Waterloo české překližky

Waterloo české překližky
Šéftrenér české lezecké reprezentace Tomáš Binter poskytl rozhovor časopisu Montana 2016/4.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Na Mistrovstvé Evropy v lezení na umělých stěnách získal Adam Ondra stříbro v obtížnosti. Libor Hroza ulil start a skončil šestnáctý. Co se dělo za těmito dvěma závodníky světové špičky, se nedá nazvat jinak než Waterloo českého lezení. Reprezentační trenér Tomáš Binter to ještě k tomu hloupě omlouvá.

Jak na to

Do očí bijící jsou dlouhodobě hrozné výsledky Tomáše Bintera mladšího, syna reprezentačního trenéra. Posuďte sami:

2017 Mistrovství Evropy 60
2016 Mistrovství světa 77
2015 Mistrovství Evropy 43
2014 Mistrovství světa 46
2013 Mistrovství Evropy 45
2012 Mistrovství světa 57
2011 Mistrovství světa 91
2010 Mistrovství světa juniorů 38
2009 Mistrovství světa juniorů 67
2008 Mistrovství světa juniorů 51

Bez ohledu na lidskou stránku jeho sportovní tragédie, by ho jakýkoliv soudný trenér vyhodil z reprezentace ještě v juniorské kategorii. Špatné výsledky může mít reprezentant jeden či dva roky, kdy se rozkoukává na mezinárodní scéně, a dobrý trenér při tom rozpozná, že časem se dostane na špičku. Potácet se deset let na úplném konci závodního pole však může jen syn českého reprezentačního trenéra.

Horydoly.czTomáš Binter, poslední ve světě

V italském Campitello di Fassa zvítězil na Evropském šampionátu v lezení na obtížnost Romain Desgranges (Francie), druhý skončil Adama Ondra (Česko) a třetí Jakob Schupert (Rakousko). Mezi ženami bylo pořadí Anak Verhoeven (Belgie), Mina Markovič (Slovinsko) a Jessica Pilz (Rakousko).

Lezení na rychlost bylo záležitostí Východu. Vyhrál Marcin Dzienski (Polsko), za ním dolezl Danyil Boldyrev (Ukrajina) a Stanislav Kokorin (Rusko). Vítězná žena Iuliia Kaplina (Rusko) za sebou nechala Anna Tsyganova (Rusko) a Elena Remizova (Rusko).

A teď pozor! Výsledky českých reprezentatntů a reprezentantek na obtížnost jsou tristní.

MUŽI: 2. Adama Ondra,  46. Denis Pail, 47. Jakub Konečný, 54. Štěpán Volf, 60. Tomáš Binter. Závodilo celkem 65 lezců.

ŽENY: 24. Iva Vejmolová, 36. Eliška Adamovská, 39. Lenka Slezáková, 45. Gabriela Vrábliková, 55. Tereza Kubátová. Závodilo celkem 59 lezkyň.

Na rychlost skončil Libor Hroza šestnáctý a Petr Burian devatenáctý.

INFO: Výsledky Mistrovství Evropy v lezení na umělých stěnách 2017

thermarest-3.jpg

Stavěčská past?

aneb jak se vymlouvá reprezentační trenér Tomáš Binter v oficiální zprávě z neopovedených  závodů:

