TEST Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo

TEST Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo
Nonnesteig, houpavý most na úvod feráty v Žitavských horách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Než jsme pořádně otestovali ferátový komplet Petzl Pandion / Scorpio Vertigo / Elios, stal se z horké novinky nejprodávanějším modelem značky patřící do světové extratřídy vybavení na hory. Hned od prvního nasazení však bylo jasné, že Petzl prodává vyváženou kombinaci pro každého vyznavače ferát.

TEST Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo
Nonnensteig. Nejtěžší místo výstupu: exponovaný traverz končí fotogenickým převisem.
Autor snímku Vladimír Weiss - weiss.photoshelter.com
Jak na to

Slovníček

Ferátový komplet – bezpečnostní vybavení (úvaz, přilba, set). 
Ferátový set – připíná se k úvazu (2 karabiny, tlumič, 2 smyčky). 
Úvazek – sedací úvaz může být doplněný pro zvýšení bezpečnosti hrudním úvazem. 
Přilba – chrání hlavu při pádu, klepnutí i skály a také pádu kamení.
Tlumič – snižuje energii při pádu a chrání tělo před destruktivní silou.
Karabina – spojuje ocelové lano na skále s lezcem, vždy musí být zapnutá aspoň jedna.
Smyčka – pevnostní popruh je tak dlouhý, aby umožnil jednoduše připnout karabinu na lano a zároveň ji zase rychle odepnout.
Rukavice - nejsou nutné, ale zvyšují komfort při lezení po kovovém laně.

Na prvním dojmu nemusíme cokoliv měnit. Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo, sedací úvaz i přilbu doporučuje všem ferátistům a ferátistkám.

Nové ferátové vybavení Petzl není oproti minulým letům nijak převratné. Výrobce pouze drobně vylepšil své předchozí modely a nabídl milovníkům pohybu na horách po ocelových lanech o malý kousek více pohodlí a bezpečí. Nemylme se však – to je dobrá zpráva!

Po rychlém vývoji speciálních karabin a tlumičů pádů konečně nastalo uklidnění, konstruktéři se už zabývají jen maličkostmi a překotně vyvíjené systémy snad mají vychytané všechny mouchy. Nutno připomenout, že v minulých dvou letech bylo množství součástek i celých modelů stahováno z trhu právě kvůli bezpečnostním problémům. Zákazníkům se omlouval nejen Petzl, ale téměř všichni velcí i malí konkurenti. Strach mezi nimi vládl velký, protože Mezinárodní unie horolezeckých svazů (UIAA) zaznamenala několik smrtelných úrazů na ferátách zapříčiněných nesprávným použitím ferátových setů.

Ferátový set Scorpio.

Představujeme jednotlivé součásti ferátového kompletu Petzl. Daly by se koupit jednotlivě, ale daleko výhodnější nákup je dohromady. V internetových i kamenných obchodech se cena pohybuje okolo 4400 Kč.

Helma Petzl Elios

Nová verze nejrozšířenějšího modelu přileb, kterou využívají nejen ferátisté, ale také horolezci, záchranáři, skialpinisté a téměř všichni ostatní, kteří se pohybují po horách, je stejně pohodlná a univerzální jako její předchůdkyně. Ačkoliv není nejlehčí, netrápí svoji váhou krk ani temeno hlavy. Je dobře odvětraná i v horkých dnech, a když začne pršet nebo foukat, dají se větrací otvory zaslepit.

Změnu doznala regulace upínacího pásku. Starší verze na to měly jedno aretační kolečko, letošní verze využívá pásek a dvě tlačítka. Výhodou je o něco větší rozsah. My jsme to ocenili, když se o přilbu bez problémů střídali muž a žena. Upínání je velmi pevné a ani při prudkých pohybech hlavy nedovolí helmě se sesunout do strany nebo do čela.

Vodní brána. Feráta na Jizerou.

