Na výletě Maloskalskem

Na výletě Maloskalskem
Jizera. Elektrárna Spálov bere vodu z úseku Riegrovka.
Autor snímku ČEZ
SDÍLEJ:

V sobotu jsem se já a Danek vydali na výlet na Maloskalsko. Vše mělo začít v 10:20 odjezdem autobusu do Rychnova. Ovšem začlo to o deset minut dýl, a to když konečně dorazil Danek. Jelikož sem s tim počítal, tak sem se ani nedivil, je to přece tradice! No a tak sme nezaháleli z časem a šli si koupit hned něco k jídlu.

Jak na to

Pochodová vzdálenost

cca 15 km

Trasa

Rychnov u Jablonce (žlutá turistická značka) - rozhledna Kopanina (modrá) - hrad Frýdštejn (červená) - vyhlídka Panteon - Malá Skála (modrá) - Suché Skály a zpět do Malé Skály

Doprava

Do Rychnova i Malé Skály jezdí vlak i autobus, do Frýdštejna a ke Kopanině občas zajíždí autobus.

Doporučené vybavení

Středně těžké pohorky

Batůžek 15 l

Nepromokavá bunda

Čepice nebo šátek

Teplé oblečení

Mapa

Svačina

Peníze na oběd a cestu nazpátek

Pozor!

Klíče od rozhledny na Kopanině má vždy někdo z nedaleké obce. Na vstupu do rozhledny bývá napsaná jeho adresa.

Koupili sme si jogurt a další důležité suroviny. Pak následoval přesun na zastávku, jelikož kolem jel Vašek s Luckou tak sme je zastavili a ještě chvilku pokecali, než nám jel bus.

Náhle sme uslyšeli známej zvuk akvárka, a tak sme naběhli na zastávku na místo, kde jsou přední dveře, a nastoupili sme.

Jelikož já mám průkazku, tak sem hladce prošel, zato Dan si ještě musel koupit jízdenku. Řidič byl hodnej, a tak jel pouze na jeden lístek a neplatil za bágl. Usídlili sme se u prostředních dveří vedle kočárku s malym dítětem. To dítě pěkně řvalo, ale naštěstí si ho pak vzala máma a uklidnila ho – sláva!

Naběhli sme do samky

Vystoupili sme v Rychnově na náměstí a okamžitě sme naběhli do samky koupit si něco k jídlu. Nakoupili sme podle potřeby pití, chleba, salám a jogurty. Když sme vyšli z krámu, tak sme zamířili směrem k hasičárně a dál na Košovy. Ještě v Rychnově sme šli kolem velkýho huňatýho psa a Dan mu hodil kousek salámu. Pes šel pořád za náma, a tak sem mu poradil, ať mu hodí housku. Pomohlo to.

Cesta jinak nebyla zas tak zajímavá (možná proto že se šlo pořád po asfaltu), pouze poslední kousek před Kopaninou, kde byla ještě místy břečka, zbytky sněhu a bláto, se dala trochu užít. Když sme dorazili na Kopaninu, tak sme si museli sednout a trochu se napít protože, jelikož nám byla zima, všechno sme vypotili.

Na jednu housku připadlo pět koleček salámu

Další část cesty vedla z Kopaniny po modrý na Frýdštejn. Na Frýdštejně sme hledali vhodné místo, kde by nefoukalo, ovšem nezbylo nám nic jinýho, než si sednout na lavičky a snést vítr, začínal sílit. Danek si proved menší úpravu svého spodního prádla. Já sem si zatím vyndal salámek a houstičku a sněd sem to úplně nádherně. Na jednu housku připadlo pět koleček salámu. Na tento předkrm sem si dal oříškovej jogurt s houskou a to všechno sem zapíjel minerálkou. Danek si tam taky něco chroupal. Co to bylo nevim, jelikož sem mu do huby nekoukal. Než sme odešli, tak sem šel vyhodit kelímek od jogurtu a už sem se toho zhostil po předchozích návštěvách profesionálně. Zvednutí víka a hození kelímku s následným zavřením mi netrvalo dýl jak vteřinu. Tak rychle kvuli smradu, co se skrývá uvnitř.

Já si vybalil poslední zbytky salámu

Cesta dál pokračovala po červeně značený cestě k Pantheonu, zřícenině hradu Vranov a vyhlídce. Vše se tyčí nad Malou Skálou. Pro zpestření byly podél cesty kartičky z otázkama, a tak sme si ji zpestřili hádáním otázek. Většinou sme to věděli! Když sme došli ke studni, co je před hradem, tak nám nedalo se kouknout jak je hluboká, i když sem to viděl x-krát. Museli sme se teda naklonit přes plot, ale za ten zážitek to stálo. Pak sme se šli kouknout na Pantheon, kde sme dobu čekali, kdy uvidíme helikoptéru, co sme slyšeli. Neviděli sme, ač sme koukali i dalekohledem. Asi to helikoptéra nebyla.

