Expedice Velký Choč

Expedice Velký Choč
Salaš zvaná Hotel Choč.
Autor snímku Ivo Janík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Máte děti? Chcete jim ukázat svůj svět. Chcete je vzít na hory? Umožnit jim zažít romantické táboření, trošku obav z divočiny okolo a taky jim nechat okusit pocit radosti z výstupu na krásnou, dominantní horu?

Expedice Velký Choč
Šafrán karpatský a vrchol Velký Choč.
Autor snímku Ivo Janík
Jak na to

Doporučené vybavení

Obejdete se určitě bez stanu. Stačí batoh, karimatka a spacák. Pokud se týká jídla, doporučuji něco k opékání a doping ve formě sladkostí.

ahrajte si s dětmi na expedici.

Velký Choč

Tato dominantní hora je nejvyšším vrcholem Chočských vrchů a nalézá se mezi Velkou Fatrou, Oravskou Magurou a Západními Tatrami. Vypíná se nad přehradní nádrží Liptovská Mara. V mapě je udávaná výška 1607,7 m, leč na zdejších turistických ukazatelích je ještě o 3 metry vyšší.

Jde o vrchol převyšující sousední kopce téměř o 400 metrů. Z vrcholu je kruhový výhled. Blízkost významných pohoří – Západné Tatry, Nízké Tatry, Velká i Malá Fatra, Slovenské Beskydy, Oravská Magura zaručuje opravdu velkolepou podívanou.

Přístup je možný z Ružomberku, Valašské Dubové, Vyšného Kubína nebo z Lúček. Pro expedici s dětmi doporučuji vycházet z Valašské Dubové.

Valašská Dubová

Podhorská dědina s jednou velmi slavnou slovenskou krčmou. Právě zde kdysi polapili legendárního zbojníka Juraje Jánošíka Hospoda je dnes pěkně upravená, cenově přístupná a když přivřete oko nad upatlanými sklenicemi, můžete se zde příjemně naladit na výstup. Případně oslavit návrat z hory.

Pro ty kteří nejezdí do hor autem ještě jedna příjemná informace. Do obce jezdí poměrně často pravidelná autobusová linka z Ružomberku, kde se zase lze pohodlně dopravit vlakem.

K základnímu táboru Z Valašské Dubové se vydejte po modré značce hlubokým, zprvu divoce působícím údolím lemovaným dominantní skalní stěnou vrchu Soliská. Cesta se po pár minutách noří do lesa (altánek) a jen sporadicky z něj vystoupí. Stoupání není nikterak náročné, i když předpokládám že děti, zvláště ty méně zkušené bude třeba nějak motivovat.

Asi po půldruhé hodině se les rozestoupí a vy se ocitnete na Stredné poľaně. Po neustálém stoupání hlubokými lesy vás jistě překvapí velikost této pastviny. Ideální místo pro základní tábor.

Chočské vrchy.

Hotel Choč

Hotel Choč není nic jiného než pravá salaš se vším co k ní patří. Otevřené ohniště, tři místnosti, poval a bohužel taky nepořádek uvnitř i okolo. Nad vchodem je tabule s pokyny užívání hotelu a ubezpečení, že se jedná o jediný hotel na Slovensku, kde se neúčtuje DPH a nocuje zadara.

Jeden z pokynů vyzývá uživatele k udržování pořádku a nachystání zásoby dřeva před odchodem, což je sice samozřejmé, leč ne vždy se to dodržuje. Poslední bod pokynů upozorňuje na možnou noční návštěvu medvěda Macka a vyzývá nocležníky, aby jej zbytečně nedráždili. Tento bod myslím dostatečně zajistí vzorné chování vašich dětí. Ty pak večer ocení závoru na dveřích, kterou jsme pojmenovali Medvědblok.

Je dobré být na pozoru také v okolí salaše. Na svazích bohatě posetými vápencovými skalkami jsme kromě velkého slepýše a spousty ještěrek pozorovali několik nádherných exemplářů vyhřívajících se zmijí obecných.

I když je Velký Choč na slovenské poměry vyhledávaným vrcholem, kam přijde nějakých pět lidí za den, nemyslím, že by někdy byla salaš plně obsazená.

Voda se nachází ve vzdálenosti asi 300 m od salaše jižním směrem. Podle tabule na salaši by tam snad měla být i vana. Tuto informaci však nemohu potvrdit, neboť jsme měli vodu ve formě sněhu hned u salaše a jednoduše se mi nechtělo brodit skrz louku. Vzhledem k tomu, že žádná jiná voda v blízkosti není, je asi vhodné jistou zásobu vytáhnout na zádech už ze zdola.

