Skialpem to začalo a pro některé také skončilo

Skialpem to začalo a pro některé také skončilo
Skialpem to začalo. Čtyřdílný seriál o skialpinismu pro začátečníky.
Autor snímku Česká televize
SDÍLEJ:

Čtyři díly seriálu Skialpem to začalo představí skialpinismus a skitouring v České televizi. Kromě vzdělávacího potenciálu pro diváky ČT4 Sport a reklamní funkce pro firmy Hudy a Norská móda, nás zaujaly kontroverzní momenty: V seriálu jsou za experty horští vůdci Vojtěch Dvořák a Karel Kříž - prvnímu zabila lavina klienta za dosud nevyjasněných okolností a druhý kryje výsledky vyšetřování.  

Skialpem to začalo a pro některé také skončilo
Skialpem to začalo. Televizní propagace lyžování ve volném terénu.
Autor snímku Česká televize
Jak na to

Český horský vůdce přežil, jeho klient zemřel  

Horský vůdce Vojtěch Dvořák vedl 15. března 2014 pětičlennou skupinu skialpinistů ve Vysokých Tatrách. Na ten den vydala Horská záchranná služba i Slovenský hydrometeorologický ústav varování před extrémně silným větrem a lavinovým nebezpečím. Přesto Dvořákova komerční skupina skialpinistů vyrazila na túru z Popradského plesa přes Východní Železnou bránu, Gerlachovské spády a Prielom. Ve velmi špatném počasí došlo při sestupu z Prielomu ke stržení lavinou, těžkému zranění a následné smrti jednoho lyžaře ve vánici. Ostatní členové výpravy včetně horského vůdce se dostali na Zbojnickou chatu díky záchranné akci horolezců ubytovaných na chatě a následně profesionální horské službě. Mrtvé tělo bylo nalezeno až o dva dni později.

Česká asociace horských vůdců se zabývala příčinami nehody. Šetření nehody bylo uzavřeno vydáním zprávy Technické komise. "Ze zprávy vyplývá, že nehoda nebyla způsobena jednou fatální chybou vůdce nebo vážným nedodržením bezpečnostních předpisů, ale zřetězením několika méně závažných chyb, které jednotlivě nelze považovat za příčinu nehody, ale v konečném důsledku vedly k neštěstí a úmrtí klienta při transportu během záchranné akce," uvádí šéf Technické komise Karel Kříž. Zprávu odmítl zveřejnit.

ROZHOVOR Josef Šimůnek

Prezident České asociace horských vůdců

Z vyjádření ČAHV je jasné, že smrt klienta zavinil horský vůdce. Co konkrétně obnáší důtka, kterou za to dostal? Jaké je její konkrétní znění?

Že smrt klienta zavinil horský vůdce ze zprávy nevyplývá, ze zprávy vyplývá pravý opak. Hovoří-li se o „zřetězení několika méně závažných chyb“, jde o pochybení na straně všech zúčastněných, to je i klientů a dalších osob, které se staly součástí celé události. Smrt klienta byla způsobena lavinou na konci túry a následnou nesmírně komplikovanou záchranou.

Důtka byla udělena za nedodržení doporučení NAHVSR o počtu klientů na danou túru. V tomto případě počet klientů neodporoval doporučením ČAHV, ale vůdce je povinen dodržovat doporučení členských zemí UIAGM při práci na jejich území. Počet klientů neměl příčinnou souvislost s tragickým koncem nehody.

Jedinou chybou horského vůdce tedy bylo nedodržení doporučení (nikoliv závazného pravidla) Slovenské asociace k počtu klientů na skialpinistické túře, když namísto doporučených tří klientů vedl čtyři. Za toto byla udělena důtka. Je zřejmé, že toto ani příčinou nehody být nemohlo. To, že nehodu nezavinil vůdce, bylo potvrzeno primárně tím, že slovenská policie věc odložila s tím, že smrt klienta nebyla v příčinné souvislosti s jednáním vůdce.

Jaké konkrétní chyby horský vůdce udělal?

Viz výše.

Jak se těmto chybám dalo vyhnout?

Kdyby se horský vůdce nesnažil vyhovět požadavkům klientů a trval na tom, že do jedné skupiny může vzít pouze tři osoby. NAHVSR toto doporučení publikovala na svých stránkách celkem nevýrazně, takže o něm nevěděli i jiní vůdci. Jenže neinformovanost, jak všichni víme neomlouvá.

