TEST Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo

TEST Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo
Nonnesteig, houpavý most na úvod feráty v Žitavských horách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Než jsme pořádně otestovali ferátový komplet Petzl Pandion / Scorpio Vertigo / Elios, stal se z horké novinky nejprodávanějším modelem značky patřící do světové extratřídy vybavení na hory. Hned od prvního nasazení však bylo jasné, že Petzl prodává vyváženou kombinaci pro každého vyznavače ferát.

TEST Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo
Nonnensteig. Nejtěžší místo výstupu: exponovaný traverz končí fotogenickým převisem.
Autor snímku Vladimír Weiss - weiss.photoshelter.com
Jak na to

Slovníček

Ferátový komplet – bezpečnostní vybavení (úvaz, přilba, set). 
Ferátový set – připíná se k úvazu (2 karabiny, tlumič, 2 smyčky). 
Úvazek – sedací úvaz může být doplněný pro zvýšení bezpečnosti hrudním úvazem. 
Přilba – chrání hlavu při pádu, klepnutí i skály a také pádu kamení.
Tlumič – snižuje energii při pádu a chrání tělo před destruktivní silou.
Karabina – spojuje ocelové lano na skále s lezcem, vždy musí být zapnutá aspoň jedna.
Smyčka – pevnostní popruh je tak dlouhý, aby umožnil jednoduše připnout karabinu na lano a zároveň ji zase rychle odepnout.
Rukavice - nejsou nutné, ale zvyšují komfort při lezení po kovovém laně.

Na prvním dojmu nemusíme cokoliv měnit. Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo, sedací úvaz i přilbu doporučuje všem ferátistům a ferátistkám.

Nové ferátové vybavení Petzl není oproti minulým letům nijak převratné. Výrobce pouze drobně vylepšil své předchozí modely a nabídl milovníkům pohybu na horách po ocelových lanech o malý kousek více pohodlí a bezpečí. Nemylme se však – to je dobrá zpráva!

Po rychlém vývoji speciálních karabin a tlumičů pádů konečně nastalo uklidnění, konstruktéři se už zabývají jen maličkostmi a překotně vyvíjené systémy snad mají vychytané všechny mouchy. Nutno připomenout, že v minulých dvou letech bylo množství součástek i celých modelů stahováno z trhu právě kvůli bezpečnostním problémům. Zákazníkům se omlouval nejen Petzl, ale téměř všichni velcí i malí konkurenti. Strach mezi nimi vládl velký, protože Mezinárodní unie horolezeckých svazů (UIAA) zaznamenala několik smrtelných úrazů na ferátách zapříčiněných nesprávným použitím ferátových setů.

Ferátový set Scorpio.

Představujeme jednotlivé součásti ferátového kompletu Petzl. Daly by se koupit jednotlivě, ale daleko výhodnější nákup je dohromady. V internetových i kamenných obchodech se cena pohybuje okolo 4400 Kč.

Helma Petzl Elios

Nová verze nejrozšířenějšího modelu přileb, kterou využívají nejen ferátisté, ale také horolezci, záchranáři, skialpinisté a téměř všichni ostatní, kteří se pohybují po horách, je stejně pohodlná a univerzální jako její předchůdkyně. Ačkoliv není nejlehčí, netrápí svoji váhou krk ani temeno hlavy. Je dobře odvětraná i v horkých dnech, a když začne pršet nebo foukat, dají se větrací otvory zaslepit.

Změnu doznala regulace upínacího pásku. Starší verze na to měly jedno aretační kolečko, letošní verze využívá pásek a dvě tlačítka. Výhodou je o něco větší rozsah. My jsme to ocenili, když se o přilbu bez problémů střídali muž a žena. Upínání je velmi pevné a ani při prudkých pohybech hlavy nedovolí helmě se sesunout do strany nebo do čela.

Vodní brána. Feráta na Jizerou.

Pro ženy s dlouhými vlasy, které si je stahují do copu, se prodává mírně upravený model Elia, který má na zátylku vybrání.

Na helmě jsou samozřejmě upínací klipy na čelovou lampu.

Ferátový set Petzl Scorpio Vertigo

Trhací tlumič Scorpio, dvě smyčky a dvě karabiny Vertigo WL (wire-lock) neslouží k ničemu jinému, než aby vás bezpečně udržely na laně u skály, kdyby se stalo něco neočekávaného. Když se pustíte, zakopnete, uklouznete, nebo nedej bože vám spadne kámen na hlavu, zřítíte se pod ocelové lano. Set vás zachytí a nic se nestane.

