Waterloo české překližky

Waterloo české překližky
Šéftrenér české lezecké reprezentace Tomáš Binter poskytl rozhovor časopisu Montana 2016/4.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Na Mistrovstvé Evropy v lezení na umělých stěnách získal Adam Ondra stříbro v obtížnosti. Libor Hroza ulil start a skončil šestnáctý. Co se dělo za těmito dvěma závodníky světové špičky, se nedá nazvat jinak než Waterloo českého lezení. Reprezentační trenér Tomáš Binter to ještě k tomu hloupě omlouvá.

Jak na to

Do očí bijící jsou dlouhodobě hrozné výsledky Tomáše Bintera mladšího, syna reprezentačního trenéra. Posuďte sami:

2017 Mistrovství Evropy 60
2016 Mistrovství světa 77
2015 Mistrovství Evropy 43
2014 Mistrovství světa 46
2013 Mistrovství Evropy 45
2012 Mistrovství světa 57
2011 Mistrovství světa 91
2010 Mistrovství světa juniorů 38
2009 Mistrovství světa juniorů 67
2008 Mistrovství světa juniorů 51

Bez ohledu na lidskou stránku jeho sportovní tragédie, by ho jakýkoliv soudný trenér vyhodil z reprezentace ještě v juniorské kategorii. Špatné výsledky může mít reprezentant jeden či dva roky, kdy se rozkoukává na mezinárodní scéně, a dobrý trenér při tom rozpozná, že časem se dostane na špičku. Potácet se deset let na úplném konci závodního pole však může jen syn českého reprezentačního trenéra.

Horydoly.czTomáš Binter, poslední ve světě

V italském Campitello di Fassa zvítězil na Evropském šampionátu v lezení na obtížnost Romain Desgranges (Francie), druhý skončil Adama Ondra (Česko) a třetí Jakob Schupert (Rakousko). Mezi ženami bylo pořadí Anak Verhoeven (Belgie), Mina Markovič (Slovinsko) a Jessica Pilz (Rakousko).

Lezení na rychlost bylo záležitostí Východu. Vyhrál Marcin Dzienski (Polsko), za ním dolezl Danyil Boldyrev (Ukrajina) a Stanislav Kokorin (Rusko). Vítězná žena Iuliia Kaplina (Rusko) za sebou nechala Anna Tsyganova (Rusko) a Elena Remizova (Rusko).

A teď pozor! Výsledky českých reprezentatntů a reprezentantek na obtížnost jsou tristní.

MUŽI: 2. Adama Ondra,  46. Denis Pail, 47. Jakub Konečný, 54. Štěpán Volf, 60. Tomáš Binter. Závodilo celkem 65 lezců.

ŽENY: 24. Iva Vejmolová, 36. Eliška Adamovská, 39. Lenka Slezáková, 45. Gabriela Vrábliková, 55. Tereza Kubátová. Závodilo celkem 59 lezkyň.

Na rychlost skončil Libor Hroza šestnáctý a Petr Burian devatenáctý.

INFO: Výsledky Mistrovství Evropy v lezení na umělých stěnách 2017

thermarest-3.jpg

Stavěčská past?

aneb jak se vymlouvá reprezentační trenér Tomáš Binter v oficiální zprávě z neopovedených  závodů:

Další čeští reprezentanti v lezení na obtížnost doplatili na stavěčsky vysloveně nezvládnutou kvalifikační cestu č. 2, kde její autoři připravili u čtvrté expresky obouruční skok do oblé struktury, který nepřekonalo 27 závodníků včetně takových hvězd, jakými jsou např. Sebastian Halenke, Ramón Julian Puigblanque či Francesco Vettorata. Neskočil ho nikdo z Čechů, dva naši lezci, kteří se přes toto místo dostali – tedy Adam Ondra a Denis Pail – tento problém vyřešili bez skoku křížem za malý oblý chyt, který však toto řešení umožňoval jen těsně po čištění. Pro všechny ostatní české reprezentanty se tak závod zúžil na souboj o výsledek v jedné cestě, protože v cestě č. 2 se po nevydařeném skoku shodně umístili na dělené 38. – 62. pozici. Denis Pail tak díky „neskokanskému“ řešení zmíněného problému vybojoval celkovou 46. příčku, Jakub Konečný, který v cestě č. 1 dolezl z našich lezců po Adamovi nejdál a zastavil ho až silový krok ze spoďáku v horní pasáži, figuruje na dělené 47. – 50. pozici, Štěpánu Volfovi, jehož shodila sekvence z velkých koulí ve střední části cesty, patří 54. místo a Tomáš Binter ml., kterému v úvodní kolmé části uklouzla noha na šikmém stupu podobně jako řadě dalších lezců, obsadil dělenou 60. – 61. příčku. Vinou „stavěčské pasti“ se tak ani do semifinále neprobojovali lezci světové špičky jako Sebastian Halenke (47. – 50. místo) či Ramón Julian Puigblanque (55. místo).

Mezi ženami si skvěle vedla Iva Vejmolová. Začínala v kvalifikační cestě č. 2 a po vynikajícím výkonu zde vybojovala 14. pozici. Cesta č. 1 se jí sice lezla podstatně hůř, ale i zde si Iva počínala výborně, když zvládla kritickou pasáž, která shodila šestnáct závodnic včetně tří dalších našich reprezentantek a obsadila 22. místo. To znamenalo bezproblémový postup do semifinále z 20. příčky. V semifinále pak Iva lezla s přehledem až do místa, kde nezvolila optimální postavení nohou, takže se jí nepodařilo dotáhnout silový kříž, což znamenalo pád a celkovou 24. pozici.

