Mittenwalder Klettersteig v Karwendelu

Mittenwalder Klettersteig v Karwendelu
SDÍLEJ:
\"Jedete po nezpevněné cestě,\" tvrdí ženský hlas v navigaci, zatímco se řítíme autem stovkou po dálnici směrem na Mnichov. Až doma zjistíme, že stavaři právě dokončili poslední úsek dálnice z Ambergu na Norimberk a ten v navigaci chyběl. Naším cílem je pohoří Karwendel a v něm dlouhá vysokohorská stezka s ferátovými úseky Mittenwalder Klettersteig.
Jak na to

Trasa
Feráta se dá jít i v opačném směru, než je popsaný, ale sestup od lanovky se mi zdál být obtížnější, než ten, který jsme šli my.

Doprava
Po dálnici na Mnichov, pak na Garmisch-Partenkirchen a tam odbočit na Mittenwald.

Doporučené vybavení
S sebou musíme nést v létě pouze ferátový set, oblečení, přilbu, svačinu, pití a lékárničku v batohu. Vhodné jsou kotníkové pohorky. V pozdním podzimu a na jaře je potřeba zimní horolezecké vybavení včetně maček, cepínu, lana a jistících prostředků.

Východiskem na ferátu Mittenwalder Klettersteig je bavorské městečko Mittenwald, ležící zhruba na cestě mezi Garmisch-Partenkirchen a Innsbruckem.

Na hřebenech Karwendel už leží první sníh. Ne nadarmo se naší trase říká také Mittenwalder Höhenweg (Mittenwaldská vysoká cesta).

Lanovka z Mittenwaldu

Cesta nás povede po rakousko-německé státní hranici. Karwendel patří oběma zemím a rozděluje je právě vysoký a úzký hřeben.

V Garmisch jsme odbočili z dálnice na východ a po chvilce parkujeme v Mittenwaldu. Z časových důvodů volíme cestu nahoru lanovkou Karwendelbahn za 13,50 eur na osobu. Pěšky by to byla dlouhá celodenní túra.

Z kabinky pozoruji pěšinu traverzující příkrý svah. Uklouznout na mokré trávě by tady mohlo mít osudové následky. Nahoře nás vítá sníh. Jsme ve 2244 metrech nad mořem.

Mírně obtížná feráta

Nástup na ferátu je jen čtvrt hodiny od lanovky. Udělali jsme si krátkou odbočku na vrchol Westliche Karwendelspitze (2384) a pak už hajdy na ferátu.

Klettersteigatlas Alpy od Paula Wernera cestu klasifikuje jako mírně obtížnou, v písmenné klasifikaci nese obtížnost B. Pokud bychom nepoužili lanovku, celá túra by nám trvala osm hodin. Takhle to byl příjemný výlet.

Cesta je ze začátku zasněžená, což nás trochu překvapuje. Poté, co se přehoupneme na druhou stranu hřebene, zbudou ze sněhu jenom malé ostrůvky.

Klasická hřebenovka s dalekými výhledy

Převážná část pět a půl kilometru dlouhé trasy kopíruje německo-rakouskou hranici. Je to klasická hřebenovka s nádhernými výhledy.

Přesto i zde, někde na začátku trasy, zahynul turista, který uhnul protijdoucím a spadl dolů. Zmiňuje se o tom Pit Schubert ve své populární knize Bezpečnost a riziko na skále a ledu.

Na ferátovém setu mu povolily uzly. Na vině bylo pravděpodobně domácí neodborné složení setu.

Kavčata jako od Hitchcocka

Posouváme se po vzdušné a zasněžené lávce. Oddychneme si, až teprve když se dostaneme ze zóny sněhu.

Po lehkých hřebíncích nás čeká krátký traverz stěnou. Je to jediné místo, kde hrozí padající kameny. Upozornění na cedulce je jen v němčině, bez piktogramu. Následuje žebřík, úzká cesta zpevněná dřevěnými stupni a pomalu se dostáváme na další vrchol cesty Südliche Linderspitze (2305).

Našeho odpočinku využívají kavky žlutozobé a jedna zobe Petrovi rovnou z ruky. Zdržuji se focením a po chvíli zjistím, že jsem na vrcholu zůstal sám. Ne tak docela. Kavek přibývá a okolo mne začíná kroužit celé hejno. Vybaví se mi Hitchcockův film Ptáci a raději volím kvapný ústup.

