Lyžařská drezůra

Lyžařská drezůra
SDÍLEJ:
Překonáváme docela úctyhodné překážky. Ale bohužel psychická odolnost pokulhává, po jednom dni na lyžích bylo nutno naordinovat dva dny odpočinkové.
Jak na to Kdo je kdo

Vypravěč - jeskyňář a příležitostný skialpinista

Véčko - jeho čtyřletá dcera Věruška

Druhé dítě - jeho dvouletá dcera Klárka

Andrea - jeho manželka

Gregor - jejich rodinný přítel

Chata, cesta, soused, hospoda - Kořenov, Jizerské hory

První týden

Nám se teď konečně poprvé po pěti letech podařilo postavit alespoň s polovinou rodiny na lyže. Andrea se nějak na poslední chvíli vysmekla a raději se potácela pěšky, takže jsem nakonec vyfasoval ještě dítě v sedačce, ale jinak se nám podařilo během tří dní na sněhu secvičit s Véčkem na gumě tak, že bych se jí nebál táhnout i do Jizerek.

První den Véčko vřeštělo a diskutovalo od rána každý kousek hadru, který jsme jí chtěli navlíct, až z toho odpoledne usnulo a druhý den jsem já, zmožen po letech náhlým zatížením onemocněl leností... a pak roztál sníh.

Taky se nám ukázalo, že sedačka na záda, kterou jsme kdysi draze zakoupili, je nám naprosto k ničemu, protože když jsme ji konečně mohli využít a chtěli jsme do ní dát dítě, jakože vyrážíme, tak jsme zjistili, že nebyla naložena do auta. Stejně by se tam bývala asi nevešla.

Druhý týden

Takže bychom to mohli zkusit, Véčko se nechalo vozit po sjezdovce Gregorem a potom jela několikrát na vleku s Andreou, ale Andrea říká, že to nestojí za zničený záda, že držet hůlky jako klíště se umí a vleku taky. Takže dokud nebude jezdit sama, tak je zbytečné se s ní zabývat.

Nicméně Véčko uplatňuje nárok na pásy a chodicí vázání, vyjadřuje neustále nespokojenost nad svým vybavením, takže jsem musel na příští rok naslibovat, že nechám vyrobit dětské skialpy.

Třetí týden

Zatím jsem si bral už dvakrát dva dny dovolené k víkendu, aby se vyplatila šílená kupa věcí, kterou s sebou musíme na hory vláčet. Nakonec bylo parádně. Dohodl jsem se s Véčkem, že prozatím pozastavíme výlety za sněhem.

Čtvrtý týden

Se staršíma dětma sice nejsme kompatibilní, ale s lidma bez dětí už nejsme kompatibilní vůbec. Navíc bez kámošů lyže Véčko moc nevábí. Na gumu chtěla, ale v neděli večer přiznala, že se bojí toho hlubokého prašanu, ve kterém minule celá zmizela.

Nakonec docela obstojně, tedy vzhledem k druhé půlhodinové lekci na cestě před hospodou, skákala i sjížděla půlmetrový frézovaný mantinel u cesty. Zní to sice skvěle, ale obnášelo to ve skutečnosti dva půlhodinové výlety padesít metrů od baráku k cestě. Samozřejmě za celý víkend.

Začalo to pátečním transportem a překládáním mezi auty, kterým jsme ji naprosto umrtvili. Takže po příjezdu na barák v jedenáct večer obživla a pařila do dvou do rána. Ráno bohužel vstávala normálně v devět, takže včetně snídaně a oblíkání potížisty jsme sotva stihli vyrazit po poledni před barák na sníh.

Jenže venku jí po půl hodině na sluníčku v mínus dvanácti změkly rysy, zakňučela a začala si stěžovat na každou hloupost v oblečení, takže sluníčko nesluníčko se šlo dospávat. Než se ohřál guláš, spala se suchým studeným knedlíkem v ruce. V šest už venku svítila jenom lampa u oblíbené cesty před hospodou.

