Lyžařská drezůra

Lyžařská drezůra
SDÍLEJ:
Překonáváme docela úctyhodné překážky. Ale bohužel psychická odolnost pokulhává, po jednom dni na lyžích bylo nutno naordinovat dva dny odpočinkové.
Jak na to Kdo je kdo

Vypravěč - jeskyňář a příležitostný skialpinista

Véčko - jeho čtyřletá dcera Věruška

Druhé dítě - jeho dvouletá dcera Klárka

Andrea - jeho manželka

Gregor - jejich rodinný přítel

Chata, cesta, soused, hospoda - Kořenov, Jizerské hory

První týden

Nám se teď konečně poprvé po pěti letech podařilo postavit alespoň s polovinou rodiny na lyže. Andrea se nějak na poslední chvíli vysmekla a raději se potácela pěšky, takže jsem nakonec vyfasoval ještě dítě v sedačce, ale jinak se nám podařilo během tří dní na sněhu secvičit s Véčkem na gumě tak, že bych se jí nebál táhnout i do Jizerek.

První den Véčko vřeštělo a diskutovalo od rána každý kousek hadru, který jsme jí chtěli navlíct, až z toho odpoledne usnulo a druhý den jsem já, zmožen po letech náhlým zatížením onemocněl leností... a pak roztál sníh.

Taky se nám ukázalo, že sedačka na záda, kterou jsme kdysi draze zakoupili, je nám naprosto k ničemu, protože když jsme ji konečně mohli využít a chtěli jsme do ní dát dítě, jakože vyrážíme, tak jsme zjistili, že nebyla naložena do auta. Stejně by se tam bývala asi nevešla.

Druhý týden

Takže bychom to mohli zkusit, Véčko se nechalo vozit po sjezdovce Gregorem a potom jela několikrát na vleku s Andreou, ale Andrea říká, že to nestojí za zničený záda, že držet hůlky jako klíště se umí a vleku taky. Takže dokud nebude jezdit sama, tak je zbytečné se s ní zabývat.

Nicméně Véčko uplatňuje nárok na pásy a chodicí vázání, vyjadřuje neustále nespokojenost nad svým vybavením, takže jsem musel na příští rok naslibovat, že nechám vyrobit dětské skialpy.

Třetí týden

Zatím jsem si bral už dvakrát dva dny dovolené k víkendu, aby se vyplatila šílená kupa věcí, kterou s sebou musíme na hory vláčet. Nakonec bylo parádně. Dohodl jsem se s Véčkem, že prozatím pozastavíme výlety za sněhem.

Čtvrtý týden

Se staršíma dětma sice nejsme kompatibilní, ale s lidma bez dětí už nejsme kompatibilní vůbec. Navíc bez kámošů lyže Véčko moc nevábí. Na gumu chtěla, ale v neděli večer přiznala, že se bojí toho hlubokého prašanu, ve kterém minule celá zmizela.

Nakonec docela obstojně, tedy vzhledem k druhé půlhodinové lekci na cestě před hospodou, skákala i sjížděla půlmetrový frézovaný mantinel u cesty. Zní to sice skvěle, ale obnášelo to ve skutečnosti dva půlhodinové výlety padesít metrů od baráku k cestě. Samozřejmě za celý víkend.

Začalo to pátečním transportem a překládáním mezi auty, kterým jsme ji naprosto umrtvili. Takže po příjezdu na barák v jedenáct večer obživla a pařila do dvou do rána. Ráno bohužel vstávala normálně v devět, takže včetně snídaně a oblíkání potížisty jsme sotva stihli vyrazit po poledni před barák na sníh.

Jenže venku jí po půl hodině na sluníčku v mínus dvanácti změkly rysy, zakňučela a začala si stěžovat na každou hloupost v oblečení, takže sluníčko nesluníčko se šlo dospávat. Než se ohřál guláš, spala se suchým studeným knedlíkem v ruce. V šest už venku svítila jenom lampa u oblíbené cesty před hospodou.

Následoval obvyklý večerní program, půlhodinka lyžování na desti metrech hladké cesty, která existuje díky sousedově zálibě v malé sněhové frézce.

