Malý ale eficientní koncentrák Mauthausen

Malý ale eficientní koncentrák Mauthausen
Mauthausen. Národní památníky za uvězněné a umučené.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Při posledním výletu do Rakouska jsem se dostal do Mauthausenu. Do koncentráku. Malého koncentráku, ale eficientního. Za necelých sedm let se důkladné, důvtipné a vynalézavé německé rase podařilo ze dvou set tisíc vězněných zlikvidovat skoro polovinu.

Jak na to

Do Mauthausenu lze přijet po silnici od jihočeských státních hranic z Dolního Dvořiště přes Freistadt nebo z Vyššího Brodu přes Linz (70 km). Vlakem z Českých Budějovic se jede do Lince a dál do Mauthausenu (3 hod).

Od 8. srpna 1938 do osvobození v květnu 1945 zemřeli hladem, vyčerpáním, nemocí, injekcí jedu nebo benzínu, zastřelením nebo pověšením. Desetitisíce z nich v táboře vládnoucí esesáci čistě přeměnili v popílek.

Všechno bylo zaneseno do knih, lejster a papírů. Uloženo ve slohách a v SS-archivu. Vládli tam vynalézaví experti starajicí se o čistotu německé rasy.

Mezi zemřelými bylo 38 120 židů.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Nelidské pokusy na lidech

V koncentračním táboře Mauthausen byly konány na vězních lékařské a vědecké pokusy. Například na jaře 1942 bylo asi 15 mladých lidí určeno k pokusům o šíření skvrnitého tyfu prostřednictvím vší. Po celou dobu experimentu se vězňové nesměli mýt, holit, dostávali minimální stravu a žili v naprosté izolaci.

V roce 1942 byl konán pokus s vykastrovanými vězni a prostitutkami z místního nevěstince.

V roce 1943 byly v Mauthausenu prováděny pokusy na vězních s různými druhy výživy, s polyvalentnímí séry a podobně.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Esesácké vtipy

Práce schopní vězňové byli rozděleni do pracovních skupin. Pracovali v lomu Wiener Graben, nebo budovali silnice, stavěli zdi a kopali kanalizaci přístavu na Dunaji.

Každému vězni stále hrozila tak zvaná Cesta do nebes (Himmelfahrt), jak "vtipní" esesáci označovali stoupající dým z komínů krematoria.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Česká a slovenská památka

Počet Čechů a Slováků deportovaných v letech 1941-1945 do Mauthausenu se podle knihy přírůstků (Zugangsbuch) odhaduje na 7320 osob. Hromadné transporty ze Slovenska přicházely do Mauthausenu až počátkem roku 1945, kdy sem bylo deportováno kolem osmi set osob.

Údajně v Mauthausenu zahynulo 4473 Čechů a Slováků. Tato čísla nejsou bohužel přesná. První čeští političtí vězňové přišli do Mauthausenu v roce 1939. V roce 1940 sem byla poslána malá skupina Čechů ze Sachsenhausenu. Masové deportace českých občanů do mauthausenského koncentráku započaly v roce 1941 v rámci stanného práva proti odbojovému hnutí v českých zemích.

Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich chtěl, aby vznikl dojem, že v protektorátu panuje naprostý klid, a tak osoby odsouzené k trestu smrti stannými soudy v Praze a Brně byly popravovány v likvidačních koncentračních táborech. K největším popravám tohoto druhu patří v Mauthausenu exekuce 294 odbojářů a pomocníků parašutistů skupin Anthropoid, Silver A, Out Distance, dále pak rodin a příbuzných Jana Kubiše a Josefa Valčíka, k níž došlo 24. října 1942 a 26. ledna 1943.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Do Mauthausenu nacisté zavlekli také mnoho českých vědců a významných pedagogů. V tomto táboře zemřel například písničkář a herec Karel Hašler. Byl zde vězněn také pozdější československý komunistický prezident Antonín Novotný.