Další čeští reprezentanti v lezení na obtížnost doplatili na stavěčsky vysloveně nezvládnutou kvalifikační cestu č. 2, kde její autoři připravili u čtvrté expresky obouruční skok do oblé struktury, který nepřekonalo 27 závodníků včetně takových hvězd, jakými jsou např. Sebastian Halenke, Ramón Julian Puigblanque či Francesco Vettorata. Neskočil ho nikdo z Čechů, dva naši lezci, kteří se přes toto místo dostali – tedy Adam Ondra a Denis Pail – tento problém vyřešili bez skoku křížem za malý oblý chyt, který však toto řešení umožňoval jen těsně po čištění. Pro všechny ostatní české reprezentanty se tak závod zúžil na souboj o výsledek v jedné cestě, protože v cestě č. 2 se po nevydařeném skoku shodně umístili na dělené 38. – 62. pozici. Denis Pail tak díky „neskokanskému“ řešení zmíněného problému vybojoval celkovou 46. příčku, Jakub Konečný, který v cestě č. 1 dolezl z našich lezců po Adamovi nejdál a zastavil ho až silový krok ze spoďáku v horní pasáži, figuruje na dělené 47. – 50. pozici, Štěpánu Volfovi, jehož shodila sekvence z velkých koulí ve střední části cesty, patří 54. místo a Tomáš Binter ml., kterému v úvodní kolmé části uklouzla noha na šikmém stupu podobně jako řadě dalších lezců, obsadil dělenou 60. – 61. příčku. Vinou „stavěčské pasti“ se tak ani do semifinále neprobojovali lezci světové špičky jako Sebastian Halenke (47. – 50. místo) či Ramón Julian Puigblanque (55. místo).

Mezi ženami si skvěle vedla Iva Vejmolová. Začínala v kvalifikační cestě č. 2 a po vynikajícím výkonu zde vybojovala 14. pozici. Cesta č. 1 se jí sice lezla podstatně hůř, ale i zde si Iva počínala výborně, když zvládla kritickou pasáž, která shodila šestnáct závodnic včetně tří dalších našich reprezentantek a obsadila 22. místo. To znamenalo bezproblémový postup do semifinále z 20. příčky. V semifinále pak Iva lezla s přehledem až do místa, kde nezvolila optimální postavení nohou, takže se jí nepodařilo dotáhnout silový kříž, což znamenalo pád a celkovou 24. pozici.

Další tři naše reprezentantky podaly výkony s minimálními rozdíly v bodovém hodnocení, i tak to ale v nabitém startovním poli znamenalo vždy několik míst. Eliška Adamovská, Lenka Slezáková i Gabriela Vrablíková dosáhly v kvalifikační cestě č. 1 shodného výsledku dva kroky za Ivou Vejmolovou, který znamenal dělenou 30. – 44. příčku (v průběhu závodu na tom sice byla o + nejlépe Vrablíková, ale po protestu slovinské výpravy se výkony všech lezkyň v tomto místě srovnaly). Ve druhé kvalifikační cestě pak dolezla nejdál Eliška Adamovská na 34. – 38. pozici, o + za ní skončila Lenka Slezáková na 39. – 43. místě a o další krok zpět byla vinou nedůsledně provedeného dynama Gabriela Vrablíková na 48. – 52. příčce. Celkově si tak nejlépe vedla nejmladší z této trojice šestnáctiletá Eliška Adamovská, která při svém reprezentačním debutu mezi dospělými obsadila dělené 36. – 38. místo, sedmnáctileté Lence Slezákové patří dělená 39. – 42. pozice a zkušená Gabriela Vrablíková figuruje 45. příčce. I když všechny tyto závodnice chtěly výš, jde rozhodně v dané konkurenci o velmi solidní výsledky. Reprezentační debut mezi dospělými si na ME odbyla i Tereza Kubátová, která stejně jako Eliška Adamovská může mezi dospělými startovat letos poprvé. Tereza obsadila celkové 55. místo a byla zklamaná, že v obou cestách chybovala a nepodařilo se jí zalézt na úrovni svých schopností, ale obtížnost cest i psychická náročnost vrcholných závodů mezi dospělými jsou nesrovnatelné se soutěžemi mládeže, a tak zde Tereza nasbírala cenné zkušenosti, které bude moci zúročit při dalších startech.