Dívejte se jen před sebe

Mlha se valí z údolí a zaráží se o jednu stranu hřebene. Druhou stranu prosvětlují hřejivé sluneční paprsky. Vychutnáváme si krásné podzimní počasí.

Překračujeme poslední úsek mezi Sulzleklammspitze (2321) a Kirchlspitze (2301), který by mohl rozhodit slabší povahy. Skalní hřebínek se zužuje a po obou stranách spadá prudký sráz. Je tu ale nataženo lano a chce to jen vynechat pohledy dolů.

Skalnatý terén přechází definitivně v travnatý. Sundaváme úvazky a přicházíme do sedla k chatě Tiroler Hütte (2153). Odtud se sestupuje dolů.

Návrat do údolí je nezáživný

Malebná esíčka na protějším svahu vrcholu Brunnsteinspitze (2180) nás zlákají k další malé odbočce. Nahoře nás uvítá mlha a pořádný fičák. Vracíme se zpět do sedla.

Pak už následuje sestup k chatě Brunnsteinhütte (1560) a nezáživný pochod po rovince k parkovišti u lanovky Karwendelbahn.


Zobrazit místo Zugspitze, Wetterstein, Karwendel na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


PechaKucha Night #26 / Krajina

PechaKucha Night #26 / Krajina

Osobnosti z Ústí nad Labem a okolí budou vyprávět o svém vztahu ke krajině. K tomu každý promítne 20 obrázků po 20 vteřinách. Moderní formát přenášky PechaKucha zaručuje svižnou a stručnou prezentaci myšlenek všech zúčastněných.... celý článek

Vlakem do Chorvatska

Čeští historici přednášeli o Heydrichiádě v Basileji

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy
Otakar Štáfl: Vysoké Tatry

Otakar Štáfl: Vysoké Tatry

Je dobře jet do Tater, protože z jejich výšin otevírají se pohledy do nesmírných údolí. Je dobře jezdit do Tater, protože člověk, zvyklý na malost, shledá v jejich říši ohromné rozměry. Tak
Rozhledna Barborka nad Raškovickými lomy

Rozhledna Barborka nad Raškovickými lomy

AKTUALIZACE Víte, který lom zásoboval svého času většinu mlýnů Rakousko-Uherska kvalitními mlýnskými kameny? Raškovický v Železných horách. Dnes se nedaleko vypíná rozhledna Barborka.
Bardejov - perla východu

Bardejov - perla východu

NOVÉ FOTOGRAFIE Bardejov prokouknul do krásy. Středověké město patří na seznam nejvýznamnějších památek světa UNESCO. Prošli jsme se jím se dvěma zasvěcenci Ľubošem Cingelem a Jakubem Hankovským. Z obou středoškoláků sálala hrdost
Jak kupovat batoh?

Jak kupovat batoh?

AKTUALIZACE Batoh je druhou nejdůležitější součástí outdoorového vybavení. Jenom boty obouváme častěji, než nosíme ruksak na zádech. Je tedy potřeba mu před nákupem i v obchodě věnovat velkou pozornost. Nesmíme ho

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 25.4.
Spojeni Foglarem - výstava Špindlerův Mlýn, knihovna 4.-25.4. 25.4.
Pěšky do Istanbulu - diashow Příbram, gymanázium Přednáší Viktorka Hlaváčková 25.4. 13:30
Petrohrad - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Martin Loew 26.4. 19:00
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Čarodějnice Valtice, Knížecí vyhlídka 27.4.
Křižáci - výstava Valtice, zámek 27.4.-28.10. 27.4.
Bobek - setkání na vrcholech Beskydy   28.4.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   28.4.
Beltine - keltský svátek Nasavrky 28.4.

Diskuse

home made Novinář, 23.4.2018 1:32, 1 příspěvek
Městské kolo Robert, 22.4.2018 14:10, 4 příspěvky
Spacák Josef Vopršálek, 20.4.2018 9:16, 4 příspěvky
Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 4 příspěvky
Pišišvor Pišišvor, 18.4.2018 12:48, 1 příspěvek
Aloe vera Lenka, 16.4.2018 21:58, 2 příspěvky
Městské kolo Horydoly , 16.4.2018 21:54, 4 příspěvky
Městské kolo Eva, 16.4.2018 16:17, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30
Rokytnice Horydoly , 10.4.2018 19:41