Též autor pozdějšího památníku českých a slovenských vězňů umístěného před vlastním táborem, sochař Antonín Nykl, zde poznal pověstné Schody smrti (Todesstiege) - 186 nepravidelnych, vysokých schodů, po kterých museli živí kostlivci oblečení do vězeňských hadrů, hladoví, třesoucí se zimou několikrát za den vystoupit s žulovým kvádrem na rameni za neustáleho popohánění a mlácení dohlížejícími esesáky.

Mezi vězni bylo nemálo umělců. Někteří z nich přežili, a tak si dnes můžeme prohlédnout autentické kresby akademického malíře Bohumila Lonka odrážející poměry v koncentračním táboře. I Otakar Batlička, dobrodruh, světoběžník a spisovatel, na jehož články v časopisu Mladý hlasatel si jistě starší z nás vzpomenou, za to, že obstarával spojení s Východem, byl nacisty zatčen a skončil v Mauthausenu, odkud se už domů nevrátil. Byl byl usmrcen benzínovou injekcí 13. února 1942.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Na konci války stráže utekly

Tábor byl osvobozen americkou 11. obrněnou divizí. Velitel koncentračního tábora Mauthausen Franz Ziereis, řídil tábor až do května 1945. Ve dnech 2. a 3. května 1945 stráže SS tábor opustily, hlídání převzaly různé pomocné jednotky pod velením požární policie, ale během následujících dnů přešla kontrola nad táborem do rukou samotných vězňů.

Velitel tábora Ziereis byl na útěku postřelen a na následky zemřel. Osmapadesát příslušníků SS bylo odsouzeno k smrti a tři na doživotí. 7. května 1945 obsadily tábor definitivně jednotky americké armády.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Jak to vidí dnešní mládež?

Na takováto místa to mládež netáhne, takže jsem byl překvapen když přijel autobus plný studentů. Klobouk dolů před učitelkami, které chtěly svým žákům ukázat, co se kdysi ve světě dělo.

Šokoval mne ale nepříliš velký zájem mladých. Při vyprávění o ponurostech, koncentrované zlobě a tisícovkách mrtvých se mládež chichotala, vtipkovala, svačila, žvýkala a pila Coca Colu. To zarazí.

Já jsem s neuvěřitelným respektem chodil po zemi, která je zbrocena potem a krví uvězněných. Osud vězňů nemohl být pro místní tajemstvím. Transporty se totiž nikdy nevracely, byla to jednosměrná ulice. A z širokých komínů krematoria se bez přestání valil páchnoucí dým. Pro většinu dnešní mládeže je asi "nějakej" Heydrich skoro neznámá osoba.

Koncentrační tábor Mauthausen.

Hrdinové neumírají. Žijí věčně.

Názor že Němci jsou spořádaný a slušný národ, nikdo nezpochybňuje. Kam se ale ztratily ty miliony německých občanů, kteří spontánně v roce 1930 volili Adolfa. Od roku 1930 počet hlasů stoupal a stoupal. V červnu 1932 za ním stálo 38 % Němců. V listopadu stejného roku sice 5 % hlasů ztratil, ale v březnu následujícícho roku měla jeho strana NSDAP 44 % hlasů a stále větší a větší část Němců se viděla v nacismu. Po roce 1933 to pak byla podstatná většina německého národa.

HRDINOVÉ NEUMÍRAJÍ, ŽIJÍ PŘÍKLADEM, ŽIJÍ DĚJINÁM, ŽIJÍ VĚČNĚ. THE BRAVE NEVER DIE, THEY LIVE ON, IN HISTORY, FOREVER.

Z fotografií i dnes, po více než sedmdesáti letech, dál čiší strašlivá hrůza.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Mauthausen - konečná stanice

Tibore, Kubo, Michale - sluší se poděkovat za vaši podnětnou diskuzi na dálku přes prostor a čas. Na tyto hrozné věci bychom neměli zapomenout my ani naše děti a vnuci. Mohou se kdykoliv opakovat, jestli nebudeme opatrní.

Reaguj
Mauthausen - konečná stanice

 Vážený pane Tibore,

také já jsem dlouho rozvažoval jestli bych měl na Vaší kritiku nějak reagovat. Až teprve beseda o Heydrichiádě, kterou jsem 23. listopadu tohoto roku pod hlavičkou SVÚ –Společnosti pro vědu a umění ve Švýcarsku na bazilejske univerzitě zorganizoval, mne „nakopla“ abych některé Vaše názory poopravil.

