Český apartmán na jihu Francie v Rivesaltes

Český apartmán na jihu Francie v Rivesaltes
Jižní Francie. Mezi zemí a mořem.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

Gábina Rösslerová otevřela skromné české ubytování pro turisty ve francouzském městečku Rivesaltes. Pro našince je zajímavé umístění na mořském pobřeží úplně na jihu Francie.

Jak na to

noze250x250.jpg

Fenomén českých ubytovatelů v cizích zemích je příjemný především pro turisty, kteří neumějí dobře místní jazyk a reálie. Tak je to i v Rivesaltes.

Možná vám něco říkají nedaleká univerzitní města Montpellier a Perpignan, kam jezdí frankofonní Češky na Erasmus.

Křížová výprava proti kacířům

Možná jste v dějepisu zaslechli o Carcassone a dalších katarských hradech, kde byli povražděni heretici, odpadlíci od pravé víry zvaní albigenští.

Ve městě Béziers bylo vyvražděno všech dvacet tisíc obyvatel bez ohledu na katolické nebo katarské vyznání, vojáky nezajímalo ani, zda mezi obyvateli nejsou vyznavači islámu či judaismu.

Dokonce i brutální vojenský velitel baron Simon z Monfortu se před útokem na město dotázal papežského legáta Arnolda Amalricha, jak jeho bojovníci rozpoznají kacíře od ostatních. Ten měl odpovědět: "Tuez-les tous, Dieu reconnaîtra les siens." (Zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná.)

Právě kvůli albigenským se v tomto kraji zrodila tajná církevní policie zvaná inkvizice, zde se od cisterciáků oddělili dominikáni jako kazatelský řád, a sem se poprvé odklonila křížová výprava, místo aby bojovala v Palestině.

 

Ironií dějin je, že Arnold Amalrich (též Arnaud Amalric, Arnaud Amaury, Arnaldus Amalricus) byl opatem hlavního cisterciáckého kláštera v Citeaux, který právě v té době zakládal pobočné cisterciácké kláštery severně od Alp, které hospodářsky i duchovně pozvedly celé regiony - v Čechách například Vyšší Brod na Vltavě, Plasy na Střele, nebo Klášter Hradiště na Jizeře.

Horydoly.czSTŘEDOVĚKÁ TRAGÉDIE: Carcassone a katarské hrady

Hrad Carcassonne a most Pont du Gard.

Výborné červené víno a chutné ovoce

Jenže kraj mezi Lvím zálivem, Pyrenejemi a Andorrou je dnes chudým zemědělským kusem departmentu Okcitánie s hlavním městem Toulouse. Má to však podle Gábiny Rösslerové cosi do sebe: "Rivesaltes se nachází v zemědělské a vinařské oblasti, kde si můžete užít výborné místní víno a místní úrodu, kterou lze zakoupit na všudepřítomných trzích. Opravdu doporučuji ochutnat místní ovoce a zeleninu, jelikož více plné chuti jste ještě nezažili. Milovníci červeného vína zde budou v sedmém nebi, to mohu zaručit."

Rivesaltes.

Nedaleko odtud ústí do Středozemního moře Rhona. Veletok zde vytváří deltu s mnoha koryty, ostrovy, poloostrovy a dočasnými proudy a vodními plochami se sladkou i slanou vodou. Část této krajiny je chráněná jako přírodní rezervace Camargue. Proslulý je zde chov obrovitých černých býků, polodivokých koní a nezměrná hejna plameňáků. Jsou turistickou atrakcí, ale také ekonomickým zdrojem pro zdejší chudý život.

Horydoly.czPŘÍRODA: Camarague - cykloturistika za plameňáky

Kůň se pase v Camargue.

Canal du midi mezi Středozemním mořem a Atlantikem  

Voda byla v tomto zemědělském kraji vždy velmi důležitá. V 17. století proto Francouzi prokopali Canal du Midi, neboli vodní spojení mezi Atlantský oceánem a Středozemním mořem. Realizovali sen, o kterém se uvažovalo již v antice, a zkrátili lodní dopravu tak, aby bylo možné vynechat zdlouhavou cestu okolo Gibraltaru. Pomocí prokopaného průplavu, mnoha akvaduktů, plavebních komor a nádrží, se dopravovalo zboží i osoby mezi velkoměsty Marseille, Bordeaux a Toulouse ve vnitrozemí.

