Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka
Půjčovna lyží Happy Sport.
Autor snímku Happy Sport
SDÍLEJ:

Když po válce hordy lyžařů měnily zasněžené pláně v udusané plochy, na nichž bylo nesnadné ovládat dřevěné lyže, George Salomon pochopil, že tady pomůže jediné – kovová hrana. Tomuto důvtipnému Francouzovi vděčíme i za to, že dnes připevňujeme lyže na přezkáče jediným dupnutím, aniž bychom riskovali při pádu zlomeninu.

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka
Voskování lyží.
Autor snímku Happy Sport

Dodnes platí, že pořídíte-li si salomonky, neprohloupíte!

Georgeův otec François Salomon, který vyráběl lyže na břehu půvabného francouzského jezera v městečku Annecy, příliš nedůvěřoval instinktu svého syna a byl proti zavádění novinek. Naštěstí ho George nakonec přesvědčil a už jako šéf rodinného podniku začal od roku 1952 vyrábět kovové hrany.

Prozíravé rozhodnutí mu umožnilo přesunout výrobu z původního zastaralého provozu do nové továrny na předměstí Annecy. Stejně chytrý byl i jeho záměr věnovat více pozornost vývoji lyžařského vázání. Zřejmě ne náhodou znamená příjmení Salomon v překladu Šalamoun, vždyť biblický král tohoto jména proslul především svou moudrostí.

Horydoly.czČTĚTE: Vynálezce bezpečnostního vázání Georges Salomon

Od lyží do lesa i na skály

Značka Salomon se záhy dostala na pozici nejdůležitějšího hráče na trhu a rozšířila svůj záběr i na běžecké vybavení. Dnes, kdy ji už 22 let vlastní finský Amer sport, je Salomon synonymem nejen pro lyže i pro snowboardové vybavení, horolezectví, turistiku a vůbec všechny outdoorové sporty.

Paradoxní je přitom fakt, že firma Amer, která dnes mimo jiné vlastní i rakouský Atomic, vydělala původně své největší jmění na prodeji cigaret. To už je ale dávno, dnes je z ní společnost, jež výrazně podporuje sportovce – a to jak nadšené amatéry, tak talentované profesionály (patří mezi ně například rakouský sjezdař Klaus Kröll a jeho krajan skikrosař Andreas Matt, český skikrosař Tomáš Kraus, sjezdařka a snowboardistka Ester Ledecká, slovenská sjezdařka Veronika Zuzulová a další).

Tyhle lyže vás dostanou (kam chcete)

Dostali jste chuť také si vyzkoušet vynálezy francouzského krále Šalamouna? Jen do toho, možná vás osloví některý z následujících kousků.

Salomon X Premium.

Luxusní "ňo nuňo", jež ocení milovníci technologií:

● Salomon X Premium

Máte-li rádi technologické vymoženosti, budou se vám líbit exkluzivní allmountinové Salomon X-Premium s poměrně krátkým rádiem. Základem lyží je celodřevěné jádro a dvojitá vrstva titanalu, která umí značně vylepšit váš výkon na svahu. Zvláštní pozornost si zaslouží také aktivní systém tlumení Powerline Titanium, v němž je titanalová vrstva oblečena do jakéhosi pryžovém kabátku, jehož úkolem je zklidnit lyži při nechtěném rozkmitání. Ostatně vibrace a nárazy umí utlumit také pulzní vrstva Pulse Pad. A další osvědčenou technologii představuje 3D profil z dvojitých vláken, který zvyšuje stabilitu a flexi těchto vychytaných lyží.

Konstrukčně jsou tedy lyže Salomon X Premium vybaveny více než luxusně. A když k tomu přičtete elegantní kabátek, připnete si na lyžáky dechberoucí kombinaci, jež je navíc určena velmi širokému okruhu lyžařů. Tomu se dá jen stěží odolat!

Salomon BBR 8.9.