Pro ženy s dlouhými vlasy, které si je stahují do copu, se prodává mírně upravený model Elia, který má na zátylku vybrání.

Na helmě jsou samozřejmě upínací klipy na čelovou lampu.

Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo

Trhací tlumič Scorpio, dvě smyčky a dvě karabiny Vertigo WL (wire-lock) neslouží k ničemu jinému, než aby vás bezpečně udržely na laně u skály, kdyby se stalo něco neočekávaného. Když se pustíte, zakopnete, uklouznete, nebo nedej bože vám spadne kámen na hlavu, zřítíte se pod ocelové lano. Set vás zachytí a nic se nestane.

Aby byl náraz jemný jako do peřin a bezpečný jako pásy v autě, využívá set několik osvědčených technologií. Tlumič se sešitý jako klikatící se had, naskládaný do obalu a vedou od něj dvě ramena smyček do tvaru písmene Y zakončená karabinami.

Co se děje během případného pádu? Lezec letí dolů, zabírají karabiny připnuté k lanu, našité švy praskají a zpomalují pád, až se všechny roztrhnou a nakonec zůstane nedobrovolný letec viset na pevných nosných smyčkách. Fyzika říká, že tohle všechno se odehraje během sekundy, a kdyby tam nebyl tlumič, tak se ferátista pohmoždí. Takhle slouží tlumič podobně jako nárazník při automobilové havárii.

Tlumič je umístěn do pouzdra se zipem. Je to chytré, protože umožňuje kontrolu tlumiče a zároveň ho chrání před špínou a prodřením. Pružný oplet udržuje karabiny v dosažitelné vzdálenosti, nikde neplandají a lezec je má stále pohodlně na dosah ruky. Set má ještě třetí pomocnou smyčku, která slouží pro odpočinek. Lze ji jednoduše přichytit k jistícímu lanu, sednout si do úvazu a nabrat sílu před dalším lezením.

Dolomiti di Brenta: Via delle Bocchette.

Speciální karabiny typu K jsou určené jen pro feráty. Mají automatickou pojistku, která se při každém připnutí na lano uzavře a zajistí tak karabinu proti nechtěnému otevření. Padly nám přesně do ruky a vyhovovaly menší dámské i mohutnější pánské dlani. Pohodlně jsme je ovládali v silných rukavicích. Ocenili jsme jejich široký rozvor, který odstraňuje bolest některých menších modelů. Mnohé feráty jsou jištěné velmi silnými ocelovými lany, a přesto jsme nikdy neměli problémy s přepínáním karabin. Pojistka se odemyká pouhým stáhnutím, což je velmi pohodlné a rychlé, ale zároveň jsme si proto museli dávat pozor na nechtěné stažení pojistky a otevření karabiny. V tom shledáváme přece jenom drobnou vadu.

Ferátový set Scorpio, karabiny Vertigo WL.

Sedací úvaz Petzl Pandion

Úvaz Pandion je sedací úvazek doporučovaný speciálně pro feráty, ale dá se využít i na další aktivity - například do lanových parků, na rekreační lezení po skalách i na umělých stěnách, nebo třeba při horské turistice po ledovcích.

Petzl nepočítá v popisovaném ferátovém kompletu s hrudním úvazem. Ten může doplnit sedací úvaz a zvyšuje bezpečnost lezců. Některé metodické řady se bez prsáku neobejdou, kdežto jiným za určité situace stačí sedák. Hrudní úvaz ovšem doporučujeme dokoupit v každé případě, protože s těžším batohem na zádech nebo v obtížných převislých pasážích zamezí převrácení hlavou dolů, případně umožní přežít pády, při kterých se lezec dostane do bezvědomí.

Dachstein, Salzkammergut, feráta Seewand.

Kde jsme testovali? Ve ferátovém ráji

Sedací úvazky, helmy a ferátové sety od firmy Petzl jsme testovali v oblíbených oblastech. Kromě lezeckého hardware vám tedy můžeme doporučit i tyto ferátistické ráje.

