Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka
Půjčovna lyží Happy Sport.
Autor snímku Happy Sport
SDÍLEJ:

Když po válce hordy lyžařů měnily zasněžené pláně v udusané plochy, na nichž bylo nesnadné ovládat dřevěné lyže, George Salomon pochopil, že tady pomůže jediné – kovová hrana. Tomuto důvtipnému Francouzovi vděčíme i za to, že dnes připevňujeme lyže na přezkáče jediným dupnutím, aniž bychom riskovali při pádu zlomeninu.

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka
Voskování lyží.
Autor snímku Happy Sport

Dodnes platí, že pořídíte-li si salomonky, neprohloupíte!

Georgeův otec François Salomon, který vyráběl lyže na břehu půvabného francouzského jezera v městečku Annecy, příliš nedůvěřoval instinktu svého syna a byl proti zavádění novinek. Naštěstí ho George nakonec přesvědčil a už jako šéf rodinného podniku začal od roku 1952 vyrábět kovové hrany.

Prozíravé rozhodnutí mu umožnilo přesunout výrobu z původního zastaralého provozu do nové továrny na předměstí Annecy. Stejně chytrý byl i jeho záměr věnovat více pozornost vývoji lyžařského vázání. Zřejmě ne náhodou znamená příjmení Salomon v překladu Šalamoun, vždyť biblický král tohoto jména proslul především svou moudrostí.

Horydoly.czČTĚTE: Vynálezce bezpečnostního vázání Georges Salomon

Od lyží do lesa i na skály

Značka Salomon se záhy dostala na pozici nejdůležitějšího hráče na trhu a rozšířila svůj záběr i na běžecké vybavení. Dnes, kdy ji už 22 let vlastní finský Amer sport, je Salomon synonymem nejen pro lyže i pro snowboardové vybavení, horolezectví, turistiku a vůbec všechny outdoorové sporty.

Paradoxní je přitom fakt, že firma Amer, která dnes mimo jiné vlastní i rakouský Atomic, vydělala původně své největší jmění na prodeji cigaret. To už je ale dávno, dnes je z ní společnost, jež výrazně podporuje sportovce – a to jak nadšené amatéry, tak talentované profesionály (patří mezi ně například rakouský sjezdař Klaus Kröll a jeho krajan skikrosař Andreas Matt, český skikrosař Tomáš Kraus, sjezdařka a snowboardistka Ester Ledecká, slovenská sjezdařka Veronika Zuzulová a další).

Tyhle lyže vás dostanou (kam chcete)

Dostali jste chuť také si vyzkoušet vynálezy francouzského krále Šalamouna? Jen do toho, možná vás osloví některý z následujících kousků.

Salomon X Premium.

Luxusní "ňo nuňo", jež ocení milovníci technologií:

● Salomon X Premium

Máte-li rádi technologické vymoženosti, budou se vám líbit exkluzivní allmountinové Salomon X-Premium s poměrně krátkým rádiem. Základem lyží je celodřevěné jádro a dvojitá vrstva titanalu, která umí značně vylepšit váš výkon na svahu. Zvláštní pozornost si zaslouží také aktivní systém tlumení Powerline Titanium, v němž je titanalová vrstva oblečena do jakéhosi pryžovém kabátku, jehož úkolem je zklidnit lyži při nechtěném rozkmitání. Ostatně vibrace a nárazy umí utlumit také pulzní vrstva Pulse Pad. A další osvědčenou technologii představuje 3D profil z dvojitých vláken, který zvyšuje stabilitu a flexi těchto vychytaných lyží.

Konstrukčně jsou tedy lyže Salomon X Premium vybaveny více než luxusně. A když k tomu přičtete elegantní kabátek, připnete si na lyžáky dechberoucí kombinaci, jež je navíc určena velmi širokému okruhu lyžařů. Tomu se dá jen stěží odolat!

Salomon BBR 8.9.

Terénní pracovnice, s nimiž si užijete, zatímco ostatní budou obdivně zírat:

● Salomon BBR 9.0

Pozor, tohle jsou tak zvláštní lyže, že se na ně každý zeptá, ale málokdo najde odvahu je vyzkoušet! Salomon se snažil vyvinout lyže, které by to uměly na sjezdovce a přitom by na nich jejich majitelé mohli s přehledem brázdit i zasněžené neupravené.

"Když k nám dorazili první kousky BBR, okamžitě jsme se je jali testovat v jarním rozbředlém sněhu – byl již začátek dubna. Ve skupině testujících nebyli jen samí profíci ale i jezdci nižší úrovně. Právě oni ocenili, jak neuvěřitelně se jim jezdí v terénu, kde by lyžování nejdéle po hodině vzdal i a šli do hospody," říká Tomáš Nejedlý z modřanské pobočky sítě prodejen a půjčoven Happy Sport, a jak dodává, sám majitel jejich firmy je skoro dva roky nedal z nohou a stal se jejich velkým fanouškem. A to jde, prosím, o lyžařského fajnšmekra vlastnícího tisíce lyží! Jak to? BBR má zkrátka zázračnou schopnost proklestit si cestu rozbředlým a těžkým sněhem a hravě si poradí s nerovným a jinak velmi těžko sjízdným terénem.

Salomon Q-85.