A byli to oba přednášející, Jaroslav Čvančara a Vlastislav Janík, dnes dva nejkompetentnější znalci tématu okupace, kterým jsem k posouzení předložil Vaše řádky.

Mauthausen a jeho tehdejší „likvidační funkce“ je později úzce spojena s děním kolem atentátu na Reinharda Heydricha. Byli tam zlikvidováni všichni ti, kteří se, třeba i velice vzdáleně, k atentátu nějak „přichomejtli“.

Doporučuji vám abyste pečlivě pročetl čerstvě vydanou knížku jednoho z přednášejících, pana Vlastislava Janíka Mauthausen – konečná stanice.

Zjistil byste, že Mauthausen byl táborem III. stupně, tedy nejhorším a nejkrutějším. Když byl vězeň převelen z Mauthausenu do jiného tábora, třeba do Dachau, Buchenwaldu, tak to pociťoval jak odchod z pekla do ráje.

Hlavní tábor Mauthausen, patřilo k němu 49 táborů pobočných k nimž je třeba přiřadit i vyhlazovací ústav Hartheim, který sloužil k likvidaci v programu nazvaném Euthanasie, se podle terminologie SS nazýval „táborem ochranné vazby“. Neexistovala cesta zpátky, byla to prostě konečná. Vězňové sem přicházeli s poznámkou Návrat nežádoucí. Jasná definice.

Nemocniční tábor ležel pod příjezdovou silnicí do tábora a byl původně táborem pro sovětské válečné zajatce – nesl název Russenlager. V dubnu 1945 bylo v táboře 26 tisíc mužů a 1500 žen, z toho 9 tisíc těžce nemocných.

V mém textu jsem se nemohl zmínit o všem, jisté prostorové omezení vždy autora donutí aby vybral ty pasáže jeho mnohem obsáhlejšího textu, které pokládá za nejdůležitejší. To je ovšem velice subjektivní. Také výběr fotek je velice osobní věcí. Vyfotit Vámi vzpomínaný buzerplac by vyžadovalo aby fotograf byl v jistém nadhledu, tedy aby vylezl na věž vstupní brány.  Tam se ale normálně nedostane, nepustí ho tam. Už to, že v připojené fotogalerii je 36 fotografií, hraničí s maximem možností, co bylo možno uveřejnit, bylo jich k dispozici desetkrát tolik.

Ale další, jistě pro Vás zajímavé fotografie najdete ve výše zmíněné knížce, doporučuji si jí opatřit.

Jak napsal v doslovu Jaroslav Čvančara:

Čas plyne a začíná se zapomínat. Jedni vzpomínat nechtějí a jiní nechtějí ani slyšet ani vidět tu trnitou cestu, kterou jejich bližní museli projít.....

Reaguj
neúplné info... prečo?

Díky Tibore za doplnění podrobností.

Jenom drobné vysvětlení: internetový článek není wikipedie. Nemůže tedy obsahovat vše, co se tématu týká, a při tom je jedno, zda se jedná o tak příšernou záležitost, jako je koncentrák, nebo třeba středověký hrad, nebo "jenom" tip na výlet na nějaké zajímavé místo v přírodě. Autor prostě musí vybrat, co je podle něho nejpůsobivější, a podat to osobitým pohledem.

Kdyby se Ti chtělo do něčeho podobného, rádi bychom uvítali spolupráci. Takové věci je nutné si připomínat. Ohledně koncentračních táborů jsme dosud uveřejnili tyto články: 

Horydoly.czKoncentrační tábory na Horydoly

KOMUNISMUS Jáchymovské peklo a Doktor Máj z lágru (Jáchymov)

KOMUNISMUS Památník Vojna (Příbram)

KOMUNISMUS Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák (Sýrovice)

NACISMUS Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka (Svatava)

NACISMUS Malý eficientní koncentrák a Česká socha vítá (Mauthausen)

NACISMUS Pieta v terezínském koncentráku (Terezín)

NACISMUS Milion zavražděných Židů, Poláků, Cikánů, Sovětů a Vyvraždění terezínského rodinného tábora (Osvětim)

NACISMUS Schindlerův seznam (Krakov) 

Více k tematu: Nový fenomén dark tourism a Nejtemnější turistický cíl

Reaguj
neúplné info... prečo?

