochopit, vzdalovali jsme se s vařičem čtyři sta metrů od chalupy, takže jsme místní zdroje – kromě obstojného piva ovšem – neochutnali. (Poznámka Horydoly: Jídla je v porcích stejně jako jinde na horských chatách. Hladový horolezec si tedy k večeři dá polévku i hlavní jídlo.)

Voisthalerhütte.

Jiné možnosti ubytování

Nocleh typu "někdevlesesvalímese" bych moc nezkoušel, dolina je poměrně přehledná a navštěvovaná, snad eventuelně malý počet lidí, žádný stan a jen na jednu noc, po soumraku uléhat, před rozbřeskem vstávat.

Hodinu a něco nad Voisthalerhütte stojí moderní chalupa Schiestlhaus, která patří rakouskému Touristenklubu. Schiestelhaus je vhodný pro lezení v jižní stěně Hochswabu, je na sestupovce pouhých dvacet minut pod vrcholem.

Na druhou stranu než Schiestlhaus také těsně pod vrškem je bivakovací krabice Fletscherbivak, která ovšem neslouží k plánovanému noclehu, je to útočiště pro případ průšvihu a nocovat tam plánovaně zavání trošku bezohledností.

Fölzalm; zde jsou dvě boudy, salaše Grasserhütte a Herzehütte, které mají obě prodej občerstveního. Obě jsou soukromé a obě nabízejí pár míst k přespání na půdě za zhruba šest euráků. Podle dvojice, kterou jsme potkali na stezce, je Oma v jedné ze salaší velmi milá a pohodová babka. Tyto salaše jsou vhodné pro lezení na Schartenspitze a Winkelkogel.

Všechny jmenované horské chaty mají otevřeno od poloviny května do konce října. Voistalerhütte a Schiestlhaus otevírají přes zimu winterraum. Chyty bývají neustále obsazené, a proto je téměř nutnost si předem rezervovat ubytování dokonce i mimo letní prázdniny. Nejlepší lezení v pohoří Hochschwab je od července do zaří. Před tím bývá na nástupech ještě dost sněhu a poté už zase může napadnout nový.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Horolezectví v Severních Vápencových Alpách

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6, Windlegergrat Torstein 5 A0, Steinerové Dachstein 5-, Pichl Dachstein 4, Západní hřeben Dirndl 3+, Chatový pilíř Schöberl 3, Normální cesta na Dachstein 2, výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Jahn-Zimmer Hochtor 3+, Rossschweif Hochtor 3, Pichl Planspitze 3, Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4, Jižní strž Bischofsmütze 3

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: Horzogova hrana Lalidererspitze 5-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ Traunstein, Platteneuphorie Hoher Nock 5+, Juniperus Plombergstein 5-

Tennegebirge: Jižní rampa Hochthron 3+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4, Severní hřeben Fleischbank 3

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Tak nějak.Když si dáte pivko,tak je chatař sdílnější. Je pravdou, že kontroluje, co kdo a jak kuchtí před chatou. Hodně to tam ostatním zkazili Maďaři s tím jejich zanechaným konzervovým bordelem. Vrcholové plata mají sníh do konce května. V letě jsou skoro všechny prameny vyschlé,tak je velký problém voda. Jinak je to blízko Vídně,tak na víkend je v chatách vždy přeplněno.
 • Autor Tomas
 • Datum a čas 26.9.2011 22:27
Reaguj
Re: Kdy už?
Tak od pulky cervna. Fotky z letosniho roku z 20.-21.6. jsou na http://www.humanita.n.cz/articles_view.php?idart=164
 • Autor Radek
 • Datum a čas 12.1.2006 16:55
Reaguj
Schiestelhaus
Jinak SchiestelHaus uz davno premava... Na podzim jsme tam prewinterraumovali a je to tam super (teda az na to, ze ta prosklena jizni stena kumuluje teplo jak blazen, takze jsme se celou noc silene potili.
 • Autor Ježo
 • Datum a čas 12.1.2006 14:43
Reaguj
Kdy už?
Nadchlo mě to, kdy tam prosím sleze sníh a dá se lézt?
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 12.1.2006 09:25
Reaguj
Chatar
Na nas byl chatar od zacatku do konce mily. Hrali jsme podle pravidel a nemuzeme rict krive slovo. Jeste krasne poradil cesty v sirokem dalekem okoli.
 • Autor Radek J.
 • Datum a čas 12.1.2006 08:32
Reaguj
o chataři a chatě
Člověče z chatařem se znám již mnoho let a na téhle chatě jsem strávil od svatební cesty až po výlety s rodinou hodně času.Ale popisované chování Hanze a jaho paní mi jaksi nesedí,mimo jiné zaměstnával dlouhou dobu lidi od Nepálu až po ost blok.Chata je taková jaká je,a on sám s tím těžko něco udělá i v Rakousku existují ortodoxní ochranáři.Taky pohled trochu z druhé strany.
 • Autor M.Sobotka
 • Datum a čas 12.1.2006 06:56
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Dobývání švýcarských velehor v dávné minulosti