Nejdříve jsme se s nimi vydali do česko-německého pohraničí v Lužických horách, kde jsme lezli na pískovcové Klettersteigy. K nejznámějším trasám Nonnensteig a Alpiner Grat nad Oybinem předloni přibyla ještě Vodní brána u Semil. Začátečníci se mohou vydat právě sem, protože všechny tři feráty jsou krátké a bezpečné. Leze se vždy jen několik desítek minut až několik málo hodin podle zdatnosti a strachu. Při tom jejich tvůrci mysleli na to, aby zařadilyivšechny finesy – kolmou stěnu, krátký převis, dlouhý traverz, pohled do hloubky a také místo, kde nestačí jen hrubá síla a musí se přemýšlet o každém kroku.

Nonnnensteig - Klettersteig Zittauer Gebirge / feráta Lužické hory.

Na legendární klasické cestě Via ferrata delle Bocchette táhnoucí se celým pohoří Dolomiti di Brenta jsme strávili několik dnů, přespali jsme na horských chatách a užili si dosyta horské turistiky. Nejrásnější feráta světa se chodí dva až čtyři dny, podle toho, jakou variantu turisté zvolí, a kolik mají sil. Tady se nikdo nesmí zdržovat, i když se překonává mnoho kolmých žebříků, vodorovných skalních lavic a sporadicky jištěných míst – to vše ve stěnách stovky metrů nad zemí.

Jedna z nějtěžších dolomitských ferát Rino Pisseta nás vyvedla nad jezero Lago di Garda. Italské údolí okolo něj je poseté desítkami dalších ferát, tisíci horolezeckých výstupů a nesčetně značených i neznačených turistických cest.

Lago di Garda, feráta Rino Pisseta.

Sportovní klettersteigy jsme ochutnali v Solné komoře. Vrcholným zážitkem byla celodenní túry Seewand v masivu rakouské národní hory Dachstein a nejdelší zajištěná hřebenovka Königsjodler na horu Hochkönig.

Laserer Alpin, feráta v oblasti Salzkammergut v Rakousku.

Na testu spolupracovala Marcela Vašínová.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2017

Výlovy rybníků 2017

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Tři největší události tohoto víkendu jsou dvoudenní výlovy velkých rybníků Tovařovský u Tovačova, Veselský u Nového Veselí a kousek za českými hranicemi Erlebnisland.... celý článek

Koloběžky vyprodávají v Českém ráji

72 hodin: úklid Meandrů Botiče

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

AKTUALIZACE Na silničnom kole priamo do centra Dolomitov pod Tre Cime di Lavaredo. Úvodné kilometre vedú z Cortiny na Passo Tre Croci. Stúpanie je rovnomerné, plynulo naberá výšku.
5 základních bezpečnostních pravidel na mořském kajaku

5 základních bezpečnostních pravidel na mořském kajaku

Pět základních pravidel, která výrazně zlepší bezpečnost na vodě, si přečti v následujícím článku. Umožní ti, aby ses vyhnul většině nebezpečných situací na mořském kajaku, ať pádluješ na moři, velké řece,
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

NOVÉ VIDEO Seriál nejlepších tras pro ježdění na koloběžkách mapuje pěkné výlety, které vedou většinou po rovině nebo z kopce, po dobrém povrchu a mimo frekventované silnice. Tentokrát vás zveme do tradičního rekreačního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Rio Botičo Praha, Hostivař Splutí Botiče 22.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   22.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.-29.10. 24.10.
Království Mustang - diashow
Praha, Centrum Černý most Přednáší Karel Wolf 24.10. 18:00
Ekvádor - diashow Pavlíkov, galerie Přenáší Pavel Svoboda 24.10. 19:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Australské dny Praha, Výstaviště Letňany 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Lichtenštejnsko - přednáška Valtice, Reistna Přednáší Miroslav Geršic 26.10.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38