Aby byl náraz jemný jako do peřin a bezpečný jako pásy v autě, využívá set několik osvědčených technologií. Tlumič se sešitý jako klikatící se had, naskládaný do obalu a vedou od něj dvě ramena smyček do tvaru písmene Y zakončená karabinami.

Co se děje během případného pádu? Lezec letí dolů, zabírají karabiny připnuté k lanu, našité švy praskají a zpomalují pád, až se všechny roztrhnou a nakonec zůstane nedobrovolný letec viset na pevných nosných smyčkách. Fyzika říká, že tohle všechno se odehraje během sekundy, a kdyby tam nebyl tlumič, tak se ferátista pohmoždí. Takhle slouží tlumič podobně jako nárazník při automobilové havárii.

Tlumič je umístěn do pouzdra se zipem. Je to chytré, protože umožňuje kontrolu tlumiče a zároveň ho chrání před špínou a prodřením. Pružný oplet udržuje karabiny v dosažitelné vzdálenosti, nikde neplandají a lezec je má stále pohodlně na dosah ruky. Set má ještě třetí pomocnou smyčku, která slouží pro odpočinek. Lze ji jednoduše přichytit k jistícímu lanu, sednout si do úvazu a nabrat sílu před dalším lezením.

Dolomiti di Brenta: Via delle Bocchette.

Speciální karabiny typu K jsou určené jen pro feráty. Mají automatickou pojistku, která se při každém připnutí na lano uzavře a zajistí tak karabinu proti nechtěnému otevření. Padly nám přesně do ruky a vyhovovaly menší dámské i mohutnější pánské dlani. Pohodlně jsme je ovládali v silných rukavicích. Ocenili jsme jejich široký rozvor, který odstraňuje bolest některých menších modelů. Mnohé feráty jsou jištěné velmi silnými ocelovými lany, a přesto jsme nikdy neměli problémy s přepínáním karabin. Pojistka se odemyká pouhým stáhnutím, což je velmi pohodlné a rychlé, ale zároveň jsme si proto museli dávat pozor na nechtěné stažení pojistky a otevření karabiny. V tom shledáváme přece jenom drobnou vadu.

Ferátový set Scorpio, karabiny Vertigo WL.

Sedací úvaz Petzl Pandion

Úvaz Pandion je sedací úvazek doporučovaný speciálně pro feráty, ale dá se využít i na další aktivity - například do lanových parků, na rekreační lezení po skalách i na umělých stěnách, nebo třeba při horské turistice po ledovcích.

Petzl nepočítá v popisovaném ferátovém kompletu s hrudním úvazem. Ten může doplnit sedací úvaz a zvyšuje bezpečnost lezců. Některé metodické řady se bez prsáku neobejdou, kdežto jiným za určité situace stačí sedák. Hrudní úvaz ovšem doporučujeme dokoupit v každé případě, protože s těžším batohem na zádech nebo v obtížných převislých pasážích zamezí převrácení hlavou dolů, případně umožní přežít pády, při kterých se lezec dostane do bezvědomí.

Dachstein, Salzkammergut, feráta Seewand.

Kde jsme testovali? Ve ferátovém ráji

Sedací úvazky, helmy a ferátové sety od firmy Petzl jsme testovali v oblíbených oblastech. Kromě lezeckého hardware vám tedy můžeme doporučit i tyto ferátistické ráje.

Nejdříve jsme se s nimi vydali do česko-německého pohraničí v Lužických horách, kde jsme lezli na pískovcové Klettersteigy. K nejznámějším trasám Nonnensteig a Alpiner Grat nad Oybinem předloni přibyla ještě Vodní brána u Semil. Začátečníci se mohou vydat právě sem, protože všechny tři feráty jsou krátké a bezpečné. Leze se vždy jen několik desítek minut až několik málo hodin podle zdatnosti a strachu. Při tom jejich tvůrci mysleli na to, aby zařadilyivšechny finesy – kolmou stěnu, krátký převis, dlouhý traverz, pohled do hloubky a také místo, kde nestačí jen hrubá síla a musí se přemýšlet o každém kroku.

Nonnnensteig - Klettersteig Zittauer Gebirge / feráta Lužické hory.

Na legendární klasické cestě Via ferrata delle Bocchette táhnoucí se celým pohoří Dolomiti di Brenta jsme strávili několik dnů, přespali jsme na horských chatách a užili si dosyta horské turistiky. Nejrásnější feráta světa se chodí dva až čtyři dny, podle toho, jakou variantu turisté zvolí, a kolik mají sil. Tady se nikdo nesmí zdržovat, i když se překonává mnoho kolmých žebříků, vodorovných skalních lavic a sporadicky jištěných míst – to vše ve stěnách stovky metrů nad zemí.

