Jak se jezdí na lyžích Black Crows?

Jak se jezdí na lyžích Black Crows?
Na Chopku v Nízkých Tatrách. Lyže Black Crows Orb Freebird, cepín Ortovox Pro Alu III + Pocket Spike, batoh Ortovox Tour Rider.
Autor snímku Summit Trade
SDÍLEJ:

Black Crows, černé vrány, možná též kavčata horská, je méně známá značka skialpinistických, skitouringových a freeridových lyží. Modely na sezonu 2016/2017 designované ve francouzském Chamonix a vyráběné ve slovinském Elanu, jsme vyzkoušeli na slovenském Chopku.

Jak na to

sj-teple250x250.jpg

Dva dny jsem intenzivně jezdil na lyžích Black Crows, které se budou prodávat v příští zimní sezoně. Zajímaly mě především lehké modely určené pro skialpinismus a skitouring, ale nevyhnul jsem se ani tlusťochům do terénu od kategorie all-terrain po big mountain.

První dojmy

Nemohu poskytnout nic jiného, než první dojmy z lyžování na Černých vránách, protože jsem se na každém modelu svezl jen párkrát a to ještě ne ve všech terénech, ale přesto pro vás mohou být jedním z vodítek, jaké lyže si koncem léta koupíte.

Na jižní straně Chopku, kde jsem lyže Black Crows zkoušel, vládly proměnlivé podmínky (sami vidíte na videu), sjezdovky byly po ránu zmrzlé a během dne se nich nakupily klasické muldy z umělého sněhu a vydřené ledové plotny. V terénu bylo prašanu pomálu, většinou jen slabá vrstva na tvrdém hrbolatém firnu. Jeden den nebylo kvůli mlze téměř vidět. Hřeben byl vyfoukaný a chodilo se buď v krustě nebo na ledovatém podkladu. Ve strmých svazích bylo potřeba nasadit mačky a vzít cepín do ruky.

Lyže tedy dostávaly co proto. Velmi přesně se ukázaly jejich dobré i špatné stránky. Snad jen hluboký prašan chyběl. Vím ovšem, že v něm jedou a zatáčejí každé lyže, dokonce i třicet let stará rovná "prkna", a tak jsem jen přišel o radost z "plavby" po pás v hlubokáči.

Black Crows Freebird: skialp a touring

Turistické a skialpinistické lyže Black Crows jsou všechny schované pod přídomek Freebird. Opravdu volně jako ptáci na nich můžeme křižovat hory vysoko nad krajinou.

Pro mě volba číslo je model Orb Freebird. Jasně žluté, téměř fosforeskující lyže, neumějí nic dokonale, ale zároveň všechno zvládají na vysoké úrovni. Rekreačnímu skialpinistovi / horolezci / sjezdovkáři / freeriderovi mohou dobře sloužit jako jediné univerzální lyže. Ačkoliv mají svoji váhu, jsou ještě přijatelné na dlouhé šlapací túry vysoko do hor. Jsou dostatečně tuhé, aby zvládly sjezdovku ve sportovním tempu. Krojené sice moc nejsou, ale přesto se s nimi díky mohutnému rockeru dá docela dobře točit na tvrdém i měkkém sněhu, dokonce mají snahu vyjíždět z prolomené krusty na povrch. Na hodně rozbitém terénu, ať už na muldách uprostřed sjezdovky, v nahrnutém sněhu na okraji, nebo ve střídajícím se terénu, je potřeba se vzdát moderního dlouhého a rychlého oblouku, a raději se soustředit na správnou volbu trasy a precizní smýkané obloučky.

Pozor! Letošní model Orb Freebird je o dost neklidnější, než ten, který se bude prodávat příští sezonu. Vyplatí se tedy počkat. "S touto lyží Black Crows dost experimentoval," upřesňuje dovozce Ján Blažej z velkoobchodní firmy Summit Trade. "Každý milimetr v konstrukci a každý gram materiálu uvnitř hraje významnou roli pro dokonalé vyladění lyže."

VIDEO Black Crows Orb Freebird

Podobné vlastnosti jako Orb Freebird mají lyže Navis Freebird. Pouze jsou trochu posunuté do sjezdu. Dolů jsem si na nich užil víc, bezstarostněji a rychleji. Nahoru to šlo pomaleji. Kromě stále ještě univerzálního použití jsou to modely vhodné na opravdový skialpinismus s batohem tam, kde stopu neprošlápne nikdo jiný než já a moji kamarádi na túře. Kdo hodlá vyrazit na pár dní do odlehlého alpského winterraumu a zajezdit si v opuštěném údolí strmé sjezdy, pro něho jsou Navid Freebird správné lyže. Rád si je vezmu třeba také na týden do Vysokých Tater, kde musím počítat se vším - nejprve těžký batoh vynesu na chatu, potom mě lyže musejí dostat pod skalní stěny nebo rokle, pak je musím vynést na batohu k vrcholu, a pak sjedu kuloárem nazpátek. To vše v rychle se střídajících podmínkách, s horolezeckým nádobíčkem, a přesto si chci užít strmé i požitkové sjezdy.

