Český apartmán na jihu Francie v Rivesaltes

Český apartmán na jihu Francie v Rivesaltes
Jižní Francie. Mezi zemí a mořem.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

Gábina Rösslerová otevřela skromné české ubytování pro turisty ve francouzském městečku Rivesaltes. Pro našince je zajímavé umístění na mořském pobřeží úplně na jihu Francie.

Jak na to

250-250vyprodej.jpg

Fenomén českých ubytovatelů v cizích zemích je příjemný především pro turisty, kteří neumějí dobře místní jazyk a reálie. Tak je to i v Rivesaltes.

Možná vám něco říkají nedaleká univerzitní města Montpellier a Perpignan, kam jezdí frankofonní Češky na Erasmus.

Křížová výprava proti kacířům

Možná jste v dějepisu zaslechli o Carcassone a dalších katarských hradech, kde byli povražděni heretici, odpadlíci od pravé víry zvaní albigenští.

Ve městě Béziers bylo vyvražděno všech dvacet tisíc obyvatel bez ohledu na katolické nebo katarské vyznání, vojáky nezajímalo ani, zda mezi obyvateli nejsou vyznavači islámu či judaismu.

Dokonce i brutální vojenský velitel baron Simon z Monfortu se před útokem na město dotázal papežského legáta Arnolda Amalricha, jak jeho bojovníci rozpoznají kacíře od ostatních. Ten měl odpovědět: "Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens." (Zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná.)

Právě kvůli albigenským se v tomto kraji zrodila tajná církevní policie zvaná inkvizice, zde se od cisterciáků oddělili dominikáni jako kazatelský řád, a sem se poprvé odklonila křížová výprava, místo aby bojovala v Palestině.

 

Ironií dějin je, že Arnold Amalrich (též Arnaud Amalric, Arnaud Amaury, Arnaldus Amalricus) byl opatem hlavního cisterciáckého kláštera v Citeaux, který právě v té době zakládal pobočné cisterciácké kláštery severně od Alp, které hospodářsky i duchovně pozvedly celé regiony - v Čechách například Vyšší Brod na Vltavě, Plasy na Střele, nebo Klášter Hradiště na Jizeře.

Horydoly.czSTŘEDOVĚKÁ TRAGÉDIE: Carcassone a katarské hrady

Hrad Carcassonne a most Pont du Gard.

Výborné červené víno a chutné ovoce

Jenže kraj mezi Lvím zálivem, Pyrenejemi a Andorrou je dnes chudým zemědělským kusem departmentu Okcitánie s hlavním městem Toulouse. Má to však podle Gábiny Rösslerové cosi do sebe: "Rivesaltes se nachází v zemědělské a vinařské oblasti, kde si můžete užít výborné místní víno a místní úrodu, kterou lze zakoupit na všudepřítomných trzích. Opravdu doporučuji ochutnat místní ovoce a zeleninu, jelikož více plné chuti jste ještě nezažili. Milovníci červeného vína zde budou v sedmém nebi, to mohu zaručit."

Rivesaltes.

Nedaleko odtud ústí do Středozemního moře Rhona. Veletok zde vytváří deltu s mnoha koryty, ostrovy, poloostrovy a dočasnými proudy a vodními plochami se sladkou i slanou vodou. Část této krajiny je chráněná jako přírodní rezervace Camargue. Proslulý je zde chov obrovitých černých býků, polodivokých koní a nezměrná hejna plameňáků. Jsou turistickou atrakcí, ale také ekonomickým zdrojem pro zdejší chudý život.

Horydoly.czPŘÍRODA: Camarague - cykloturistika za plameňáky

Kůň se pase v Camargue.

Canal du midi mezi Středozemním mořem a Atlantikem  

Voda byla v tomto zemědělském kraji vždy velmi důležitá. V 17. století proto Francouzi prokopali Canal du Midi, neboli vodní spojení mezi Atlantský oceánem a Středozemním mořem. Realizovali sen, o kterém se uvažovalo již v antice, a zkrátili lodní dopravu tak, aby bylo možné vynechat zdlouhavou cestu okolo Gibraltaru. Pomocí prokopaného průplavu, mnoha akvaduktů, plavebních komor a nádrží, se dopravovalo zboží i osoby mezi velkoměsty Marseille, Bordeaux a Toulouse ve vnitrozemí.

Díky vnitrozemského kanálu se oba mořské přístavy staly ještě důležitějšími a velkoměsto Toulouse akcelerovalo na úroveň průmyslové metropole. Ačkoliv význam kanálu už dávno převálcovala železnice a silniční doprava, Toulouse dodnes těží z jeho minulého dobrodiní. Dnes zde kromě klasického průmyslu sídlí také evropské centrum navigačního satelitního systému Galileo a francouzská národní kosmická agentura.

Canal du midi slouží v současnosti především pro rekreační plavby na motorových lodích a také k zavlažování polí a zahrad.

Horydoly.czREKREAČNÍ PLAVBY: Plujete Francií v obytné lodi

Loď na kanálu v kraji Champagne.      