Jak konkrétně porušil horský vůdce pokyn národní asociace slovenských vůdců?

Viz výše.

Jak se vůdce a ČAHV vyrovnali s pozůstalými? Jak jim smrt blízkého člověka vysvětlili?

Toto je důvěrná záležitosti mezi vůdcem a pozůstalými, bez jejichž souhlasu není možné se k tomu blíže vyjadřovat.

Jaký byl časový sled událostí celého dne?

Dostupné časy u nichž je dohledatelná přesnost: 8:31 odchod z Popradského plesa, 17:00 nehoda, 17:08 vyproštění, resucitace, 17:11 kontakt Horskou záchrannou šlužbou, cca 18:30 setkáni se skupinou dobrovolných záchranářů (horolezců), která vyrazila na pomoc ze Zbojničky, ??? čas rozdělení skupiny neupřesněn, 21:15 příchod horského vůdce Vojty Dvořáka na chatu po neuspěšném pokusu znovu nalézt skupinu s postiženým, 21:30 příchod zbytku skupiny na chatu.

Zároveň je podrobně předváděn zásah záchranářského vrtulníku v Krkonoších pod Sněžkou. Jenom kvůli tomu, aby se televizní divák mohl na chvilku podívat z kabiny očima pilota, létal řvoucí stroj nad 1. zónou národního parku, nejstřeženější přírodou, kam nesmí vkročit noha turistova a nesmí se objevit stopa lyžařova, aby náhodou nepostrašila zvěř a neulomila ani větévku.

Co je ochrana přírody? Zajímá to někoho?

Nepřijde vám to na hlavu? Impakt, management, ochrana přírody... v této souvislosti jsou to bezobsažná slova, která slouží pouze k zastření pravé podstaty zelených úředníků na KRNAPu  - jsou k ničemu a jejich žblebty o ničení přírody náhodnými skialpinisty na svazích a horolezci na ledopádech zůstávají čiročirou frází.

Ani televizní anonce na seriál nezní v tomto světle pravdivě: "Skialpinismus je krásný sport tichých hor, především pro ty, které omrzela hlučná střediska a tratě plné lidí. A také nejstarší lyžařský sport. Skialpem to začalo!"

Shrňme to tedy do tří vět:

* Skialpinisté potřebují řvoucí vrtulníky? 
* Ochráncům přírody je to jedno! 
* Horští vůdci tají příčiny smrti svých klientů.  

A to je také název nového seriálu, který poběží každou sobotu od poloviny listopadu do poloviny prosince na kanálu ČT Sport a představí tento tradiční, ale v České republice stále poznávaný zimní sport.

ČT4 sport: Skialpem to začalo

14. listopadu 12:15 Krkonoše (Sněžka)
21. listopadu 12:45 Tyrolsko (Wildspitze)
28. listopadu 14:30 Jižní Tyrolsko (ColBechei de Sora)
5. prosince 11:55 Sunnmøre Alps (Sylvkallen)

Prvním dílem seriálu provází Alena Zárybnická a Jiří Hölzel. Podíváte se na historii a teoretickou část skialpinismu, zásady bezpečnosti a chování pohybu ve volném terénu a objevíte krásy českých Krkonoš.

Scénář: Alena Zárybnická, Jiří Hölzel, Karel Jonák
Režie: Karel Jonák
Střih: Tereza Dondová
Kameramani: Petr Klíma, Radomír Dufek, Martin Vrbický, Dušan Mihalečko, Vlasta Toušek
Zvuk: Jiří Batulka
Horští vůdci: Karel Kříž, Libor Kožíšek, Vojtěch Dvořák, Arild Eidset

Horydoly.czSKI GUIDE:
Krkonošské terénní sjezdy 

Druhý díl zavede diváky do ledovcových Ötztalských Alp. Filmový štáb vystoupil po mohutném ledovci na druhou nejvyšší rakouskou horu Wildspitze.

Ve třetím díle uvidíte nezdařený pokus o dobytí hory v italském Jižním Tyrolsku nedaleko rakousko-italské hranice. Počasí nepustilo filmový štáb až nahoru, a diváci díky tomu uvidí rozhodování, jak a proč je se musí ustoupit, když je příroda silnější než člověk.

Poslední čtvrtý díl pozve diváky spolu se skialpinisty do norského pohoří na tamní lyžařsky populární horu Sylvkallen, kterou ovšem v Česku téměř nikdo nezná.