Když nás přešel manýr koukání po Malý Skále, tak sme se sebrali a šli sme na vyhlídku, kde sme se kochali pohledem na Malou Skálu z trochu jinýho úhlu. Ovšem teď sme se koukali i po jinejch objektech než předtim. Když sme tam tak postávali, tak sme přemejšleli nad tim, jaký by to asi bylo si to slanit.

Následně na to sme se dali na sestup, a tak se stalo, že sme se ocitli na Malý Skále. Šli sme po proudu Jizery kolem kempu, a dál přes most. Došli sme k lavičce u kapličky, sedli sme si tam a já si vybalil poslední zbytky salámu. Jak sem ho tak dojídal, tak kolem nás procházel muž s kárkou, pozastavil se a popřál nám dobrou chuť. Náhle se zastavil úplně a šel k nám! Přišel k Danovi a ptal se ho, kde sehnal ty maskáče. Danek mu na férovku řek, že je profesionální voják. Chybělo mu k tomu plno věcí (ale na první pohled ne) a že teď se de jen projít do lesa a tak. Chlápek se dal do řeči a asi deset minut nám vyprávěl, jak byl v Alpách a jak tam spad do ňáký pukliny. Pak nám radil, ať nelezeme po Suškách, že pískovec klouže a že se láme. Jako kdyby sme to nepoznali na vlastní kůži. A ještě jak lez za mlada kvuli sázce tří piv na vyhlídku bez jištění.

U Boučků sme zůstali na tři piva

Když zase odjel, tak sme zabalili věci a šli k Boučkům. U Boučků sme zůstali na tři piva, ovšem během toho, co sme dopíjeli první, tak přišel chlápek a dal si u nás panáka rumu. Ťukli sme si a on zase odešel. My s Danem sme si vychutnávali ty pivečka a kecali o všem možnym i nemožnym. Vedle nás seděli dva tatíkové ve vojenskym, no a když odešli tak Dan začal kritizovat jejich výšivky. Ne že by nebyli vojenský, ale byli našitý tam kde nemaj co dělat.

Když sme odcházeli, tak venku akorát přestávalo pršet a tak sme rovnou vyrazili na Sušky. Potkali sme zase toho chlápka. Šel si dát dalšího.

K Suškám sme šli po modře značený cestě, ze začátku se mi podlamovali sice trochu nohy, ale jinak to šlo.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Pokračování
Pokračování se chystá.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 29.10.2003 08:19
Reaguj
Re: Dobrou chuť
Taky jsem poťešen že je někdo "normální" jako my.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:34
Reaguj
Re: reklama
No víš nemám vejšku akorát učňák, ale myslim že to neni zas tak podstatný. Nedělám reklamu na housky ani na salám jen píšu, a to mě baví !!!!!!
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:32
Reaguj
Re: Dobrý
Kdyby to Kuba sem dal celý tak by sis přečet celej příběch tak by ses dočet třeba i to jak sme si ďáli v poslední sněhový vánici na pánvi vajíčka. Pokuď to chceš poslat a přečíst si to celý tak mi napiš svůj mail.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.10.2003 23:27
Reaguj
reklama
Co to proboha je - reklama na housky se salamem sesmolena absolventem 5. rocniku zakladni skoly?
 • Autor fox
 • Datum a čas 28.10.2003 14:43
Reaguj
Dobrou chuť
čau, naše trampování probíhá přesně stejně, potěšil jsi mě že v tom nejsme sami.
 • Autor T.O. Zlatý potok
 • Datum a čas 27.10.2003 15:17
Reaguj
Dobrý
Nejdřív jsem si řikal, co je to za blábol, pak mě to docela bavilo. A tak by mě zajímalo, jsetli žerete pořád jenom housky se salámem?
 • Autor Co žerete?
 • Datum a čas 27.10.2003 09:01
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2017

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2017

LEGÁLNÍ BIVAKY Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.... celý článek

Rezervujte si zimní dovolenou v Česku s předstihem

Německo AKTUÁLNĚ 2017

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

VAJANSKÉHO VODOPÁD Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2017

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2017

BAROKO Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku a v Českém krasu? Přečtěte si krátké zprávy.
Německo AKTUÁLNĚ 2017

Německo AKTUÁLNĚ 2017

EVROPSKÉ VLAKY SE VYHÝBAJÍ ČESKU Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy, techniky... Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních,
VRCHOLY

VRCHOLY

Horydoly uveřejňují podrobné návody, jak se dostat na vrcholy a zase zpátky. Podívejte se na hory, vrcholy, štíty, věže... 
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.-29.10. 24.10.
Království Mustang - diashow
Praha, Centrum Černý most Přednáší Karel Wolf 24.10. 18:00
Ekvádor - diashow Pavlíkov, galerie Přenáší Pavel Svoboda 24.10. 19:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Australské dny Praha, Výstaviště Letňany 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Lichtenštejnsko - přednáška Valtice, Reistna Přednáší Miroslav Geršic 26.10.
Zámek plný kouzel Libochovice 27.-28.10. 27.10.
Kostýmované prohlídky zámku Krásný Dvůr   28.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38