Waterloo české překližky

Waterloo české překližky
Šéftrenér české lezecké reprezentace Tomáš Binter poskytl rozhovor časopisu Montana 2016/4.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Na Mistrovstvé Evropy v lezení na umělých stěnách získal Adam Ondra stříbro v obtížnosti. Libor Hroza ulil start a skončil šestnáctý. Co se dělo za těmito dvěma závodníky světové špičky, se nedá nazvat jinak než Waterloo českého lezení. Reprezentační trenér Tomáš Binter to ještě k tomu hloupě omlouvá.

Jak na to

Do očí bijící jsou dlouhodobě hrozné výsledky Tomáše Bintera mladšího, syna reprezentačního trenéra. Posuďte sami:

2017 Mistrovství Evropy 60
2016 Mistrovství světa 77
2015 Mistrovství Evropy 43
2014 Mistrovství světa 46
2013 Mistrovství Evropy 45
2012 Mistrovství světa 57
2011 Mistrovství světa 91
2010 Mistrovství světa juniorů 38
2009 Mistrovství světa juniorů 67
2008 Mistrovství světa juniorů 51

Bez ohledu na lidskou stránku jeho sportovní tragédie, by ho jakýkoliv soudný trenér vyhodil z reprezentace ještě v juniorské kategorii. Špatné výsledky může mít reprezentant jeden či dva roky, kdy se rozkoukává na mezinárodní scéně, a dobrý trenér při tom rozpozná, že časem se dostane na špičku. Potácet se deset let na úplném konci závodního pole však může jen syn českého reprezentačního trenéra.

Horydoly.czTomáš Binter, poslední ve světě

V italském Campitello di Fassa zvítězil na Evropském šampionátu v lezení na obtížnost Romain Desgranges (Francie), druhý skončil Adama Ondra (Česko) a třetí Jakob Schupert (Rakousko). Mezi ženami bylo pořadí Anak Verhoeven (Belgie), Mina Markovič (Slovinsko) a Jessica Pilz (Rakousko).

Lezení na rychlost bylo záležitostí Východu. Vyhrál Marcin Dzienski (Polsko), za ním dolezl Danyil Boldyrev (Ukrajina) a Stanislav Kokorin (Rusko). Vítězná žena Iuliia Kaplina (Rusko) za sebou nechala Anna Tsyganova (Rusko) a Elena Remizova (Rusko).

A teď pozor! Výsledky českých reprezentatntů a reprezentantek na obtížnost jsou tristní.

MUŽI: 2. Adama Ondra,  46. Denis Pail, 47. Jakub Konečný, 54. Štěpán Volf, 60. Tomáš Binter. Závodilo celkem 65 lezců.

ŽENY: 24. Iva Vejmolová, 36. Eliška Adamovská, 39. Lenka Slezáková, 45. Gabriela Vrábliková, 55. Tereza Kubátová. Závodilo celkem 59 lezkyň.

Na rychlost skončil Libor Hroza šestnáctý a Petr Burian devatenáctý.

INFO: Výsledky Mistrovství Evropy v lezení na umělých stěnách 2017

thermarest-3.jpg

Stavěčská past?

aneb jak se vymlouvá reprezentační trenér Tomáš Binter v oficiální zprávě z neopovedených  závodů:

Další čeští reprezentanti v lezení na obtížnost doplatili na stavěčsky vysloveně nezvládnutou kvalifikační cestu č. 2, kde její autoři připravili u čtvrté expresky obouruční skok do oblé struktury, který nepřekonalo 27 závodníků včetně takových hvězd, jakými jsou např. Sebastian Halenke, Ramón Julian Puigblanque či Francesco Vettorata. Neskočil ho nikdo z Čechů, dva naši lezci, kteří se přes toto místo dostali – tedy Adam Ondra a Denis Pail – tento problém vyřešili bez skoku křížem za malý oblý chyt, který však toto řešení umožňoval jen těsně po čištění. Pro všechny ostatní české reprezentanty se tak závod zúžil na souboj o výsledek v jedné cestě, protože v cestě č. 2 se po nevydařeném skoku shodně umístili na dělené 38. – 62. pozici. Denis Pail tak díky „neskokanskému“ řešení zmíněného problému vybojoval celkovou 46. příčku, Jakub Konečný, který v cestě č. 1 dolezl z našich lezců po Adamovi nejdál a zastavil ho až silový krok ze spoďáku v horní pasáži, figuruje na dělené 47. – 50. pozici, Štěpánu Volfovi, jehož shodila sekvence z velkých koulí ve střední části cesty, patří 54. místo a Tomáš Binter ml., kterému v úvodní kolmé části uklouzla noha na šikmém stupu podobně jako řadě dalších lezců, obsadil dělenou 60. – 61. příčku. Vinou „stavěčské pasti“ se tak ani do semifinále neprobojovali lezci světové špičky jako Sebastian Halenke (47. – 50. místo) či Ramón Julian Puigblanque (55. místo).