Jedna z nějtěžších dolomitských ferát Rino Pisseta nás vyvedla nad jezero Lago di Garda. Italské údolí okolo něj je poseté desítkami dalších ferát, tisíci horolezeckých výstupů a nesčetně značených i neznačených turistických cest.

Lago di Garda, feráta Rino Pisseta.

Sportovní klettersteigy jsme ochutnali v Solné komoře. Vrcholným zážitkem byla celodenní túry Seewand v masivu rakouské národní hory Dachstein a nejdelší zajištěná hřebenovka Königsjodler na horu Hochkönig.

Laserer Alpin, feráta v oblasti Salzkammergut v Rakousku.

Na testu spolupracovala Marcela Vašínová.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Sjezdové lyžování u Jihlavy

Sjezdové lyžování u Jihlavy

Čtyři malé domácké skiareály mají k dispozici obyvatelé Jihlavy. Lyžují na Šacberku, v Lukách nad Jihlavou, na Křemešníku a Čeřínku.  ... celý článek

Sypete si do kávy bílý prášek? Smetana ani mléko to není

Šumavská mozkovka ocenila rákosníčky

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Lázně Grimming pod Mrtvými horami

Lázně Grimming pod Mrtvými horami

AKTUALIZACE Každé horské středisko musí mít aquapark, lázně, nebo aspoň bazén. Jinak mu utíkají hosté. Městečko Bad Mitterndorf na jižním úpatí Totes Gebirge nabízí turistům hned dva vodní světy. My
Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál

AKTUALIZACE Spousta lidí zná jihomoravský zámek Lednice. Někteří si prošli i zámecky park s romantickým skleníkem a labyrintem geometricky sestříhaných keřů. Ale nemnozí si užili zdejší přírody.
Grázl všech grázlů

Grázl všech grázlů

AKTUALIZACE Nejslavnější lupič na území Česka a Slovenska nebyl Babinský z Prahy, Žižka z Trocnova, Jánošík z Terchové ani Nikola z Koločavy. Stal se jím Johann Georg Grasel z Nové Bystřice. Nic vám jeho jméno neříká?
Polský skialpinista zemřel pod lavinou v Roháčích

Polský skialpinista zemřel pod lavinou v Roháčích

Polský skialpinista přišel o život pod lavinou v Roháčích. Neštěstí se stalo v neděli 21. ledna po poledni v Žiarské dolině pod Smutným sedlem.
Cyklomaratony pro každé kolo 2018

Cyklomaratony pro každé kolo 2018

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od bžezna do října si lze

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 20.-21.2. 20.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 21.-25.2. 21.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 21.-25.2. 21.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 21.-25.2. 21.2.
Trans Gran Canaria - běh Kanárské ostrovy 21.-25.2. Ultramaraton 21.2.
Pacific Crest Trail - diashow Brno, Legato Přednáší Kateřina Plíhalová 22.2. 19:00
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City
Velký Grunov 23.-25.2. Info: dartagnan8@centrum.cz 23.2.

Diskuse

Odrážedlo Katka, 20.2.2018 14:56, 4 příspěvky
Elektrokolo Marek, 20.2.2018 14:54, 7 příspěvků
cykloturistika Prkoš, 19.2.2018 11:41, 1 příspěvek
Bulvární slovník Kuba Turek, 19.2.2018 10:10, 21 příspěvků
Bulvární slovník Lukas B., 19.2.2018 8:36, 21 příspěvků
Bulvární slovník Kuba Turek, 18.2.2018 22:27, 21 příspěvků
Bulvární slovník Arcikacíř, 18.2.2018 20:06, 21 příspěvků
Odrážedlo Tomáš, 17.2.2018 16:24, 4 příspěvky
Elektrokolo Ivos, 17.2.2018 16:22, 7 příspěvků
Elektrokolo Horydoly , 15.2.2018 15:57, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ledopád v Labském dole Horydoly , 21.2.2018 1:04
Labský důl Kuba Turek, 21.2.2018 0:19
Re: Canon - dárek k zrcad... Horydoly , 20.2.2018 22:39
Jachting Horydoly , 20.2.2018 17:18
Šlechtické ubytování Horydoly , 20.2.2018 13:31
Holidayworld 2018 Horydoly , 20.2.2018 13:28
Horobál Horydoly , 20.2.2018 13:18
MFOF 2018 Horydoly , 20.2.2018 13:16