Vymazlené společnice, které vás provedou i hlubokým a rozbředlým sněhem:

● Salomon Q-85

Lyže Salomon Q-85 sice patří do šuplíku se štítkem Allmountain, ale za tyhle macaté kamarádky se nebude stydět zkušený freerider ani skialpinista, jenž spíš než dlouhé výstupy preferuje jízdu z kopce. 

Salomon Q-85 mají lehké dřevěné jádro a především speciální tvarování špiček, jež dovoluje maximálně přesné a jisté vedení lyže i v hlubokém sněhu. Tento tvar oceníte obzvlášť v takové pokrývce, která ztratila svou lehkost a malinko zvlhnula. Zatímco lyže se Hook Free Taper si s těžkým sněhem umí poradit, na lyžích s klasickou špičkou, která je nejširší vpředu, to byl vždy problém. A když už se tvůrci těchto lyžích s takovou péčí věnovali špičce, samozřejmostí si pohráli také s flexí a vhodně umístili rockerové prohnutí. 

Třešinkou na dortu těchto propracovaných salomonek jsou elastomerová tlumítky podél hran, jež zaručují ještě klidnější vedení lyže po hraně. A nutno dodat, že hrany jsou silnější a s hlubšími zámky, aby odolaly případnému kontaktu s tvrdšími materiály, na které při jízdě mimo sjezdovku snadno narazíte. 

Salomon 24 Hours Max 2013/2014.

Bude-li se kdy pořádat lyžařské Le Mans, tihle závodníci na něm nesmí chybět:

● Salomon 24 Hours Max 2013/2014

Salomon 24 Hours Max je velmi výstižné označení typu lyže. Proč? "Při automobilových závodech 24 hodin Le Mans jsou výkony motorů maličko sníženy tak, aby závodní auta vydržela kroužit na trati celý den a celou noc. A také pojetí samotného vozu musí svým charakterem vyhovovat dlouhé jízdě. Čili auto nesmí mít konstrukci formule, ale zároveň po něm jeho tvůrci chtějí takřka stejný výkon a mrštnost. Tento model lyží byl zkonstruován podobně," vysvětluje Tomáš Nejedlý. 

Salomon 24 Hours Max jsou "závoďák", který výkonnostně orientovaní lyžaři potřebují jako sůl k ukojení svých divokých sportovních ambicí. Zároveň jsou ale tyto lyže lehce odladěné a pohodlné, aby jezdci v pohodě vydrželi jezdit celý den a nemuseli po zdolání každého kopce odpočívat. 

Jak tedy konkrétně vypadá zkrocený závoďák? Ke klasickému camberovénu prohnutí přidáte na špičce lyže trochu rockeru a lehce snížíte flexi. A pak ruku v ruce s použitím Pulse pad a aktivní tlumící technologií Powerline Titanium na nosné konstrukci z dřevěného jádra vyztuženého titanalem vznikne přesně ten zázrak, který výrobce trefně označil 24 Hours. Lyže sportovní a obratná, jež vám i při velmi dynamické jízdě odpustí chybu a zbytečně vás neunaví. Věřte nebo ne, vážně to funguje. Tyhle lyže jsou opravdová univerzálka se spíše kratším poloměrem a budete se s nimi cítit jako doma takřka v každém terénu.

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Lyže nesmí dítěti přerůst přes hlavu

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Jak vybrat lyžařskou helmu

Horydoly.czVIDEO: Rozhovor s Petrem Křivánkem (Happy Sport 2015)

Horydoly.czOBCHOD: Radost nám dělají běžky (Happy Sport 2017)

Horydoly.czLYŽAŘSKÉ ŠKOLY: V Alpách vašim dětem rozumějí

Horydoly.czS DÍTĚTEM NA HORÁCH: Jak jsme učili Tobiho lyžovat

Horydoly.czSPRÁVNÁ ZIMA: Jak přežít arktické počasí na horách?

Horydoly.czŠETŘÍTE? Hory za pár kaček

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Vysoké Tatry: kde můžeme létat?

Železničáři natloukli ceduli se svým jménem do vrcholku Rysů

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

ZÁKAZ VÝSTUPŮ Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

V německém zámku Weesenstein nedaleko českých hranic se koná mimořádná výstava uměleckých pokladů uložených sem koncem 2. světové války. Exponáty jsou popsané nejen německy, ale také česky a k dispozici je český
Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Doba internetová dorazila už i do obchodů s obuví. Zákazníci se přestali obávat elektronických nákupů na dálku a díky tomu mají daleko širší výběr než dříve. Když k tomu připočítají možnost nakupování se slevovými
Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Podkarpatská Rus spadla do klína sovětským komunistům před 73 lety. 29. června 1945 odevzdali premiér Zdeněk Fierlinger (sociální demokrat) a ministr Vlado Clementis (komunista) za souhlasu prezidenta Edvarda Beneše (národní socialista) dobrovolně
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Liberecko ve stínu sopek - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 17.7.-9.9. 17.7.
Kozákov Challenge - longboard Kozákov 18.-21.7. 18.7.
Colours of Ostrava Ostrava 18.-21.7. Worldmusic 18.7.
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 20.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Horská výzva Šumava Železná Ruda 20.-21.7. Horský běh a chůze 20.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Dračí lodě Olomouc   21.7.
Moravské vinařské stezky Mikulov Cykloturistika 21.7.

Diskuse

co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek
Za Prkoš, 10.7.2018 22:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20
Praha - Koloběžky: doporu... Kuba Turek, 4.7.2018 15:27
Koloběžky: doporučené trasy? Horydoly , 4.7.2018 15:26