Horydoly.czŠKOLNÍ VÝLET: Chočské vrchy a Malá Fatra

Závěrečný výstup

Vrchol Velkého Choče je viditelný přímo za salaše. Vede k němu zelená značka. V zimě a v jarních měsících je dobré ji však v lese opustit a výstupem po spádnici se napojit na červenou značku. Ta je uznávaná jako zimní cesta, je více prošlapaná a díky tomu ,že vede převážně otevřeným terénem, je výstup po ní pohodlnější.

Výstup podle podmínek trvá asi hodinu, s dětmi však určitě déle. Horní část vede travou či kosodřevinou kolem skalnatých bloků a teras. Místy je sice prudší, ale zvládnete to v pohodě po dvou.

Chočské vrchy.

Vrchol a pozorování přírody

Vrchol je ze západní strany travnatý. Směrem na východ se však láme ve skalní stěnu s prudkými žleby. Přes vrchol vede červeně značená stezka, kterou lze sestoupit do sedla Vraca a dále pak do kúpelí Lúčky na autobus.

Výhledy z vrcholu je zbytečné popisovat, je třeba je vidět. Kolem dokola samé krásné kopce a hluboko pod vámi o tisíc metrů níž klidná hladina Liptovské Mary.

Po sestupu do základního tábora si užívejte pozorování přírody. Jste v lokalitě, která netrpí přílišnou lidskou pozorností. Lze tedy vystopovat i pozorovat různé druhy zvěře i ptáků, obdivovat se kytičkám. Je zkrátka spousta času dětem vysvětlit spoustu věcí o přírodě.

Horydoly.czLIPTOVSKÁ MARA: Kostelík Panny Marie


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Dominantní vrchol Velký Choč

Veľký Choč (1611 m) je nejvyšším vrchem pohoří Chočské vrchy na Slovensku. Je dominantní, s dokonalým kruhovým rozhledem a viditelný je už od Štrby a z celé dolní Oravy. Vrchol má tvar pyramidy a skalnaté úbočí.

Od jihu z Valaské Dubové stoupají jeho svahy mírně. Ze severu od Vyšeného Kubína naopak strmě. Veľký Choč je přístupný ze čtyř směrů. Z Lúček vede červená turistická značka značka po silnici na Oravu, potom Jastrabou dolinou přes polanu Žimerová do sedla Vráca mezi Veľkým a Malým Chočem a na vrchol (2:30 hod). Z Likavky se jde po červené nebo modré turistické značce přes Predný Choč nebo podél něj až do sedla Spuštiak, odtud po modré na Poľanu, ze které míří zelená na vrchol (3:30 resp. 4:00 hod). Z Valaské Dubové se dojde po modré turistické značce na Poľanu a odtud po zelené na vrchol (2:30 hod). Z Vyšného Kubína se stoupá po zelené turistické značce přes Poľanu, nebo po červené turistické značce (3:00 resp. 3:30 hod).

Nejhezčí výstupy vedou z Lúček nebo Vyšného Kubína, protože turistům se naskýtají působivé výhledy.

Přírodní rezervace Choč zahrnuje část chočského hřebene: Velký Choč, Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč a Zadný Choč, a také další vyvýšeniny Kýčera a Sokol.