Horydoly.cz SKI GUIDE: Jak vypadá lyžování na Sněžce doopravdy? Bez televize, vrtulníku, horského vůdce? Podívejte se a přečtěte si:

Severní stěna a Slezská silnice

Sněžka. Zasněžená Slezská silnice na severní straně v Polsku.

Severní stěna do Karpacze

Kaple svatého Vavřince na Sněžce.

VIDEO Trampové na skialpech sjeli Sněžku

TOPO Pět sjezdů na jih

Lyžařské trasy na jižní straně Sněžky.

Lanovka na Sněžku

Lanovka na Sněžku.

S dětmi na Sněžku

Vyhlídka ze Sněžky na Studniční horu a Obří důl.

Lavina ze Studniční hory v Modrém dole

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Reaguj
Tak teda určitě :-)

8:00 To byla dobrá držka! To jsem byl já. Sám asi vidíš a slyšíš, že sněhu tam nebylo moc (ono vůbec na severních svazích Krkonoš ho nebývá moc) a ještě k tomu to byla taková buď ledovatá krusta nebo slabá vrstva. V tu chvíli jsem jel první po turistické cestě směr Schronisko nad Lomniczka, v úzkém místě, kde je zprava zábradlí nad potokem  a vlevo strmý svah, už se nedalo brzdit ani pluhem a za zatáčkou na mě číhaly šutráky. Už jsem tam párkrát jel, a tak jsem doufal, že za zatáčkou už je širší cesta a tam si přibrzdím. Bylo to však rozšlapané od chodců a lehce umrzlé. Chvilku jsem balancoval, pak jsem zařval na ty dva za mnou, proletěl kousek vzduchem a plácnul sebou po břiše na hranu svahu, abych se zase tak moc nepotloukl. Helma mi zachránila nějakou bouli na hlavě. Když už mě teda pekelně bolel loket natlučený nahoře na Sněžce...

4:14 Jo, to už jsme moc nemohl, jak mě bolela stehna, a tak můj nechtěný záklon s batohem na zádech a s hodně vykrojenými lyžemi skončil na zadku.

4:38 Ustřelily mi hrany na ledové plotničce, která byla vlastně zamrzlý vršek kosodřeviny, který jsem neviděl. Ony byly fakt blbé podmínky, protože mraky a difuzní světlo pořádně nedovolily sledovat, jak se neustále mění nafoukaný prašan ve žlabu ve vyfoukané plotničky a místa s propadající krustou.

Za to jsme ale získali další pěkný turistický zážitek, jak píšu tady: http://www.horydoly.cz/lyzari/trampove-na-skialpech-sjeli-snezku-podivali-se-do-sovi-doliny-a-na-dlouhy-hreben.html 

Reaguj
Takj určitě!

Take jsem to prohlednul velmi pozorne a nemuzu se zbavit dojmu ze lyze ovladaji lyzare, nikoli obracene. To je dovod skoku pod cestu v case 8:00 a obou padu v prasaku v case 4:14 a 4:38. Tot muj nazor. 

 • Autor MistrVichr
 • Datum a čas 24.11.2015 19:52
Reaguj
Takj určitě!

Tak to je vtipná debata :-) Nejdřív osoby neumejí lyžovat jako Tomba a potom špatně volí stopu. ...holt ne vždy se počasí a podmínky vydaří. 

(Přiznávám - po prvním pádu těsně pod vrškem Sněžky mi z loktu tekla krev a bolel mě až do léta.)

Reaguj
Takj určitě!

Kdyz je malo snehu tak ve volnym v I. zone  KRNAP nejezdim. Mam prirodu rad. ale i svoje placacky. Volba stopy je taky ukazka zdatnosti lyzare.

 • Autor MistrVichr
 • Datum a čas 24.11.2015 18:32
Reaguj
Takj určitě!

Prohlídnul jsem to video detailně - vypadá to že oba tygry jsou tam po najetí do šutrů a pak nějaké sklouznutí na zadek mezi klečí. Myslím že to bys ustál jenom se štěstím i kdybys jezdil jako Alberto.

 • Autor Skiják
 • Datum a čas 24.11.2015 16:40
Reaguj
Takj určitě!

To vis ze ano. Odhadnul jsi to paradne. Kde presne pisu o vyhre globusu? Nejde o to lyzovat jako mistr Hanc, ale umet si vybrat adekvatni teren ke svym dovednostem. To je smyslem. Stejne tak jako ty mas svuj nick, mam ho i ja.

