Prožil jsem socialismus v Karlových Varech

Prožil jsem socialismus v Karlových Varech
Jsem členem internátní dechovky, mezi těmi třemi trumpeťáky veprostřed a na spodní fotce cvičíme na Spartakiádu v Praze - rok 1960. Já jsem hned ten dole napravo. To mě bylo 16 let. Do kriminálu jsem byl odveden v září 1962. To mě bylo 18 let. Byl jsem zatčen za to, že jsem byl členem "organizované skupiny s úmyslem rozvracet socialistické soužití."
Autor snímku ARCHIV Ladislav Frank Nykl
SDÍLEJ:

V 17 letech jsem se stal členem "organizované skupiny s úmyslem rozvracet socialistické soužití" a pak jsem za to byl tři roky v kriminále. Stalo se to roku 1961. Byli jsme trampská parta s názvem Psanci. Tehdy jsem slyšel soudce Bartůňka: "Na hlavě máte, na bradě máte, ale v hlavě asi nemáte."

Prožil jsem socialismus v Karlových Varech
Ladislav Frank Nykl: "Bylo mi 15 let a za tři roky jsem už seděl."
Autor snímku ARCHIV z občanského průkazu

Hlas ulice: Jen ať sedí! 

Když jsem po dvou letech žádal o podmínečné propuštění, přišel posudek z uličního výboru v Bulharské ulici v Karlových Varech, kde jsem bydlel: "Má hluboké sklony k západní módě a západní kultuře, výstředně se chová a výstředně se obléká. Proto jeho propuštění před koncem trestu nedoporučujeme." Tak jsem seděl dál. 

Policajti: My ukážeme proletářský zákon!

Na Bečovsku, kam jsme jezdili do lesů, byl fantom Sboru národní bezpečnosti nadporučík Kroupa. Ten si mne nikterak neoblíbil. Kdykoliv se dozvěděl, že přijedu, už mě hledal s dalšími esenbáky po lese, anebo mě chytil v hospodě. Měl jsem ho pořád v patách.

Když mi v roce 1970 v Bečově zabavil po zatčení a prohlídce Bibli Kralickou, kterou jsem vozil na vandry s sebou, listovat v ní a pak se zeptal: " Na co to máte?" Občas se do ní u ohně dívám a přemýšlím. Jsou to moudrosti věků. Kroupa se prudce postavil a zařval s plných plic: "Tady vidím Starý a Nový zákon, my vám ale ukážeme náš proletářský Nový zákon!"

Slavkovský les, Louka, leden 1970. Trampský oheň za Palacha a Zajíce. Fotka je sice horší, ale autentická. Věk na ní zanechal vrásky. Z leva stojí kamarádi Ešus, Frank, Fery, Jessina, její bratr Johny a další.

Pak ho od policie vyhodili a on se odstěhoval do Ostrova. Ani tam na mě nezapomněl. Když mi po létech kamarádi řekli, že s ním mluvili někde ve skladu, kde pracoval, jeho první slova prý byla: "A co ten Nykl, už sedí? Ne? Vždyť to je protikomunistický zločinec! To jsou blbci ty soudci. Proč ho nezavřou? To snad není možný, takoví blbci!"

Kolegové: byli mezi nimi udavači

V roce 1977 jsem pracoval v nemocnici v Ostrově jako sálový sanitář a začátkem roku se mi od dcery primářky Jurčíkové dostalo do rukou úvodní provolání Charty 77. S jeho myšlenkami jsem souhlasil. Když začaly útoky v novinách a televizi na signatáře, obraceli se na mě sestry i lékaři, jestli o tom něco nevím. Měli na schůzích podepisovat a protestovat, aniž by Chartu 77 mohli vůbec číst. Tak jsem Prohlášení Charty 77 při nočních směnách v nemocnici přes kopíráky rozepisoval. Začátkem léta jedna ze sester mé kopie našla a hned mne udala. Ještě jsem stačil poslat svůj podpis na Chartu 77 do Prahy po jednom známém. Později jsem se dozvěděl, že můj podpis nedostali chartisté, ale že šel přímo na StB.

Když jsem byl v červnu zatčen a dovezen k výslechu do hlavní budovy SNB v Karlových Varech, sami esenbáci mi řekli, že mě nevyslýchají žádní venkovští policajti, ale StB Praha. Chtěli se dozvědět, odkud znám Václava Havla, profesora Patočku a ostatní chartisty. Já jsem je ale vůbec neznal. To mi nevěřili, a tak mne znovu začali sledovat. Následovaly vyhazovy z práce, nadávky "zrádce dělnické třídy a zaprodanec imperialismu." Když jsem potom odmítl vycestovat za "svými chlebodárci na Západ," řekli mi: "Tak vám to tady znechutíme."

