Carský podvod aneb proč Češi emigrovali na Ukrajinu

Carský podvod aneb proč Češi emigrovali na Ukrajinu
Plynová princezna a teplárenský poskok. Dříve ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a český premiér Mirek Topolánek.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V polovině 19. století byla v Čechách veliká bída a proto tisíce lidí emigrovalo do Ruska a do Ameriky. Rusko se mnohým zdálo blíž. Svoji roli  sehráli také národní buditelé, kteří byli z bratrů Slovanů nadšeni. Škoda, že mí předci nešli směrem přes Hamburk a nepluli přes moře. Tohle mi vyprávěla maminka Antonie Nyklová:

Jak na to

Jaké muselo být rozčarování mé české rodiny na Ukrajině, když uviděli jen divočinu a bažinatá pole. Žádné cesty a vesnice, ze kterých se dalo přejít pěšky do další, tam nebyly. I se zdejšími lidmi to nebylo lepší. Přistěhovalí Češi byli pro ně buržousti, které rádi přepadali a okrádali. Nikdo Čechům neřekl, že Rusové mají blíž k mongolskému despotismu, než k osvícené Evropě. Národní buditelé, jako byli Palacký, Riegr a hlavně Ján Kollár, byli jen naivní snílci a emigranti v Rusku na to tvrdě doplatili.

Dodnes však mají na Ukrajině české vesnice s českými školami a většinou se hrdě hlásí k tomu, že jsou Češi. Velká část žije v dřívější ukrajinské Volyňské gubernii. Při posledním sčítání lidu roku 1989 se jen tam hlásilo k české národnosti na 10 000 občanů. To nemluvím o dalších tisících v guberniích na Krymu, Chersonu, Kyjevě, Podolí, Haliči a Černobylu. Na Volyni jsou dodnes větší česká města jako je Rovno, Dubno a Luck. O vesnicích ani nemluvě, těch je tam opravdu mnoho. Nejznámější jsou Malinovka a Zubovščina u Kyjeva.

"Náš rod Nyklů pochází z obce Levousy u Libochovic. Praděd Jan (v každé rodině tehdy musel mít prvorozený syn jméno Jan) Nickel byl přejmenován roku 1840 levouským farářem, dobrým Čechem, na Nykla s ypsilonem. Praděd měl u obce kousek políčka, dva krámy, ševcovský verpánek a spoustu dětí."

Ruský car pozval Čechy na Ukrajinu

Poněvadž se jim zdálo, že mají málo polí, a dostalo se k nim prohlášení ruského cara, že dá každému tolik země, kolik dokáže obdělat, rozhodli se, že pojedou na Ukrajinu. Stejně tak učinila hromada Čechů před nimi.

Tři jejich synové už byli na vojně na sedm roků, a tak vzali s sebou další tři dospívající děti a nejmladšího, 1 ½ roku starého -  mého pozdějšího dědu, to bylo v roce 1887. Zapřáhli do vozu dvě kravky, naložili co se dalo a jeli do neznámého Ruska.

V té době přibližně od roku 1870 žilo v Ukrajinské Haliči, ve Lvově a okolí už přes tisíc Čechů.

Strašlivé poznání: špatná půda a ještě horší lidé

Musela to být strastiplná a dlouhá cesta, ale všichni to přežili ve zdraví. Horší bylo, když se dostali na místo, kde byly jen lány divokých křovisek, břízy, kus neobdělané půdy a bažinatý porost. To znamenalo mnoho práce všechno odvodnit, vysekat křoví a vykácet stromy. Široko daleko kolem nebylo žádné obydlí. Nejblíže, několik kilometrů, to měli k pozemkům místního velkostatkáře.

Když měli první rok špatnou úrodu, museli jít prosit statkáře o osev. Za to u něj museli nechat nejstarší dítě sloužit. Za pár roků tam sloužily všechny děti a nejmenší pásl dobytek. Později po létech mi můj děda vyprávěl, co zkusil. Byli celkem tři pasáčci a pásli velké stádo krav a býků. Na noc rozdělali velký oheň, ale to nevadilo vlkům, ti se stejně připlížili a odnesli nejlepší jalovici. Za to pak byli všichni statkářem zbiti až do bezvědomí.

Krajem se toulaly tlupy loupeživých kozáků, kteří kradli a přepadávali usedlosti, hlavně ty české. Věděli, že tam vždycky něco najdou, buď plné sýpky nebo stáda prasat i jalovic. V těch ruských nebylo nic, protože mužici byli věčně opilí a neschopní pracovat.

