Na Mallorku mimo sezónu

Na Mallorku mimo sezónu
Mallorca, Palma, tanečnice před diskotékou Titos.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mallorčané prý špatně vidí. Doma mají neustále pološero. V létě mají zavřené okenice kvůli horku a v zimě kvůli větru. Pokud ovšem vystihnete pár týdnů, kdy budou okenice otevřené, uvidíte přívětivé vesnice a krásnou přírodu.

Jak na to

Pět pěších túr na Mallorce

1. Ostrov Dragonera
Ostrůvek kousek od jihozápadní špičky Mallorky nabízí osmikilometrovou túru tam a nazpátek po staré stezce přes nejvyšší horu (376). Loď sem jezdí z Andratx. Čas: 4 h.

2. Jeskyně svatého Antonína
Od hradu Castillo dAlaro dvanáct kilometrů po turistické značce k restauraci Es Verger, přes sedlo Es Pouet k jeskyni. Zde je možné se najíst i přenocovat. Návrat vede stejnou cestou. Čas: 6 h.

3. Okolo Tossals
Horská túra začíná na parkovišti Son Ordines v údolí Clod d´Almedra nad obcí Lloseta. Jdeme kaňonem k chatě Tossals Verds, kde je možné přenocovat. Okolo ruin Cases Velles a aquaduktu pokračujeme skalnatou krajinou a obejdeme celý masív hory Tossals zpět k parkovišti. Při tom projdeme pěti tunely, je tedy vhodné vzít s sebou svítilnu. Čas: 7 h.

4. Jeskyně Čarodějnic
Přechod horské skupiny Pareis začínáme v Mortitx. Procházíme bizardními skálami a po značené stezce se vrátíme nazpět. Cesta bývá na jaře neprůchodná, protože roklemi teče voda. Túra vyžaduje vytrvalost (800 m převýšení) a jistotu chůze (několik turistů se již zřítilo ze skal). Čas: 7 h.

5. Taix
Z Valldemosy okolo studánky přes osadu Mirador na sedlo Estret. Odtud štěrkovanou cestou k jeskyni Eremitů a lesem na vrchol Teix (1062). Sestup vede Coma des Cairats, okolo nouzové chatky do Font des Polls. Čas: 6 h.

"Mallorka není jen letní koupání v moři, ale také cyklistika, turistika a golf," říká Francisca Tomás z Baleárské agentury Ibatur, která propaguje tamní cestovní ruch.

Doplňuje ji dlouholetá průvodkyně cestovní kanceláře Fischer Alice Pecháčová: "Na západě se tyčí divoké vápencové hory Transmuntana, ve středu se rozkládá zemědělská rovina a na východní pobřeží jezdí turisté za písečnými plážemi."

Horydoly doporučují místa, která byste měli při turistické výpravě na Mallorku navštívit.

Palma de Mallorca

Hlavnímu městu ostrova vévodí katedrála zasvěcená panně Marii. Platí se do ní vstupné. Klenba poprvé spadla, protože architekt nechal postavit příliš štíhlé sloupy, které ji neunesly. Potom ji poškodilo zemětřesení a požár při náletu bombardérů. Dnes se pyšní výzdobou od slavného španělského architekty Gaudího. Jeho práce je vidět především v kněžišti, nad kterým visí obří trnová koruna. Jako u většiny jeho velkých děl skončila úprava mallorské katedrály na odporu místních lidí a není proto dokončená.

Na hlavním nábřeží rozhodně nesmíte minout diskotéky. Nejslavnější se jmenuje Titos. Jezdí se do ní výtahem a vevnitř je několik sálů, kde jede hudba až do rána. Dříve než o půlnoci sem nemá smysl chodit, končí se okolo šesté ráno. V okolí jsou desítky malých sálků a restaurací, kde se tančí v komornějším prostředí.

Palma de Mallorca. Kaledrála.

Santa Maria

Vyhlášené trhy v městečku uprostřed ostrova jsou doménou především místních lidí.Turisté sem zabloudí jen občas. Proto tu dostanete speciality k jídlu, oblečení i módní doplňky za čtvrtinu ceny, než na pobřeží. Kupte si třeba paštiku sobrasada (maso několik let leželo ve slaném nálevu a potom se několik let sušilo zavěšené na stromě), velký plněný vdolek ensaimada (Mallorčané ho jedí zásadně zevnitř, někdy těsto bez náplně odhodí), tombet (smaženou směs lilku, rajčat a papriky s vepřovým), lobo (vepřové plátky), kokai (slaný koláč krájený na kostičky), sopa (polévka v konzistenci velmi hustého krému), aros brut (rýže s mnoha druhy masa), paja (velký tác plný rýže se zeleninou a masem), frito (smažené vepřové vnitřnosti), nebo jen obyčejné tamboli (chléb pokapaný olivovým olejem s rajčatovou šťávou). Mallorské přání dobré chuti zní Bon profit!