Mezi ženami si skvěle vedla Iva Vejmolová. Začínala v kvalifikační cestě č. 2 a po vynikajícím výkonu zde vybojovala 14. pozici. Cesta č. 1 se jí sice lezla podstatně hůř, ale i zde si Iva počínala výborně, když zvládla kritickou pasáž, která shodila šestnáct závodnic včetně tří dalších našich reprezentantek a obsadila 22. místo. To znamenalo bezproblémový postup do semifinále z 20. příčky. V semifinále pak Iva lezla s přehledem až do místa, kde nezvolila optimální postavení nohou, takže se jí nepodařilo dotáhnout silový kříž, což znamenalo pád a celkovou 24. pozici.

Další tři naše reprezentantky podaly výkony s minimálními rozdíly v bodovém hodnocení, i tak to ale v nabitém startovním poli znamenalo vždy několik míst. Eliška Adamovská, Lenka Slezáková i Gabriela Vrablíková dosáhly v kvalifikační cestě č. 1 shodného výsledku dva kroky za Ivou Vejmolovou, který znamenal dělenou 30. – 44. příčku (v průběhu závodu na tom sice byla o + nejlépe Vrablíková, ale po protestu slovinské výpravy se výkony všech lezkyň v tomto místě srovnaly). Ve druhé kvalifikační cestě pak dolezla nejdál Eliška Adamovská na 34. – 38. pozici, o + za ní skončila Lenka Slezáková na 39. – 43. místě a o další krok zpět byla vinou nedůsledně provedeného dynama Gabriela Vrablíková na 48. – 52. příčce. Celkově si tak nejlépe vedla nejmladší z této trojice šestnáctiletá Eliška Adamovská, která při svém reprezentačním debutu mezi dospělými obsadila dělené 36. – 38. místo, sedmnáctileté Lence Slezákové patří dělená 39. – 42. pozice a zkušená Gabriela Vrablíková figuruje 45. příčce. I když všechny tyto závodnice chtěly výš, jde rozhodně v dané konkurenci o velmi solidní výsledky. Reprezentační debut mezi dospělými si na ME odbyla i Tereza Kubátová, která stejně jako Eliška Adamovská může mezi dospělými startovat letos poprvé. Tereza obsadila celkové 55. místo a byla zklamaná, že v obou cestách chybovala a nepodařilo se jí zalézt na úrovni svých schopností, ale obtížnost cest i psychická náročnost vrcholných závodů mezi dospělými jsou nesrovnatelné se soutěžemi mládeže, a tak zde Tereza nasbírala cenné zkušenosti, které bude moci zúročit při dalších startech.

ZDROJ: Český horolezecký svaz

 

Bouldering má stejné potíže

Dodejme, že ani v boulderingu na umělých stěnách na tom nejsme lépe. Poté, co Adam Ondra v této disciplíně letos vážně nezávodí, jeho tréningový partner a zároveň soupeř Martin Stráník propadá sítem kvalifikací. Zatímco loni dokázal stát na bedně ve Světovém poháru, letos končil ve třetí desítce.

I to lze z velké části dát za vinu reprezentačnímu trenérovi Tomáš Binterovi. Stráníkův propad ve výsledkové listině totiž není dán jeho zhoršenou výkonností, ale především změnou stylu ve stavění závodních boulderů. Už nejméně dva roky avizovala IFCS (Mezinárodní federace sportovního lezení), že půjde směrem k zatraktivnění boulderů, což letos znamená méně síly a více akrobacie a nečekaných kroků, které vyžadují netradiční lezecké přemýšlení. Přesně tohle měl Binter naordinovat Stráníkovi během zimního tréninku. Bohužel o tomto trendu asi ani něvěděl a Martin Stráník, jakožto vyhlášený silák, je při nejmenším na tuto sezonu ztracen.