Na neděli se teoreticky připravujeme a vstáváme brzo, vpodstatě jako první. V plné výbavě i s termoskou a vrcholovou prémií. Bereme skialpy a gumu, nicméně skončíme na cestě, gumu prý ne. Zkoušíme alespoň oblouček na kameru, protože doposud všechno lyžařské video vypadá s lampou dost morbidně. Lyže bohužel na kroucení zadkem nereagují a zapíchnutí do sněhové bariéry je zábavnější. Vůbec nejlepší je sjíždět z ní po zadku, lyže teda neupotřebíme. Po probuzení v šest večer už se jen tak tak stíhá zabalit a uklidit.

Doporučená výbava? Klid.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Výchova
Vtip je asi v tom, že Tvým úkolem není NAUČIT, ale VYPĚSTOVAT VZTAH. Jakmile má dítě lyže rádo, je vyhráno. A technika? Ach bóže - ta oficiálně uznávaná se mění skoro tak rychle, jako móda. Za jízdu po vnitřní lyži by mne ještě nedávno (20 let ... hi hi hi) vyhodili od instruktorských zkoušek. A lyže jsem musel mít přes 2 metry.
 • Autor husky
 • Datum a čas 15.2.2005 08:41
Reaguj
Re: Výchova
No právě - člověk sice něco umí, ale jak to NAUČIT? Sice závodím na lyžích (slalom, obřák), ale asi bych dítě svěřila lyžařský škole :-(
Reaguj
Výchova
Přesně můj vývoj. Pamatuji se jak jsem dostával každou jízdu čokoládový bonbón z vánočních kolekcí které nikdo tehdy nechtěl. Myslím, že za týden jsem jich určitě udělal sedm. A své dítě(snad se toho někdy dožiju) budu učit nejdříve lyžovat s volnou patou. Jsem za ty medvídky a běžky strašně rád, na kterých jsem se učil. Mám dokonalou stabilitu při bruslení na běžkách krásně se vozím při klasice a funcarvery si užívám jak nikdy. Akorát se musím naučit řádnému pedagogickému výcviku,.. a umění byť tu licenci na instruktora mám už 6 let v kapse... protože jsem svou minulou přítelkyni odrovnal pouhým výletem na Praděd. Holt neprošla sýtem:))
 • Autor Roman
 • Datum a čas 13.2.2005 17:40
Reaguj
Re: Re: úplně jiná zkušenost
Heh, děcka sice nemám, ale vývoj lyžníka potvrzuji, ve třech lyže s medvídkem, v pěti vlastní běžky, nejlepší motivace je cukrárna.Ale palačinky nebo bramboračka fungují jako motivace i na celkem dospělou slečnu, akorát na ty klobásky skorovegetariánka moc nejede;-)
 • Autor Joe
 • Datum a čas 11.2.2005 13:13
Reaguj
pohled z druhý strany
Sama děti nemám, ale pamatuju si, když mě učil táta na sjezdovkách - musel se mnou jít na úplnou placku, tam mi to ušlapat a ještě pluhem "přežehlit" a pak jsem si tam nějak (nikdo nevěděl jak a čím) dělala ve třech letech obloučky. Naproti tomu ségra brečela a k lzžím se dostala až ve dvaceti - asi je jedno, jestli je to kluk, nebo holka, prostě asi se nedá nic lámat přes koleno.
Reaguj
rozdíly syna a dcery
Ono je asi dost rozdíl je-li to kluk a nebo děvče a jak si taky který dokáže taťku ovlivnit. S dcerou to bylo horší (mamkou ale taky), zvlášť na běžkách než ze synem, oba začali běžkovat kolem 4 let, dceru to víc pak táhlo ke sjezdovkám a vleku;-), měli je ale oba, pak oba i snowboard, ale se stářím se jim změnily motivace, priority, takže více-méně jezdí nyní už bez rad rodičovstva střídavě na všem co jezdí po sněhu.
 • Autor P.K.
 • Datum a čas 10.2.2005 16:02
Reaguj
Re: úplně jiná zkušenost
Jo, jo hospůdky. Dobrá motivace. U mých dětí to fungovalo stejně. Jsou z nich odborníci na téma: tam je nejlepší kyselica, tam mají výbornou horkou čokoládu, tam zase udírnu s klobáskami (jsou už trošku odrostlejší).
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 10.2.2005 08:51
Reaguj
úplně jiná zkušenost
Mám dva kluky. Oba šli poprvé na lyže ve 3 letech a příběh zrodu lyžaře je v obou případech identický - lyžičky s medvídkem a volnou patou namažu "běžkařsky", šlápnu synáčkovi stopu traverzem do 1 km vzdálené Rokytnice, kde je CUKRÁRNA! Je ochoten každý den 3x tam dojet pro dobrůtku (celkem 6 km za den - to ujde - + jiné výlety a pekáčování). Ve 4 letech už má běžky a ujede za den 15 km, sjezdovky dostává až v 7, ale stejně ho nebaví, protože to není CESTA, nejede se "od hospůdky k hospůdce". Možná to není zcela výchovné, ale funguje to. Dítě musí mít svůj hmatatelný cíl (ne vrchol, ale dortík, ne dokonalé kristánky, ale voňavý čaj).
 • Autor husky
 • Datum a čas 10.2.2005 08:02
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


