TEST DD Jungle Hammock: Visací spánek

TEST DD Jungle Hammock: Visací spánek
DD Jungle Hammock
Autor snímku DD Hammocks
SDÍLEJ:

Tak nám konečně nastaly mrazy. A zatímco silničáři zhodnotili situaci tak, že je právě nyní nejlepší doba začít všechno opravovat, neboť promrzlé vrstvy vozovky přijímají nové záplaty úplně nejlépe, pravověrní trampové se těší, že lesy budou konečně jen jejich. Protože kdo jiný, než zarytý a zamilovaný blázen a tramp by šel dobrovolně spát do lesa za takové psírny, že? Vyzkoušel jsem už mnoho způsobů spánku daleko od hlučícího davu a jako nejlepší jeví se mi býti spánek visací… A kdyby vám holky řikaly, že punk je jinde, tak jim prostě nevěřte!

TEST DD Jungle Hammock: Visací spánek
Jungle je ideální třeba do letní Skandinávie.
Autor snímku DD Hammocks
Jak na to

Co přináší spaní na stromech

- nespíte na studené zemi
- nepotřebujete stan a někdy ani karimatku 
- nepotřebujete suché ani rovné místo na přenocování
- hamaku zavěsíte všude, i v prudkém kopci ve spádnici i kolmo na ni
- menší kondenzace par než ve stanu
- více svobody, méně kil v batohu

Z Velké Británie k nám dorazila ve zdejších luzích a hájích zatím nevídaná novinka pro všechny visaté spáče – současné i budoucí – modulární závěsný bivakovací systém. Model hamaky se sice nazývá Jungle, ale džungle nebude zdaleka jediným prostředím, ve kterém se s ní budete cítit dobře. 

Hlavně modulárně!

Modulární systém poskytuje více svobody. Nejen svobody pohybu v různých krajinách, ale také svobodu volby. Kompletní bivakovací balík, tak jak jej dostanete do ruky, ukrývá bohatou výbavu:
- kompresní obal
- hamaku
- závěsný kapsář
- moskytiéru
- krycí plachtu proti dešti
- 2 tree huggers
- 2 whoopie slings
- 2 karabiny od DMM
- 2 skládací tyčky
- 2 elastická lanka
- 3 pevné šňůry

Kdybychom se pohybovali na úrovni počítačového hardwaru, asi bychom řekli, že systém odpovídá zařazení „plug and play“. Prostě připojíte (tedy v našem případě spíše napnete) a hra může začít! Všechno, co potřebujete, máte od výrobce v jednom balíku. Všechno, co tam nenajdete, nepotřebujete. 

Hamaka

Základem systému je hamaka. Klasický pruh látky sešitý na kocích do tunýlků, jimiž jsou provlečeny upevňovací šňůry. DD Hammock je oproti tomu trochu speciálnější. Je ušitá z ultralehké (včetně whoopie slings 510 g) syntetické rip-stopové tkaniny v délce 2,7 m. Na obou vnitřních koncích je vyzbrojena po obou stranách kapsami. Její podélné okraje jsou vyztuženy popruhem nosným pro zipy jednak suché, jednak klasické. Suché zipy drží krycí plachu, klasické zipy slouží k připojení moskytiéry. Navíc je hamaka opatřena úchytkami na obloukové skládací tyčky. Úchytky umožňují dva způsoby kotvení tyček podle toho, zda využíváte systém klasicky napnutý mezi dva stromy, nebo zda jej máte položený na zemi a používáte jej jako nouzový bivak. 

Whoopie co?!

Celý systém drží napnutý mezi dvěma stromy další chytrá věc – kombinace whoopie slings s tree huggers. Tree huggers jsou doslova a do písmene objímači stromů. Jde o dva pevné široké dvoumetrové popruhy s konci přešitými do smyček. Obmotáte jimi strom, aniž by tím nějak utrpěla jeho kůra, a jedno z ok provlečete karabinou. V karabině je už navlečená whoopie sling sloužící hamace jako nosná šňůra. Whoopie sling je obrovská vychytávka. Na první pohled vypadá jako úplně obyčejná splétaná šňůra. Když se na ní zahledíte pozorně, zjistíte, že připomíná hada požírajícího a zároveň tak trochu i vylučujícího sama sebe. Její kouzlo spočívá ve využití velké třecí plochy. Po určitém nácviku se vám bude dařit rychle měnit délku tohoto skvělého zařízení a tím snadno a velice rychle vypínat hamaku. 

Proti komárům i dešti

Moskytiéru můžete k hamace snadno připnout nebo od ní odepnout mohutnými a spolehlivými podélnými zipy. Konce moskytiéry jsou vybaveny stahovacími šňůrkami, takže je můžete zcela uzavřít či v případě potřeby jimi například protáhnout nějakou důležitou věc, již jste nechali v tom ošklivém světě plném bodavého hmyzu tam venku.

