Likvidace inteligence v roce 1968

Likvidace inteligence v roce 1968
Pozor! Hraniční pásmo. (Tady se střílí na lidi.)
Autor snímku Ladislav Fredy.00 Šafránek - Wikimedia
SDÍLEJ:

Po roce 1968 odešlo několik set tisíc lidí z Československa do emigrace. Jsou také svým dílem oběti okupace, protože museli odejít. Nedokázali si představit život v nastupujícím reálném a nepřátelském socialismu. Ze země jich odešlo téměř 130 000, mezi nimi mnoho vynikajících vědců, umělců a sportovců.

Likvidace inteligence v roce 1968
Ochrana komunistických hranic v Československu.
Autor snímku ARCHIV Ladislav Frank Nykl

Máme dodnes v sobě pocit trpkosti a malosti, že jsme se nebránili Němcům ani Rusům. Kdo se nebál a bránil se komunistickému teroru, dnes bývalá mlčící většina považuje za zrádce a vrahy.

Západní Čechy jako všude jinde 

Jenom ti, kteří začali tancovat a zpívat podle sovětského vzoru, na tom vydělali. Těm ale nikdo nic nevyčítá! A ti si také ze své kolaborace dodnes dobře žijí. Proto také nahlas vykřikují, že se za socialismu měli lépe. 

Zbytek národa dále mlčel a nebo udával ty, co mlčet nechtěli. Mnozí tenkrát utíkali přes tehdejší Jugoslávii do Rakouska a pak dál, do celého světa. Spolu s nimi jsme my, co jsme tu zůstali, i ti co odešli, stali všichni obětí okupace, aniž bychom si to nějak uvědomovali.

Vím, že historie nemá ráda slovo "kdyby". Ale přesto: Co by se stalo, kdyby nebylo 21. srpna 1968?

Zpráva o činnosti O-STB Sokolov ke dni 21.12.1968

Od 1.1. 1968 do 20.8. 1968 došlo k 63 emigracím. Od 21.srpna 1968 emigrovalo 228 osob, t. j. celkem 291 emigrací za rok 1968. Z celkového počtu 172 dospělých, z toho mužů 125, žen 76 a 21 dětí. Z řad inteligence emigrovalo 5 lékařů, 1 právník, 2 vysokoškoláci, 5 inženýrů, 2 učitelé a 12 techniků. Žádný nepracoval na státním tajemství zvláštní důležitosti. Po 20.8. 1968 odešlo 5 osob ilegálně do zahraničí. O–STB Sokolov se podařilo zabránit 12 osobám v ilegálním útěku do zahraničí.
Podepsal podplukovník Bejvl Miroslav

Zpráva o činnosti S-STB Plzeň ke dni 27.12.1968

K 1.1. 1969 je emigrace v rámci Západočeského kraje prokázána u 590 dospělých osob a 249 dětí. Ve srovnání s uplynulým rokem, kdy k témuž datu byl stav dospělých osob 227 a 47 dětí, které se bez povolení zdržovaly v zahraničí, je v letošním roce neúměrně vyšší. Vezmeme-li v úvahu stav emigrace do 21.8.1968, kdy činil 72 dospělých osob a 13 dětí s porovnáním s uplynulým rokem, kde k témuž datu bylo vykázáno 78 dospělých osob a 15 dětí, je zřejmé, že emigrace narostla do současných rozměrů především tedy po 21. srpnu 1968.

Motivací emigrace spočívá u drtivé většiny osob v tom, že do zahraničí odcházejí v přesvědčení, že v zahraničí najdou lepší existenční podmínky a uplatnění než měli v ČSSR. Svědčí o tom i nárůst emigrace po 21.8. 1968, kdy celá řada osob nabyla přesvědčení, že v důsledku srpnových událostí dojde u nás ke změně politických poměrů a že se v dohledné době nezlepší ani životní podmínky, včetně životní úrovně. V ojedinělých případech, zejména u osob které emigrovaly těsně po 21.8. 1968 byla zde i obava z represálií za angažovanost v polednovém období. Větší počet osob, mimo hledání lepšího existenčního uplatnění v zahraničí, řešilo i své osobní problémy, jako neshody v manželství, na pracovištích apod. U další, ne zvlášť početné skupiny jde pak o rozhodnutí motivované povahou a charakterem osob, se sklonem k dobrodružství. To jsou v podstatě mimo ojedinělých specifických důvodů, hlavní motivy emigrace.

