Katastrofální spacáky

Katastrofální spacáky
SDÍLEJ:
Mnozí čeští a slovenští výrobci spacích pytlů si bohapustě vymýšlejí. Tvrdí zákazníkům, jak se dobře vyspí v teplotách hluboko pod bodem mrazu, ale čísla na teploměru vytahují jako králíky z klobouku.
Jak na to

Otázka pro Jiřího Červinku z Outdoor Media

Proč chcete obejít evropskou normu na spacáky?

"Norma je nastavena někam jinam, než pro odolné české zákazníky. Není pravda, co tato norma říká. Je nastavena pro změkčilého evropského rekreanta, kterému nesmí být nikdy zima, ani kdyby se cokoliv stalo."

Zveřejňování nejednotných a mnohdy záměrně nadhodnocených čísel zamezí evropská norma EN 13537. Ta začala platit i v Česku pod stejným označením. Norma je nezávazná a nelze ji tedy vymáhat.

Jak obejít normu

Jiří Červinka z vydavatelství Outdoor Media (vydává například Svět Outdooru) vymyslel, jak tvrdé požadavky normy obejít. Svoji představu prezentoval před mnoha tuzemskými výrobci a dovozci spacích pytlů na veletrhu Sport Prague jaro 2005.

Evropská norma vyžaduje změřit a označit ideální teplotní rozmezí, ve kterém by se spací pytel měl používat. Stupnice mají být uvedeny pro ženy a muže zvlášť vzhledem k jejich rozdílným tělesným konstitucím. Zároveň upřesňuje metodiku měření. Toto upřesnění znamená, že oproti dnes obvykle v Česku deklarovaným hodnotám, budou muset být uvedeny teploty o deset až dvacet stupňů vyšší.

Návrh Outdoor Media tkví v tom, že každý spací pytel by podle tepelného odporu použitého materiálu dostal index, a výrobce by se tak vyhnul konkrétním teplotám. Podle svých tělesných parametrů by si mohl každý zákazník spočítat, jaký spací pytel s jakým indexem by pro něho měl být ideální.

Nápad Outdoor Media má tři zásadní chyby:

1) Vydavatelská společnost chce sama měřit technické parametry spacích pytlů namísto certifikovaných zkušeben. To je zcela nepřípustný způsob pro zjišťování objektivních parametrů!

2) Velké evropské firmy se již začaly řídit evropskou normou a označují své spací pytle teplotou pro normované muže a ženy bez ohledu na nějaký český vynález jakéhosi indexu!

3) Jakýkoliv index je pro většinu zákazníků nejasné a někdy přímo nepochopitelné číslo. Poctivě uváděné teploty jsou pro základní orientaci zákazníků daleko jednodušší a hmatatelnější veličinou!

Kdo dělá podle normy, prý se znemožní

Motivaci Outdoor Media blízkého českým výrobcům k vymýšlení indexu lze vytušit z Červinkova prohlášení: "Kdo bude evropskou normu používat, dostane se do vážných problémů. Jejím využíváním bychom zmátli každého zákazníka." O něco později k tomu ještě dodal: "Musíme udělat něco, abychom informovali lidi a přitom nepoškodili výrobce. Kdo by dělal přesně podle norem, tak by se znemožnil."

Kromě obchodních důvodů je ovšem nutno přiznat Červinkovi dobrou vůli pro větší informovanost veřejnosti. "Úplně stejný spací pytel se pro dva různé lidi, například útlou starší ženu a mladého svalovce, může lišit až o dvacet stupňů." Jednoduše lze říci, že starší a štíhlejší ženy vyhřívají spacáky zevnitř daleko méně než mladší a silnější muži.

