První zimní sezona v Mariánských Lázních

První zimní sezona v Mariánských Lázních
SDÍLEJ:

V Mariánských Lázních byla vyhlášena první sportovní zimní sezona na přelomu let 1923 -1924. Před pěti lety skončila světová válka, ale hospodářská deprese ne a ne skončit. Návštěvnost lázní stagnovala. Velké hotely majitelé prodali včetně Krakonoše a Casina.

První zimní sezona v Mariánských Lázních
Mariánské Lázně, Wolfstein (880 m n.m.)
Autor snímku 

Mariánskolázeňský sportovní klub WSC (Winter Sport Club) se 120 členy přesvědčil několik hotelů, aby zůstaly otevřené přes zimu. Společně nabídli hostům sportovní vyžití, které bylo srovnatelné s tehdejšími nejlepšími alpskými středisky ve Švýcarsku.

Rezervujete ubytování v Mariánských Lázních:

Bobová dráha 

Hlavní atrakcí byla bobová dráha od Krakonoše až k bývalé tržnici v Dusíkově ulici. Dráha byla 1600 m dlouhá, s 5 zatáčkami, převýšením 120 m, telefonickým spojením startu a cíle, a s elektrickým osvětlením. Po několik let byla první a jedinou umělou bobovou dráhou v Československu.

Sáňkařská dráha

Velká sáňkařská dráha startovala na Kamzíku a vedla do Lesní ulice. Měřila 1000 m a točila se ve 4 zatáčkách.

Lyžování

Nabídka lyžařských kursů byla široká. Proškolení instruktoři nabízeli výuku hostům v hotelích. Pro zkušenější lyžaře byly připravené lyžařské výpravy do okolních kopců - na Kladskou, na Vlčí hřbet (Wolfstein) a na Lesný. Konaly se závody ve sjezdu, v běhu na lyžích, ve štafetách a zábavné soutěže. Výslovně byl uveden lov na řízek (Schnitzeljagd).

V hlubokém studeném údolí mezi Lunaparkem a přehradou byl postaven vybudován lyžařský můstek. Spoprtovci skákali z prudkého svahu přes Kamenný potok a doskakovali na loučku u silnice..

Kluziště

Dva zimní stadiony na přírodním ledu vznikly na tenisových kurtech u Lesního pramene a v parku pod Lilem. Zájemcům o výuku bruslení byli přímo na kluzištích k dispozici instruktoři. Městské hokejové mužstvo sehrálo exhibiční utkání. Závodilo se v krasobruslení, konalo se večerní bruslení doprovázané koncertní hudbou. Konaly se soutěže masek na bruslích.

Koňské saně

V saních tažených koňmi se jezdilo na výlety do okolí a také korzovalo v ulicích města. Závody koňských saní byly vyhlášeny v kategoriích jednospřeží a dvouspřeží.

Hosté na zimu zanevřeli, domácí ji milovali 

Dnes už se neví, jak první zimní lázeňská sportovní sezona dopadla. V dalších letech se pokusy o její opakování nedařily a lázeňská sportovní zima skomírala. 

Naštěstí pro Mariánské Lázně se od roku 1926 začala zvedat návštěvnost v hlavní letní sezoně, a na zimu se potichu zapomnělo.

Zimní sportovní zábava ovšem ve městě nevymizela. Mezi 1. a 2. světovou válkou si ji užívali především domácí obyvatelé, neboť zima je ve Slavkovském lese (tehdejším Kaiserwald) bývá sice dlouhá, ale mráz a sníh se nepředvídatelně střídají s deštěm, mraky a mlhou. 

Klub zimních sportů WSC měl před 2. světovou válkou dvě tisícovky členů. Kromě studeného počasí tohoto koutu republiky v tom hrála roli i jedna specifická záležitost: lázeňství je sezonní záležitost. Lidé v Mariánských Lázních pracovali bez přestávky celé léto a neměli tedy čas ani pomyšlení na sport, kdežto v zimě měli času dostatek. 

 

Sáňkování byl jednoznačně nejpopulárnější

Mezi zimními sporty bylo králem sáňkování, stejně jako v celé německojazyčné Evropě. Sáňkovalo se nejen na oficiálná dráze z Kamzíku a Polomu do Lesní ulice, ale také na Staré Karlovarské silnici, na lesní cestě od Beskydu, na Kladské silnici, pod Panoramou, u Karkulky a v Pottově údolí. Děti řádily na saních na bezpečných svazích v lázeňských parcích.