Mallorca, Santa Maria, řezníci na trhu.

Valldemosa

Typická vesnička na hornatém západě nabízí kartuziánský klášter s placeným vstupem, další dva kostely, historické jádro a hlavně staré olivové háje v okolí. "Turistika je tu příjemná, protože nehrozí střet s jakýmkoliv jedovatým nebo nebezpečným zvířetem," říká Alice Pecháčová. "Taková tady prostě nežijí.

V obci má zámeček Mr. Mallorka, jak tady říkají známém americkému herci Michaelu Douglasovi. V kulturním centru s ním můžete shlédnout film o krásách Mallorky. Zde také nějakou dobu žila dvojice klavírista a sklad atel Frederik Chopin a spisovatelka George Sandová. Ona později napsala, že Valldemosa je nejkrásnější místo a ráj na zemi, ale jedním dechem dodala, že tu žijí samí hlupáci a zlí lidé. Není ovšem divu, protože v tu dobu se u Chopina projevila smrtelně nebezpečná tuberkulóza, a tak ho místní vyhnali, vybavení pokoje spalili a dvojice našla azyl jen u mnichů v klášteře.

Mallorca, Vallsemosa, kartuziánský klášter.

Banyalbufar

Nejkrásnější terasy nad mořem, kde se dodnes pěstuje ovoce, zelenina, olivy a svatojánské chleby najdete v okolí této osady na hornatém severní pobřeží Costa Nord.

Na okraji obce je rekonstruovaná jedna z původních čtyřiaosmdesáti strážních věží proti tureckým nájezdům zvaná torre del Verger. Ze silnice je to k ní minutku chůze a výhled na moře pod skálami je překrásný.

Mallorca, Banyalbufar, terasy nad mořem. Tradiční vesnice, kterou založili turečtí nájezdníci.

Tramuntana

Vápencové pohoří s pískovcovým podhůřím se táhne celým severozápadním pobřežím. Hory dosahují výšky Krkonoš a nevedou jimi skoro žádné stezky. Nejvyšší hora Puig Major (1445 m) není přístupná, protože vršek obsadili vojáci. Na druhou nejvyšší horu Massanela (1349) však vede silnička. Dá se tam vyjít pěšky nebo vyjet an horském kole.

Nejsevernějším výběžkem Mallorky i pohoří Transmuntana je mys Formentor s majákem. Autem nebo autobusem se sem dostanete z Alcudie nebo Pollensy. Je to také oblíbený cíl pro cyklisty na silničních kolech.

Mallorca, mys Formentor. Nejsevernější bod ostrova.

Albufera

Jediná větší přírodní rezervace na Mallorce má podobu bahnitých jezer Mago Major Lago Menor. Jsou domovem desítek druhů ptáků, kteří si potrpí na mísení sladké a slané vody v jezeře i v nedalekém zálivu Bahía de Alcudia.

Záliv se pyšní nejdelší sedmnáctikilometrovou písečnou pláží. Je vhodná spíše pro děti, protože je hodně mělká.

Mallorca, Puerto de Alcudia, jachta u pobřeží.

Pollensa

Bývalý klášter Santa Domingo uprostřed obce je oázou klidu a klasické hudby. "Konvent má neskutečně ušlechtilou akustiku," říká Eugen Prokop, který tu již desítky let vede letní hudební festivaly. Jeho slova dosvědčují takové hvězdy, jako Menuhin, Neuman s Českou filharmonií, Rostopovič nebo Caballéová, které tu koncertovaly.

Mallorca, Pollensa, konvent Santo Domingo.

Východní pobřeží

Skalnaté pobřeží s hlubokými zálivy zvanými Cala nabízí neobvyklé pohledy na moře, občas malé plážičky a několik rázovitých rybářských přístavů.

Jedním z nich je Porto Cristo, kde jen písečná pláž přímo uprostřed městečka v přístavu. Podobné je to v Porto Colom. V Cala Figuera dokonce žádná pláž ani není, ale lodě zajíždějí hluboko mezi skály a teprve po pár stovkách metrů uvnitř ostrova teprve jejich posádky uvidí kotviště.

Mallorca. Přístav Figuera.

Na východním pobřeží můžete zajít i do krápnikových jeskyň. Za vidění stojí pouze Dračí (cuevas del Drach) a Rybářských háčků (cuevas dels Hams). Jestli jste byli v moravských nebo slovenských jeskyních, budete asi zklamáni. My jsme měli pod zemí horko, umělé světelné efekty a nepříliš kompetentní průvodce.