VIDEO Black Crows Navis Freebird

Pro začátečníky v terénu, nenáročné vychutnávače skialpinistických výletů a pro všechny, kteří se necítí na lyžích úplně jistě, doporučuji model Ova Freebird. Odpouštějí chyby. Nevadí jim, když lyžař místo razantního krájení oblouků jenom šoupe jeden smýkaný oblouček za druhým. Nevyžadují přesnou techniku ani moc síly na ovládání. Při stoupání je cítit, že jsou lehčí a užší, než jiné agresivní lyže. Moje manželka by je určitě ocenila. 

Samořejmě na lyžích, stejně jako v životě, platí pravidlo "něco za něco." V případě Black Crows Ova Freebird se za pohodlí platí horšími jízdními vlastnostmi hlavně v těžkém tvrdém terénu. Krustu (ne)zvládají jako vypráskané sjezdovky, v hlubokém sněhu vyžadují rychlost, aby vůbec vyjely na povrch, a na rozbité ztvrdlé ledovce jsou velmi nejisté. Jinak řečeno: milovník strmých sjezdů si na nich moc neužije. Ovšem kdo se z vrcholu jenom potřebuje nějak dostat dolů, tomu to vadit nebude a na hezké zážitky si počká, až sjede do mírnějšího sklonu a najde měkký sníh.

VIDEO Black Crows Ova Freebird

Hravé lyže Camox Freebird jakoby zařadila značka Black Crows mezi turingové modely omylem. Twintip (zvednuté patky i špičky), výrazný rocker (zvednutá celá přední část lyže), celková měkkost v podélném a tuhost v příčném směru směřují lyžaře do snowparku. Nakonec se ukázalo, že do terénu patří. Nechtěl bych ji mít jako svoji hlavní lyži, ale výborně se mi na ní jezdilo podél sjezdovek, v lese ve vymletých korytech a na uježděných stezkách. Camox Freebird doslova vybízí k poskočení na muldě, rychlému projetí přírodního slalomu mezi stromy, nějaké parádičce. Při tom slušně drží i na tvrdé pistě.

Snowpark jsem nezkoušel, na to už moje záda nestačí, ale určitě bych se nebál tam na Camoxech Freebird vypustit své sotva dospělé syny. Na dlouhé stoupání tahle lyže není dělaná, ale normální túru s ní lze absolvovat hravě.

VIDEO Black Crows Camox Freebird 

Jestli chcete jezdit rychle a jistě z kopce, kupte si lyže Black Crows Corvus Freebird. Do kopce to sice půjde kvůli jejich hmotnosti ztuha, na batohu se lyže pronesou, ale jízdu dolů si užijete skoro jako na klasických sjezdovkách. ...a také vám nesmí vadit růžová barva, jinou na tenhle model nedostanete.

Chopok, Nízké Tatry, Slovensko.

Absolutní novinkou pro příští sezonu je Vastus Freebird. Výrobce Black Crows o tomto modelu ještě ani neposkytuje veškeré technické údaje. Svezl jsem se na nich z kopce - nic moc na takových párátkách! Jako bych jel na backcountry běžkách. Přepnul jsem vázání na stoupání - paráda! Jedna lyže váží necelý kilogram. V kombinaci s lehoučkým vázáním, odlehčenými botami, skialpovou kombinézou a vylehčeným nejnutnějším vybavením jsem se cítil jako pírko. Na lyžích Vastus Freebird bych snad nakonec našel zalíbení i ve stoupáních, které mě tak strašně nebaví.

"Ve skitouringu je teď velký trend fitness a Vastus mu vychází vstříc," uvádí dovozce Ján Blažej. "Spousta bohatých manažerů začalo běhat a na zimu hledají podobnou aktivitu. Nedělá jim potíže koupit drahé špičkové vybavení, což jim Black Crows zaručuje." Fitness skitouring je při tom velmi jednoduchý. Podél sjezdovky si lyžař vyšlápne na horní stanici lanovky, tam si dá pivo nebo kávu, a po sjezdovce sjede zase dolů. "Nemá to s dobýváním hor a skialpinismem jako takovým mnoho společného, je to čistě sportovní aktivita. Navíc k tomu nepotřebujete většinu věcí, které skialpinisté nosí. Snad jen helma a náhradní bunda v batůžku jsou nutné."

Black Crows Skis. 

