Kriminální hantýrka z 60. let XX. století

Kriminální hantýrka z 60. let XX. století
Památník Vojna u Příbrami. Obraz tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda, který je zodpovědný za politické procesy v 50. letech 20. století.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Význam některých slov a událostí z věznic a lágrů se časem mění. MUKL v 50. letech znamenal Muž určený k likvidaci. V 60. letech po vyhlášení socialistického státu to znamenalo Muž uvězněný komunistickou lúzou. V 70. letech a později šlo o Muže určeného k lopatě. Přečtěte si hlavní pojmy vězeňské hantýrky začátkem šedesátých let minulého století.

15

Na každém lágru byl zavedený zvyk, že se příchod bachaře oznamoval výkřikem "Patnáct!" To pocházelo z Jáchymovských dolů. Bachaři měli totiž ve zvyku každému za sebemenší kázeňský přestupek dávat 15 dní korekce. Proto se začalo říkat: "Dej bacha, jde patnáct!"

Bomzák / bonzák

Většinou známý udavač z řad zlodějů a menších kriminálníků. Byl od každého bit a napadán. Takže žaloval a udával dál.

Brána

Vstup pro pěší a vedle pro auta do areálu věznice, nebo vězeňského pracoviště, kde se každé auto a lidé prohlíželi a kontrolovali.

Černoprdelník

Civilní hlídač a strážce muklů, většinou kovaný soudruh z řad místních obyvatel.

Fet

V té době to byl Efedrin a Neurogen. Pašoval se do věznice při návštěvách příbuzných a tyhle prášky brali většinou jen nesoběstační hlupáci.

Filcung

Osobní prohlídka muklů při odchodu do zaměstnání a jejich příchodu do věznice. Také občasná prohlídka jejich cel.

Homouš, teplouš, buzerant, buk, bukvice, buzík, buzna, védl...

Každý ještě málo znalý homosexuál, se domnívá, že přijde do kriminálu a všichni budou šťastni, že je sexuálně potěší. Snad se domnívá, že to bude jeho harém. Opak je pravdou! Muž, když na něho přijde ona chvíle, se ukojí sám a nikoho k tomu nepotřebuje. Stane se, že si nový buk stoupne do dveří a s licoměrným úsměvem, červenými rty a šišlavým hlasem se představí. Už ve dveřích dostane facku od drsného velitele světnice. Musí pak stejně jako prcačkář dělat nejhorší práce a svými smyslnými rty líbat cizí boty. Jen málokdy se stane, že by někdo použil jeho sexuálních služeb. U nás je ve věznicích minimum lidí, kteří fandí homosexualitě, filmy co to zdůrazňují, jsou málokdy z  Evropy. Tito lidé byli většinou biti, jak doma, tak v kriminále. Ani ne tak za svoje odlišné sexuální zaměření, ale za svoje udavačství, zbabělost a patolízalství. Venku udávali za to, aby je SNB za tehdy trestný čin homosexuality nepronásledovalo, a v kriminále ze zbabělosti.

Izolace bez vyvádění

Bývalá korekce, jen s tím rozdílem, že vězeň dostává stravu denně, i když poloviční.

Izolace s vyváděním / hopsá, hopsá

Je sice na způsob korekce, ale s tím rozdílem, že vězeň musí chodit do práce a do kobky ho po zaměstnání odvedou jen přespat. Ráno dostane černou bryndu a krajíc chleba, večer také. V poledne má sice dostávat poloviční porce, ale někdo z těch, kteří obědy přivážejí a rozdělují, se vždy nad ním slituje a dá mu víc.

Kérka

Tetování, většinou se jednalo o naivní a hloupoučké obrázky, nebo jména dívek zanechaných za branou vězeňského tábora. Když se dotyčný vrátil domů, byla ta dívka už většinou vdaná, anebo kvůli uplynulým letům značně zchátralá. Kérka se pak dala odstranit jen operací a to bylo zdlouhavé a finančně náročné. Tehdy bylo tetování jen vězeňská záležitost, a tak bylo trapné nosit v létě krátký rukáv a svléknout se na koupališti. Každý okamžitě poznal, odkud to máš.

Klepeta

Pouta na rukou a někdy i nohou pro ty, co byli vyhlášeni, že jsou nebezpeční jiným i sami sobě.

Korekce

Nejhorší vězení v samotném kriminále! Korekce existovala do konce padesátých let a protože byla příliš krutá, byla zrušena. Byla to betonová cela s jedním zamřížovaným okénkem, kde dostával vězeň jíst jednou za tři dny. Jinak měl vězeň nárok na krajíček chleba a vodu jednou za den. Spal s jednou dekou na betonové podlaze a v zimě se tam netopilo. Ti, co tohle mučení přežili, měli následky do smrti.

Koridor

Celkové oplocení a cestička pro hlídky sypaná pískem mezi dvěmi ploty z ostnatého drátu okolo věznice, nebo stavby, kde pracovali muklové.

