Český apartmán na jihu Francie v Rivesaltes

Český apartmán na jihu Francie v Rivesaltes
Jižní Francie. Mezi zemí a mořem.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

Gábina Rösslerová otevřela skromné české ubytování pro turisty ve francouzském městečku Rivesaltes. Pro našince je zajímavé umístění na mořském pobřeží úplně na jihu Francie.

Jak na to

250-250vyprodej.jpg

Fenomén českých ubytovatelů v cizích zemích je příjemný především pro turisty, kteří neumějí dobře místní jazyk a reálie. Tak je to i v Rivesaltes.

Možná vám něco říkají nedaleká univerzitní města Montpellier a Perpignan, kam jezdí frankofonní Češky na Erasmus.

Křížová výprava proti kacířům

Možná jste v dějepisu zaslechli o Carcassone a dalších katarských hradech, kde byli povražděni heretici, odpadlíci od pravé víry zvaní albigenští.

Ve městě Béziers bylo vyvražděno všech dvacet tisíc obyvatel bez ohledu na katolické nebo katarské vyznání, vojáky nezajímalo ani, zda mezi obyvateli nejsou vyznavači islámu či judaismu.

Dokonce i brutální vojenský velitel baron Simon z Monfortu se před útokem na město dotázal papežského legáta Arnolda Amalricha, jak jeho bojovníci rozpoznají kacíře od ostatních. Ten měl odpovědět: "Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens." (Zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná.)

Právě kvůli albigenským se v tomto kraji zrodila tajná církevní policie zvaná inkvizice, zde se od cisterciáků oddělili dominikáni jako kazatelský řád, a sem se poprvé odklonila křížová výprava, místo aby bojovala v Palestině.

 

Ironií dějin je, že Arnold Amalrich (též Arnaud Amalric, Arnaud Amaury, Arnaldus Amalricus) byl opatem hlavního cisterciáckého kláštera v Citeaux, který právě v té době zakládal pobočné cisterciácké kláštery severně od Alp, které hospodářsky i duchovně pozvedly celé regiony - v Čechách například Vyšší Brod na Vltavě, Plasy na Střele, nebo Klášter Hradiště na Jizeře.

Horydoly.czSTŘEDOVĚKÁ TRAGÉDIE: Carcassone a katarské hrady

Hrad Carcassonne a most Pont du Gard.

Výborné červené víno a chutné ovoce

Jenže kraj mezi Lvím zálivem, Pyrenejemi a Andorrou je dnes chudým zemědělským kusem departmentu Okcitánie s hlavním městem Toulouse. Má to však podle Gábiny Rösslerové cosi do sebe: "Rivesaltes se nachází v zemědělské a vinařské oblasti, kde si můžete užít výborné místní víno a místní úrodu, kterou lze zakoupit na všudepřítomných trzích. Opravdu doporučuji ochutnat místní ovoce a zeleninu, jelikož více plné chuti jste ještě nezažili. Milovníci červeného vína zde budou v sedmém nebi, to mohu zaručit."

Rivesaltes.

Nedaleko odtud ústí do Středozemního moře Rhona. Veletok zde vytváří deltu s mnoha koryty, ostrovy, poloostrovy a dočasnými proudy a vodními plochami se sladkou i slanou vodou. Část této krajiny je chráněná jako přírodní rezervace Camargue. Proslulý je zde chov obrovitých černých býků, polodivokých koní a nezměrná hejna plameňáků. Jsou turistickou atrakcí, ale také ekonomickým zdrojem pro zdejší chudý život.

Horydoly.czPŘÍRODA: Camarague - cykloturistika za plameňáky

Kůň se pase v Camargue.

Canal du midi mezi Středozemním mořem a Atlantikem  

Voda byla v tomto zemědělském kraji vždy velmi důležitá. V 17. století proto Francouzi prokopali Canal du Midi, neboli vodní spojení mezi Atlantský oceánem a Středozemním mořem. Realizovali sen, o kterém se uvažovalo již v antice, a zkrátili lodní dopravu tak, aby bylo možné vynechat zdlouhavou cestu okolo Gibraltaru. Pomocí prokopaného průplavu, mnoha akvaduktů, plavebních komor a nádrží, se dopravovalo zboží i osoby mezi velkoměsty Marseille, Bordeaux a Toulouse ve vnitrozemí.

Díky vnitrozemského kanálu se oba mořské přístavy staly ještě důležitějšími a velkoměsto Toulouse akcelerovalo na úroveň průmyslové metropole. Ačkoliv význam kanálu už dávno převálcovala železnice a silniční doprava, Toulouse dodnes těží z jeho minulého dobrodiní. Dnes zde kromě klasického průmyslu sídlí také evropské centrum navigačního satelitního systému Galileo a francouzská národní kosmická agentura.

Canal du midi slouží v současnosti především pro rekreační plavby na motorových lodích a také k zavlažování polí a zahrad.