Dobývání švýcarských velehor v dávné minulosti

Švýcarské Alpy mají už dvě století nejlepší pověst mezi horolezci z celého světa. Vybíráme zajímavé prvovýstupy na slavné vrcholy. ... celý článek

Podyjí AKTUÁLNĚ 2018

Pípák Ortovox 3+ si nechej opravit!

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Balaton na kole

Balaton na kole

AKTUALIZACE K "maďarskému moři" jezdily několik desetiletí tisíce turistů z Československa, Německa a zbytku východního bloku. Trávili zde dovolenou v kempech, kterými jsou do dneška břehy Balatonu obsypané. Dnes sem zdaleka neproudí tolik lidí
Parníkem z Prahy na Slapy

Parníkem z Prahy na Slapy

AKTUALIZACE 2018 Parníkem z Prahy na Slapy je možné plout od 28. dubna každou sobotu a státní svátky, od 1. června do 9. září v sobotu, neděli i státní svátky. Na lodní lince se střídají
8. hradní věž v parku Mirakulum

8. hradní věž v parku Mirakulum

Zábavný park Mirakulum se rozkládá na více než deseti hektarech, které jsou nabité dvěma stovkami atrakcí. Je součástí města Milovice, které v minulosti obývali převážné vojáci okupační Rudé armády. Středočeši a Pražané
Jízdní řády na internetu

Jízdní řády na internetu

Kudy kam? Přinášíme výběr jízdních řádů hromadné dopravy mezinárodní, vnitrostátní i městské.
Řeky AKTUÁLNĚ 2018

Řeky AKTUÁLNĚ 2018

BRDY Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec 24.-27.5. 24.5.
WTF - veletrh Čína, Šanghaj 24.-27.5. 24.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 25.-27.5. Lodě a čluny 25.5.
Noc kostelů Česko 25.5.
Fringe - festival Praha 25.5.-2.6. 25.5.
Asie - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Zuzana Pilzová 25.5. 19:00
Horská výzva Beskydy Trojanovice 25.-26.5. Horský běh a chůze 25.5.
Handicamp Milovy 25.-27.5. Lezení handicapovaných 25.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 26.5.
Bystřička - splutí Bystřička 26.5.

Diskuse

Žádost o přidání obchodu Snowboardel.cz, 25.5.2018 10:45, 49 příspěvků
Běžecké oblečení Laďka, 24.5.2018 14:54, 8 příspěvků
Popis trasy Anna Rývová, 24.5.2018 9:13, 1 příspěvek
Zeměpis annonym, 23.5.2018 23:01, 14 příspěvků
Elektrokolo motor Marek, 23.5.2018 12:34, 51 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 22.5.2018 11:37, 51 příspěvků
Městské kolo Karel, 21.5.2018 19:31, 16 příspěvků
pod bašteckým jezem střelec, 21.5.2018 13:19, 3 příspěvky
copy paste Horydoly , 21.5.2018 13:14, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Horydoly , 21.5.2018 13:09, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Středomoří Horydoly , 21.5.2018 11:37
Re: Čo nám chce povedať c... Jakub Lakatoš, 20.5.2018 23:59
Slušní lidé nepotřebují d... milan šupa, 18.5.2018 18:39
Cykloservisy / cykloshopy... Horydoly , 18.5.2018 18:27
Hotelbeds Group provides ... Horydoly , 18.5.2018 18:12
Mariánské Lázně Horydoly , 18.5.2018 18:09
Re: Vila Vlastimila Luhač... Horydoly , 18.5.2018 10:21
Vila Vlastimila Horydoly , 18.5.2018 1:26