Horydoly.czMallorca na Horydoly

TURISTIKA Na Mallorku mimo sezonu

PLÁŽE Koupání na Mallorce

NA KOLE Mallorca - povinná jarní cyklistika

DĚJINY Mallorca, historie v kostce


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Mallorca
si, está posible. En 27.octubere vuelto en la Mallorka
  • Autor Lucia
  • Datum a čas 22.10.2005 15:06
Reaguj
Mallorca
Si,Mallorca es muy buena
  • Autor Carmen
  • Datum a čas 7.9.2004 12:37
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

První místo v kategorii Nejlepší cestovní kancelář, do které jsou automaticky zařazeny všechny cestovní kanceláře působící na území České republiky, získala cestovní kancelář Vítkovice Tours v rámci Velké ceny cestovního ruchu vyhlašované... celý článek

Nomádi míří na brněnské výstaviště

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Turistické cestovní kanceláře

Turistické cestovní kanceláře

Připravili jsme přehled cestovních kanceláří, které své klienty nevozí k moři, ale berou je s sebou do hor, posadí je do sedla bicyklu, nebo na loď.
Samanské zátoky patří do Klubu nejkrásnějších zálivů světa

Samanské zátoky patří do Klubu nejkrásnějších zálivů světa

Samanský záliv na severovýchodě Dominikánské republiky je jedinečným místem v Karibském moři, kde je možné pozorovat velryby hrbaté, které sem každoročně připlouvají na námluvy a porodit svá mláďata. Zátoky Bahía de Samaná a Rincón
Jsme poněkud ustrašená země na obchod i turistiku

Jsme poněkud ustrašená země na obchod i turistiku

ROZHOVOR Pavel Činčera je konzultant v průmyslu, který často pracuje pro velké firmy a vlády v Asii a Africe. Zároveň je vyznavačem nezávislé turistiky do všech koutů světa na mnoho způsobů. Zeptali jsme se ho,
S Bitcoinem si dnes koupíte i dovolenou

S Bitcoinem si dnes koupíte i dovolenou

O Bitcoinu dnes slyšel vzhledem k jeho všudypřítomnosti v médiích snad každý. Pokud o Bitcoinu nevíte nic, tak ve zkratce se jedná o vcelku novou měnu, která existuje pouze v digitální podobě, a v posledních několika letech se hodnota
Kovbojská zima ve Wyomingu

Kovbojská zima ve Wyomingu

Cody je město v Park County, Wyoming, USA. Je pojmenované po Williamu Fredericku Cody, který byl známý především jako Buffalo Bill, který zde žil.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Kde ženy vládnou - diashow Slatiňany, Společenský dům Přednáší Kateřina Karásková 23.1. 19:00
ISPO China - veletrh Čína, Peking 24.-27.1. 24.1.
Pěšky přes Kavkaz - diashow Praha, Dlabačov Přednáší Viktorka Hlaváčková 24.1. 19:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 25.-28.1. 25.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 25.-28.1. 25.1.
SIA Snow Show - veletrh USA, Denver 25.-28.1. 25.1.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 25.-28.1. 25.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 26.-28.1. 26.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 26.-28.1. 26.1.

Diskuse

batoh Roman, 22.1.2018 21:22, 12 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 22.1.2018 15:00, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Radek, 22.1.2018 10:53, 2 příspěvky
batoh Horydoly , 21.1.2018 23:22, 12 příspěvků
batoh Jana, 21.1.2018 21:49, 12 příspěvků
Elektrokolo motor Karel, 20.1.2018 16:25, 47 příspěvků
Cestovní pojištění Pavel, 19.1.2018 21:54, 2 příspěvky
Vše o Parlamentních liste... Horydoly - Andrea Černá, 19.1.2018 21:04, 7 příspěvků
Vše o Parlamentních liste... Jakub, 19.1.2018 18:34, 7 příspěvků
už žádná trubičková pera ... Bára, 19.1.2018 17:26, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slatiňany: Kde ženy vládnou Horydoly , 22.1.2018 12:36
Veletrhy v zahraničí Horydoly , 22.1.2018 12:11
Re: Snowhill 2018 Horydoly , 22.1.2018 9:39
Rokytnice - Lysá hora Horydoly , 20.1.2018 12:00
ROKYTNICE NABÍZÍ SKVĚLÉ L... Horydoly , 20.1.2018 2:29
Skiareál Ještěd láká na s... Horydoly , 20.1.2018 1:58
LN 13.1.2018, Češi na ces... Kuba Turek, 19.1.2018 15:18
Články, vysvětlení a doplňky Horydoly , 19.1.2018 15:03