Na výletě Maloskalskem

Na výletě Maloskalskem
Jizera. Elektrárna Spálov bere vodu z úseku Riegrovka.
Autor snímku ČEZ
SDÍLEJ:

V sobotu jsem se já a Danek vydali na výlet na Maloskalsko. Vše mělo začít v 10:20 odjezdem autobusu do Rychnova. Ovšem začlo to o deset minut dýl, a to když konečně dorazil Danek. Jelikož sem s tim počítal, tak sem se ani nedivil, je to přece tradice! No a tak sme nezaháleli z časem a šli si koupit hned něco k jídlu.

Jak na to

Pochodová vzdálenost

cca 15 km

Trasa

Rychnov u Jablonce (žlutá turistická značka) - rozhledna Kopanina (modrá) - hrad Frýdštejn (červená) - vyhlídka Panteon - Malá Skála (modrá) - Suché Skály a zpět do Malé Skály

Doprava

Do Rychnova i Malé Skály jezdí vlak i autobus, do Frýdštejna a ke Kopanině občas zajíždí autobus.

Doporučené vybavení

Středně těžké pohorky

Batůžek 15 l

Nepromokavá bunda

Čepice nebo šátek

Teplé oblečení

Mapa

Svačina

Peníze na oběd a cestu nazpátek

Pozor!

Klíče od rozhledny na Kopanině má vždy někdo z nedaleké obce. Na vstupu do rozhledny bývá napsaná jeho adresa.

Koupili sme si jogurt a další důležité suroviny. Pak následoval přesun na zastávku, jelikož kolem jel Vašek s Luckou tak sme je zastavili a ještě chvilku pokecali, než nám jel bus.

Náhle sme uslyšeli známej zvuk akvárka, a tak sme naběhli na zastávku na místo, kde jsou přední dveře, a nastoupili sme.

Jelikož já mám průkazku, tak sem hladce prošel, zato Dan si ještě musel koupit jízdenku. Řidič byl hodnej, a tak jel pouze na jeden lístek a neplatil za bágl. Usídlili sme se u prostředních dveří vedle kočárku s malym dítětem. To dítě pěkně řvalo, ale naštěstí si ho pak vzala máma a uklidnila ho – sláva!

Naběhli sme do samky

Vystoupili sme v Rychnově na náměstí a okamžitě sme naběhli do samky koupit si něco k jídlu. Nakoupili sme podle potřeby pití, chleba, salám a jogurty. Když sme vyšli z krámu, tak sme zamířili směrem k hasičárně a dál na Košovy. Ještě v Rychnově sme šli kolem velkýho huňatýho psa a Dan mu hodil kousek salámu. Pes šel pořád za náma, a tak sem mu poradil, ať mu hodí housku. Pomohlo to.

Cesta jinak nebyla zas tak zajímavá (možná proto že se šlo pořád po asfaltu), pouze poslední kousek před Kopaninou, kde byla ještě místy břečka, zbytky sněhu a bláto, se dala trochu užít. Když sme dorazili na Kopaninu, tak sme si museli sednout a trochu se napít protože, jelikož nám byla zima, všechno sme vypotili.

Na jednu housku připadlo pět koleček salámu

Další část cesty vedla z Kopaniny po modrý na Frýdštejn. Na Frýdštejně sme hledali vhodné místo, kde by nefoukalo, ovšem nezbylo nám nic jinýho, než si sednout na lavičky a snést vítr, začínal sílit. Danek si proved menší úpravu svého spodního prádla. Já sem si zatím vyndal salámek a houstičku a sněd sem to úplně nádherně. Na jednu housku připadlo pět koleček salámu. Na tento předkrm sem si dal oříškovej jogurt s houskou a to všechno sem zapíjel minerálkou. Danek si tam taky něco chroupal. Co to bylo nevim, jelikož sem mu do huby nekoukal. Než sme odešli, tak sem šel vyhodit kelímek od jogurtu a už sem se toho zhostil po předchozích návštěvách profesionálně. Zvednutí víka a hození kelímku s následným zavřením mi netrvalo dýl jak vteřinu. Tak rychle kvuli smradu, co se skrývá uvnitř.

Já si vybalil poslední zbytky salámu

Cesta dál pokračovala po červeně značený cestě k Pantheonu, zřícenině hradu Vranov a vyhlídce. Vše se tyčí nad Malou Skálou. Pro zpestření byly podél cesty kartičky z otázkama, a tak sme si ji zpestřili hádáním otázek. Většinou sme to věděli! Když sme došli ke studni, co je před hradem, tak nám nedalo se kouknout jak je hluboká, i když sem to viděl x-krát. Museli sme se teda naklonit přes plot, ale za ten zážitek to stálo. Pak sme se šli kouknout na Pantheon, kde sme dobu čekali, kdy uvidíme helikoptéru, co sme slyšeli. Neviděli sme, ač sme koukali i dalekohledem. Asi to helikoptéra nebyla.

Když nás přešel manýr koukání po Malý Skále, tak sme se sebrali a šli sme na vyhlídku, kde sme se kochali pohledem na Malou Skálu z trochu jinýho úhlu. Ovšem teď sme se koukali i po jinejch objektech než předtim. Když sme tam tak postávali, tak sme přemejšleli nad tim, jaký by to asi bylo si to slanit.