V Sudetech byly mezi Němci oblíbené boby. Dráha v Mariánských Lázních byla postavena roku 1905 a během následujících desetiletí se stala věhlasnou až tak, že sem přijížděli závodit nejen Češi a Němci, ale také Švýcaři. Roku 1928 získala nejobtížnější pasáž název Zatáčka Smrti, který se udržel přes éru demokratického Československa, nacistického Německa, až do komunistické ČSSR. Tehdy 6místný bob vyletěl ze zatáčky do lesa, řidič a brzdař byli na místě mrtví a další čtyři členové posádky těžce zranění.

Posádky dvou mariánskolázeňských bobů se dostaly roku 1936 na zimní olympijské hry v Garmisch-Partenkirchenu. O významu bobového sportu svědčí také fakt, že už 20. ledna 1946, tedy necelý rok po ukončení 2. světové války, byla bobová dráha opravena a provoz na ní otevřel komunistický ministr školství Zdeněk Nejedlý. Bobová dráha v Mariánských Lázních dosloužila v roce 1985, byla rozebrána a už nikdy nebyla obnovena.

KOUPÁNÍ.czLÁZEŇSKÉ HOTELY: Z lyží do lázní v Mariánských Lázních

Sportovně nejúspěšnější mezi válkami se stal hokej. Hokejové mužstvo Mariánské Lázně dokonce jednou vyhrálo zemskou ligu.

Většina mariánskolázeňských sportovců narukovala za 2. světové války do wehrmachtu nebo jednotek SS, neboť to byli etničtí Němci. 55 z nich přišlo na frontě o život. Zbytek byl odsunut po válce do Německa v rámci odsunu německého obyvatelstva z českých zemí.

INFO: Mariánské Lázně


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Mariánské Lázně na Horydoly

HISTORIE: Nádherné Mariánské Lázně

ZIMA: Sjezdovky, běžky a lázně Mariánské Lázně

LYŽOVÁNÍ: Sjezdovky v Aši a Mariánkách

HOTEL: Agricola Mariánské Lázně

HOTELY: 5 nejoblíbenějších hotelů v Mariánských Lázních

POŽÁR: V Mariánských Lázních shořel historický hotel Rozkvět

DIVOKÉ PRAMENY: Koňská kyselka nadvakrát

VÁNOCE: Německé Mariánské Lázně

O západočeské diaspoře: Žijí mezi námi ještě Židé?

TURISTICKÝ REGION: Český a Slavkovský les

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lesní stezka Labské pískovce

Lesní stezka Labské pískovce

Zážitková přeshraniční Lesní stezka Labské pískovce je společným projektem podniku Lesy České republiky, státního podniku Saské lesy a Správy Národního parku České Švýcarsko.... celý článek

Letecký přístav Singapur

Proč zahynul český horolezec na Dachsteinu? Udělal smrtelné chyby!

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Volkswagen T-Roc, kompaktní SUV

Volkswagen T-Roc, kompaktní SUV

Volkswagen T-Roc si pořídí nejspíš aktivní lidé, kteří dělají sporty bez větších prostorových nároků na přepravované náčiní a kteří cestují bez velkých zavazadel. Jestli tedy běháte, spíte v hotelích a máte rádi výrazná
Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

V německém zámku Weesenstein nedaleko českých hranic se koná mimořádná výstava uměleckých pokladů uložených sem koncem 2. světové války. Exponáty jsou popsané nejen německy, ale také česky a k dispozici je český
Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Doba internetová dorazila už i do obchodů s obuví. Zákazníci se přestali obávat elektronických nákupů na dálku a díky tomu mají daleko širší výběr než dříve. Když k tomu připočítají možnost nakupování se slevovými
Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu

Waze Ostgrat čili perla Kaunergratu

CLIMBING GUIDE Někdy před sedmi-osmi lety jsem tak nějak namátkou listoval na Bergsteigen.com a při zadání kritéria co největší délka cesty, obtížnost 4-5, co nejvíce hvězdiček a slušná dojezdová vzdálenost mi padlo
Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Podkarpatská Rus spadla do klína sovětským komunistům před 73 lety. 29. června 1945 odevzdali premiér Zdeněk Fierlinger (sociální demokrat) a ministr Vlado Clementis (komunista) za souhlasu prezidenta Edvarda Beneše (národní socialista) dobrovolně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 15.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 15.-21.7. 15.7.
Liberecko ve stínu sopek - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 17.7.-9.9. 17.7.
Kozákov Challenge - longboard Kozákov 18.-21.7. 18.7.
Colours of Ostrava Ostrava 18.-21.7. Worldmusic 18.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Horská výzva Šumava Železná Ruda 20.-21.7. Horský běh a chůze 20.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Dračí lodě Olomouc   21.7.

Diskuse

co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek
Za Prkoš, 10.7.2018 22:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20
Praha - Koloběžky: doporu... Kuba Turek, 4.7.2018 15:27
Koloběžky: doporučené trasy? Horydoly , 4.7.2018 15:26