Vylezl na Lhotse, ale Everest ho znechutil

Vylezl na Lhotse, ale Everest ho znechutil
SDÍLEJ:
Teprve na pátý pokus se Radek Jaroš dostal na vrchol Lhotse. Na úpatí Mount Everestu a Lhotse (8516 m n.m.) strávil dva měsíce, jedl sardinky a čínské polévky, bojoval o místo na stan s komerčními expedicemi a zošklivil si nejvyšší horu světa. Na své dvanácté osmitisícové hoře ale přes všechny útrapy nakonec stál.
Jak na to Lhotse (8516 m n.m.)

Čtvrtý nejvyšší vrchol světa těsně sousedí s Mount Everestem. Odděluje je Jižní sedlo, kde se staví poslední tábor, než se tak zvané Normální cesty oddělí.

Na hlavní vrchol vedou dvě ověřené a jedna nejistá cesta. Normálka je i cestou prvovýstupců Ernst Reiss - Fritz Luchsinger ze švýcarské expedice roku 1956. Jugoslávec Tomo Česen ohlásil sólovýstup jižní stěnou roku 1990, ale horolezecká komunita mu nevěří. Jižní pilíř prokazatelně vylezla ruská expedice roku 1990.

První výstup na vedlejší vrchol Lhotse Shar provedlo rakouské družstvo Zepp Mayerl - Rolf Walter jihovýchodním úbočím roku 1970. Jižní stěna na Lhotse Shar se stala kořistí trojice Jarýk Stejskal - Joska Rakoncaj - Peter Božík z československé expedice roku 1984. Dodnes nebyl jejich výstup zopakován a je stále považován za jeden z nejobtížnějších výstupů v Himálaji.

Na poslední pojmenovaný osmitisícový vrchol v Himálaji Lhotse Middle vylezla ruská expedice, když ve třech dnech se na vrchol dostalo devět mužů.

Aktuální výzvou pro současnou generaci špičkových horolezců je traverz po hřebenu přes všechny tři vrcholy.

Radek Jaroš vylezl na Lhotse, svoji dvanáctou ze čtrnácti himálajských osmitisícovek, 19. května. Má tak našlápnuto ke zdolání Koruny Himálaje bez kyslíku, což dosud dokázaly jen dvě desítky horolezců.

Dva měsíce v Himálaji

Kvůli aklimatizaci, počasí a sněhu trvala Jarošova expedice na Lhotse na dnešní poměry neobvykle dlouho. Trápil se celé dva měsíce.

Horolezecká expedice je ovšem označení pro jeho podnikání na Lhotse příliš silné slovo. Přišel pod horu sám, bydlel sám, vařil si většinou sám, lezl sám a sólo také na vrchol vystoupit a slezl z něho.

Na tak zvané Normální výstupové trase vedle něho ovšem působilo několik dalších expedic včetně komerčních. Základní tábor, společný pro Mount Everest a Lhotse, byl plný horolezeců i jejich týlového zabezpečený. To Radkovi pomohlo při pobytu v Himálaji a zároveň mu to znepříjemnilo život.

Zatím dobrý

"Mám fazónu, rychle stoupám bez kyslíku ze třetího do čtvrtého tábora," vzpomíná Radek Jaroš na vrcholový útok. Převýšení 1200 metrů do nadmořské výšky 7700 metrů zdolal za sedm hodin a pak ještě kopal v ledu tři hodiny plošinku na stan.

V noci přišla vánice a ta mu všechny síly sebrala. "Můj malý jednoplášťový stan nejde kvůli vichřici normálně odvětrat. Mám vchod otočený proti Everestu a odtamtud fouká. Bojím se, že si ho vevnitř vydýchám, a tak nespím a co chvíli opatrně pootevřu vchod."

Na druhou hodinu ráno měl domluvený start spolu s dvojicí z vedlejšího stanu. Jenže v tu dobu vylezl ze stanu sám, a tak bylo jasné, že bude muset prošlapávat stopu sám.

Do prdele, tohle je průser!

Kvůli špatné noci m mrzly ruce a nohy. Nesoustředil se pořádně na lezení. Po hodině mu došlo, že jde o život: "Do prdele, tohle je průser. Udělám v tomhle stavu chybu a bude konec." Vrátil se tedy do svého malého stanu.