TOURING: Black Crows Freebird
ModelCorvusOvaOrbNavisCamoxVastus
délka (cm) 175/183 162/170
178/184
168/179
186
169/179
185
163/171
178/183
164/172
špička (mm) 136/139 118/120
123/125
125/123
123
131/133
137
122/125
128/130
 ?
střed (mm) 109 85 90 102 97  76
pata (mm) 120/122 105/108
111/112
112/114
114
116/118
122
110/112
114/115
 ?
rocker 22 % 16 % 11 % 21 %  19 %  ?
kontaktní plocha 66 % 80 % 85 % 67 %  71 %  ?
pata 12% rise 4% flat 4% flat 12% rise  10% rise  flat
hmotnost (g/cm) 3850/183 2740/170 3080/179 3320/179  3150/171  1888/164
radius (m) 21 17 15/18/20 19  18  17
cena (E) 730 580 600 700  700  700

Poznámky: Orientační cena odpovídá evropskému trhu v dubnu 2016. Hmotnost je uvedena za pár lyží bez vázání. Délka je zaokrouhlena na centimetry.

INFO: Black Crows (výrobce) a Summit Trade (dovozce do ČR a SR)

Booking.com

Značka Black Crows se nevěnuje pouze skialpinismu a skitouringu. Vyrábí také sjezdovky, lyže speciálně pro ženy a je hodně známá mezi freeridery. Vybírám několik modelů na příští sezonu, které mě zaujaly. Není to objektivní srovnání, ale inspirace do lyžování v roce 2016/2017.

Black Crows Birdie Women: jen pro ženy

Pod označením Birdie (ptáček) najdete v katalogu Black Crows lyže do terénu pro ženy. Dámské varianty stejnojmenný modelů jsou lehčí, měkčí a samozřejmě také kratší. Výrobce se snaží též o dámský design, ale v tom jsou jiné značky dál. Ve vzhledu bych důvod ke koupi nehledal.

Příjemná lyže Ova Freebird (skialp) má svoji tvrdší variantu Ova (all terrain) a měkčí Ova Birdie (women). Být o třicet kilo lehčí, o dvacet let mladší a výrazně krásnější, šel bych do Ova Birdie hned. Jako chlap si vybírám jako univerzální lyži Orb Freebird, ale jako dáma bych si koupil Ova Birdie.

VIDEO Black Crows Ova Birdie 

Black Crows all-terrain / big mountain: freeride

Třináct modelů Black Crows pokrývá celé spektrum freeridingu, tedy nekompromisního lyžování mimo upravené sjezdovky. V katalogu nenajdete unylé lyže, které se tváří drsně, ale slouží nanejvýš k občasnému odskočení do prašanu vedle sjezdovky. Černé vrány mají z rodného Chamonix pod Mont Blankem zakódované v genech, že free je nejlepší.

Moc se mi z tohoto pohledu líbily lyže Navis (i když to není asi správné správné slovo, neboť jsou pomalované stejně ošklivě, jako voják v zákopu), protože zvládají jakýkoliv terén a na závěr se s nimi dá vyrazit i na sjezdovku. Kdo ještě nejezdil na lyžích o šířce přes 10 centimetrů pod botou, o váze tři a půl kila bez vázání a výrazným rockerem, bude zřejmě překvapen, že ho bolí nohy ještě než sjede svůj první kopec.

Navis sice patří mezi užší a tím pádem univerzálnější big mountain modely, ale pořád je to pořádný macek. Znamená to, že na jeho zkrocení je potřeba dost síly a také technických dovedností. Správný lyžařský postoj na tvrdém podkladu a ideální vyvážení "záchodového" záklonu v prašanu ušetří lyžařovi hodně sil.

Při tom Black Crow Navis je překvapivě mrštná lyže a není potřeba se bát, pokud vjedete do kuloáru mezi skály. Jen to chce třímat opratě pevně v rukou a nenechat lyže, ať si s vašimi nohami dělají, co chtějí.

VIDEO Black Crows Navis 

Pořádný zážitek pro odvážné chlapy poskytuje model Black Crows Nocta Big Mountain. Šířka pod botou 12,5 centimetrů, délka od 178 do 191 centimetrů a hmotnost páru bez vázání téměř čtyři kilogramy naznačuje, co se s Nocta dá zažít. K tomu přidejte rocker pod celou lyží (lyže je vlastně kolébka a nikde není skluznice úplně rovná) a máte nářadí do nejhlubšího prašanu.

Překvapilo mě, že se takové monstrum dá docela dobře řídit i na sjezdovce. Naopak největší problémy jsem měl ve slabé vrstvě nového sněhu, pod kterým se skrýval nevyzpytatelně zvrásněný zledovatělý firn. Na tom mi dávaly prašanovky Nocta zabrat. To, co na běžných lyžích člověk zvládne odpružit koleny nebo objet, to musí na Nocta urvat silou, případně bezohledně přejet jako tank.

Prašanové lyže Black Crows Nocta big mountains.