Je naprosto zřejmé, že emigrace narostla a to jak kvantitativně, tak i kvalitativně po 21. srúnu 1968. O kvalitativní změně emigrace svědčí následující srovnání: Zatímco v roce 1967 emigrovalo celkem 11 osob s vysokoškolským vzděláním a to 7 lékařů, 3 technici a 1 lékárník, činí emigrace této kategorie v roce 1968 celkem 84 osob – z toho 39 lékařů, 25 inženýrů a 20 jiných. U kategorie – jiných, je číslo přibližně stanovené dle vykonávané funkce před útěkem.
Podepsal náčelník 4.oddělení mjr. Weinfurter

Jenom někteří to věděli, jiní se přizpůsobili

Z úředních hlášení lze vyčíst, že to odnesla celá jedna generace inteligence národa. A to jen v našem Západočeském kraji. V celorepublikovém měřítku to pak byla katastrofa. Nahoru se dostávali jen ti, co měli k inteligentnímu myšlení daleko. Začal se projevovat a vystavovat na odiv fanatismus a hloupost, která byla vidět hlavně na funkcionářích KSČ.

Protože jsem v roce 1968 pracoval na operačním sále chirurgie v Karlovarské nemocnici, vedli jsme často v pauzách mezi prací politické diskuze. Snad jako všude. Já tam byl nejmladší, bylo mi tehdy 24 let, a tak jsem tvrdil z mladické hlouposti, že Rusové ze cvičení Štít začátkem roku na našem území odejdou a už se nevrátí. "Přece k nám nemohou jen tak vtrhnout, co by na to řeklo světové veřejné mínění a OSN? Dnes už nejsou padesátá léta a máme právo na svobodu projevu a myšlení," tehdy jsem prohlásil. "Ke stalinismu už cesta zpátky přece nevede!"

Pan doktor Máj, jinak vynikající chirurg, se nad mými řečmi jen usmíval. On totiž znal své. V padesátých letech byl zatčen spolu s dalším doktorem, že pomohli z vězeňského nemocničního oddělení, které tehdy bylo v areálu zdejší nemocnice, na svobodu jednomu politickému vězni. Ten se dostal až na Západ. Byl za to asi osm let ve vězení a měl na celou věc jiný názor: "Pane Nykl, sázím se s vámi o flašku šampaňského, že se Rusové zanedlouho vrátí a že to jen tak nenechají. Vždyť jsme stále jejich kolonie a budeme i nadále. Nikdo nám nepomůže, jako vždy!" Tak jsme se vsadili a zanedlouho jsem z nemocnice odešel. Po létech jsem se dozvěděl, že doktor Máj zemřel v emigraci v Německu.

Měl bohužel velkou pravdu a dodnes mu dlužím láhev, kterou na jeho počest snad jednou vypiji.

DOKUMENT:
Stáhněte devítistránkový zprávu Státní bezpečnosti o emigraci 1968

Horydoly.cz Komunisté na Karlovarsku a Chebsku

2012 Václav Sloup je hajzl. Vždycky jsem si to myslel a myslet budu

2012 Svoboda slova na Karlovarsku

2011 Za komunisty nemůže slabá paměť, ale nedostatek inteligence

1990 Je to prosté: Svoboda

1988 Polský kanál: Neúspěšná cesta na svobodu

1976 Krabice od bot Thermal

1972 Malý příbeh jedné pozvánky

1970 Smuteční oheň za Jana Palacha a Jana Zajíce

1968 Ruské tanky v Karlových Varech 1968

1962 Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák

1956 Ježíšek není a dárky nosí Děda Mráz

1951 Vlak svobody z Aše do Selbu

1950 Doktor Máj z jáchymovského lágru

1949 Jáchymovské peklo

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nic se nezměnilo.....