Následně na to sme se dali na sestup, a tak se stalo, že sme se ocitli na Malý Skále. Šli sme po proudu Jizery kolem kempu, a dál přes most. Došli sme k lavičce u kapličky, sedli sme si tam a já si vybalil poslední zbytky salámu. Jak sem ho tak dojídal, tak kolem nás procházel muž s kárkou, pozastavil se a popřál nám dobrou chuť. Náhle se zastavil úplně a šel k nám! Přišel k Danovi a ptal se ho, kde sehnal ty maskáče. Danek mu na férovku řek, že je profesionální voják. Chybělo mu k tomu plno věcí (ale na první pohled ne) a že teď se de jen projít do lesa a tak. Chlápek se dal do řeči a asi deset minut nám vyprávěl, jak byl v Alpách a jak tam spad do ňáký pukliny. Pak nám radil, ať nelezeme po Suškách, že pískovec klouže a že se láme. Jako kdyby sme to nepoznali na vlastní kůži. A ještě jak lez za mlada kvuli sázce tří piv na vyhlídku bez jištění.

U Boučků sme zůstali na tři piva

Když zase odjel, tak sme zabalili věci a šli k Boučkům. U Boučků sme zůstali na tři piva, ovšem během toho, co sme dopíjeli první, tak přišel chlápek a dal si u nás panáka rumu. Ťukli sme si a on zase odešel. My s Danem sme si vychutnávali ty pivečka a kecali o všem možnym i nemožnym. Vedle nás seděli dva tatíkové ve vojenskym, no a když odešli tak Dan začal kritizovat jejich výšivky. Ne že by nebyli vojenský, ale byli našitý tam kde nemaj co dělat.

Když sme odcházeli, tak venku akorát přestávalo pršet a tak sme rovnou vyrazili na Sušky. Potkali sme zase toho chlápka. Šel si dát dalšího.

K Suškám sme šli po modře značený cestě, ze začátku se mi podlamovali sice trochu nohy, ale jinak to šlo.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Pokračování
Pokračování se chystá.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 29.10.2003 08:19
Reaguj
Re: Dobrou chuť
Taky jsem poťešen že je někdo "normální" jako my.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:34
Reaguj
Re: reklama
No víš nemám vejšku akorát učňák, ale myslim že to neni zas tak podstatný. Nedělám reklamu na housky ani na salám jen píšu, a to mě baví !!!!!!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:32
Reaguj
Re: Dobrý
Kdyby to Kuba sem dal celý tak by sis přečet celej příběch tak by ses dočet třeba i to jak sme si ďáli v poslední sněhový vánici na pánvi vajíčka. Pokuď to chceš poslat a přečíst si to celý tak mi napiš svůj mail.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:27
Reaguj
reklama
Co to proboha je - reklama na housky se salamem sesmolena absolventem 5. rocniku zakladni skoly?
 • Autor fox
 • Datum a čas 28.10.2003 14:43
Reaguj
Dobrou chuť
čau, naše trampování probíhá přesně stejně, potěšil jsi mě že v tom nejsme sami.
 • Autor T.O. Zlatý potok
 • Datum a čas 27.10.2003 15:17
Reaguj
Dobrý
Nejdřív jsem si řikal, co je to za blábol, pak mě to docela bavilo. A tak by mě zajímalo, jsetli žerete pořád jenom housky se salámem?
 • Autor Co žerete?
 • Datum a čas 27.10.2003 09:01
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

LETADLO DO BERGAMA Zprávy pro turisty z moravské metropole, Brněnska a Moravského krasu. Novinky a aktuality z Brna.... celý článek

Železničáři natloukli ceduli se svým jménem do vrcholku Rysů

Lesní stezka Labské pískovce

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Přírodní koupání v Orlických horách

Přírodní koupání v Orlických horách

AKTUALIZACE. Orlické hory a Podorlicko nabízejí jedny z  nejčistších vod ke koupání v přírodě. V Orlických horách si můžete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech,
Koupání u Ralska

Koupání u Ralska

Koupání v bývalém sovětském vojenském prostoru Ralsko a jeho nejbližším okolí není lehké najít, ač je tu mnoho možností pro vodomily ve volné přírodě i na koupalištích.
Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.
Koupaliště a plovárny na západě

Koupaliště a plovárny na západě

Krajina na západě Čech vždy oplývala potoky a rybníky mezi travnatými a lesními prostorami.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Liberecko ve stínu sopek - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 17.7.-9.9. 17.7.
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 20.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Horská výzva Šumava Železná Ruda 20.-21.7. Horský běh a chůze 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Americký víkend Zvole, Šiklův mlýn 21.-22.7. 21.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 21.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Řezbářské sympozium Nová Bystřice, park 24.-29.7. 24.7.
Stínem beskydského rysa - dogtrekking Trojanovice 26.-29.7. 26.7.

Diskuse

co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek
Za Prkoš, 10.7.2018 22:54, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20
Praha - Koloběžky: doporu... Kuba Turek, 4.7.2018 15:27
Koloběžky: doporučené trasy? Horydoly , 4.7.2018 15:26