Cyklostezky vedou na pláže

Blízké okolí Rivesaltes křižují cyklostezky. Často vedou k moři na čisté pláže téměř bez lidí. Většina je volně přístupná zdarma. Koupat se dá na městských plážích s restauracemi, slunečníky a lehátky, ale také se dá zajet na menší téměř opuštěné pláže dál od města.   

Horydoly.czCYKLOSTEZKY: Projet Francii na kole

Camargue na kole.

INFO: Dovolená ve Francii


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ústí Rhony

Docela zajímavá informace.

Ovšem tvrzeni, že nedaleko Rivesaltes je ústí Rhony, popř. Přirodní park Cmargue, je trochu přehnané. Rivesaltes sousedí s Perpignanem a z Perpignanu je to do Montpellieru po dálnici 153 km a odtud do Camargue ještě skoro stovka (stejně by se dalo tvrdit, že Břeclav je nedaleko Prahy). Ale Francie je velká země a na francouzské poměry to je opravdu nedaleko. Rozhodně ne na odpolední, ba ani na celodenní cyklovyjížďku, jak by si čtenář příspěvku mohl představovat .  

  • Autor Laďa
  • Datum a čas 2.9.2017 13:21
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Zákazníci mohou mít potíže s lavinovým batohem Mammut 3.0

Zákazníci mohou mít potíže s lavinovým batohem Mammut 3.0

Švýcarská značka horolezecké, lyžařské a turistické výstroje Mammut žádá zákazníky, kteří koupili lavinové batohy generace 3.0, aby zkontrolovali vedení odpalovacího kabelu. Je to životně důležité, pokud by se dostali do laviny... celý článek

Do Dubaje vloni přijelo 70 tisíc Čechů

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

První místo v kategorii Nejlepší cestovní kancelář, do které jsou automaticky zařazeny všechny cestovní kanceláře působící na území České republiky, získala cestovní kancelář Vítkovice Tours v rámci Velké ceny cestovního ruchu vyhlašované
Kde se natáčeli Četníci z Luhačovic, můžete bydlet v hotelu Popper

Kde se natáčeli Četníci z Luhačovic, můžete bydlet v hotelu Popper

Lázně Luhačovice letos opět uspěly v soutěži Velká cena cestovního ruchu. V kategorii nejlepší lázeňský a wellness balíček získaly první místo za produkt Týden v hotelu Popper aneb za Četníky do Luhačovic. Slavnostní předání
Labská stezka získala Velkou cenu cestovního ruchu

Labská stezka získala Velkou cenu cestovního ruchu

Labská stezka se umístila na 1. místě ve Velké ceně cestovního ruchu 2017/2018 v kategorii Nejlepší turistický produkt. Odborná porota ocenila zejména výjimečnou spolupráci krajů, měst a destinačních organizací v Česku i v Německu na
Velorama otevřela obchod s koloběžkami a skládačkami v Holešovicích

Velorama otevřela obchod s koloběžkami a skládačkami v Holešovicích

Pražský obchod Velorama zaměřený na koloběžky a skládací kola přestěhoval jeho majitel Ladislav Bláha do Holešovic. Je to už třetí místo, kde své cyklospeciality prodává, neboť vždy směřoval za svými zákazníky.
Velká cena cestovního ruchu

Velká cena cestovního ruchu

Labská cyklostezka, Luhačovice, moravské baroko, východočeský turistický web a Vítkovice Tours byly oceněny Velkou cenou cestovního ruchu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 15.-18.2. Cestovní ruch 15.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 15.-18.2. Rybářství a myslivost 15.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 16.-18.2. 16.2.
Just Ride! Karolinka Snowboarding 17.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 20.-21.2. 20.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 21.-25.2. 21.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 21.-25.2. 21.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 21.-25.2. 21.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.

Diskuse

Odrážedlo Tomáš, 17.2.2018 16:24, 3 příspěvky
Elektrokolo Ivos, 17.2.2018 16:22, 6 příspěvků
Elektrokolo Horydoly , 15.2.2018 15:57, 6 příspěvků
Odrážedlo Horydoly , 15.2.2018 15:27, 3 příspěvky
Bulvární slovník Kuba Turek, 15.2.2018 15:25, 17 příspěvků
…nebo i ta hloupá Anglie… Michael Beranek, 15.2.2018 14:11, 17 příspěvků
Odrážedlo Renata, 15.2.2018 13:34, 3 příspěvky
Elektrokolo Marek, 15.2.2018 13:30, 6 příspěvků
Bulvární slovník Lukas B., 15.2.2018 11:48, 17 příspěvků
termo Marinecek, 15.2.2018 9:32, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Lyžuj lesy Horydoly , 15.2.2018 16:45
Razula hlásí výborné podm... Horydoly , 15.2.2018 16:30
Auto*Mat Horydoly , 15.2.2018 11:18
Diashow Brno Horydoly , 14.2.2018 22:06
Re: Masarykovské desatero Kuba Turek, 14.2.2018 18:21
Masarykovské desatero Horydoly , 14.2.2018 18:18
Milleniálové mají Valentý... Horydoly , 14.2.2018 16:56
Pašeráckej vejkend Horydoly , 14.2.2018 16:53