Následoval obvyklý večerní program, půlhodinka lyžování na desti metrech hladké cesty, která existuje díky sousedově zálibě v malé sněhové frézce.

Na neděli se teoreticky připravujeme a vstáváme brzo, vpodstatě jako první. V plné výbavě i s termoskou a vrcholovou prémií. Bereme skialpy a gumu, nicméně skončíme na cestě, gumu prý ne. Zkoušíme alespoň oblouček na kameru, protože doposud všechno lyžařské video vypadá s lampou dost morbidně. Lyže bohužel na kroucení zadkem nereagují a zapíchnutí do sněhové bariéry je zábavnější. Vůbec nejlepší je sjíždět z ní po zadku, lyže teda neupotřebíme. Po probuzení v šest večer už se jen tak tak stíhá zabalit a uklidit.

Doporučená výbava? Klid.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Výchova
Vtip je asi v tom, že Tvým úkolem není NAUČIT, ale VYPĚSTOVAT VZTAH. Jakmile má dítě lyže rádo, je vyhráno. A technika? Ach bóže - ta oficiálně uznávaná se mění skoro tak rychle, jako móda. Za jízdu po vnitřní lyži by mne ještě nedávno (20 let ... hi hi hi) vyhodili od instruktorských zkoušek. A lyže jsem musel mít přes 2 metry.
 • Autor husky
 • Datum a čas 15.2.2005 08:41
Reaguj
Re: Výchova
No právě - člověk sice něco umí, ale jak to NAUČIT? Sice závodím na lyžích (slalom, obřák), ale asi bych dítě svěřila lyžařský škole :-(
Reaguj
Výchova
Přesně můj vývoj. Pamatuji se jak jsem dostával každou jízdu čokoládový bonbón z vánočních kolekcí které nikdo tehdy nechtěl. Myslím, že za týden jsem jich určitě udělal sedm. A své dítě(snad se toho někdy dožiju) budu učit nejdříve lyžovat s volnou patou. Jsem za ty medvídky a běžky strašně rád, na kterých jsem se učil. Mám dokonalou stabilitu při bruslení na běžkách krásně se vozím při klasice a funcarvery si užívám jak nikdy. Akorát se musím naučit řádnému pedagogickému výcviku,.. a umění byť tu licenci na instruktora mám už 6 let v kapse... protože jsem svou minulou přítelkyni odrovnal pouhým výletem na Praděd. Holt neprošla sýtem:))
 • Autor Roman
 • Datum a čas 13.2.2005 17:40
Reaguj
Re: Re: úplně jiná zkušenost
Heh, děcka sice nemám, ale vývoj lyžníka potvrzuji, ve třech lyže s medvídkem, v pěti vlastní běžky, nejlepší motivace je cukrárna.Ale palačinky nebo bramboračka fungují jako motivace i na celkem dospělou slečnu, akorát na ty klobásky skorovegetariánka moc nejede;-)
 • Autor Joe
 • Datum a čas 11.2.2005 13:13
Reaguj
pohled z druhý strany
Sama děti nemám, ale pamatuju si, když mě učil táta na sjezdovkách - musel se mnou jít na úplnou placku, tam mi to ušlapat a ještě pluhem "přežehlit" a pak jsem si tam nějak (nikdo nevěděl jak a čím) dělala ve třech letech obloučky. Naproti tomu ségra brečela a k lzžím se dostala až ve dvaceti - asi je jedno, jestli je to kluk, nebo holka, prostě asi se nedá nic lámat přes koleno.
Reaguj
rozdíly syna a dcery
Ono je asi dost rozdíl je-li to kluk a nebo děvče a jak si taky který dokáže taťku ovlivnit. S dcerou to bylo horší (mamkou ale taky), zvlášť na běžkách než ze synem, oba začali běžkovat kolem 4 let, dceru to víc pak táhlo ke sjezdovkám a vleku;-), měli je ale oba, pak oba i snowboard, ale se stářím se jim změnily motivace, priority, takže více-méně jezdí nyní už bez rad rodičovstva střídavě na všem co jezdí po sněhu.
 • Autor P.K.
 • Datum a čas 10.2.2005 16:02
Reaguj
Re: úplně jiná zkušenost
Jo, jo hospůdky. Dobrá motivace. U mých dětí to fungovalo stejně. Jsou z nich odborníci na téma: tam je nejlepší kyselica, tam mají výbornou horkou čokoládu, tam zase udírnu s klobáskami (jsou už trošku odrostlejší).
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 10.2.2005 08:51
Reaguj
úplně jiná zkušenost
Mám dva kluky. Oba šli poprvé na lyže ve 3 letech a příběh zrodu lyžaře je v obou případech identický - lyžičky s medvídkem a volnou patou namažu "běžkařsky", šlápnu synáčkovi stopu traverzem do 1 km vzdálené Rokytnice, kde je CUKRÁRNA! Je ochoten každý den 3x tam dojet pro dobrůtku (celkem 6 km za den - to ujde - + jiné výlety a pekáčování). Ve 4 letech už má běžky a ujede za den 15 km, sjezdovky dostává až v 7, ale stejně ho nebaví, protože to není CESTA, nejede se "od hospůdky k hospůdce". Možná to není zcela výchovné, ale funguje to. Dítě musí mít svůj hmatatelný cíl (ne vrchol, ale dortík, ne dokonalé kristánky, ale voňavý čaj).
 • Autor husky
 • Datum a čas 10.2.2005 08:02
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