Praděd také vyprávěl, jak byli mužici náchylní ke krádežím. Protože měl na nohou velké nehty na palci, udělal si do jednoho dírku, kterou protáhl řemínek a ten navázal na rukojeť nože za pasem. Kdyby mu ho někdo ve spaní chtěl ukrást, tak by to ucítil a mohl se bránit. Nůž a sekera byly velice žádané a mužici je kradli, aby měli na vodku.

Návrat domů přežili jen dědeček a prababička

Rodina byla na Ukrajině asi pět let, když otec začal postonávat a chtěl nazpět domů. Tak se sebrali, zapřáhli poslední kravku a vraceli se zpátky domů. Ve Lvově jim otec zemřel. Pohřbili jej na hřbitově do společného hrobu a pokračovali pěšky. Zbyla už jen matka s nejmladším mým budoucím dědem. Jak to dopadlo s ostatními sourozenci, už se nikdy nedozvěděl. Asi tam zůstali a zemřeli hlady.

Jan Nykl se pak vrátil do Libochovic, kde se vyučil ševcem. Po vyučení se oženil v Libochovicích s Františkou Panešovou, která byla jednou z dcer zdejšího šlechtického hraběcího rodu. Moje prababička Františka Nyklová - rozená Paneschová byla totiž vnučkou Barbary Panešové - rozené hraběnky Barbary von Czernin (Černínové ) z Roudnice.

První syn Libochovické rodiny Nyklů byl Karel, pak František a další syn, který se jim roku 1886 narodil, byl můj otec Antonín. Zde končí  vyprávění mé matky Antonie Nyklové o životě jejiho tatínka a mého dědečka Jana.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zápisky z čechohradu

kdysi jsem měl v ruce úhledným písmem rukou napsané zápisky, psané tuším učitelem, který by první republikou vyslán do čechohradu, kde zůstal a se svobodovci se vrátil do československa. dost výživné čtení. a to se měli v čechohradu docela dobře, české vesnice v besarábii byly v roce 1941 odsunuty stalinem do kazakhstanu, kde během prvního roku zemřeli všechny děti a všichni staří lidé.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 13.4.2015 20:37
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Nejlepší Zelený Veltlín pěstují u Vídně. Vídeňáci by za to obětovali pravou ruku

Nejlepší Zelený Veltlín pěstují u Vídně. Vídeňáci by za to obětovali pravou ruku

Vinaři v Rakousku obhospodařují zhruba 50 000 hektarů vinic. Ročně vyprodukují 2 až 3 miliony hektolitrů vína. V roce 1993 jim situaci trochu znesnadnil zpřísněný vinařský zákon, který administrativně omezil výnos zdejších vinic na... celý článek

Boulder kodex

Bruslení v Praze 2017 / 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2017

Vánoční Sázava 2017

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

Nejlepší lyžařský film všech dob byl natočený již v roce 1931. Bílé opojení (možná by byl lepší doslovný překlad Bílá horečka) má extrémně jednoduchý děj. Mladá dívka Leni přijede lyžovat do
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Krátké kalhoty pro Václava Havla Česko 18.12.
Vánoční ozdoba Poděbrady, Huslík Dílna 18.12.
Vánoce v muzeu Valtice, Národní zemědělské muzeum 4.-20.12. 20.12.
Zimní slunovrat Poděbrady, Huslík 21.12.
Vánoce s koledou Poděbrady, Náměstí Krále Jiřího 23.12. 16:00
Otužilecké plavání Plumlov   24.12.
Štědrý den v ZOO Praha, ZOO 24.12.
Chrudimka - pouštění lodiček Chrudim   24.12.
Christkindlesmarkt - vánoční trh Německo, Norimberk 30.11.-24.12. 24.12.

Diskuse

Space Camper Jindrich331, 18.12.2017 15:14, 1 příspěvek
buď kazatelem na prašných... Lukas B., 18.12.2017 10:52, 4 příspěvky
Kodexy jsou k ničemu Novinář, 17.12.2017 23:23, 4 příspěvky
Snowboard Jarek, 17.12.2017 19:38, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Adam, 17.12.2017 19:34, 6 příspěvků
Kodexy jsou k ničemu JN, 17.12.2017 17:40, 4 příspěvky
Kodexy jsou k ničemu Jirka, 17.12.2017 16:59, 4 příspěvky
Díky Jiří Bárta, 16.12.2017 22:20, 1 příspěvek
Kam vyrazit Dominik, 16.12.2017 20:55, 13 příspěvků
Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kellys Horydoly Open, 17.12.2017 11:48
Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12