Trampové: Jdi pryč, chceme mít klid!

Po Chartě 77 jsem byl vyhozen ze zaměstnání a vždy tam kde jsem se ucházel o práci, dostali zamítavý telefonát ze Státní bezpečnosti. Na podiu jsem se svou trampskou kapelou Pekelníci nesměl vystupovat. Z písniček, které jsem složil, bylo mé jméno vyškrtnuto. Byl jsem odstaven pro své politické názory.

Na camp Arizona u Tatrovic, kam jsem byl sheriff, jsem na přání kamarádů přestat jezdit, protože chtěli mít klid od častých prohlídek a nájezdů SNB. Byly prováděny kvůli mému působení v těchto místech. Kamarádi, kteří už byli ženatí a jezdili tam i se svými rodinami, mi řekli rovnou: "Prosím tě Franku, už sem přestaň jezdit, my tu chceme mít konečně pokoj." Když jsem někoho z kamarádů potkal, přešel na druhý chodník, aby ho nikdo neviděl, jak mi podává ruku.

Léto 1971 v Karlových Varech: Vzniká trampská kapela Pekelníci z osady T.O.Z. Fort Hills. Kapelník a šerif Ladislav Frank Nykl se schovává za vlajkou (pravá fotografie) a hraje zcela vpravo (levá fotografie).

Šéfové: Udáme tě a oni tě zavřou!

Několikrát jsem byl na ulici napaden, kdy mě cizí muži obstoupili, dva mi zkroutili ruce dozadu a ostatní mě mlátili hlavně do břicha. Nebyl jsem okraden, jen mě mlčky zbili.

Vyštvali mě Karlových Varů. Šel jsem jako zdravotní pracovník kácet stromy poblíž Kovářské nad Chomutovem a pak jsem myl nádobí a čistil záchody jako údržbář po hospodách. Nakonec jsem se kvůli bytu musel vystěhovat i s mojí novou rodinou do Chodova, kde jsem se díky byrokracii uchytil, než za mnou přišly z Karlových Varů papíry, že jsem antikomunistický živel. Dělal jsem tam jedenáct let zámečníka s autogenem a tahal těžká železa. Mému zdraví to neprospělo, přišly žaludeční vředy. Revmatickou horečku s postižením srdce už jsem měl z kriminálu.

Musel jsem se nedobrovolně vystěhovat z Karlových Varů do Chodova do vedlejšího okresu. Důvodem bylo, abych svými politickými názory nemohl ovlivňovat karlovarskou veřejnost. Krátce jsem tam bydlel v ubytovně fabriky Chodos, kde jsem pod dohledem StB sehnal práci. Jednou tam honili jakéhosi zlodějíčka, který vykrádal trafiky a našli ho podle toho, že nebral žádné luxusní cigarety, jejichž anglickým nápisům nerozuměl, ale pouze značku Mars. Tu znal. Zeptali se dalších zlodějů, kdo z nich kouří pouze marsky, a měli ho. Při prohlídce jeho skřínky v šatně našli hromadu cigaret, ale dotyčný se vypařil. Tak mu dali na postel papír s předvoláním, kde napsali rukou "dostavte se kdikoliv." Pochopil jsem, že jsme se dostal na Divoký Západ Československa. Němci museli odejít a místo nich se sem nastěhovali ze středních Čech pologramotní zlatokopové.

Po létech nadávek a ponižování od nadřízených "Když si budeš stěžovat, tak řekneme, že urážíš Sovětský svaz a naše zřízení a oni tě zavřou," jsem se dočkal Sametové revoluce a v Chodově jsem dělal mluvčího Občanského fóra. Také jsem pomohl znovu založit ve městě oddíl Skaut - Junák.