Mundúr

Nesměli jsme nosit své oblečení, jen to, co nám dali. To byly staré skoro plesnivé mundúry z armádních skladů a místo ponožek jsme se museli naučit vázat onuce. V zimě to bylo hrozné, mám dodnes potíže kvůli tehdejším omrzlinám nohou. Na hlavách jsme měli vojenské lodičky, které jsme museli před bachaři smekat.

Pozdrav

Při setkání s bachařem, nebo při vstupu do jakékoliv jejich kanceláře, jsme museli smeknout a pozdravit "Dobrý den pane veliteli,"  nebo ho oslovit hodností. Slovo Soudruhu, jsme nesměli říkat, jen Pane. Soudruh bylo pro ně něco jako přítel a spolu druh. To my jsme nebyli. Nevedilo nám to, spíše naopak. Pro hodně muklů bylo a je dodnes slovo soudruh urážka.

Přezdívky bachařů

Někteří bachaři měli různé přezdívky. Tyto přezdívky si sami pěstovali, aby nikdo neznal jejich pravá jména. Asi věděli proč. Byl to třeba Šachový Kůň, Pionýr, Makarenko, Glezos, Malý Zákon, nebo Strana a Vláda. Tomu tak říkali proto, že když někoho sekýroval, začal na něho nakonec křičet: "Strana a vláda s vámi zatočí!"

Prcačkář

Muž který znásilňoval malé děti. Často pomocník, nebo udavač SNB. Protože snad každý z vězňů má tam venku doma rodinu, která je pro něho posvátná, nenáviděl ty, kteří ubližovali malým dětem. Tito vězňové měli v kriminále peklo, byli neustále biti, museli dělat sluhy, pucovat ostatním boty a podobně. Sami bachaři je nesnášeli a jejich šikanu přehlíželi.

Regály

Dvou- až tří stupňovité palandy nad sebou. Když bachař večer zavelel: "Tak tady už bude klid a padejte do regálů!" tak nám svým způsobem popřál dobrou noc.

Špačkárna

Vyvýšená budka s hlídačem, na kůlech mezi ploty kolem lágru.

Špehýrka

Otvor pro nahlížející oko bachaře ve dveřích cely, aby byli muklové stále pod kontrolou. Hlavně ve vazbě a v noci.

Uzavřené spisy

Ke konci padesátých let, po smrti Stalina a po Chruščovově odhalení jeho kultu osobnosti, se přestávalo tak v hojné míře popravovat. Tresty smrti se za politické delikty se začaly měnit na tzv. uzavření spisů. To znamenalo, že na vězně se nevztahovala případná milost prezidenta, amnestie, ani snížení trestu. To bylo svým způsobem opravdové doživotí.

Útěky

Občas se stalo, že se někomu podařilo utéct. Buď z pracoviště na stavbě, na poli, nebo z věznice, zabalen ve špinavém prádle, které bylo odváženo do prádelny mimo věznici. Bylo ale běžné, ale většinou to byl nedomyšlený pokus a dotyčný mukl byl za pár dní dopaden před svým rodinným stavením. Tam na něho stačilo jen počkat, jiný směr cesty obyčejný zlodějíček nebo vexlák a nemakačenko neznal.

Vzpoura

Většinou nikým neorganizovaný impuls vybíjení vzteku, buď něčím vyprovokovaný anebo bez smyslu a bez rozumného vysvětlení. Také to může posloužit k zakrytí pokusu o útěk, ale to už bylo lépe organizováno. Bývala tvrdě a krvavě potlačována.

Horydoly.czVESELEJŠÍ VZPOMÍNKY: Drsné hospody v Karlových Varech 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.... celý článek

Polská turistka zkolabovala ve Vysokých Tatrách

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

TIP HORYDOLY. Mapu Sverdlovska a středního Uralu vydalo Sverdlovské středisko pro rozvoj turistiky. Město Sverdlovsk (Jekatěrinburg) bylo před sto lety 17. července 1918 svědkem vyvraždění ruské carské rodiny, čili zániku Romanovců.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

ZÁKAZ VÝSTUPŮ Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Doba internetová dorazila už i do obchodů s obuví. Zákazníci se přestali obávat elektronických nákupů na dálku a díky tomu mají daleko širší výběr než dříve. Když k tomu připočítají možnost nakupování se slevovými
Na sociálních sítích sdělujeme informace o dovolené a riskujeme vykradení

Na sociálních sítích sdělujeme informace o dovolené a riskujeme vykradení

AKTUALIZACE Lidé jsou stále stejně nezodpovědní a nepoučitelní. Rádi se chlubí výletem či dovolenou, ale i tím, jak si kde užívají mimo domov. Masivní nárůst používání sociálních sítí přináší tyto informace do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozákov Challenge - longboard Kozákov 18.-21.7. 18.7.
Colours of Ostrava Ostrava 18.-21.7. Worldmusic 18.7.
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 20.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Horská výzva Šumava Železná Ruda 20.-21.7. Horský běh a chůze 20.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Dračí lodě Olomouc   21.7.
Moravské vinařské stezky Mikulov Cykloturistika 21.7.
Dračí lodě Výrovice 21.7.

Diskuse

děkuji Lucie MIláčková, 19.7.2018 13:00, 6 příspěvků
Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20