Ostrava!!! Běžky! Vítkovické Hradčany!

Ostrava!!! Běžky! Vítkovické Hradčany!
City Cross Sprint Ostrava, Vítkovice.
Autor snímku Seven Days
SDÍLEJ:

Čtvrtý ročník lyžařského závodu City Cross Sprint korunoval nového vítěze. Dosavadní trojnásobný šampion Dušan Kožíšek se tentokrát musel sklonit před sílou norského reprezentanta Torjuse Borsheima. Kožíšek nakonec získal bronz, nejlepších Čechem se stal těsně druhý Jan Bartoň.

Ostrava!!! Běžky! Vítkovické Hradčany!
City Cross Sprint Ostrava, Vítkovice.
Autor snímku Seven Days
Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem City Cross Sprint Ostrava.

INVIA.cz: Objednejte si zájezd nebo pobyt na severní Moravě

Do Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě se v sobotu 6. února sjelo na 150 závodníků v dětské i dospělé kategorii včetně zahraničních účastníků ze šesti zemí světa. Výbornou kulisu závodu dodalo 3 500 návštěvníků, kteří si užili i bohatý doprovodný program.

"Jsem rád, že jsme se vrátili znovu k Aule Gong. V této části Dolní oblasti Vítkovice má závod mnohem lepší kulisu. Pomalu se nám však otevírají i nová místa, například Hlubina. Takže uvidíme, co bude dál. Myslím, že letošní ročník byl ze všech čtyř dosavadních ten nejlepší, a to jak z hlediska diváků, tak i počasí. Byla zde výborná kulisa, fanoušci, i se sněhem jsme se dobře vypořádali. Kromě Čechů byli nadšení i zahraniční účastníci. Je skvělé, že se náš závod dostal do širokého povědomí i za hranicemi. Je to skvělá vizitka běžeckému lyžování v Česku. Stejně tak doufám, že si užili doprovodný program i diváci. A věřím, že Ostrava přijme nabídku uspořádat už pátý ročník tohoto neobvyklého sportovního klání. Pořád je kam se posouvat, takže bych byl rád, kdyby se podařilo v budoucnu třeba uspořádat City Cross Sprint jako Český pohár nebo mistrovství České republiky," zhodnotil již uplynulý ročník City Cross Sprint Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské agentury Seven Days Agency.

City Cross Sprint Ostrava, Vítkovice.

Hon na Kožíška

Na českého reprezentanta Dušana Kožíška, dosavadního absolutního vítěze závodu City Cross Sprint, se letos pořádal doslova hon. Přesto se nikdo moc neodvažoval hovořit nahlas o možném triumfu někoho jiného. "Mluvit o vítězství by bylo hodně ambiciózní, i když by to bylo skvělé. Přece jen Dušan je tu doma, trať i prostředí zná nejlépe z nás. Ale každý závod je jiný, takže uvidíme," říkal den před závodem Phillip Bellingham z Austrálie. Sám Dušan Kožíšek však úvahy o jasném vítězství krotil. Po prodělané nemoci a omezeném trénování vnímal, že jeho forma není stoprocentní. "Na lyžích jsem stál před závodem asi jen dvakrát, takže to určitě nebude jednoduché," vyjádřil se obhájce titulu Dušan Kožíšek.

Ještě v prvním semifinále nic nenasvědčovalo tomu, že by Kožíšek na čtvrtý titul nedosáhl. Přestože nejrychleji odstartoval Ital Emanuele Becchis, hned v prvním stoupání na most se Dušan Kožíšek dostal do vedení, které už nepustil. Do finále ho nakonec z druhého místa doprovodil Jan Bartoň, nejrychlejší muž kvalifikace. Druhé semifinále pro změnu ovládli dva Norové, Ragnar Bragvin Andresen a Torjus Borsheim. "I když to tak možná nevypadalo, nadřel jsem se, necítím nohy. Na finále zbývá jediná technika, utrhnout se hned od startu a vytrvat," řekl Dušan Kožíšek před poslední jízdou. Zato Norové oplývali velkým optimismem. "Jsme v dobré kondici, na oba Čechy si věříme," prozradil Andresen.