 • Autor MistrVichr
 • Datum a čas 24.11.2015 15:04
Reaguj
Takj určitě!

Akorát že Alberto furtumfurt jezdil ten svůj kousek upravený sjezdovky na Rosengarten do zblbnutí. Místře Vichře určitě jsi si jí dal a vypadal jsi při tom jako on - akorát nechápu, proč se skrejváš pod nickem když máš na to vyhrát glóbus.

 • Autor Skiják
 • Datum a čas 24.11.2015 14:49
Reaguj
KT:Alberto Tomba

Me jen fascinuje ze nekdo jen proto aby byl senzacni povesi na net video jak pada ze Snezky. O lyzovani se neda bohuzel mluvit. Je pravdou ze groteska je to uzasna. Mam z toho pocit preceneni moznosti lyzare. To casto vede k nehodam. Ty zase vedou k pausalizovani ve smyslu: Skialpinisti jsou slabodusi tajtrlici riskujici zivoty sve i zachrancu v pripade zraneni.

 • Autor MistrVichr
 • Datum a čas 24.11.2015 11:49
Reaguj
KT

S Turkem se nebavte a nediskutujte je to vůl....

 • Autor petr
 • Datum a čas 17.11.2015 19:08
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Nevšední dovolená na Maledivách

Nevšední dovolená na Maledivách

Přemýšlíte o dovolené u moře? Vybíráte mezi oblíbeným Chorvatskem, Itálií nebo se díváte i dál na Turecko či na Egypt. Napadlo Vás ale že můžete letět i na Maledivy? Ano, dovolená na Maledivách není pouze pro... celý článek

SkiPark v Praze na Vypichu pomalu končí

Jihočeský MTB pohár 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

FREERIDE GUIDE Italové tak dokonale upravují sjezdovky, že ježdění po nich přestane po pár dnech bavit. To je pravá chvíle vyrazit do terénu. Nabízíme krajinově krásný sjezd v italském středisku Madonna
Brtníky: mráz čaruje fantastické ledopády

Brtníky: mráz čaruje fantastické ledopády

Ledové krápníky, stěny, sloupy a další neskutečně krásné ledové útvary vyrůstají na pár týdnů v roce v Českosaském Švýcarsku. Nejznámější jsou Brtnické ledopády v okolí Kyjova, Brtníků a Vlčí Hory. 
Jak letos vypadají ledopády 2018

Jak letos vypadají ledopády 2018

KRKONOŠE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse
Smrt pod Malou kopou 1968

Smrt pod Malou kopou 1968

RETRO Ve středu 20. března 1968 v jedenáct hodin dopoledne došlo k uvolnění mohutné laviny v prostoru Bialy Jar v polské části Krkonoš. V horní třetině dráhy zasáhla výstupovou turistickou cestu a strhla s sebou dvacetisedmičlennou mezinárodní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hory a mesto - filmový festival Bratislava, Bory 21.-25.3. 21.3.
Skialpstret Chara Pri Zelenom plese 21.-25.3. 21.3.
Tour du Rutor Itálie, Arvier 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 23.-25.3. 23.3.
Velikonoce dříve a dnes - výstava
Heřmanův Městes, Dvojdomek 23.-30.3. 23.3.
Hmyzí večer Brno, Klub cestovatelů 25.3. 18:00
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 2.-25.3. 25.3.
Od košilky k rubáši - výstava Svitavy, muzeum 28.1.-25.3. 25.3.
Velikonoce na hrádku Hrádek u Nechanic 25.3.-2.4. 25.3.

Diskuse

Elektrokolo Ondra, 24.3.2018 12:02, 11 příspěvků
Elektrokolo Tomáš, 23.3.2018 18:01, 11 příspěvků
Elektrokolo Peta, 23.3.2018 18:00, 3 příspěvky
Autor? Kuba Turek, 21.3.2018 22:37, 2 příspěvky
Chorvatsko Marina, 21.3.2018 15:20, 4 příspěvky
Elektrokolo Karel, 21.3.2018 14:04, 3 příspěvky
Elektrokolo Ondra, 21.3.2018 14:03, 11 příspěvků
Autor? Bída, 21.3.2018 13:30, 2 příspěvky
Elektrokolo Jarek, 20.3.2018 19:32, 3 příspěvky
Elektrokolo Tomáš, 20.3.2018 19:30, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zámek Kinských v Kostelci... Horydoly , 20.3.2018 22:21
Singletrack Glacensis Horydoly , 20.3.2018 15:05
O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50