Zdravím. Ja viem, že reagujem dosť beskoro vzhľadom na to, kedy bol článok napísany, ale tento server som objavil len nedaávno. 
Musím v prvom rade napísať, že nechcem nijakým spôsobom zľahčovať kvality autora článku, ale keďže sa o tématiku nacistických KT zaujímam, musím upozorniť na neúplné informácie. V prvom rade,podľa mňa, tu malo byť napísané, že Mauthausen bol pracovný tábor, nie vyhladzovací. Sem neposielali väzňov na to, aby ich usmrtili,ale preto, aby mali pracovnú silu do blízkeho kameňolomu, v ktorom z odstrelenej žuly vyrábali kvádre na dláždenie ciest. To, že v tábore zahynulo toľko ľudí, bolo spôsobené vyslovene krutými pracovnými podmienkami. Do plynových komôr boli posielaní väzni, ktorí už neboli schopní zvládnuť namáhavú prácu, nie preto, že by sa niekto rozhodol ich len tak zlikvidovať. A krematórium slúžilo na likvidáciu mŕtvol.Len tak mimochodom, v galérii je jedna fotka, ktorá z dialky zachytáva zopár pôvodných budov tábora. Autor ju fotil z tieňa priľahlého lesíka. Ale vieautor, že ten lesík vyrástol na kopci, ktorý tam pred rokom 1938 ešte nebol? Ten les totiž vyrástol práve na mieste hneď za plotol KT, kam vysýpali popol z krematória. Autor ďalej v článku vôbec nespomenul slávnu "Stenu parašutistov", je spomenutá len pri fotkách v galérii a aj to len po nemecky. Je to skalné bralo, odkiaľ stráže nezhadzovali väzňov len tak z roztopaše. Nútili odtiaľ skočiť, alebo zhadzovali, tých väzňov, ktorí sa buď niečim previnili pri práci alebo už neboli fyzicky schopní vykonávať náročnú prácu v kameňolome. A nezriedka odtiaľ skočili aj dobrovoľne, keď to už psychicky nezvládli. K Stene parašutistov neodmysliteľne patria Schody smrti, tiež spomenuté len tak letmo vo fotogalérii. Nikde v článku nie je spomenutý ani priľahlý vojenský zajatecký tábor, hoci vo fotogalérii fotografia pamätníku, ktorý stojí na jeho mieste, ale s popisom KT Mauthausen. Na miesto, kde sa tento pamätník nachádza (vysoký žulový stĺp so zlatou päťcípou hviezdou navrchu), stála skupina barakov, do ktorých umiestňovali sovietskych vojnových zajatcov. Tí boli od ostatných väzňov prísne oddelovaní, pretože ich pobyt v tomto zajateckom tábore nebol dlhší ako cca 2-3 týždne. Potom boli buď popravení, alebo v nočných hodinách splynovaní v komorách KT.
Ďalšia vec, ktorá mi trošku vadí, je výber fotografií v galérii. Máte tu 31 fotiek, ktoré ale v podstate ukazujú to isté, len z rôznych uhlov pohľadu. Nikde tu neuvidím ten obrovský buzerplatz, ktorý sa v tábore nachádza, nikde tu nevidím tú stenu v krematóriu, ktorá je celá preplnená spomienkovými a pietnymi tabuľkami za obeťami tábora, nikde tu nevidím fotky z exponátov múzea, ktoré sa nachádza v priestoroch KT. Váš výber fotiek, podľa mňa, vôbec nevystihuje tú pochmúrnu atmosféru, ktorá v Pamätníku doteraz vládne.