Horydoly.cz Komunisté na Karlovarsku a Chebsku

2012 Václav Sloup je hajzl. Vždycky jsem si to myslel a myslet budu

2012 Svoboda slova na Karlovarsku

2011 Za komunisty nemůže slabá paměť, ale nedostatek inteligence

1990 Je to prosté: Svoboda

1988 Polský kanál: Neúspěšná cesta na svobodu

1976 Krabice od bot Thermal

1972 Malý příbeh jedné pozvánky

1970 Smuteční oheň za Jana Palacha a Jana Zajíce

1969 Likvidace inteligence a emigrace

1968 Ruské tanky v Karlových Varech 1968

1962 Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák

1956 Ježíšek není a dárky nosí Děda Mráz

1951 Vlak svobody z Aše do Selbu

1950 Doktor Máj z jáchymovského lágru

1949 Jáchymovské peklo

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Ústav pro studium totalitních režimů

Jak se zdá, pisateli VIKI došla slova. Je jenom otázka jestli tento „diskutující“,  není nakonec jenom „Agent-provokatér“, který mláti prázdnou slámu. Konkretních údajů se od něj asi nedočkáme, protože by možná mohlo vyjít najevo, že všechno je úplně jinak a za údajem VIKI se skrývá úplně někdo jiný. Ale je také možná varianta, že VIKI došly argumenty a tak  v konrétní debatě nebude pokračovat. Proč taky, Frank byl „odsouzen“ a třeba úkol byl splněn. anebo VIKY je momentálně na dovolené - kde, to si každy může vyfabulovat jak chce sám.

Reaguj
Ústav pro studium totalitních režimů

Ještě jednou stejná otázka – ve kterém kriminále tedy seděl děda VIKI-pisatele? A zač ho komunisté na 6 let zavřeli? To jistě nebylo jen za vylepování nedovolených letáků.

 

Když VIKI napíše kdy to bylo tak se třeba mezi čtenáři najde někdo kdo tam seděl s ním. To by byl příběh…..Anebo můj kamarád pracující v Ústavu pro studium totalitních režimů by mohl najít další bližší informace.  

Nezajímalo by Vás to VIKI?

Reaguj
Proč marnit čas?

Já se vám divím, že se na tu trubku vůbec chytáte. Podobné provokující výjevy se mají důstojně nepovšimnuty nechat vyplkat a neřešit, neboť si nezaslouží větší pozornosti. Třeba dotyčný jednou dospěje. Naděje umírá poslední.

Samozřejmě, že podobné příběhy jsou důležité a je správné, že se publikují. Orální historie velmi vhodně doplňuje podání profesionálních historiků a také brání jejich časté obcesi (dez)interpretovat běh dějin po svém.

 • Autor tiburon
 • Datum a čas 20.11.2015 10:45
Reaguj
To VIKI - Flek - Re... a už se trumpfujeme......

Můj děda neyl ani známý horolezec s prvovýstupy v Hlubočepích, ani netrampoval, takže asi nezajímavý. :-) Necháme to tedy na nákupčím v Čs. tabákové režii:-) Třeba to bude zajímavé ...

 • Autor VIKI
 • Datum a čas 20.11.2015 08:39
Reaguj
To VIKI - Flek - Re... a už se trumpfujeme......

Můj tatík byl účetním a nakupčím v Čs.tabákové režii, za okupace v odboji, pak se  stal (čáry-máry - fuk) dřevorubcem na dva roky v Oráčově na Rakovnicku a pak ho poslali do slévárny šedé litiny v pražském ČKD – a tam zůstal až do své smrti – bohužel sametové změny se se svým vyšeptalým zdravím nedočkal a to je mi líto.

A v kterém kriminále byl děda VIKI – pisatele? Napište. Jestli ještě žije tak by se dala napsat třeba zajímavá věc a jestli máte z té doby nějaké fotky tak to by byla jistě bomba. Napište ji, čekám na to, rád si počtu..

Reaguj
Doporučení pro VIKI

OK, škola se flákat nemá. Musím se podívat do školních sešitů kdy jsme probírali Beránka a tramping v Západočeském kraji. Také si někde osvěžím prvovýstupy v Hlubočepích:-)

 • Autor VIKI
 • Datum a čas 19.11.2015 12:11
Reaguj
Doporučení pro VIKI

Google - kliklik - Michael Beránek, český horolezec, prvovýstupy Hlubočepy, emigrace Francie a Švýcarsko, bydlí Vogézy - startvypnout - dát si mokrý obklad na hlavu a jít spát - příště neflákat školu.

 • Autor JN
 • Datum a čas 19.11.2015 11:14
Reaguj
Spíše se zdá, že VIKI to moc jasné není

Pane Beránku, máte příliš bujnou fantazii :-)  Ve skutečnosti to je prosté. Přečtu si článek, podle mého názoru je o ničem, a tak s vyjádřím že ten článek je beze smyslu, špatě napsaný. Vy zřejmě suhlasíte se vším, co si kde přečtete. Doufám jen,že se pod vše nepodpisujete:-) P.S. Můj děda seděl šest let k komunistickém kriminále. Kde jste byl vy?