Třetí vrstvou systému je krycí plachta, nebo chcete-li malá celta. Pokud ji zrovna nepoužíváte, můžete ji mít zavěšenou pod hamakou. Pětice suchých zipů z každé strany ji udrží na určeném místě. Tak nebude překážet a navíc vám zvýší tepelný komfort a mezi vámi a zemí vytvoří izolační vrstvu nepohybujícího se vzduchu. V případě, že budete potřebovat ochranu proti dešti, uchytíte celtu čtyřmi očky za držáky tyček a jejich konce můžete variabilně buď za další dvě očka přichytit samostatně ke stromu, nebo v případě malého větru nechat volně splývat, nebo zcela pevně přichytit ke koncům hamaky koncovými šňůrkami probíhajícími tunýlky.

Jde o celtu přesně kryjící závěsný systém. Neposkytuje bohužel žádnou možnost dalšího zastřešení mimo rámec půdorysu hamaky. Jak ale říká prodejce DD Hammock pro Českou republiku Pavel Chamalidis: „Někdo může preferovat kombinaci hamaky s krycí plachtou, protože to poskytne i veliký chráněný prostor pro vaření, uložení věcí, převléknutí atd. Takto zaměřeným závěsným spáčům můžeme nabídnout několik dalších jednodušších modelů, které lze doplnit o velké plachty několika rozměrů i barev, rovněž z nabídky anglického výrobce DD Hammock.“

To, co dělá DD Jungle Hammock opravdu komfortní, je konstrukční řešení moskytiéry. Aby kolem vás síťka proti komárům nepovlávala jen tak, je vybavena – podobně jako to můžete vidět například u stanů tunelové konstrukce – dvěma tunýlky na skládací tyčky. Pětisegmentové tyče jsou z výroby naohýbané do půlkruhu. Provlékají a fixují se stejně jako u stanu. Jejich konce buď zanoříte do malých kapes (klasicky používaná hamaka), nebo je provlečete širokými dutými nýty (hamaka na zemi jako nouzový bivak). Tunýlky s tyčkami zafixujeme do vnějších stran pomocí gumolanek. Po vypnutí se hamaka zevnitř jeví jako mnohem větší než zvenčí. Poskytuje opravdu nadstandardní prostor – pro vás i pro vaše věci. Interiér kromě čtyř malých bočních kapes ještě doplňuje závěsná kapsa se třemi přihrádkami, z jedné strany síťovaná. Tyčky nejen že nad vámi drží klenbu moskytiéry, ale celkově rozšiřují lůžkovou část systému. Při spaní v něm budete mít možnost se libovolně přetáčet a vrtět. A to je u hamak skutečně věc nevídaná.

Svobody tolik, kolik uneseš

Když jsme zmínili svobodu, nebylo to jen plácání do větru. Jelikož je to systém modulární, můžete jej upravovat, přidávat a ubírat součásti podle toho, do jakých podmínek se zrovna chystáte. Vždycky je jen na vás, co si s sebou přesně vezmete. Pokud nečekáte útoky krvelačného hmyzu, necháte doma moskytiéru. Když jste si jistí, že nepřijde ani déšť, ani sníh, necháte doma celtu. A když zatoužíte po tom, aby váš systém byl úplně nejlehčí, můžete si vzít jen samotnou hamaku. Navíc dostatečný komfort zajistí použití už jen jedné tyčky, takže doma můžete v případě potřeby nechat tu druhou. S minimalistickou výbavou (kompresní obal, whoopie slings, tree huggers, karabiny, hamaka a jedna tyčka) se dostanete přesně na kilo. Samozřejmě lze na hmotnosti dále ušetřit a nebrat s sebou ani tyčku, ani kompresní obal.

V případě nouze lze systém použít i jako pozemní bivak. Nouzi budou v tomto případě představovat chybějící stromy. Hamaku rozprostřete na zem, provléknete tyčky a zakotvíte podobně jako tunelový stan. Přístup do bivaku je tak poněkud horší a vnitřní prostor oproti zavěšené hamace značně stísněný. Ale nouze se neptá, kdo je kdo, a do muže s koženou brašnou sype dvě dávky. Survival prostě není zadarmo. 

Zpátky na stromy i v zimě!