Horydoly.czREKREAČNÍ PLAVBY: Plujete Francií v obytné lodi

Loď na kanálu v kraji Champagne.      

Cyklostezky vedou na pláže

Blízké okolí Rivesaltes křižují cyklostezky. Často vedou k moři na čisté pláže téměř bez lidí. Většina je volně přístupná zdarma. Koupat se dá na městských plážích s restauracemi, slunečníky a lehátky, ale také se dá zajet na menší téměř opuštěné pláže dál od města.   

Horydoly.czCYKLOSTEZKY: Projet Francii na kole

Camargue na kole.

INFO: Dovolená ve Francii


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ústí Rhony

Docela zajímavá informace.

Ovšem tvrzeni, že nedaleko Rivesaltes je ústí Rhony, popř. Přirodní park Cmargue, je trochu přehnané. Rivesaltes sousedí s Perpignanem a z Perpignanu je to do Montpellieru po dálnici 153 km a odtud do Camargue ještě skoro stovka (stejně by se dalo tvrdit, že Břeclav je nedaleko Prahy). Ale Francie je velká země a na francouzské poměry to je opravdu nedaleko. Rozhodně ne na odpolední, ba ani na celodenní cyklovyjížďku, jak by si čtenář příspěvku mohl představovat .  

  • Autor Laďa
  • Datum a čas 2.9.2017 13:21
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Jen co se přiblíží léto na dohled, začne se mluvit o trezorech. Proč? Protože všichni opustíme své byty, domy i firmy a vyrazíme na dovolenou. Při tom není nikomu lhostejné, co by se... celý článek

International Wine Show Prague

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

Český horolezecký svaz rozjel další disciplinární řízení proti zdejšímu šéfredaktorovi Kubovi Turkovi. Tentokrát na něj bafuňáři vytáhli, že si vyžádal jako člen svazu smlouvu mezi ČHS a Seznamem o využití databáze skal
Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Trezory jsou potřeba neustále, ačkoliv se o nich mluví hlavně v létě

Jen co se přiblíží léto na dohled, začne se mluvit o trezorech. Proč? Protože všichni opustíme své byty, domy i firmy a vyrazíme na dovolenou. Při tom není nikomu lhostejné, co by se
International Wine Show Prague

International Wine Show Prague

20. mezinárodní přehlídka vín IWSP (International Wine Show Prague) proběhla jako obvykle v hotelu Hilton. Pravidelně se jí účastní domácí i zahraniční majitelé vinoték, vinařství, barů a restaurací, hotelů, spolu distributory vína či
Chovatelská přehlídka v Padrti

Chovatelská přehlídka v Padrti

Chovatelská přehlídka Vojenských lesů a statků se konala u Padrťských rybníků. V náhorní kotlině středních Brd byla k vidění tradiční výstava trofejí.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2018

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků a Jesenicka.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Moravia Sport - veletrh Olomouc, Flora 22.-23.6. 22.6.
Bahna - den pozemního vojska Strašice   23.6.
Food Festival Nový Jičín, Archa 23.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 29.-30.6. 29.6.
Slavnosti na Reistně Valtice, Reistna 30.6.-1.7. 30.6.
Víkend s renesanciou Beckov 30.6.-1.7. 30.6.
Sochařské sympozium Hořice v P. 2.-29.7. 2.7.
Zraz Klubu slovenských turistov Piešťany 2.7.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Stoneleigh 3.-5.7. 3.7.
Přepadení řopíků Slavonice Vojenská historie 4.7. 14:00

Diskuse

Salza . placení za parkov... Milan, 22.6.2018 22:51, 2 příspěvky
Zimní přechod hřebene Krá... Hřebenovky, 22.6.2018 19:43, 1 příspěvek
FCM Kolíňák, 22.6.2018 18:06, 1 příspěvek
Koloběžka Milan, 21.6.2018 18:19, 8 příspěvků
Helma na kolo Marek, 21.6.2018 18:17, 16 příspěvků
nabídka půjčky armstrongholdingsplc, 20.6.2018 19:33, 6 příspěvků
doplnění Jarda, 20.6.2018 10:04, 2 příspěvky
Koloběžka Horydoly , 19.6.2018 15:30, 8 příspěvků
Helma na kolo Kuba Turek, 19.6.2018 15:22, 16 příspěvků
Koloběžka Mirek, 19.6.2018 12:50, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tour de aleje Horydoly , 22.6.2018 12:31
Odkaz všem starým lidem: ... milan šupa, 21.6.2018 18:03
Re: Zdravá strava Horydoly , 19.6.2018 0:10
Re: Šumava Horydoly , 19.6.2018 0:04
Safe Footwear Michael Smith, 16.6.2018 10:44
Job: Showman na veletrh v... Horydoly , 7.6.2018 11:21
Kurz lezení na pískovcový... Horydoly , 5.6.2018 13:26
Bikesraz na Vysočině 2018 Horydoly , 4.6.2018 12:18