 

Atraktivní a ryze česko-norský finálový souboj skvěle rozjeli Seveřané, kteří se hned dostali do čela. Dušan Kožíšek se marně snažil probít z průběžné čtvrté pozice z venkovní dráhy. Naopak Jan Bartoň v druhém kole tvrdě zaútočil na vedoucího Torjuse Borsheima a metr po metru stahoval jeho náskok. Nor však vydržel až do cíle a po třech letech se stal novým vítězem ČEZ City Cross Sprintu 2016. "Cítím se naprosto báječně, byl to skvělý závod od začátku až do konce. Bylo to ale hodně těžké finále. Nejzásadnější bylo, že jsem byl nejrychlejší od prvních metrů a udržel vedoucí pozici. Přesto jsem byl nervózní, aby to vyšlo až do cíle, moc dobře jsem totiž vnímal, jaký souboj se za mnou odehrával. Ale klaplo to a já jsem šťastný. Diváci zde byli úžasní a spolu s netypickými kulisami vysokých pecí vytvořili báječnou atmosféru. V životě jsem v takovém industriálním prostředí nezávodil a určitě na to budu dlouho vzpomínat," radoval se v cíli šampion Torjus Borsheim, který si domů odveze krásnou skleněnou trofej.

Boj až do posledního metru

Nejlepším Čechem se tentokrát stal těsně druhý Jan Bartoň. "Jelo se mi opravdu skvěle, z druhého místa mám obrovskou radost. Na druhou stranu mě i trochu mrzí, že jsem neměl pár metrů navíc. Na Nora jsem určitě měl a dalo se ho porazit. Ale Torjus skvěle odstartoval a já už musel jen dotahovat, což je vždycky těžší. Hrozně jsem vnímal i lidi okolo trati, kteří nás s Dušanem hnali dopředu, skandovali a hecovali. To bylo něco fantastického. Mám dojem, že to byla nejlepší divácká účast, co kdy na City Cross Sprintu byla," pochvaloval si stříbrný Jan Bartoň.

Velké drama však nabídl ještě souboj o třetí místo. Pódium nakonec přece jen vybojoval Dušan Kožíšek, když přímo na vrcholku mostu pár desítek metrů před cílem upadl druhý z Norů Ragnar Bragvin Andresen. "Přiznám se, že se necítím moc dobře. Pořád nejsem úplně vyléčený, i finále pro mne na začátku byla hodně vzdálená meta. Takže ze třetího místa mám vlastně radost. I když nemocný jsem startoval i v minulosti a i tak to na první místo kdysi stačilo. Takže jsem možná ve skrytu duše doufal, že mi to vyjde i letos. Ale rychlost mi tentokrát prostě chyběla. Nechtěl jsem ale zklamat fanoušky, kteří sem přišli a chtěli mě vidět závodit. To mě hnalo dopředu. A cíl pro příští rok je tedy jasný, chci získat titul zpět," řekl rozhodně Dušan Kožíšek.

Jana Adámková vyhrála stylem start - cíl 

Oproti tomu zcela suverénně probíhal závod žen. Favoritka soutěže, česká reprezentantka Sandra Schützová, projížděla jednotlivými koly stylem start-cíl. "Takhle je to nejlepší. Vždy se snažím ujet, abych se vyhnula případné kolizi za mnou. Vítězství mne moc těší, ale dost mne překvapilo, jak moc suverénní bylo. Doufala jsem, že se holky budou víc prát a že to bude větší souboj. Každopádně jsem první, a to se počítá," smála se v cíli šťastná vítězka závodu City Cross Sprint. Na druhém místě končila další Češka Jana Adámková, třetí místo urvala Eva Segečová ze Slovenska.

Martin Šonka padal z oblohy, Martin Koukal závodil s lopatou

Diváci si letos rozhodně přišli na své. A to hlavně díky skvělému počasí. Úderem 15. hodiny se tak oči všech návštěvníků mohly upnout k jasné obloze, kde svou fantastickou leteckou show předvedl Martin Šonka. Výkruty, volné pády, nízké přelety. To vše nabídl užaslým divákům ve své freestylové patnáctiminutové sestavě přímo nad vysokými pecemi. Odměnou pro čtvrtého nejlepšího letce závodu Red Bull Air Race 2015 byl dlouhotrvající aplaus a les mávajících rukou, na který Šonka zareagoval originálním vzdušným pozdravem.

O zpestření se postarali i hvězdní účastníci biatlonové exhibice, kde se na start postavila současná bikerská jednička Barbora Průdková, biketrialista Petr Kraus, skikrosař Tomáš Kraus, bývalá biatlonová reprezentantka Zdeňka Vejnarová, paraglidista a vyznavač extrémních sportů Michal Krysta, bývalý běžec na lyžích Martin Koukal, ale také dva zástupci Policie České republiky René Sikora a Jan Materna. Závod často připomínal grotesku, však také jeho cílem bylo zejména pobavit diváky. K vidění tak byla nejen laserová střelba na terč, ale i dřepy či trestná kola za minutý terč. Mnohdy se však závodníci museli vypořádat i s nesportovními překážkami, kdy například Martin Koukal absolvoval svou jízdu bez klasických lyžařských hůlek, zato s lopatou, takže chvílemi připomínal spíše extravagantního kanoistu. Ve finále si to mezi sebou rozdal právě mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal s mistrem světa ve skikrosu Tomášem Krausem. Na souboj však tentokrát nedošlo, oba aktéři projeli cílem ruku v ruce za obrovského aplausu návštěvníků.