4 skialpové túry u Hofpürglhütte v Gosaukamm / Dachstein

4 skialpové túry u Hofpürglhütte v Gosaukamm / Dachstein

Severní Vápencové Alpy mají letos hodně sněhu už od začátku skialpinistické sezony. Využili jsme toho k lyžování v okolí chaty Hofpürglhütte v malém pohoří Gosaukamm. Je to horský hřeben, kterým pokračuje Dachstein na... celý článek

Zoban: Hlavně si užít hory

Kalendář Ski Classics 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Lyžování s mrňousem

Lyžování s mrňousem

Ráno jsem se pokusil před chatou obout dvouletého Matěje do lyží s medvídkem. Nechtěl o lyžování ani slyšet, řval jako tur a kopal. Mrsknul jsem jeho lyže do lyžárny a odešli jsme na sáňky.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

LEDOPÁDY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

KRUŠNÉ HORY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Na všechny vrcholy Krušných hor

Na všechny vrcholy Krušných hor

Pokud toužíte zdolat nejznámější vrcholy Krušných hor včetně Klínovce na běžkách, vydejte se po stopách Krušnohorské magistrály. Čeká vás upravovaná široká stopa pro klasiku i bruslení. Navíc je příjemné, že často
Naučte se carvovat!

Naučte se carvovat!

AKTUALIZACE Každý lyžař o carvingu mluví, jiné než carvingové lyže se neprodávají, radius je alfou a omegou v obchodech. Přesto málokdo umí carvovat opravdu dobře. Horydoly proto nabízejí videoučebnici, jak na to.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Skialpinistické závody Krížna Slovenský pohár 20.1.
Kašperská 30 - běžky Churáňov 20.-21.1. 20.1.
Veteránski - historické lyže Kvilda 20.1. 12:00
Dolomitenlauf - běžky Rakousko, Lienz 21.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 23.-27.1. Psí spřežení a sněžná kola 23.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 13.-24.1. Mushing 24.1.

Diskuse

Elektrokolo motor ajurveda, 16.1.2018 1:17, 44 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 15.1.2018 23:28, 44 příspěvků
tohle chci! Horydoly , 15.1.2018 22:04, 2 příspěvky
Před 40 lety Horydoly , 15.1.2018 22:03, 5 příspěvků
Před 40 lety Vlastimil Čech, 15.1.2018 18:31, 5 příspěvků
tohle chci! Vlastimil Čech, 15.1.2018 18:09, 2 příspěvky
Ponziho schéma - každá měna? jlo, 14.1.2018 23:43, 7 příspěvků
zajímavé Skiák, 14.1.2018 23:19, 2 příspěvky
zajímavé JN, 13.1.2018 23:18, 2 příspěvky
Ponziho schéma - každá měna? Lukas B., 12.1.2018 14:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Snowhill 2018 Horydoly , 15.1.2018 12:11
Snowhill 2018 Horydoly , 14.1.2018 13:40
Mapy na internetu Horydoly , 11.1.2018 23:07
Demaskování pokrytectví c... milan šupa, 11.1.2018 19:32
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 11.1.2018 15:52
Ženy se přestaly bát cest... Horydoly , 6.1.2018 18:43
Vodácké akce 2018 Horydoly , 5.1.2018 11:25
Ubytování v Chorvatsku Horydoly , 4.1.2018 10:51