Slovákům nevěřte!

Slovákům nevěřte!
SDÍLEJ:
Český horolezecký svaz nedoporučuje spoléhat v horách na slovenské záchranáře. Přátelé zraněných horolezců nebo turistů by je měli raději dostat k doktorovi sami, než čekat na nejistou pomoc od profesionálů.
Jak na to

Co se stalo po zveřejnění tohoto článku

Zpráva převzatá z Horydoly vyšla ve zpravodajství České tiskové kanceláře.

Kompletní článek, který v noci vyšel na Horydoly, vydal jako vlastní zprávu dnes odpoledne IDNES. Mezi několika doplňujícími informacemi je i prohlášení ředitele Horské záchranné služby na Slovensku Jozefa Janigy ml., že zvažuje právní kroky proti autorovi textu.

Následující den převzal zprávu od IDNESu slovenský deník SME. Z varování Českého horolezeckého svazu svým členům udělal významovým posunem zpochybňování slovenských záchranářů a zprávu v Horydoly označil za výzvu. Šéf slovenské Horské záchranné služby Jozef Janiga zašel ještě dále než včera a označil článek za paskvil.

O situaci natočila televize Markíza zpravodajský šot s šéfredaktorem Horydoly.cz Jakubem Turkem.

Na serveru Českého horolezeckého svazu vyšel o další den později komentář k informacím uvedeným na Horydoly. Hemží se silnými slovy na adresu Horydoly jako například bleskoidní, matoucí či urážlivé. Chybí však byť jediné uvedení konkrétní nepřesnosti, které se měl autor podle předsedkyně ČHS Aleny Čepelkové dopustit.

Slovenská tisková agentura TASR vydala zprávu, ve které Český horolezecký svaz odmítá vyznění článku na Horydoly, ale nepopírá uvedená fakta a citace. Zároveň v ní Český horolezecký svaz tvrdí, že v původním textu nebyly odlišené citace a text vlastní zprávy. V tomto ohledu lže, neboť všechny citace jsou jasně oddělené uvozovkami a uvedeny jmény a funkcemi dotyčných osob.

Prohlášení Českého horolezeckého svazu se objevilo také na stránkách Horské záchranné služby. Dovětek ke zprávě zní: "Na základe stanoviska Bezpečnostnej komisie ČHS očakávajú predstavitelia HZS stanovisko autora článku a následne zvážia ďalší postup." Redakci Horydoly ani autora článku však zatím nikdo z této organizace nekontaktoval a tím pádem ani nepožádal o stanovisko.

10. ledna dostala redakce mail od Horské záchranné služby a vzápětí na něj odpověděla.

Český horolezecký svaz zahájil disciplinární řízení s autorem článku.

"Museli jsme přehodnotit své standardní doporučení, které je odvozeno z praxe v Alpách," říká Tomáš Frank z Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu.

Odneste si ho k doktorovi

"Vycházeli jsme z důvěry v profesionální zásah horské služby a doporučovali horolezcům a turistům, jejichž partneři se zraní, aby okamžitě poskytnuli první pomoc, ale nepokoušeli se o jejich transport. Ten zajistí daleko lépe a účinněji horská služba."

Po zkušenostech z minulých let a především letní neuvěřitelně dlouhé čtyřhodinové vrtulníkové akce a následné smrti horolezkyně na Široké věži ve Vysokých Tatrách, doporučuje Český horolezecký svaz velkou obezřetnost vůči slovenským záchranářům.

"Na Slovensku je vhodné pokusit se o záchranu a transport zraněného z hor vlastními silami," uvádí Tomáš Frank.

Teď letci, dříve horská

Problémy se slovenskými záchranáři dává Bezpečnostní komise ČHS předběžně za vinu provozovateli letecké záchranné služby a horskou službu považuje za akceschopnou.

Před pár lety byla ovšem i samotná Horská služba horolezeckou veřejností obviňována, že nedokáže včas zasáhnout ani na zemi, že má špatné vedení, používá zastaralé zdravotnické postupy a nemá ve svých řadách žádné výkonné horolezce.

Mrtví mimo statistiku

Letos se na horách a skálách celého světa zabilo jedenadvacet horolezců a horských turistů z České republiky. "Určitě to ale nejsou všichni, o mnohých jsme se nedozvěděli," vysvětluje Tomáš Frank.

Letošní rok byl tedy na počet mrtvol průměrný. Trendem je zvyšující se počet mrtvých skialpinistů. Mírně roste také statistika zemřelých pod lavinami. "Důležitým momentem je, že dnes lidé na horách daleko více spoléhají na profesionální záchranáře, než dříve, kdy se záchranných akcí zúčastňovali celé horolezecké oddíly," doplňuje předsedkyně ČHS Alena Čepelková.

Letos vypadala statistika milosrdněji než minulých letech, protože smrtelné nehody se rozložily do celého roku. Vloni se konala impozantní série skialpinistických nehod se špatným koncem ve Vysokých Tatrách během tří měsíců.