ZDROJ: Český horolezecký svaz

 

Bouldering má stejné potíže

Dodejme, že ani v boulderingu na umělých stěnách na tom nejsme lépe. Poté, co Adam Ondra v této disciplíně letos vážně nezávodí, jeho tréningový partner a zároveň soupeř Martin Stráník propadá sítem kvalifikací. Zatímco loni dokázal stát na bedně ve Světovém poháru, letos končil ve třetí desítce.

I to lze z velké části dát za vinu reprezentačnímu trenérovi Tomáš Binterovi. Stráníkův propad ve výsledkové listině totiž není dán jeho zhoršenou výkonností, ale především změnou stylu ve stavění závodních boulderů. Už nejméně dva roky avizovala IFCS (Mezinárodní federace sportovního lezení), že půjde směrem k zatraktivnění boulderů, což letos znamená méně síly a více akrobacie a nečekaných kroků, které vyžadují netradiční lezecké přemýšlení. Přesně tohle měl Binter naordinovat Stráníkovi během zimního tréninku. Bohužel o tomto trendu asi ani něvěděl a Martin Stráník, jakožto vyhlášený silák, je při nejmenším na tuto sezonu ztracen.

Horydoly.czANALÝZA: Soutěžní lezení míří do tunelu?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

TBj je impozantní

!

  • Autor Piký
  • Datum a čas 4.7.2017 14:59
Reaguj
Vymlouvat se na náročnost lezení :-((((((((

To se mi snad jenom zdá

  • Autor JN
  • Datum a čas 4.7.2017 14:19
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jak poznáte kvalitní koloběžku

Jak poznáte kvalitní koloběžku

KOMERČNÍ SDĚLENÍ Není koloběžka jako koloběžka. Také jste slyšeli, nebo se někde dočetli jak je koloběžka úžasný pohyb? Ano, je to tak, ale POZOR! Není tomu tak na každé koloběžce!... celý článek

Čertova brázda po vichřici

Geoskořápky zahalila tma

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2017

Vánoční Sázava 2017

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

Nejlepší lyžařský film všech dob byl natočený již v roce 1931. Bílé opojení (možná by byl lepší doslovný překlad Bílá horečka) má extrémně jednoduchý děj. Mladá dívka Leni přijede lyžovat do
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Křivoklát 9.-17.12. 9.12.
Vánoční jarmark Vysoké Mýto, muzeum 12.-14.12. 12.12.
Banát - diashow Pavlíkov, galerie Přednáší David Hainall 12.12. 19:00
Srí Lanka - diashow Praha, Hobby centrum Přednáší David Hainall 13.12. 19:00
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
Vánoce na zámku Benešov nad Ploučnicí 15.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 15.-17.12. 15.12.
Vánoční Sázava Krhanice 16.12.
Hory v Peru - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Martin Mirinský 16.12. 19:00

Diskuse

Nic jiného než Horydoly - Andrea Černá, 12.12.2017 9:50, 2 příspěvky
Nic jiného než Pikí, 11.12.2017 21:19, 2 příspěvky
Podobný spolek Beny, 8.12.2017 11:03, 1 příspěvek
Husky Pavel Smejkal, 8.12.2017 9:23, 41 příspěvků
Vnitřní sjezdovka Petr, 7.12.2017 21:57, 6 příspěvků
!!!!!!! JN, 7.12.2017 19:05, 2 příspěvky
!!!!!!! !, 7.12.2017 15:00, 2 příspěvky
Vnitřní sjezdovka Martin, 6.12.2017 21:14, 6 příspěvků
husky Pišišvor, 6.12.2017 9:57, 41 příspěvků
husky Cermo, 6.12.2017 0:10, 41 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10
KLM rozšiřuje své služby ... Horydoly , 9.12.2017 13:07
WIZZ AIR ZAVÁDÍ NOVOU POL... Horydoly , 9.12.2017 12:43
WIZZ AIR OTEVŘEL ZÁKLADNU... Horydoly , 9.12.2017 12:37
warunki-w-tatrach-8-10-gr... Horydoly , 8.12.2017 17:51