"Mám málo plynu na vaření, málo jídla, chybí mi hřející pytlíky a má se změnit počasí," zdůvodnil sám sobě, proč se Lhotse pro tentokrát vzdá, a usnul.

Šerpové z komerční expedice dodávají jistotu

V šest ráno se probudil. Před sestupem si chtěl ještě prohlédnout cestu, až sem dorazí s příští expedicí. Jenže těch pár hodin mu vrátilo část psychických a fyzických sil. Navíc viděl, jak k němu stoupají Šerpové z komerční expedice, což mu dodalo kuráž.

"Razím tedy znovu stopu. Pak mě předbíhají Šerpové. Všichni jdou s kyslíkem, jen já bez něj. Tak to lámu, co to dál. Sám bych tak nadoraz nešel, ale co si budeme říkat - měl jsem díky ostatním lidem na kopci zajištěnou bezpečnou cestu dolů."

Radek Jaroš dorazil na vrchol Lhotse okolo čtvrté hodiny odpoledne. Bylo krásně a daleká viditelnost. Ve tři čtvrtě na pět se vydal dolů.

"Ve čtyřce zase trávím nepříjemnou noc. Potom se mi daří za jeden den sejít až do základního tábora."

PODROBNÁ PANORAMATICKÁ MAPA
(Pokud se nezobrazuje, stáhněte bezplatně nejnovější Google Earth.)


Zobrazit místo Himálaj na větší mapě

Na Everestu vládnou velké komerční expedice

Radek Jaroš jako svoji první osmitisícovku zdolal hned nejvyšší horu světa Mount Everest. Bylo to před třinácti lety. Teď pro Everest nemá dobrého slova.

Podle něho dělají velké komerční expedice byznys především na jižní nepálské straně Everestu. "Dnes z base campu vedou až na vrchol fixní lana. Dole nasadíte šplhadlo na lano a vyjedete po něm až nahoru. Při tom dýcháte kyslík z lahví. O nic jiného nejde." To si samozřejmě organizátoři výprav, Šerpové i horští vůdci nechají řádně zaplatit. "Nakonec se téměř všichni jejich klienti na vrchol vymotají."

Stejný byznys dělali stejní organizátoři také na severu, ale odtamtud je vyhnali Číňani a ti teď vydělávají sami.

"Takhle se v dnešní době dobývá Everest. To není nic pro mě. Ztratil veškeré kouzlo." Problém při tom neleží jen v etické nebo sportovní rovině, co je ještě férový boj s přírodou a jaké prostředky jsou už za hranou.

"Samotný horolezec nebo menší skupina, která by chtěla lézt čistě, nebo jen s minimem fixních lan, nemá kam uhnout. Bezpečná cesta mimo fixy prostě neexistuje. Také základní i výškové tábory jsou rezervované. Nemůžete si postavit stan, kde by to bylo nejlepší, protože komerční expedice mají zarezervované místo a označí si ho páskou nebo lanem." Za použití jejich lan a jejich míst ke spaní při tom chtějí komerční expedice zaplatit i od nezávislých horolezců.

VIDEO
Podívejte se na
záběry z vrcholu: MOUNT EVEREST (18 MB, WMV, 4 min). V pozadí je vidět Jižní sedlo a nad ním Lhotse. Kamera: Miroslav Caban.

Zpožděný vývoj horolezectví o čtvrt století

Jarošova kritika poměrů při lezení na Mount Everest je jistě oprávněná, ale posluchači se vkrádá otázka, proč tedy neleze těžší výstupy stranou od komerčního cirkusu. Radek Jaroš na ni odpovídá přímočaře: "Nejsem tak odvážný."

Podle něho neexistují na osmitisícovky žádné nové logické a bezpečné směry, které by nebyly vylezeny. To je ovšem přesvědčení každé horolezecké generace, která něčeho dosáhla, a myslí si, že to bylo maximum. Vždy se však najde někdo, kdo posune hranice obtížnosti dál. Toho je si vědom i Jaroš: "Vždycky se najdou blázni, kteří prokličkují mezi padajícími séraky."

Podle slavného horolezce Josky Rakoncaje je Radek Jaroš turista, který chodí po kopečkách. Rakoncaj má na takové vyjádření plné právo, protože před čtvrt stoletím vylezl s Italy, Francouzi a Čechoslováky mnohem těžší výstupy, než všichni čeští horolezci v současnosti. A to je ze sportovního hlediska na pováženou!