Průkazky zemřelým nepomohly

Poměr zahynulých registrovaných členů horských spolků a neorganizovaných milovníků hor je 1:3. To odpovídá i odhadům o počtu neorganizovaných horolezců vůbec. Český horolezecký svaz eviduje okolo deseti tisíc členů a jeho předsedkyně Alena Čepelková odhaduje, že dalších třicet tisíc leze po skálách a horách bez horolezeckého průkazu.

Ukazuje se, že členství v Českém horolezeckém svazu, české pobočce rakouského Alpenvereinu ani sekci vysokohorské turistiky v Klubu českých turistů nemá na úrazovost vliv. "Průkaz nedodá chladnokrevnost," lakonicky k tomu dodává autor metodických horolezeckých materiálů Tomáš Kublák.

Je nutno dodat, že v metodickém vedení horolezců zela deset let velká díra, která se začala zacelovat až před pěti lety, a práce Metodické komise tedy ještě nestačila přinést jasné výsledky.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: ZĂĄchrana
Ale kdepak, česi právě kvůli tomuto článku budou vést dál černou kroniku :) hihi :)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 25.3.2008 15:56
Reaguj
Re: Re: turek-nie si v SR uz vitany
no chcela bz som nieco povedat na nacionalizmus na slovensku a v cechach..myslim, ze si ani jeden narod nema co vycitat. Slovaci sa citia ukrivdeni (v niektorych pripadoch opravnene, v inych je asi vhodnejsia polemika), a cesi sa zase citia nadludmi...zijem v CR uz niekolko rokov. Na to ze je na mna casto utocene,som tiez nebola pripravena a ani si neviem zvyknut...kolko krat mi bolo vynadane do ubohej slovenky, do parazitu....a to len preto, ze som prehovorila po slovensky. Preto sa mi vobec nepacia neustale utoky na slovensko a slovakov. Nie sme ziadni chudaci ani nic podobne:( A dalsia vec, ktoru by som chcela dodat je, poznam osobne cechov, ktori radi riskuju a chodia na miesta kde je tabulka "len na vlastne nebezpecenstvo"a este sa o tom aj chvalia...a to ze kamaratov ocko zahynul kvoli nedisciplinovanym turistom..o tom preco nikto nepise???
 • Autor tan
 • Datum a čas 25.7.2006 13:55
Reaguj
Re: Re: turek-nie si v SR uz vitany
Nemohu verit, ze clovek s akademickym titulem se snizi k takove diskuzi. Jsem Cech [Moravak] zijici v Kanade dlouha leta, mam Slovenku za zenu a ve Vysokych Tatrach jsem zil nejaky cas. Znal jsem osobne nektere kluky z Tatranske horske sluzby a vzdy jsem veril, ze v pripade nutnosti zachranari udelaji vse pro me bezpeci. Vyrok CHS o neschopnosti Horske sluzby nepomaha nikomu. Myslim si , ze nekteri lidi na obou stranach hranic potrebuji vice tolerantnosti. Jejich diskusni prispevky nesvedci o vysokem intelektu.
Reaguj
Re: Fuj,hnus!
čo chceš od eštébáka ?
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 7.2.2006 20:52
Reaguj
Re: Tlacovka HZS 19.1.
Vytknut si clenok alebo dolamat vazy je vsak trosku rozdiel, pravda? ;)
 • Autor JaM
 • Datum a čas 5.2.2006 23:28
Reaguj
Tlacovka HZS 19.1.
Bilanciu horských úrazov vedú SlováciVysoké Tatry - V slovenských horách vlani zahynulo 26 ľudí. To je oficiálny údaj zo štatistiky Horskej záchrannej služby (HZS). Podľa nej až polovicu obetí tvoria českí návštevníci hôr, v deviatich prípadoch boli obeťami Slováci a dve obete pochádzali z Poľska."Českí turisti tvoria druhú najväčšiu skupinu návštevníkov slovenských hôr, napriek tomu sa na úrazovosti nepodieľajú najvýraznejšie. Žiaľ, pokiaľ ide o úmrtnosť, na tej sa podieľajú až 50 percentami," uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga (na snímke).Podľa jeho slov najpočetnejšiu skupinu návštevníkov hôr tvoria Slováci a tí aj vedú tabuľku úrazovosti, podieľajú sa na nej až takmer 43 percentami. Druhá priečka v úrazovosti patrí Poliakom, tých sa vlani v slovenských horách zranilo 283, čo predstavuje takmer 18-percentný podiel na úrazovosti v horách. Českým turistom pomáhali slovenskí záchranári v 231 prípadoch a ich podiel na úrazovosti je len necelých 15 percent. V prípade tragických nehôd však vedú. "Príčina môže byť aj v ich pohybe v exponovaných a rizikových terénoch, v extrémnych situáciách, ktorým sa väčšina návštevníkov z iných krajín asi vyhýba," hľadal možné príčiny vysokej miery úmrtnosti českých turistov Jozef Janiga.Členovia HZS za uplynulý rok priamo v horskom teréne zasahovali 718-krát, spolu s výkonmi lyžiarskej služby a počas asistencií pri športových podujatiach dovedna 1585-krát. Priamo vo Vysokých Tatrách zasahovali záchranári v 297 prípadoch, čo je oproti roku 2004 o 40 zásahov menej.Tento rok budú horskí záchranári podľa ustanovení novely zákona o HZS svoje zásahy spoplatňovať. "Spoplatnená bude len technická časť zásahu, nie zdravotná starostlivosť, tú preplatí príslušná zdravotná poisťovňa," dodal Janiga.Ako upresnil, za zásahy začnú návštevníci hôr platiť od 1. júla a priemerná cena zásahu vychádza na 7 až 11-tisíc korún, pričom najbežnejší typ zásahu stojí 3,5 až 4-tisíc korún, technicky náročné akcie môžu narásť až na niekoľko desiatok tisíc korún. Podľa riaditeľa HZS sa na novú situáciu chystajú aj poisťovne, jedna z nich sľubuje, že najneskôr do mája príde s novým produktom.(kim)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 29.1.2006 09:23
Reaguj
Re: Re: Re: Problemovy Cesi!
Já taky netrdím, že to jsou Slováci, ale slovenští Cikáni? Chápeš ten rozdíl? Vím, že se Slováci na Cikány dívaje, řekněme, trochu nevraživě. Nicméně, slovenské doklady ti Cikáni mají.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2006 20:50
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Musim sa zastat autora clanku.
Zdá se, že máš nějaké dobré kontakty na SIS, když jsi tak dobře informovaný... Neděláš pro ně?
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2006 20:47
Reaguj
Re: žumpa, bulvár
Priatelia, pozor na tohoto:http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2948Ak tento exemplar stretnete niekde v horach, prosim maximalne zbystrite pozornost ;)
 • Autor JaM
 • Datum a čas 25.1.2006 12:28
Reaguj
žumpa, + bulvár
Lepšie ako prestať iba fajčiť v novom roku je ešte aj prestať čítať bulvár.....http://www.tyzden.com/index.php?w=art&idart=4774&idiss=93
 • Autor Peter
 • Datum a čas 25.1.2006 08:22
Reaguj
Celkem 347 příspěvků v diskuzi