 • Autor VIKI
 • Datum a čas 19.11.2015 10:48
Reaguj
Spíše se zdá, že VIKI to moc jasné není

Za adresou vikipiki@gog.cog se může schovávat kdokoliv. Devatenáctiletá dívenka, která se, jak se zdá, dívá na svět absolutně naivně, lhostejně a bez přemýšlení aniž by měla“páru“ o co v článku vůbec jde, nebo to může být padesátiletý bývalý StBák nebo jiná stará struktura, kterou něco v textu Frankova článku irituje (což by celkem bylo pochopitelné) anebo „úspěšný“ podnikatel – ignorant, kterého jakékoliv vzpomínky na minulost štvou, protože žije jen v blízké budoucnosti a který si neodpustí něco zkritizovat, odsoudit. Anebo je to někdo, kdo má něco osobně proti Frankovi, výhrady vůči trampům, něco proti černé minulosti, která se udála na Karlovarsku, zášť vůči tomuto webu, jeho šéfredaktorům, editorům a já nevím komu ještě.

Jen je mi záhadou, že se tito všichni tímto článkem zabývají. Nebylo by lepší, kdyby si četli někde něco jiného, nějaký jiný časopis, nebo jiná media která píši právě podle jejich představ?

Takových textů se najde, pro naivní studentku, bývalého orgána anebo „nového“ ignoranta v džungli dnešních medií dost.

Reaguj
je to jasné

Nevím jaká slova beru zpět. Asi jste si nevšiml, že píši pořád to samé. Akorát pro méně chápavé je to potřeba napsat obšírněji. Evidentně se to minulo účinkem. O článku si pořád myslím své a ten neznámý autor mi je lhostejný.

 • Autor VIKI
 • Datum a čas 19.11.2015 09:11
Reaguj
Celkem 18 příspěvků v diskuzi


Jak poznáte kvalitní koloběžku

Jak poznáte kvalitní koloběžku

KOMERČNÍ SDĚLENÍ Není koloběžka jako koloběžka. Také jste slyšeli, nebo se někde dočetli jak je koloběžka úžasný pohyb? Ano, je to tak, ale POZOR! Není tomu tak na každé koloběžce!... celý článek

Čertova brázda po vichřici

Geoskořápky zahalila tma

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2017

Vánoční Sázava 2017

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

Nejlepší lyžařský film všech dob byl natočený již v roce 1931. Bílé opojení (možná by byl lepší doslovný překlad Bílá horečka) má extrémně jednoduchý děj. Mladá dívka Leni přijede lyžovat do
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Křivoklát 9.-17.12. 9.12.
Vánoční jarmark Vysoké Mýto, muzeum 12.-14.12. 12.12.
Banát - diashow Pavlíkov, galerie Přednáší David Hainall 12.12. 19:00
Srí Lanka - diashow Praha, Hobby centrum Přednáší David Hainall 13.12. 19:00
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
Vánoce na zámku Benešov nad Ploučnicí 15.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 15.-17.12. 15.12.
Vánoční Sázava Krhanice 16.12.
Hory v Peru - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Martin Mirinský 16.12. 19:00

Diskuse

Učení dětí Horydoly , 12.12.2017 23:40, 2 příspěvky
Chyba Nobody, 12.12.2017 23:30, 2 příspěvky
Snowboard Ondra, 12.12.2017 21:30, 3 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 12.12.2017 21:29, 2 příspěvky
Učení dětí Karel, 12.12.2017 21:20, 2 příspěvky
Nic jiného než Horydoly - Andrea Černá, 12.12.2017 9:50, 2 příspěvky
Nic jiného než Pikí, 11.12.2017 21:19, 2 příspěvky
Podobný spolek Beny, 8.12.2017 11:03, 1 příspěvek
Husky Pavel Smejkal, 8.12.2017 9:23, 41 příspěvků
Vnitřní sjezdovka Petr, 7.12.2017 21:57, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10
KLM rozšiřuje své služby ... Horydoly , 9.12.2017 13:07
WIZZ AIR ZAVÁDÍ NOVOU POL... Horydoly , 9.12.2017 12:43
WIZZ AIR OTEVŘEL ZÁKLADNU... Horydoly , 9.12.2017 12:37
warunki-w-tatrach-8-10-gr... Horydoly , 8.12.2017 17:51