Horydoly.czANALÝZA: Soutěžní lezení míří do tunelu?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

TBj je impozantní

!

  • Autor Piký
  • Datum a čas 4.7.2017 14:59
Reaguj
Vymlouvat se na náročnost lezení :-((((((((

To se mi snad jenom zdá

  • Autor JN
  • Datum a čas 4.7.2017 14:19
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Trip na Glungezer Hütte aneb Nevyměknem!

Trip na Glungezer Hütte aneb Nevyměknem!

INSPIRACE Čtyři geokačeři se vydali do Alp na nejdrsnější powertrail. Tři z nich poprvé zažili, co je to vysokohorská túra. Přijďte si poslechnout jejich vyprávění a podívat se na fotografie. Dnes promítají a komentují... celý článek

Pod Velkou Fatrou se utopil 70letý houbař

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Velmi lámavý Spitzmauer

Velmi lámavý Spitzmauer

CLIMBING GUIDE Poslední cáry šera se rozplynuly v černé tmě. Měsíc právě prodělává nov. Dolézáme na skalní bobek v hřebenu Spitzmaueru a motáme lana. Je jasné, že s klasickou sestupovkou nemůžeme počítat a jinou cestu
Jak se vybírají a kupují pohorky?

Jak se vybírají a kupují pohorky?

AKTUALIZACE Outdoorovou obuv, trekkingové boty nebo pohorky si kupujeme jednou za pár let. Musí něco vydržet, zároveň být v rámci možností pohodlná a hlavně má ochránit svého majitele před rozmary šptného počasí
Horolezci se navzájem trestají. Jak a za co?

Horolezci se navzájem trestají. Jak a za co?

Disciplinární komise Českého horolezeckého svazu udělila za posledních 15 let celkem 15 trestů. Pouze jednou, právě teď naposledy, sáhla po nejtvrdším trestu a vyloučila horolezeckého instruktora Kubu Turka z ČHS. Trest mu
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

JIZERSKÉ HORY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Salzach - trekkingová řeka

Salzach - trekkingová řeka

RIVER GUIDE První pocit pro klasického českého vodáka je úžas nad mohutností řeky, čistotou a rychlostí tekoucí vody. Jen co do ní i s lodí vklouzne, zmocní se ho vlny a on zažívá

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 14.-22.9. 14.9.
Evropský týden mobility Praha 16.-22.9. 16.9.
Ozvěny Ekofilmu Hradec Králové, Bio Central 17.-21.9. 17.9.
Bazény, sauny a spa - veletrh Praha, Letňany 18.-22.9. 18.9.
Interbike - veletrh USA, Reno 18.-20.9 18.9.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 20.-22.9. Cestovní ruch 20.9.
JATA - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Glungezer Hütte - geocaching v Alpách Praha, Neobyčejná klubovna 20.9. 19:00
Hodiny a klenoty - veletrh Praha, Holešovice 20.-22.9. 20.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.

Diskuse

Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 1 příspěvek
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek
Foto Kuba Turek Laďa, 13.9.2018 9:23, 1 příspěvek
Solden radši NE Skiák, 12.9.2018 14:12, 3 příspěvky
Slanění 45 m Pražák, 12.9.2018 3:37, 6 příspěvků
To se nevyplatí Novinář, 11.9.2018 9:28, 5 příspěvků
Zádumčivá krása Klára, 10.9.2018 22:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: jarni vodacky veletrh Kuba Turek, 20.9.2018 15:06
jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26
Bike Adventure v Posázaví... Horydoly , 18.9.2018 0:17
Re: Cesko zeme pribehu hr... Kuba Turek, 15.9.2018 21:39
Cesko zeme pribehu hrady ... Horydoly , 15.9.2018 21:21
Mělník září 2018 Horydoly , 15.9.2018 13:30
Střední Čechy turistické Horydoly , 15.9.2018 13:24