Carský podvod aneb proč Češi emigrovali na Ukrajinu

Carský podvod aneb proč Češi emigrovali na Ukrajinu
Plynová princezna a teplárenský poskok. Dříve ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a český premiér Mirek Topolánek.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V polovině 19. století byla v Čechách veliká bída a proto tisíce lidí emigrovalo do Ruska a do Ameriky. Rusko se mnohým zdálo blíž. Svoji roli  sehráli také národní buditelé, kteří byli z bratrů Slovanů nadšeni. Škoda, že mí předci nešli směrem přes Hamburk a nepluli přes moře. Tohle mi vyprávěla maminka Antonie Nyklová:

Jak na to

Jaké muselo být rozčarování mé české rodiny na Ukrajině, když uviděli jen divočinu a bažinatá pole. Žádné cesty a vesnice, ze kterých se dalo přejít pěšky do další, tam nebyly. I se zdejšími lidmi to nebylo lepší. Přistěhovalí Češi byli pro ně buržousti, které rádi přepadali a okrádali. Nikdo Čechům neřekl, že Rusové mají blíž k mongolskému despotismu, než k osvícené Evropě. Národní buditelé, jako byli Palacký, Riegr a hlavně Ján Kollár, byli jen naivní snílci a emigranti v Rusku na to tvrdě doplatili.

Dodnes však mají na Ukrajině české vesnice s českými školami a většinou se hrdě hlásí k tomu, že jsou Češi. Velká část žije v dřívější ukrajinské Volyňské gubernii. Při posledním sčítání lidu roku 1989 se jen tam hlásilo k české národnosti na 10 000 občanů. To nemluvím o dalších tisících v guberniích na Krymu, Chersonu, Kyjevě, Podolí, Haliči a Černobylu. Na Volyni jsou dodnes větší česká města jako je Rovno, Dubno a Luck. O vesnicích ani nemluvě, těch je tam opravdu mnoho. Nejznámější jsou Malinovka a Zubovščina u Kyjeva.

"Náš rod Nyklů pochází z obce Levousy u Libochovic. Praděd Jan (v každé rodině tehdy musel mít prvorozený syn jméno Jan) Nickel byl přejmenován roku 1840 levouským farářem, dobrým Čechem, na Nykla s ypsilonem. Praděd měl u obce kousek políčka, dva krámy, ševcovský verpánek a spoustu dětí."

Ruský car pozval Čechy na Ukrajinu

Poněvadž se jim zdálo, že mají málo polí, a dostalo se k nim prohlášení ruského cara, že dá každému tolik země, kolik dokáže obdělat, rozhodli se, že pojedou na Ukrajinu. Stejně tak učinila hromada Čechů před nimi.

Tři jejich synové už byli na vojně na sedm roků, a tak vzali s sebou další tři dospívající děti a nejmladšího, 1 ½ roku starého -  mého pozdějšího dědu, to bylo v roce 1887. Zapřáhli do vozu dvě kravky, naložili co se dalo a jeli do neznámého Ruska.

V té době přibližně od roku 1870 žilo v Ukrajinské Haliči, ve Lvově a okolí už přes tisíc Čechů.

Strašlivé poznání: špatná půda a ještě horší lidé

Musela to být strastiplná a dlouhá cesta, ale všichni to přežili ve zdraví. Horší bylo, když se dostali na místo, kde byly jen lány divokých křovisek, břízy, kus neobdělané půdy a bažinatý porost. To znamenalo mnoho práce všechno odvodnit, vysekat křoví a vykácet stromy. Široko daleko kolem nebylo žádné obydlí. Nejblíže, několik kilometrů, to měli k pozemkům místního velkostatkáře.

Když měli první rok špatnou úrodu, museli jít prosit statkáře o osev. Za to u něj museli nechat nejstarší dítě sloužit. Za pár roků tam sloužily všechny děti a nejmenší pásl dobytek. Později po létech mi můj děda vyprávěl, co zkusil. Byli celkem tři pasáčci a pásli velké stádo krav a býků. Na noc rozdělali velký oheň, ale to nevadilo vlkům, ti se stejně připlížili a odnesli nejlepší jalovici. Za to pak byli všichni statkářem zbiti až do bezvědomí.