Terénní pracovnice, s nimiž si užijete, zatímco ostatní budou obdivně zírat:

● Salomon BBR 9.0

Pozor, tohle jsou tak zvláštní lyže, že se na ně každý zeptá, ale málokdo najde odvahu je vyzkoušet! Salomon se snažil vyvinout lyže, které by to uměly na sjezdovce a přitom by na nich jejich majitelé mohli s přehledem brázdit i zasněžené neupravené.

"Když k nám dorazili první kousky BBR, okamžitě jsme se je jali testovat v jarním rozbředlém sněhu – byl již začátek dubna. Ve skupině testujících nebyli jen samí profíci ale i jezdci nižší úrovně. Právě oni ocenili, jak neuvěřitelně se jim jezdí v terénu, kde by lyžování nejdéle po hodině vzdal i a šli do hospody," říká Tomáš Nejedlý z modřanské pobočky sítě prodejen a půjčoven Happy Sport, a jak dodává, sám majitel jejich firmy je skoro dva roky nedal z nohou a stal se jejich velkým fanouškem. A to jde, prosím, o lyžařského fajnšmekra vlastnícího tisíce lyží! Jak to? BBR má zkrátka zázračnou schopnost proklestit si cestu rozbředlým a těžkým sněhem a hravě si poradí s nerovným a jinak velmi těžko sjízdným terénem.

Salomon Q-85.

Vymazlené společnice, které vás provedou i hlubokým a rozbředlým sněhem:

● Salomon Q-85

Lyže Salomon Q-85 sice patří do šuplíku se štítkem Allmountain, ale za tyhle macaté kamarádky se nebude stydět zkušený freerider ani skialpinista, jenž spíš než dlouhé výstupy preferuje jízdu z kopce. 

Salomon Q-85 mají lehké dřevěné jádro a především speciální tvarování špiček, jež dovoluje maximálně přesné a jisté vedení lyže i v hlubokém sněhu. Tento tvar oceníte obzvlášť v takové pokrývce, která ztratila svou lehkost a malinko zvlhnula. Zatímco lyže se Hook Free Taper si s těžkým sněhem umí poradit, na lyžích s klasickou špičkou, která je nejširší vpředu, to byl vždy problém. A když už se tvůrci těchto lyžích s takovou péčí věnovali špičce, samozřejmostí si pohráli také s flexí a vhodně umístili rockerové prohnutí. 

Třešinkou na dortu těchto propracovaných salomonek jsou elastomerová tlumítky podél hran, jež zaručují ještě klidnější vedení lyže po hraně. A nutno dodat, že hrany jsou silnější a s hlubšími zámky, aby odolaly případnému kontaktu s tvrdšími materiály, na které při jízdě mimo sjezdovku snadno narazíte. 

Salomon 24 Hours Max 2013/2014.

Bude-li se kdy pořádat lyžařské Le Mans, tihle závodníci na něm nesmí chybět:

● Salomon 24 Hours Max 2013/2014

Salomon 24 Hours Max je velmi výstižné označení typu lyže. Proč? "Při automobilových závodech 24 hodin Le Mans jsou výkony motorů maličko sníženy tak, aby závodní auta vydržela kroužit na trati celý den a celou noc. A také pojetí samotného vozu musí svým charakterem vyhovovat dlouhé jízdě. Čili auto nesmí mít konstrukci formule, ale zároveň po něm jeho tvůrci chtějí takřka stejný výkon a mrštnost. Tento model lyží byl zkonstruován podobně," vysvětluje Tomáš Nejedlý. 

Salomon 24 Hours Max jsou "závoďák", který výkonnostně orientovaní lyžaři potřebují jako sůl k ukojení svých divokých sportovních ambicí. Zároveň jsou ale tyto lyže lehce odladěné a pohodlné, aby jezdci v pohodě vydrželi jezdit celý den a nemuseli po zdolání každého kopce odpočívat. 