MATTERHORN Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Tomáš Kraus: Na Hintertuxu jsem lyžoval 100x

Pitztal, nejvyšší ledovec v Tyrolsku

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tomáš Kraus: Na Hintertuxu jsem lyžoval 100x

Tomáš Kraus: Na Hintertuxu jsem lyžoval 100x

ROZHOVOR Skikrosař Tomáš Kraus má projetých všech 5 tyrolských ledovců křížem krážem při závodech i tréningu. Teď si na nich užívá jako rekreační skialpinista, lyžařský učitel a otec dvou malých dětí.
Pitztal, nejvyšší ledovec v Tyrolsku

Pitztal, nejvyšší ledovec v Tyrolsku

Konečně skončilo léto! Přírodní sníh na sjezdovkách i v terénu, nádherná panoramata, dlouhá lyžařská sezóna a opojná nadmořská výška. Lanovky na Pitztalu se rozjedou příští týden 15. září.
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

MATTERHORN Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

MER DE GLACE Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

SOLISKO Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 24.9.
Marketing Mix - veletrh Brno 25.9.
The North Face - výprodej Zdiby, Pointpark 25.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 26.-29.9. 26.9.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 26.-28.9. 26.9.
Horolezecký festival Český ráj Hrubá Skála 28.-30.9. 28.9.
FIT - veletrh Argentina. Buenos Aires 29.9.-2.10. 29.9.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 3.-7.10. Cyklo a moto 3.10.
Flora podzim - veletrh Olomouc, výstaviště 4.-7.10. 4.10.
Vilém Heckel 100 - fotovýstava Plzeň, Západočeské muzeum 4.10.-27.1. 4.10.

Diskuse

oprava albireo, 23.9.2018 5:33, 3 příspěvky
Letní čas aztli, 22.9.2018 17:18, 8 příspěvků
Rovnodennost aztli, 22.9.2018 16:59, 3 příspěvky
tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 3 příspěvky
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Scott outlets Horydoly , 23.9.2018 20:50
Jižní Čechy na kole Horydoly , 22.9.2018 0:19
Plavební sezóna na Schwar... Horydoly , 22.9.2018 0:15
Český Krumlov: sklizeň vi... Horydoly , 22.9.2018 0:12
Re: The North Face - výpr... Horydoly , 21.9.2018 17:16
Re: jarni vodacky veletrh Kuba Turek, 20.9.2018 15:06
jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26