Krajem se toulaly tlupy loupeživých kozáků, kteří kradli a přepadávali usedlosti, hlavně ty české. Věděli, že tam vždycky něco najdou, buď plné sýpky nebo stáda prasat i jalovic. V těch ruských nebylo nic, protože mužici byli věčně opilí a neschopní pracovat.

Praděd také vyprávěl, jak byli mužici náchylní ke krádežím. Protože měl na nohou velké nehty na palci, udělal si do jednoho dírku, kterou protáhl řemínek a ten navázal na rukojeť nože za pasem. Kdyby mu ho někdo ve spaní chtěl ukrást, tak by to ucítil a mohl se bránit. Nůž a sekera byly velice žádané a mužici je kradli, aby měli na vodku.

Návrat domů přežili jen dědeček a prababička

Rodina byla na Ukrajině asi pět let, když otec začal postonávat a chtěl nazpět domů. Tak se sebrali, zapřáhli poslední kravku a vraceli se zpátky domů. Ve Lvově jim otec zemřel. Pohřbili jej na hřbitově do společného hrobu a pokračovali pěšky. Zbyla už jen matka s nejmladším mým budoucím dědem. Jak to dopadlo s ostatními sourozenci, už se nikdy nedozvěděl. Asi tam zůstali a zemřeli hlady.

Jan Nykl se pak vrátil do Libochovic, kde se vyučil ševcem. Po vyučení se oženil v Libochovicích s Františkou Panešovou, která byla jednou z dcer zdejšího šlechtického hraběcího rodu. Moje prababička Františka Nyklová - rozená Paneschová byla totiž vnučkou Barbary Panešové - rozené hraběnky Barbary von Czernin (Černínové ) z Roudnice.

První syn Libochovické rodiny Nyklů byl Karel, pak František a další syn, který se jim roku 1886 narodil, byl můj otec Antonín. Zde končí  vyprávění mé matky Antonie Nyklové o životě jejiho tatínka a mého dědečka Jana.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zápisky z čechohradu

kdysi jsem měl v ruce úhledným písmem rukou napsané zápisky, psané tuším učitelem, který by první republikou vyslán do čechohradu, kde zůstal a se svobodovci se vrátil do československa. dost výživné čtení. a to se měli v čechohradu docela dobře, české vesnice v besarábii byly v roce 1941 odsunuty stalinem do kazakhstanu, kde během prvního roku zemřeli všechny děti a všichni staří lidé.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 13.4.2015 20:37
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti... celý článek

Livigno, Bormio a Valtellina 2017/2018

Vinobraní na Znojemsku je v plném proudu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Thajská erotická veselice Pattaya

Thajská erotická veselice Pattaya

AKTUALIZACE V thajské Pattaye spustili na konci února roku 2006 první ročník nového festivalu. Byl zahájen karnevalovým průvodem, který z dálky připomínal jeho předobraz v brazilském Rio de Janeiru. Z blízka je to však
Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

AKTUALIZACE Na silničnom kole priamo do centra Dolomitov pod Tre Cime di Lavaredo. Úvodné kilometre vedú z Cortiny na Passo Tre Croci. Stúpanie je rovnomerné, plynulo naberá výšku.
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

NOVÉ VIDEO Seriál nejlepších tras pro ježdění na koloběžkách mapuje pěkné výlety, které vedou většinou po rovině nebo z kopce, po dobrém povrchu a mimo frekventované silnice. Tentokrát vás zveme do tradičního rekreačního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Johann Kepler - přenáška Kynžvart Přenáší Jiří Grygar 20.10.
Vodácký bazar Praha, Boatpark   21.10. 09:00
Zamykání Ostravice Ostrava   21.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník 21.10.
Sázava - zamykání Týnec   21.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky Horolezecká brigáda 21.10. 09:00
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Drakiáda Ladná Ladná 21.10.

Diskuse

Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 1 příspěvek
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky
Cyklo kalhoty Crivit Jarek, 16.10.2017 6:09, 16 příspěvků
Sněžnice PavelK, 15.10.2017 20:34, 11 příspěvků
Sněžnice Marek Šopík, 14.10.2017 16:15, 11 příspěvků
dělohy Suk, 14.10.2017 1:20, 1 příspěvek
magneťák Novinář, 11.10.2017 22:01, 3 příspěvky
magneťák Suk, 11.10.2017 12:13, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38
Lidé z Extreme Plus v Mah... Horydoly , 15.10.2017 20:35