"Před dvaceti lety proběhla zlatá éra himálajského horolezectví. Obrovské expedice vylezly všechny volné směry. Na čele se střídaly dvojice, které za den vylezly třeba jen sto metrů," oponuje Radek Jaroš. "To dnes nejde. Malé týmy nedokážou vybudovat takhle těžké cesty a mnohé předchozí směry ani nezopakují."

Světová himálajská horolezecká špička ale nové cesty přece leze a obtížnost se posouvá. Normálky jsou odsouzené na sestupy anebo pro turisty. "Jsou ještě dnes démoni a šílenci, často sólisti," uznává Jaroš. "Pomalu ale mizí z planety, jak se postupně zabíjejí."

Do čela světového horolezeckého pelotonu se dnes řadí především Rusové, Slovinci, Američané a pár dalších jednotlivců včetně místních Tibeťanů, Číňanů a Nepálců. "NaLhotse vedou kromě normálky ještě Jugoslávská a Ruská cesta," připomíná Radek Jaroš. "Obě to jsou vraždy. Sólovýstup Tomo Česena nebyl potvrzení a není vůbec jisté, že tam byl. Kdo zná ruský styl, ten ví, že na ruskou mašinu nikdo nemá."

Extrémní úspěšnost

"V posledních letech se mi dařilo extrémně dobře, mám neuvěřitelnou úspěšnost, vylezl jsem sedm osmitisícovek v jednom kuse. Teď se ale může třeba stát, že tři roky nevylezu žádnou," má respekt před vysokými horami Radek Jaroš.

Chystá se příští rok na Annapurnu. "Budu muset jít asi zase sám. Nenašel jsem parťáka." Důvodem je podle něho, že po normální trase je to nízký, nevděčný a nebezpečný výstup.

Korunu Himálaje by chtěl zkompletovat roku 2013 výstupem na nejtěžší horu planety K2, kde už byl třikrát, ale na vrchol se nikdy nedostal.