Prosíme kremloboty a fanoušky Vladimíra Putina, aby diskutovali pod svým pravým jménem,  k věci a aby při tom nelhali. Pokud budou proti těmto zásadám činit i nadále, budou jejich diskusní příspěvky mazány. Bezpečnost této země je redakci Horydoly milejší, než jejich příchylnost k totalitnímu režimu v Rusku.

Bližší podrobnosti k redakční politice najdete zde: http://www.horydoly.cz/info-o-serveru.html 

Děkujeme
Kuba Turek - šéfredaktor

Reaguj
Nic se nezměnilo.....

Ruská expanze ze světa nezmizela... A ta z USA snad ano?  I ona farancouská, anglická. A tyhle jsou dnes horší, než za oné studené války.  A že rusáci lítaj kolem pobaltskejch republik  - zločin a zlé by to bylo, ovšm tehdy, pokud by v nich nesedělo NATO (kterému de fakto velí USA) stejně jako jinde v Evropě. A nějaké řeči o našem svobodném členství je jen farizejský názor. Nikdo se našich obyvatel neptal, zda to chtějí či ne. A nakonec, jak by dopadlo referendum o  členství v EU dnes - toť otázka. Prostě češi mentalitu švýcarů,  mít nikdy nebudou.....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 5.9.2015 14:12
Reaguj
To: Lwenty
Dotyčný číšník si ve své imbecilitě, omezenosti a naivitě představoval, že sice bude na západě „nějak“ pracovat ale že to poběží jako to do té doby pro něj běželo v Československu. Nedomnívám se, vím. Zklamal se, protože na způsob normální práce nebyl vůbec zvyklý o případné nutné slušnosti a vstřícnosti vůči hostům ani nemluvě. A tak se vrátil do pozice ze které neuvědoměle odjel mezi kapitalisty. On totiž kapitalismus není peříčko.
Reaguj
Všechno je jinak

Když ses narodil za Války nebo těsně před ní, bylo ti tehdy 30-40 let, nikdy jsi vlastně nepoznal nic jiného než totalitu, nevěděl jsi proč a jak se pracuje a podniká.....Takže takových lidí bylo hodně, co se vrátili ze svobodného světa do Husákova náručí.

Reaguj
Všechno je jinak

Pane Beránku, domníváte se, že dotyčný číšník tam jel dělat, aby se předem domníval, že ve Švýcarsku bude vekslovat s valutama? :-)

  • Autor Lwenty
  • Datum a čas 31.8.2015 10:17
Reaguj
Všechno je jinak

Chtěl bych připomenout všem zde diskutujícím – že tady nejde o to špičkovat a  navážet se nějak do někoho, nebo srovnávat dobu tehdejší se situací v dnešním světě, hodnotit a srovnávat vládnoucí třídu  tehdy a dnes – nýbrž konkrétně se zabývat tím, co se tenkrát dělo, co se stalo a jak to někteří tvrdě odnesli. Spousta lidí na tehdejší situaci doplatila fatálně – byli za okupace zabiti, nebo zemřeli na následky tehdejší kritické situace – jiní pochopili co je případně čeká a tak zabalili ruksak a „zahli kramle“ do západní hemisféry. Následující dobu někteří emigranti zmákli dobře, jiní hůře a malá část na to vůbec neměla a tak se po jisté době otočila a vrátila zpátky. Znám takových osob několik – zastupujícím této skupiny je naivní číšník z tehdy restauračního zařízení „vyšší kategorie“ který byl překvapen, že ve Švýcarsku musí chodit pravidelně do práce, podvolit se rozkazům svého šéfa a kupodivu v Curychu s handlováním s valutami a vekslováním byl najednou utrum. Duševně to nezvládnul, vrátil se a dalších 10 let dělal dále toho po všech stránkách výhodného vekslák, na place byl nadále králem, který své klienty bez  problémů seřval tak, že by pes od nich jitrničku nevzal..