A na záver by som možno spomenul ešte jednu drobnosť, ktorá robí KT Mauthausen jedinečným. Zhruba 110 km vzdušnou čiarou od KT stojí v meste Braunau am Inn rodný doma Adolfa Hitlera. Pred týmto domom stojí ako pamätník a memento obrovský žulový kameň, ktorý toto celé pripomína. A tento kameň bol pred ten dom privezený práve z kameňolomu KT Mauthausen.

Reaguj
A co páni učitelé.....

 

....ty by snad mohlo napadnout, že se to nehodí, podobně jako nikdo (Nobody) nehraje fotbal na Olšanských hřbitovech nebo se nehoní při hře na slepou bábu ve sféře terezínského památníku. Dost velkou část dnešní mládeže ty věci, které se staly „tak dáááááávno“ zajímají jen velice málo asi proto, že se společnosti bohužel příliš nedaří mládeži konkrétně přiblížit tehdejší příšernou dobu.

Reaguj
koncentrák

Děti se chichotají - to je normální. Hlavně ža tam byli

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 28.4.2014 22:49
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

SJEZDOVKA RADOTÍN Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Šumava AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plisované sukně pro každou příležitost od značky Medicine

Plisované sukně pro každou příležitost od značky Medicine

Plisovaná sukně od Medicine je kvintesencí stylu, který oslovuje každého, kdo si cení rafinovanosti s nádechem svobody. Bez ohledu na příležitost, tato sukně dokáže proměnit jakýkoliv outfit v něco výjimečného, přidává mu
Těchto 5 kusů oblečení od značky TATUUM se osvědčí ve skříni každé minimalistky

Těchto 5 kusů oblečení od značky TATUUM se osvědčí ve skříni každé minimalistky

Minimalismus v módě není jen trend, je to životní styl, který umožňuje vyjádřit sebe skrze jednoduchost, funkčnost a stálou eleganci. Ve skříni minimalistky má každý prvek své místo a význam, a klíčem k úspěchu je
Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

Výhody přes nejlepší zahraniční online casina v České republice 2024

Svět herních kasin můžeme z pohledu českého hráče jednoduše rozdělit na dva základní tábory, a to česká kasina, která disponují přímo českou licencí, a zahraniční kasina, která nedisponují licencí od Ministerstva financí, zároveň
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
Palán vyhrál stříbro a bronz ve speed skiing

Palán vyhrál stříbro a bronz ve speed skiing

Fantastický úspěch vybojoval rychlostní lyžař Radim Palán. Na mistrovství světa ve Vars získal stříbrnou medaili a na stejném místě potom ještě bronzovou ve světovém poháru. Je to nejlepší výsledek v disciplině speed

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Regenerace po zátěži běh/trek - přednáška Praha, Klub cestovatelů Přednáší Dagmar Lisá 24.4. 18:30
Argentina - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Karel Štěpánek 25.4. 18:30
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Černobylské deníky - diashow Brno, základní škola Svážná 26.4. 16:00
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Beroun bikemaraton Beroun Cyklomaraton MTB 27.4. 19:00
Malše - splutí Římov   27.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Krakonošovo Labíčko Labe, Vrchlabí ZRUŠENO! 27.-28.4. Divoká voda 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.

Diskuse

tioehwiw cheap viagra online canadian pharmacy, 24.4.2024 4:49, 2 přísp...
xwfzlfcq tadalafil prices, 24.4.2024 4:29, 124 příspěvků
qwsubqsi medication synthroid, 24.4.2024 4:17, 124 příspěvků
vfgdvhss prednisone cream, 24.4.2024 4:14, 14 příspěvků
tfwuzrfd metformin 500 mg tablet buy online, 24.4.2024 4:06, 14 příspěvků
txtplvkg prednisone 50 tablet, 24.4.2024 3:36, 14 příspěvků
oohnwvcb metformin online no prescription, 24.4.2024 3:25, 2 příspěvky
mqwpbalj medicine zithromax, 24.4.2024 3:12, 124 příspěvků
ndtskbia tadalafil brand name, 24.4.2024 3:03, 124 příspěvků
goiygvwr reputable canadian pharmacy, 24.4.2024 3:01, 124 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23