Z opačného pólu lyží do terénu oceňuji Black Crows Ova all-terrain. Příjemně lehká a obratná lyže by se mohla bez bázně a hany zařadit svými vlastnostmi mezi pohodlné sjezdovky. Jenže tento model se stejně dobře jako na upravené trati cítí i v jakémkoliv terénu snad s výjimkou čisté ledovky. Kdo hledá univerzálky a spíš než na skialpinismus si potrpí na freeride, je to lyže pro něho.

Chopok, Nízké Tatry, Slovensko.

Ova bez problémů zvládnou běžnou túru v Alpách či Tatrách, ale jejich majitel či majitelka nejspíš jen vyjedou na horský hřeben lanovkou, popojdou na stoupacích pásech k vybranému sjezdu, případně si udělají lyžařský výlet na nejbližší vrchol, odtud sjedou pěknou stěnu či žlab a do údolí se vrátí po sjezdovce. Život na sněhu je krásný!

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Lyzovanie

Mýlíte se. Lidé ma videu nejsou ti, kteří článek psali :-) To jsou ti, kteří spíš budou jejich majitelé a uživatelé :-) A někteří jsou jejich prodejci :-)

Reaguj
Lyzovanie

Cenim si snahu spravit recenziu a priblizit vlastnosti lyzi potencionalnym zakaznikom. No pri pozerani videi je vidiet znacne nedostatky v lyziarskych schopnostiach autorov. Ako mozu takyto lyziari hodnotit lyze? 

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Olga Puchkareva miluje hory a běhá ultramaratony

Olga Puchkareva miluje hory a běhá ultramaratony

ROZHOVOR Olga Puchkareva (*1982) pochází ze Sibiře, krásné a divoké přírody. Před 4 lety jsem se stala náhodným divákem Pražského maratonu. Ptmosféra a možnost poměřit síly s ostatními běžci ji naprosto nadchla. ... celý článek

Houby AKTUÁLNĚ 2018

Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Velmi lámavý Spitzmauer

Velmi lámavý Spitzmauer

CLIMBING GUIDE Poslední cáry šera se rozplynuly v černé tmě. Měsíc právě prodělává nov. Dolézáme na skalní bobek v hřebenu Spitzmaueru a motáme lana. Je jasné, že s klasickou sestupovkou nemůžeme počítat a jinou cestu
Jak se vybírají a kupují pohorky?

Jak se vybírají a kupují pohorky?

AKTUALIZACE Outdoorovou obuv, trekkingové boty nebo pohorky si kupujeme jednou za pár let. Musí něco vydržet, zároveň být v rámci možností pohodlná a hlavně má ochránit svého majitele před rozmary šptného počasí
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

HŘIBY ROSTOU Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Salzach - trekkingová řeka

Salzach - trekkingová řeka

RIVER GUIDE První pocit pro klasického českého vodáka je úžas nad mohutností řeky, čistotou a rychlostí tekoucí vody. Jen co do ní i s lodí vklouzne, zmocní se ho vlny a on zažívá
Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

V sobotu 23. září ve 3:55 hodin nad ránem nastává podzimní rovnodennost. V ten okamžik se ocitne Slunce v rovině zemského rovníku. Jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Stejný jev se odehraje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Harrach šlechtic rodu i ducha - výstava Jilemnice, Krkonošské muzeum 21.9.-18.11. 21.9.
Lausitzer Fischwochen Německo, Lužice 22.9.-4.11. Rybí týdny 22.9.
Dýně - výstava Praha, Botanická zahrada 22.9.-21.10. 22.9.
Týden cestovatelů - diashow
Praha, Centrum Černý most 24.-28.9. 24.9. 18:00
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 24.9.
Arktida - diashow Sokolov, knihovna Přednáší Vladislav a Katrin Podracký 25.9. 18:00
Marketing Mix - veletrh Brno 25.9.
The North Face - výprodej Zdiby, Pointpark 25.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 26.-29.9. 26.9.
Stop transportům zvířat - přednáška Praha, Dům ochránců přírody Přednáší Dita Michaličková 26.9. 17:30

Diskuse

oprava albireo, 23.9.2018 5:33, 3 příspěvky
Letní čas aztli, 22.9.2018 17:18, 8 příspěvků
Rovnodennost aztli, 22.9.2018 16:59, 3 příspěvky
tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 3 příspěvky
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Scott outlets Horydoly , 23.9.2018 20:50
Jižní Čechy na kole Horydoly , 22.9.2018 0:19
Plavební sezóna na Schwar... Horydoly , 22.9.2018 0:15
Český Krumlov: sklizeň vi... Horydoly , 22.9.2018 0:12
Re: The North Face - výpr... Horydoly , 21.9.2018 17:16
Re: jarni vodacky veletrh Kuba Turek, 20.9.2018 15:06
jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26