Horydoly.czTRADICE: Jar v Malej Fatre

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Služby v Jánošikovej krčme
...nie su zďaleka na úrovni.My sme nedostali ani raňajky, ranná káva bol tiež neriešiteľný problém. Ešte že v blízkosti sú potraviny. Aspoň krásna príroda a neopakovateľný výhľad z Choča nám vykompenzovali nepríjemný zážitok z rána
 • Autor Rene
 • Datum a čas 9.7.2007 12:54
Reaguj
voda
ak pridete z dubovej pokracujete tusim po modrej smerom na Ružomberok. ked stojite pred chatou, je to cesta popod horicku na opacnej strane ako sa ide na choc. Prejdete cez les na Prednu polanu. Ako vyjdete z lesa, odbocite dolava popod lesik. Po 15-20m treba vojst vľavo do lesa a asi po 30m je voda. Vanu si treba doniest, alebo lahsi je nafukovaci bazen :o)
Reaguj
FOTO
Více fotek z Choče a okolí je nahttp://chocskafialka.webovastranka.cz
 • Autor Milan
 • Datum a čas 11.6.2006 08:16
Reaguj
FOTO
Více fotek z Choče a okolí je nahttp://chocskafialka.webovastranka.cz
 • Autor Milan
 • Datum a čas 11.6.2006 08:14
Reaguj
choč wow
Loni sem choč zdolal a musím říct, že lepší kopec sem zatím na Slovensku nepotkal. To náhorní plató je fakt paráda, navíc málo lidí, rozhled jedinečné. Aji celkové převýšení mě uspokojilo(šel sem z Dolného Kubína, příště zkusím z Ruže)
 • Autor pepánek
 • Datum a čas 19.3.2006 18:00
Reaguj
Taky taky
Na Choči jsem byl před 2 roky s partou, s krosnama na zádech jsme vyšli do třetiny a pak to vzdali, letos založíme základní tábor a bez batohů ho doufám dobijeme... dám vědět jaké to bylo, jinak je to strašný krpál, zvláště od Lůček
 • Autor Citron
 • Datum a čas 29.7.2005 17:21
Reaguj
Díky za tip
Díky za tip, už druhý rok hledím na Choč toužebně od Mary. Všichi zdejší mě ovšem od výletu zrazují, vraj tam ani žiadna cesta nevede...A děti při pohledu na ten hrozný kopec pláčou. Ale po tomhle doporučení tam nemohu nejít.Pokud to přežijeme, dám vědět.
 • Autor Jarmila
 • Datum a čas 20.7.2005 15:53
Reaguj
Ružomberok
Prosím Vás, nebuďte tak citliví na ten Ružomberok. Můj manžel též Slovák mě taky pořád opravuje a už mi to jde na nervy.
 • Autor Jarmila
 • Datum a čas 13.5.2005 20:50
Reaguj
Jánošík
Jánošíka nezlapali v žiadnej krčme vo Valašskej Dubovej aj keby si to z marketingových dôvodov dal krčmár vytetovať na čelo.Janošíka chytili v Klenovci, kde sa skrýval u svojho priateľa-spoluzbojníka Uhorčíka . Chytili ho náhodou pretože šli po Uhorčíkovi, ktorý sa kryl falošným menom a drábom až neskôr svitlo, že majú Jánošíka.Toto sú fakty historicky dokázaného príbehu a samozrejme mnohé iné sa dajú nájsť na internete. Jánošíkovo múzeum - pamätná izba je v Terchovej a nejaké informácie boli aj v múzeu v Liptovskom Mikuláši, kde Jánošíka väznili a popravili.
Reaguj
Díky
Díky za pozorné čtení - Ružomberok jsme opravili.
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Hrady, zámky a další památky ve středních Čechách ve správě Národního památkového ústavu otevřely své brány turistům. Pouze zámek Březnice je uzavřen z důvodu stavební obnovy do 11. května. Sezona 2018 je... celý článek

Zemědělská muzea otevírají návštěvnickou sezonu právě dnes

Rozhledna Barborka nad Raškovickými lomy

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Hrady, zámky a další památky ve středních Čechách ve správě Národního památkového ústavu otevřely své brány turistům. Pouze zámek Březnice je uzavřen z důvodu stavební obnovy do 11. května. Sezona 2018 je
Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

JEŽKOVY VOČI Autostan - něco takového musíme mít také! Po letmém pohledu na rodinný rozpočet a rozměry sklepa zbývá jediné. Vyrobit si vlastní.
Zemědělská muzea otevírají návštěvnickou sezonu právě dnes

Zemědělská muzea otevírají návštěvnickou sezonu právě dnes

Zámky Kačina a Ohrada i muzeum zemědělské techniky Čáslav a muzeum vinařství ve Valticích zvou návštěvníky k první letošní návštěvě už dnes v pátek 30. března. Celá sezona bude doprovázena řadou akcí odkazujících na stoleté výročí
Rozhledna Barborka nad Raškovickými lomy

Rozhledna Barborka nad Raškovickými lomy

AKTUALIZACE Víte, který lom zásoboval svého času většinu mlýnů Rakousko-Uherska kvalitními mlýnskými kameny? Raškovický v Železných horách. Dnes se nedaleko vypíná rozhledna Barborka.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 25.4.
Spojeni Foglarem - výstava Špindlerův Mlýn, knihovna 4.-25.4. 25.4.
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Čarodějnice Valtice, Knížecí vyhlídka 27.4.
Křižáci - výstava Valtice, zámek 27.4.-28.10. 27.4.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   28.4.
Odemykání Ohře Sokolov   28.4.
Beltine - keltský svátek Nasavrky 28.4.
Na kole vinohrady Uherské Hradiště Cykloturistika 28.4.
Vítání ptačího zpěvu Vrchlabí, zámecký park 28.4. 07:30

Diskuse

home made Novinář, 23.4.2018 1:32, 1 příspěvek
Městské kolo Robert, 22.4.2018 14:10, 4 příspěvky
Spacák Josef Vopršálek, 20.4.2018 9:16, 4 příspěvky
Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 4 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 4 příspěvky
Městské kolo Eva, 16.4.2018 16:17, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30
Rokytnice Horydoly , 10.4.2018 19:41