V hamace se s úspěchem dá spát i v zimě. Člověk se na to musí jen o něco lépe připravit. Od slabé tkaniny samotného závěsného lůžka nelze očekávat přílišnou izolaci. Není to ostatně ani jejím účelem. Ale už samotný fakt, že nespíte na chladné zemi, ale vznášíte se kus nad ní, k tepelnému komfortu přispívá (pokud jsme schopni minimalizovat pohyb vzduchu mezi námi a zemí). Jakýkoli dobrý spacák v jakémkoli lůžku trpí určitým izolačním nedostatkem ze spodní strany. Spáč totiž mezi svým tělem a podložkou izolační náplň spacáku mačká, drtí a stlačuje, takže loft neloft – jen samotný spacák v tuhých zimách nepomůže. Platí to i v hamace, takže určitý druh izolační podložky můžeme pro extrémnější teploty pod nulou jen doporučit. Alumatky hodně kloužou a jsou nejenom zde v podstatě nepoužitelné. O něco lépe si vedou pěnové karimatky, které už nějaké to tření vykazují a lépe tedy drží pod spáčem i při větším převalování. Nejlépe se nám ale osvědčila karimatka samonafukovací s výraznější textilní texturou. Ta už seděla doslova jako přibitá. „Určitě je dobré dát si práci s řádným umístěním karimatky přesně pod sebe. Plocha hamaky je mnohem větší než karimatka, a tak čím lépe karimatku uplacírujete, tím lépe se vám bude v zimě v hamace spát.“ dodává Pavel Chamalidis. Sám má se závěsným přespáváním v zimě bohaté zkušenosti. 

Neléčitelná závislost

DD Jungle Hammock jsme testovali několik měsíců na mnoha akcích – od těch úplně nenáročných přespání v lesíku za teplé noci až po alpské treky v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů. Všechno přestála bez újmy. Všude budila náležitou pozornost a obdiv. Vždycky se v ní krásně spalo. Za všechno snad mluví i fakt, že původně zapůjčenou sadu redakce později odkoupila. 

INFO: Natura-nuova

Horydoly.czZávěsné spaní na HORYDOLY

Noc po vzoru Spidermana
Po vzoru gibbonů
Noc ve visu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Supr zábava

Před měsícem jsem tu vyhrabal tenhle článek a hamaku už mám 14 dní doma. nebudu znova opakovat co už napsal tester, jen  snad že mně baví, jak se dá všechno odepínat a kombinovat, je to prostě zábavný.

//
  • Autor 008
  • Datum a čas 17.4.2014 18:47
Reaguj
spokojenost

Tak přesně tuhle hamaku má kamarád z bandy se kterou jezdíme na hory. Každý ráno nás provokoval s tím, jak se mu dobře spalo. Nejdřív jsme mysleli, že si z nás dělá srandu ale po čtyřech dnech by to už na něm asi bylo vidět, kdyby kecal. Takže asi opravdu  spokojenost.

  • Autor Milan
  • Datum a čas 14.12.2013 14:07
Reaguj
Visací spánek
To se bude hodit i na jaře, jedeme poznávat krásy jižních čech do okolí hotelu nežárka a noci jsou ještě studený.
  • Autor Járyn
  • Datum a čas 5.12.2013 12:59
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


V Thajsku na kánoi

V Thajsku na kánoi

AKTUALIZACE Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody? Od března do května jsem se pokusil sjet několik vodácky... celý článek

Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jak se žije buddhistům v Ladakhu?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Thajská erotická veselice Pattaya

Thajská erotická veselice Pattaya

AKTUALIZACE V thajské Pattaye spustili na konci února roku 2006 první ročník nového festivalu. Byl zahájen karnevalovým průvodem, který z dálky připomínal jeho předobraz v brazilském Rio de Janeiru. Z blízka je to však
Írán přitažlivý a stále trochu tajemný

Írán přitažlivý a stále trochu tajemný

RECENZE Turistický průvodce Írán má vše, co turista, cestovatel nebo obchodník potřebuje znát při cestě do této země. Vyznačuje se úžasnými detaily a na druhé straně nepostrádá žádný ze základních požadavků průvodců
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
V Thajsku na kánoi

V Thajsku na kánoi

AKTUALIZACE Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody? Od března do května jsem se pokusil sjet několik vodácky
Skály se mohutně řítily z El Capitan

Skály se mohutně řítily z El Capitan

Dvě skalní řízení se odehrála v Yosemitech na masivu El Capitan. Ve dnech 27. a 28. září odpadly části stěn v horolezeckém sektoru East Buttress. Jeden člověk při tom přišel o život a dva byli těžce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.-29.10. 24.10.
Království Mustang - diashow
Praha, Centrum Černý most Přednáší Karel Wolf 24.10. 18:00
Ekvádor - diashow Pavlíkov, galerie Přenáší Pavel Svoboda 24.10. 19:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Australské dny Praha, Výstaviště Letňany 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Lichtenštejnsko - přednáška Valtice, Reistna Přednáší Miroslav Geršic 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Korženěvská a Denali - diashow Praha, Vysoká škola ekonomická Přednáší Renata Faustenová 31.10. 19:45
Příroda ve svaté zemi - výstava Mělník, Regionální muzeum 31.10.-26.11. Fotografoval Libor Praus 31.10.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38