Další tři naše reprezentantky podaly výkony s minimálními rozdíly v bodovém hodnocení, i tak to ale v nabitém startovním poli znamenalo vždy několik míst. Eliška Adamovská, Lenka Slezáková i Gabriela Vrablíková dosáhly v kvalifikační cestě č. 1 shodného výsledku dva kroky za Ivou Vejmolovou, který znamenal dělenou 30. – 44. příčku (v průběhu závodu na tom sice byla o + nejlépe Vrablíková, ale po protestu slovinské výpravy se výkony všech lezkyň v tomto místě srovnaly). Ve druhé kvalifikační cestě pak dolezla nejdál Eliška Adamovská na 34. – 38. pozici, o + za ní skončila Lenka Slezáková na 39. – 43. místě a o další krok zpět byla vinou nedůsledně provedeného dynama Gabriela Vrablíková na 48. – 52. příčce. Celkově si tak nejlépe vedla nejmladší z této trojice šestnáctiletá Eliška Adamovská, která při svém reprezentačním debutu mezi dospělými obsadila dělené 36. – 38. místo, sedmnáctileté Lence Slezákové patří dělená 39. – 42. pozice a zkušená Gabriela Vrablíková figuruje 45. příčce. I když všechny tyto závodnice chtěly výš, jde rozhodně v dané konkurenci o velmi solidní výsledky. Reprezentační debut mezi dospělými si na ME odbyla i Tereza Kubátová, která stejně jako Eliška Adamovská může mezi dospělými startovat letos poprvé. Tereza obsadila celkové 55. místo a byla zklamaná, že v obou cestách chybovala a nepodařilo se jí zalézt na úrovni svých schopností, ale obtížnost cest i psychická náročnost vrcholných závodů mezi dospělými jsou nesrovnatelné se soutěžemi mládeže, a tak zde Tereza nasbírala cenné zkušenosti, které bude moci zúročit při dalších startech.

ZDROJ: Český horolezecký svaz

 

Bouldering má stejné potíže

Dodejme, že ani v boulderingu na umělých stěnách na tom nejsme lépe. Poté, co Adam Ondra v této disciplíně letos vážně nezávodí, jeho tréningový partner a zároveň soupeř Martin Stráník propadá sítem kvalifikací. Zatímco loni dokázal stát na bedně ve Světovém poháru, letos končil ve třetí desítce.

I to lze z velké části dát za vinu reprezentačnímu trenérovi Tomáš Binterovi. Stráníkův propad ve výsledkové listině totiž není dán jeho zhoršenou výkonností, ale především změnou stylu ve stavění závodních boulderů. Už nejméně dva roky avizovala IFCS (Mezinárodní federace sportovního lezení), že půjde směrem k zatraktivnění boulderů, což letos znamená méně síly a více akrobacie a nečekaných kroků, které vyžadují netradiční lezecké přemýšlení. Přesně tohle měl Binter naordinovat Stráníkovi během zimního tréninku. Bohužel o tomto trendu asi ani něvěděl a Martin Stráník, jakožto vyhlášený silák, je při nejmenším na tuto sezonu ztracen.

Horydoly.czANALÝZA: Soutěžní lezení míří do tunelu?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

TBj je impozantní

!

  • Autor Piký
  • Datum a čas 4.7.2017 14:59
Reaguj
Vymlouvat se na náročnost lezení :-((((((((

To se mi snad jenom zdá

  • Autor JN
  • Datum a čas 4.7.2017 14:19
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Výlovy rybníků 2017

Výlovy rybníků 2017

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Tři největší události tohoto víkendu jsou dvoudenní výlovy velkých rybníků Tovařovský u Tovačova, Veselský u Nového Veselí a kousek za českými hranicemi Erlebnisland.... celý článek

Koloběžky vyprodávají v Českém ráji

72 hodin: úklid Meandrů Botiče

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

AKTUALIZACE Na silničnom kole priamo do centra Dolomitov pod Tre Cime di Lavaredo. Úvodné kilometre vedú z Cortiny na Passo Tre Croci. Stúpanie je rovnomerné, plynulo naberá výšku.
5 základních bezpečnostních pravidel na mořském kajaku

5 základních bezpečnostních pravidel na mořském kajaku

Pět základních pravidel, která výrazně zlepší bezpečnost na vodě, si přečti v následujícím článku. Umožní ti, aby ses vyhnul většině nebezpečných situací na mořském kajaku, ať pádluješ na moři, velké řece,
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

NOVÉ VIDEO Seriál nejlepších tras pro ježdění na koloběžkách mapuje pěkné výlety, které vedou většinou po rovině nebo z kopce, po dobrém povrchu a mimo frekventované silnice. Tentokrát vás zveme do tradičního rekreačního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Rio Botičo Praha, Hostivař Splutí Botiče 22.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   22.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.-29.10. 24.10.
Království Mustang - diashow
Praha, Centrum Černý most Přednáší Karel Wolf 24.10. 18:00
Ekvádor - diashow Pavlíkov, galerie Přenáší Pavel Svoboda 24.10. 19:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Australské dny Praha, Výstaviště Letňany 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Lichtenštejnsko - přednáška Valtice, Reistna Přednáší Miroslav Geršic 26.10.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38