Jarošovy osmitisícovky: 1998 Mount Everest (8850), 2002 Kančendženga (8586), 2003 Broad Peak (8047), 2004 Čo Oju (8201), 2004 Šiša Pangma (8027), 2005 Nanga Parbat (8126), 2008 Dhaulágiri (8167), 2008 Makalu (8462), 2009 Manaslu (8163), 2010 Gašerbrum I (8068), 2010 Gašerbrum II (8035), 2011 Lhotse (8516).
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Ahoj Petře, měl bych na tebe dotaz. Byl si někdy v Himalájích respektive stál si někdy BC nějaké osmitisícovky a díval na normálku toho kopce?
 • Autor Jiří
 • Datum a čas 3.8.2011 09:55
Reaguj
Re: Rakoncaj
rakoncaj je takovej Rytmus s cepinem, horolezci ale musej mit megaego, viz Bem:) proc by vyrovnanej clovek lez nekam do 9t/n morem...jaros ma kupodivu sympatickej turistickej pristup
 • Autor ja
 • Datum a čas 10.6.2011 22:50
Reaguj
Díky za kultivavanou debatu!
Už jsem si myslel, že se budu muset táhnout někam do kopce. Asi na kopečky jako turista Jaroš :-)
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Díky.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.6.2011 14:04
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Pane Turek, chápu. Myslel jsem to samozřejmě v nadsázce a nic ve zlém. Krásný zbytek dne a zas někdy příště.....
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.6.2011 14:00
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Kubovi se nedivim že nechce, ale napiš třeba Radkovi Lienerthovi - Zoban toje horský vůdce a ten vás tam vezme www.climbingschool.cz
 • Autor Pip
 • Datum a čas 10.6.2011 13:15
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Na Matterhorn s ním nepůjdu, protože tam se lezou dva úseky až 4 UIAA, zbytek vyžaduje jisté lezení v rozbitém terénu cca 2 UIAA. Fixy jsou tam natažené a jen ve skále pod vrcholovou hlavou. Navíc nejsem horský vůdce a nehodlám podstupovat zbytečné riziko pro něj ani pro sebe a ani přestupovat tamní zákony. Jsou pouhý horolezecký instruktor. To přesně ukazuje, že nadmořská výška je důležitá, ale ještě důležitější jsou lezecké obtíže. S vaším kolegou turistou třeba půjdu na Karlštejn, ale nepolezu s ním na skálu v nedalekém Svatém Janu. Klidně s ním vyrazím třeba na Grossglockner 2 UIAA (ten je o něco nižší 3798), Gran Pardiso 1 UIAA (tam jsem teda nebyl :-), Mont Dolent (cca 3800 m), třeba i na Mont Blanc (4810). To jsou všechno kopce, kam se "chodí" v mačkách.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Dalo by se říct, že souhlasím. V čem nesouhlasím je označení turista - Jaroš. Člověk který vylezl 12x na 8000 není žádný turista. Porovnávat Jaroše a komerční expedice které vodí klienty na vrchol pod kyslíkem a šerpové dotyčnému nosí i kapesník ja taky scestné. Ale i tito lidé nakonec musí na ten vrchol vylézt, takže to nějaký výkon znamená. Toto je naprosto nesmyslné zlehčování které se skutečností nemá nic společného. Pokud tvrdíte že ano, tak mám návrh. Vy osobně tady píšete, že lezete na Matterhorn hřebenem Hornli. To je přesně kopeček, na který bych se chtěl osobně vydrápat. Mám tady v práci kolegu, co se rád prochází po Šumavě, Krkonoších a třeba pochod Praha - Prčice. Nikdy nelezl v mačkách, ale na Materhorn by se taky rád podíval. Zkušenost s VH nemá žádnou, ale když tvrdíte, že není problém vylézt na 8000 pro člověka který vidí mačky poprvé v základním táboře, tak dostat vychozeného turistu na Matterhorn musí být malina. Pojďme se domluvit, dáme sraz v Zermattu a vy tohoto turistu vytáhnete na vrchol. To bude brnkačka, když je Matterhorn o polovičku nižší jak většina 8000 a na tyto hory chodí obyčejní turisté. František obyčejným turistou není, protože pochod 50-70km dává s prstem v nose. Co vy na to ???
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.6.2011 12:14
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Aha, tak jsme konečně u jádra věci. Radek Jaroš leze z pohledu historie i současnosti lehké cesty, kterou jsou mnohokrát vyzkoušené, lezou je většinou už i trekaři s horskými vůdci - S TÍMTO FAKTEM SOUHLASÍTE. Josef Rakoncaj prohlásil něco ve smyslu, že jsou to vzhledem k předchozím výstupům výlety na kopečky (parafrázuji) - S TÍMTO FAKTEM SOUHLASÍTE, ale zdá se vám, že turistika a kopečky jsou pro jakýkoliv výstup na osmistisícovku drsné a nevhodné výrazy. Díky! ...to nám to ale trvalo, než jsme si věc vyjasnili.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedorozumění
Samozřejmě že neznám a Rakoncaj vylezl šílené cesty, ale právě díky tomu nechápu jeho reakce. Podle mě jsou naprosto zbytečné a nehodné takového lezce.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 10.6.2011 06:35
Reaguj
Celkem 55 příspěvků v diskuzi


Ivan Fiala, slavný slovenský horolezec, zemřel

Ivan Fiala, slavný slovenský horolezec, zemřel

Vo veku 76 rokov zomrel horolezec a tréner Ivan Fiala. Je prvým slovenským pokoriteľom himalájskej osemtisícovky, Nanga Parbat zdolal spoločne s Michalom Orolinom v roku 1971. Okrem Európy posobil v 15 expedíciách na piatich kontinentoch... celý článek

První horolezecké výstupy v Čechách

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
ODKAZY pro horolezce

ODKAZY pro horolezce

AKTUALIZACE Kam na internet. Podívejte se na užitečné odkazy.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

ZÁKAZ VÝSTUPŮ Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

LETNÍ SNÍH Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

VAL D´ISERE Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ŽOFKA - filmový festival
Dolní Žleb, U Kosti 21.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Otakar Štáfl - výstava obrazů Havlíčkův Brod, muzeum 17.4.-29.7. 29.7.
Zadiel - začátek lezecké sezony
  Povolené lezení 1.8.-31.1. 1.8.
Flora léto - veletrh Olomouc 16.-19.8. 16.8.
Agrosalon - veletrh Nitra, Agrokomplex 16.-19.8. 16.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 17.-19.8. 17.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.

Diskuse

co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek
Za Prkoš, 10.7.2018 22:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20
Praha - Koloběžky: doporu... Kuba Turek, 4.7.2018 15:27