Bratrstvo mlčících

Podle neověřitelných slov Jiřího Červinky změřila Outdoor Media tepelné odpory stovky spacích pytlů a měření prý dopadlo podle evropské normy katastrofálně. O jaké značky a modely šlo si Červinka nechává pro sebe. "Přemýšlíme, jak se k tomu postavit. Zveřejněním bychom ovšem ničemu nepomohli."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Určitě to vítám.Ohodnocení tepelně izolačních vlastností spacáků podle "normativního" kritéria přinese přeci pro uživatele výhodu hlavně v tom, že si může objektivně porovnat vlastnosti výrobků různých firem, které by jinak třeba raději používaly vlastní "metodiku".
 • Autor Lavička
 • Datum a čas 28.2.2005 11:10
Reaguj
Re: Ale zvyknem
Pardon. Mělo být: Zvykli bychom si... na jednotky měřitelné. Euromuž s Euroženou a malými euroděťátky? Možná budou brzy vyklonovány první závazné exempláře a pak to vlastně bude také perfektní jednotka. Hurá, Naprej a jen tak dál!!! :o))))
 • Autor jan puš
 • Datum a čas 25.2.2005 22:40
Reaguj
Ale zvyknem
Zvykneme si hnedle. Kb, Kn, Hz.. jak nám to jde! Kolik takovejch zpočátku divokejch veličin už používáme. Ten "tepelný konfort" je od pohledu blbost a je jen důkaz bezmezné důvěřivosti, že to někdo bral vážně. Jesli je mi ve spacáku teplo záleží na tolika věcech (vyčerpání, vlhkost, oblečení, nažrání, vožrání...), že je to opravdu spíš taková legrace.
Reaguj
zmatenost ?
myslim ze kdo nekupuje spacak podle ceny, ci podle barvy, tak musi byt daleko zmatenejsi v tuto chvili kdy jeden vyrobce u 800g naplne rika comfort -5 a druhy -15. Casem by si asi lidi na cislo tepelneho odporu materialu zvykli. BTW: jsem prumerny euromuz nebo jsem jiz mimo tabulku ?? Prumerny euroobcan navic jezdi tak maximalne do hospody a spacak zna mozna jen z vypraveni. Takze to prumerove hodnoceni mi prijde na kocku.
 • Autor TXS
 • Datum a čas 25.2.2005 18:40
Reaguj
Objektivní číslo
Hodnota tepelného odporu, např. 30 K.m2/kW je objektivní číslo, které neokecáš, navíc není zavádějící. Proto se uvádí v solidních disciplínách, například ve strojírenství nebo ve stavebnictví. Proto se jí obchodníci brání.Co bys řekl na to, kdyby sis nechal postavit barák a stavitel by ti předal dokumentaci, kde by ses dočetl, že pokud nebude víc jak 30 pod nulou, průměrnému euromuži nejspíš moc zima nebude, pro průměrnou euroženu to bude asi dost na hraně? No a tohle zavádí ta slavná euronorma.Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam.
 • Autor Joe
 • Datum a čas 25.2.2005 16:07
Reaguj
Zajímalo by mne
Jak vypadá je normovaný muž a normovaná žena? A mám ještě nápad pro výrobce. Šít větší spacáky, třeba i míň kvalitní. Starší a štíhlejší ženu na vytápění si už každý najde sám. -))
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 25.2.2005 12:04
Reaguj
Ničemu nepomohli?
Je jasné, že každý výrobce lže. Někdo ale méně než jiný. Zveřejněním výsledků by se vytvořila nová stupnice kvality výrobců! Já do extrémů používám péřák od Eugena Freuda a ten náhodou fakt nekecal. Těžko hledám podmínky, kdy mi v něm není horko. Škoda, že zmizel z trhu.
 • Autor husky
 • Datum a čas 25.2.2005 10:52
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Za bledulemi a sněženkami do Palohlav

Za bledulemi a sněženkami do Palohlav

Na mapu míst, kde rostou bledule, jsme si zapsali nové místo. Kvetoucí bledule jarní, které tvoří bílé koberce ohlašující jaro, jsme našli v Palohlavech. Opuštěná vesnice v bývalém vojenském prostoru Ralsko poskytuje... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2018

Regulovaná dolní Rokytka protéká Libeň

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy
Otakar Štáfl: Vysoké Tatry

Otakar Štáfl: Vysoké Tatry

Je dobře jet do Tater, protože z jejich výšin otevírají se pohledy do nesmírných údolí. Je dobře jezdit do Tater, protože člověk, zvyklý na malost, shledá v jejich říši ohromné rozměry. Tak
České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

POSLEDNÍ SJEZDOVKY? Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Bardejov - perla východu

Bardejov - perla východu

NOVÉ FOTOGRAFIE Bardejov prokouknul do krásy. Středověké město patří na seznam nejvýznamnějších památek světa UNESCO. Prošli jsme se jím se dvěma zasvěcenci Ľubošem Cingelem a Jakubem Hankovským. Z obou středoškoláků sálala hrdost
Jak kupovat batoh?

Jak kupovat batoh?

AKTUALIZACE Batoh je druhou nejdůležitější součástí outdoorového vybavení. Jenom boty obouváme častěji, než nosíme ruksak na zádech. Je tedy potřeba mu před nákupem i v obchodě věnovat velkou pozornost. Nesmíme ho

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 25.4.
Spojeni Foglarem - výstava Špindlerův Mlýn, knihovna 4.-25.4. 25.4.
Pěšky do Istanbulu - diashow Příbram, gymanázium Přednáší Viktorka Hlaváčková 25.4. 13:30
Petrohrad - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Martin Loew 26.4. 19:00
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Čarodějnice Valtice, Knížecí vyhlídka 27.4.
Křižáci - výstava Valtice, zámek 27.4.-28.10. 27.4.
Bobek - setkání na vrcholech Beskydy   28.4.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   28.4.
Beltine - keltský svátek Nasavrky 28.4.

Diskuse

Klobouk dolů Michael Beranek, 24.4.2018 13:28, 2 příspěvky
home made Novinář, 23.4.2018 1:32, 2 příspěvky
Městské kolo Robert, 22.4.2018 14:10, 4 příspěvky
Spacák Josef Vopršálek, 20.4.2018 9:16, 4 příspěvky
Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 4 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Utubering Horydoly , 25.4.2018 0:48
Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30