Díky vnitrozemského kanálu se oba mořské přístavy staly ještě důležitějšími a velkoměsto Toulouse akcelerovalo na úroveň průmyslové metropole. Ačkoliv význam kanálu už dávno převálcovala železnice a silniční doprava, Toulouse dodnes těží z jeho minulého dobrodiní. Dnes zde kromě klasického průmyslu sídlí také evropské centrum navigačního satelitního systému Galileo a francouzská národní kosmická agentura.

Canal du midi slouží v současnosti především pro rekreační plavby na motorových lodích a také k zavlažování polí a zahrad.

Horydoly.czREKREAČNÍ PLAVBY: Plujete Francií v obytné lodi

Loď na kanálu v kraji Champagne.

Cyklostezky vedou na pláže

Blízké okolí Rivesaltes křižují cyklostezky. Často vedou k moři na čisté pláže téměř bez lidí. Většina je volně přístupná zdarma. Koupat se dá na městských plážích s restauracemi, slunečníky a lehátky, ale také se dá zajet na menší téměř opuštěné pláže dál od města.   

Horydoly.czCYKLOSTEZKY: Projet Francii na kole

Camargue na kole.

INFO: Dovolená ve Francii


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ústí Rhony

Docela zajímavá informace.

Ovšem tvrzeni, že nedaleko Rivesaltes je ústí Rhony, popř. Přirodní park Cmargue, je trochu přehnané. Rivesaltes sousedí s Perpignanem a z Perpignanu je to do Montpellieru po dálnici 153 km a odtud do Camargue ještě skoro stovka (stejně by se dalo tvrdit, že Břeclav je nedaleko Prahy). Ale Francie je velká země a na francouzské poměry to je opravdu nedaleko. Rozhodně ne na odpolední, ba ani na celodenní cyklovyjížďku, jak by si čtenář příspěvku mohl představovat .  

  • Autor Laďa
  • Datum a čas 2.9.2017 13:21
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2018

Praha AKTUÁLNĚ 2018

ZLATÝ ERB Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
CzechTourism nabízí partnerství eventům na příští rok

CzechTourism nabízí partnerství eventům na příští rok

Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism se i v roce 2019 stane partnerem kulturních, sportovních, gastronomických či společenských eventů, které mají silný potenciál pro cestovní ruch. Žádat o partnerskou spolupráci je možné od
Letušky Air France: elegance od módních návrhářů

Letušky Air France: elegance od módních návrhářů

Která z žen nezatoužila stát se letuškou?! Krása spojená s možností cestovat po světě láká mnohé z nás. Pojďme aspoň na chvíli nahlédnout do světa letušek Air France, pro které uniformy navrhovali přední

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 14.-22.9. 14.9.
Evropský týden mobility Praha 16.-22.9. 16.9.
Bazény, sauny a spa - veletrh Praha, Letňany 18.-22.9. 18.9.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 20.-22.9. Cestovní ruch 20.9.
JATA - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Hodiny a klenoty - veletrh Praha, Holešovice 20.-22.9. 20.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Národní den železnice České Budějovice, nádraží 22.9.
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 24.9.
Marketing Mix - veletrh Brno 25.9.

Diskuse

oprava albireo, 23.9.2018 5:33, 3 příspěvky
Letní čas aztli, 22.9.2018 17:18, 8 příspěvků
Rovnodennost aztli, 22.9.2018 16:59, 3 příspěvky
tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 3 příspěvky
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jižní Čechy na kole Horydoly , 22.9.2018 0:19
Plavební sezóna na Schwar... Horydoly , 22.9.2018 0:15
Český Krumlov: sklizeň vi... Horydoly , 22.9.2018 0:12
Re: The North Face - výpr... Horydoly , 21.9.2018 17:16
Re: jarni vodacky veletrh Kuba Turek, 20.9.2018 15:06
jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26
Bike Adventure v Posázaví... Horydoly , 18.9.2018 0:17