Horolezci ve Wadi Rum jsou jordánské jedničky

Horolezci ve Wadi Rum jsou jordánské jedničky

Číslo 1 v jordánském adventure cestovním ruchu je Wadi Rum. Pouštní horolezecká skalní oblast nabízí vícedélkové výstupy v pevném pískovci.... celý článek

Výšlap na Cotopaxi (5897 m)

Praha AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Velmi lámavý Spitzmauer

Velmi lámavý Spitzmauer

CLIMBING GUIDE Poslední cáry šera se rozplynuly v černé tmě. Měsíc právě prodělává nov. Dolézáme na skalní bobek v hřebenu Spitzmaueru a motáme lana. Je jasné, že s klasickou sestupovkou nemůžeme počítat a jinou cestu
Jak se vybírají a kupují pohorky?

Jak se vybírají a kupují pohorky?

AKTUALIZACE Outdoorovou obuv, trekkingové boty nebo pohorky si kupujeme jednou za pár let. Musí něco vydržet, zároveň být v rámci možností pohodlná a hlavně má ochránit svého majitele před rozmary šptného počasí
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

MATTERHORN Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

MER DE GLACE Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

SOLISKO Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 24.9.
The North Face - výprodej Zdiby, Pointpark 25.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 26.-29.9. 26.9.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 26.-28.9. 26.9.
Horolezecký festival Český ráj Hrubá Skála 28.-30.9. 28.9.
FIT - veletrh Argentina. Buenos Aires 29.9.-2.10. 29.9.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 3.-7.10. Cyklo a moto 3.10.
Flora podzim - veletrh Olomouc, výstaviště 4.-7.10. 4.10.
Vilém Heckel 100 - fotovýstava Plzeň, Západočeské muzeum 4.10.-27.1. 4.10.
Paddleexpo - veletrh Německo, Nürnberg 5.-7.10. Vodní sporty 5.10.

Diskuse

oba dva Pišišvor, 25.9.2018 14:10, 1 příspěvek
oprava albireo, 23.9.2018 5:33, 3 příspěvky
Letní čas aztli, 22.9.2018 17:18, 8 příspěvků
Rovnodennost aztli, 22.9.2018 16:59, 3 příspěvky
tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 3 příspěvky
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

EPO Festival Praha Horydoly , 26.9.2018 0:26
Re: Diashow Praha Horydoly , 26.9.2018 0:26
O smyslu českých dějin v ... Horydoly , 25.9.2018 18:07
Scott outlets Horydoly , 23.9.2018 20:50
Jižní Čechy na kole Horydoly , 22.9.2018 0:19
Plavební sezóna na Schwar... Horydoly , 22.9.2018 0:15
Český Krumlov: sklizeň vi... Horydoly , 22.9.2018 0:12
Re: The North Face - výpr... Horydoly , 21.9.2018 17:16