Na programu čtvrtého ročníku City Cross Sprintu 2016 nechyběla ani tradiční Spanilá jízda v dobových kostýmech, exhibice biketrialisty Petra Krause nebo závod snowbiků. O hudební povyražení se v závěru dne postarala Bubenická show Kuby Kupčíka a Kubabandu, po které následoval koncert kapely United Flavour a vystoupení DJ Frikyho a Martina Svátka.

Finanční pomoc putuje dětskému stacionáři

Finanční prostředky, které se podaří vybrat po večerním koncertu United Flavour, organizátoři předají Dětskému rehabilitačnímu stacionáři spadajícímu pod Městskou nemocnici Ostrava, při němž působí Občanské sdružení Želvička. To se stará o handicapované děti. Další pomoc se zrealizovala díky generálnímu partnerovi závodu, Skupině ČEZ. Na speciálním trenažéru přímo v areálu závodu mohli návštěvníci během jedné minuty vyjezdit finanční prostředky pro handicapované sportovce, kteří usilují o účast na Malmö Open 2016, což je otevřené mistrovství světa pro sportovce s fyzickým nebo kombinovaným postižením. Díky velkému zájmu návštěvníků Dolní oblasti Vítkovice o tuto aktivitu mohli zástupci Skupiny ČEZ předat občanskému sdružení ABAK-počitadlo šek ve výši 50 000 korun.

INFO: City Cross Sprint

Horydoly.cz Více o City Cross Sprint: 2015 - 2014 - 2013


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

BASILEJ Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Jaro: čas na lyžařské túry do vysokých hor

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vojenské lesy dávají veřejnosti mapovou aplikaci pro Brdy a Ralsko

Vojenské lesy dávají veřejnosti mapovou aplikaci pro Brdy a Ralsko

Brdy a Ralsko, bývalé vojenské újezdy, spravují Vojenské lesy a statky. Poté, co otevřely obě dříve nepřístupná území pro veřejnost, vydávají bezplatnou mapovou aplikaci na mobilní telefony.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

AIGUILLE VERTE Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

POŽÁR Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Livigno, Bormio a Valtellina 2017/2018

Livigno, Bormio a Valtellina 2017/2018

GOLF Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

BASILEJ Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
WTF - veletrh Čína, Šanghaj 24.-27.5. 24.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 25.-27.5. Lodě a čluny 25.5.
ITE - veletrh Hong Kong 14.-17.6. Cestovní ruch 14.6.
Mělnická Jizerská 50 Mělník Lyžařská recese 16.6.
Outdoor - veletrh Německo, Friedrichshafen 17.-20.6. 17.6.
Moravia Sport - veletrh Olomouc, Flora 22.-23.6. 22.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Stoneleigh 3.-5.7. 3.7.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 8.-10.7. Cyklistika 8.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Kytlický minitriatlon Kytlice   11.8.

Diskuse

pod bašteckým jezem střelec, 21.5.2018 13:19, 3 příspěvky
copy paste Horydoly , 21.5.2018 13:14, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Horydoly , 21.5.2018 13:09, 2 příspěvky
copy paste bláboly, 21.5.2018 12:32, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Kamil, 21.5.2018 12:30, 2 příspěvky
Ferratova brzda? Kuba Turek, 21.5.2018 1:49, 12 příspěvků
Ferratova brzda? Dan, 21.5.2018 0:04, 12 příspěvků
Městské kolo Marta, 20.5.2018 21:38, 15 příspěvků
Elektrokolo motor Marek, 20.5.2018 14:49, 49 příspěvků
Brusle Laďka, 19.5.2018 21:38, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Středomoří Horydoly , 21.5.2018 11:37
Re: Čo nám chce povedať c... Jakub Lakatoš, 20.5.2018 23:59
Slušní lidé nepotřebují d... milan šupa, 18.5.2018 18:39
Cykloservisy / cykloshopy... Horydoly , 18.5.2018 18:27
Hotelbeds Group provides ... Horydoly , 18.5.2018 18:12
Mariánské Lázně Horydoly , 18.5.2018 18:09
Re: Vila Vlastimila Luhač... Horydoly , 18.5.2018 10:21
Vila Vlastimila Horydoly , 18.5.2018 1:26