Jak tedy konkrétně vypadá zkrocený závoďák? Ke klasickému camberovénu prohnutí přidáte na špičce lyže trochu rockeru a lehce snížíte flexi. A pak ruku v ruce s použitím Pulse pad a aktivní tlumící technologií Powerline Titanium na nosné konstrukci z dřevěného jádra vyztuženého titanalem vznikne přesně ten zázrak, který výrobce trefně označil 24 Hours. Lyže sportovní a obratná, jež vám i při velmi dynamické jízdě odpustí chybu a zbytečně vás neunaví. Věřte nebo ne, vážně to funguje. Tyhle lyže jsou opravdová univerzálka se spíše kratším poloměrem a budete se s nimi cítit jako doma takřka v každém terénu.

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Lyže nesmí dítěti přerůst přes hlavu

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Jak vybrat lyžařskou helmu

Horydoly.czVIDEO: Rozhovor s Petrem Křivánkem (Happy Sport 2015)

Horydoly.czOBCHOD: Radost nám dělají běžky (Happy Sport 2017)

Horydoly.czLYŽAŘSKÉ ŠKOLY: V Alpách vašim dětem rozumějí

Horydoly.czS DÍTĚTEM NA HORÁCH: Jak jsme učili Tobiho lyžovat

Horydoly.czSPRÁVNÁ ZIMA: Jak přežít arktické počasí na horách?

Horydoly.czŠETŘÍTE? Hory za pár kaček

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy... celý článek

Zakletý ještědský Ještěd Sky

Fantastický vyhlídkový vrchol Vennspitze (2390 m) v zapadlém koutu u Brenneru

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Pohár Peruna 2018

Pohár Peruna 2018

Krušnohoří pokrývá seriál závodů na horských kolech Pohár Peruna. 
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy
Otakar Štáfl: Vysoké Tatry

Otakar Štáfl: Vysoké Tatry

Je dobře jet do Tater, protože z jejich výšin otevírají se pohledy do nesmírných údolí. Je dobře jezdit do Tater, protože člověk, zvyklý na malost, shledá v jejich říši ohromné rozměry. Tak
Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

V délce 6000 km, od severu Sýrie až po východ afrického kontinentu, se táhne údolí Velké příkopové propadliny, jednoho z nejúžasnějších geologických útvarů na naší planetě. V jeho africké části do něj spadají
Jak kupovat batoh?

Jak kupovat batoh?

AKTUALIZACE Batoh je druhou nejdůležitější součástí outdoorového vybavení. Jenom boty obouváme častěji, než nosíme ruksak na zádech. Je tedy potřeba mu před nákupem i v obchodě věnovat velkou pozornost. Nesmíme ho

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Otakar Štáfl - výstava obrazů Havlíčkův Brod, muzeum 17.4.-29.7. 17.4.
Švýcarsko - diashow České Budějovice, Kotva 17.-19.4. Přednáší Martin Loew 17.4. 17:00
Cyklojízda Brno, Moravské náměstí Manifestace za práva cyklistů 19.4. 18:00
Patrouille des Glaciers Švýcarsko, Zermatt Skialpinismus 19.4.
Cyklojízda Praha, Náměstí Jiřího z Poděbrad Manifestace za práva cyklistů 19.4. 18:00
Highline - diashow Praha, BigWall Přednáší Danny Menšík 19.4. 19:00
Jarní běh Gránicemi Znojmo, Gránice Dětské běžecké závody 19.4.
Jižní Amerika - diashow Praha, Cross Club Přednáší Jan Starek 19.4. 19:00
Dny Železnohorského regionu Přelouč 19.-22.4. 19.4.
MUBA - veletrh Švýcarsko, Basilej 20.-29.4. 20.4.

Diskuse

Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 3 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 3 příspěvky
Městské kolo Eva, 16.4.2018 16:17, 3 příspěvky
Ten smrad Pišišvor, 15.4.2018 23:59, 2 příspěvky
Ten smrad Václav, 14.4.2018 0:17, 2 příspěvky
whisky Martin, 13.4.2018 16:56, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30
Rokytnice Horydoly , 10.4.2018 19:41