Je třeba si uvědomit co se tenkrát konkrétně stalo – byla to prostě ruská okupace, kterou na konec politická smetánka odkývala bez problému.

Reaguj
Nic se nezměnilo.....

Pane Turku, vyprávějte prosím, jak jste jako pohraničník střežil hranice proti vnitřním narušitelům ...

  • Autor Pilot
  • Datum a čas 29.8.2015 20:58
Reaguj
Nic se nezměnilo.....

Nebudu se pouštět do jednotlivostí, ale je to jednoduché a zároveň těžké - pokud chceme normální stát, tak holt musíme volit normální vedení.

Reaguj
Co tím básník chce říci....

Pisatel Honza zatím až do teď nekonkretizoval, o co mu vůbec jde. Je to jenom takove bla-bla. A zapomíná, že se nebavíme o dnešku, nýbrž o tom co se stalo tenkrát, když podle jeho reakce možná ještě nebyl na světe anebo nosil ještě plenky. Někde si něco přečetl a rád by to aplikoval na dnešní svět, což je velice obtížné. Nacisté, Ukrajina, finanční politika dnešní politické smetánky umocněné názorem, že komunistická vláda  dovolovala lidem vycestovat - to je teda pěkná zmotanina.

Ještě jednou doporučuji aby si zašel do 

Ústavu pro studium totalitních režimů v ulici

který je v ulici Siwiecova 2428/2, 13000 Praha, Žižkova a začetl se tam do papírů, které popisují korektně tehdejší historii. Při jisté inteligenci mu to jistě osvětlí o co ve Frankově článku jde.

 

Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

TIP HORYDOLY. Mapu Sverdlovska a středního Uralu vydalo Sverdlovské středisko pro rozvoj turistiky. Město Sverdlovsk (Jekatěrinburg) bylo před sto lety 17. července 1918 svědkem vyvraždění ruské carské rodiny, čili zániku Romanovců.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry: kde můžeme létat?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

TIP HORYDOLY. Mapu Sverdlovska a středního Uralu vydalo Sverdlovské středisko pro rozvoj turistiky. Město Sverdlovsk (Jekatěrinburg) bylo před sto lety 17. července 1918 svědkem vyvraždění ruské carské rodiny, čili zániku Romanovců.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

ZÁKAZ VÝSTUPŮ Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

V německém zámku Weesenstein nedaleko českých hranic se koná mimořádná výstava uměleckých pokladů uložených sem koncem 2. světové války. Exponáty jsou popsané nejen německy, ale také česky a k dispozici je český
Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Doba internetová dorazila už i do obchodů s obuví. Zákazníci se přestali obávat elektronických nákupů na dálku a díky tomu mají daleko širší výběr než dříve. Když k tomu připočítají možnost nakupování se slevovými
Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Podkarpatská Rus spadla do klína sovětským komunistům před 73 lety. 29. června 1945 odevzdali premiér Zdeněk Fierlinger (sociální demokrat) a ministr Vlado Clementis (komunista) za souhlasu prezidenta Edvarda Beneše (národní socialista) dobrovolně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozákov Challenge - longboard Kozákov 18.-21.7. 18.7.
Colours of Ostrava Ostrava 18.-21.7. Worldmusic 18.7.
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 20.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Horská výzva Šumava Železná Ruda 20.-21.7. Horský běh a chůze 20.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Dračí lodě Olomouc   21.7.
Moravské vinařské stezky Mikulov Cykloturistika 21.7.
Dračí lodě Výrovice 21.7.

Diskuse

co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek
Za Prkoš, 10.7.2018 22:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20
Praha - Koloběžky: doporu... Kuba Turek, 4.7.2018 15:27