Výlet do Dolních Věstonic a Pavlova

Výlet do Dolních Věstonic a Pavlova
Víno v Dolních Věstonicích.
Autor snímku Magdalena Šuková
SDÍLEJ:

Moji drazí kamarádi odevzdali ke konci týdne bakalářské práce a mně po víkendu začínalo zkouškové období. Ideální doba někam vyrazit a pročistit si hlavu. Pavel tudíž vymyslel úžasnou věc – pojedeme na výlet! Rovnou na Moravu. Přesnou lokalitu jsme dlouho domlouvali, až jsme nakonec vyrazili do Dolních Věstonic. 

Výlet do Dolních Věstonic a Pavlova
Dívčí hrad. Pohled na Pavlov a přehradu Nové Mlýny.
Autor snímku Magdalena Šuková

Sraz jsme určili na sobotní devátou hodinu ranní před Billou na Hlavním nádraží v Praze, kvůli nakoupení zásob na cestu.

V pátek jsem pracovala ještě dlouho do noci. Brzy ráno jsem tedy vstala a začala balit. Zvolila jsem krosnu a sbalila jsem se. Pak jsem si umyla hlavu, posilnila se na cestu snídaní a tradá tramvají rovnou na Hlavák prožít dobrodružství.

Vzhůru na dobrodružnou cestu

Za pět minut devět jsem dorazila na místo určení, kde samo sebou nikdo nebyl. Na čas přišel jen hlavní organizátor akce Pavel. Dalších deset minut pak pozoroval své dva telefony a zjišťoval pomocí příchozích SMS, že chodit někam v domluvený čas už není v dnešní době trendy. Pak se přiřítila Viky, následně za ní Káťa…

Společně jsme se vypravily na lov do krámu, zatímco Pavel hlídal zavazadla a čekal na poslední příchozí. Netrvalo dlouho a u regálů s víny jsem uviděla Míšu. Teď už nám chyběl jen Honza, který nezapomněl poslat zprávu, že sice přijde pozdě, ale pár Kozlíků mu koupit můžeme. Když jsme platily u pokladen, viděly jsme, že jsme komplet. Honza právě přišel.

Brno je zlatá loď...

Nákup jsme dali do zavazadel. Tedy abych to upřesnila: po zjištění, že moje zavazadlo je třikrát větší než všechna ostatní a je v něm dostatek místa, tak do mého zavazadla.

Podařilo se nám sehnat kupé přímo pro šest lidí, takže přítomnost nikdo cizího nám nehrozila. V 9:42 jsme se vlak vyřítili směrem na Brno. Cesta utíkala jako nikdy, všichni vytahovali zásoby jídla i alkoholu a těšili se na super víkend. Sluníčko příjemně svítilo a my zpívali staré vypalovačky a vzpomínali na mládí. Ani jsme se nenadáli a dojeli do Brna.

Na nádraží jsme koupili další zásoby jídla a alkoholu a vydali se na spoj do Šakvic. V Brně nás na nádraží ale ještě zaujala jedna věc - automat na med. Fakt bezva, hned jsme se vzpomněli na výpravyy do Rumunska a Černé Hory. Holt jiný kraj, jiný mrav. Náš vlak byl již přistaven a tak jsme jen nastoupili a zabrali další kupé. Příští stanici jsme vystupovali. V Šakvicích jsme přestoupili na autobus, který nás zavezl jednu zastávku do Dolních Věstonic.

Cesta do Dolních Věstonic.

Konečně jsme v Dolních Věstonicích

Zde jsme vystoupili a šli podle mapy k místu, kde jsme měli bydlet. Tam už čekala paní domácí s klíčem. Ubytování bylo opravdu skvostné. Spali jsme v  základní škole.  Náš pokoj byl rozlehlý a se spoustou postelí. Každý jsme si zabrali jedno lůžko, vyplnili jsme společnými silami papír s osobními údaji a vyrazili do šumu maloměsta. Místní paní nám doporučila navštívit restauraci Hájovnu na kraji vesnice. Hladoví po dlouhé cestě jsme se tam vypravili.

Restaurace z venku vypadala celkem pěkně. Protože bylo hezké počasí, posadili jsme se na terasu s tím, že jsme doufali, že nám slečna servírka otevře slunečník, abychom se neupekli. Naše prosby ohledně tohoto přání však nebyly vyslyšeny. Slečna slunečník neotevřela. Nabídka z naší strany, že si dokážeme slunečník otevřít sami, byla zamítnuta. K jeho otevření byl zapotřebí odborník.

Trochu znechuceni nad projevenou neochotou jsme se přesunuli do vnitřku budovy. Jídelní lístek byl velkým překvapením. Nešlo ani tolik o výběr jídel, jako o ceny. Ty byly srovnatelné s luxusními pražskými restauracemi. Nakonec si většina z nás dala smažák. Káťa si k němu objednala bylinkovou omáčku. Viky a Míša si objednaly kuřecí steak a Honza pstruha. Vše kromě smaženého sýru bylo celkem přijatelné. Ovšem onen sýr, to byl zážitek. Jednalo se o dva čtverce 5x5x0,3 cm, ze kterých kdo by se najedl, musel by být opravdu umělec.  Navíc bylinková omáčka nebyla domácí, nýbrž sajrajt z pytlíku plný éček.

Nedalo se nic dělat, jídlo jsme hlady snědli, a protože nám slušné vychování nedalo, stejně jsme dali servírce dýško. U restaurace bylo krásné dětské hřiště, a tak jsme si tam aspoň pořádně zablbli. Sice jsme nesplňovali věk dle řádu, ale váhové předpoklady ano.

Poté jsme si řekli, že je potřeba někam vyrazit. Na kopci jsme viděli hrad. Bez mapy a ostatních věcí jsme tedy vyrazili na výlet. Cesta se klikatila podél vinic, a když se člověk zastavil, aby si vydechl, čekal ho skvostný pohled na vodní nádrž Nové Mlýny.

Když už to vypadalo, že umřeme horkem, přišli jsme do moc hezkého listnatého lesa. Narazili jsme na označenou cestu přímo k hradu. Tou jsme vyšli nahoru, abychom zjistili, že se jedná o Dívčí hrady (Děvičky, Maidburg) ze 14. století. Celý jsme si ho prohlédli. Nejhezčí byla panoramata. Výhled jsme měli na vodu a na obec Pavlov pod námi. Po dlouhém odpočinku a rozjímání jsme se vydali zase směrem dolů. Teď ovšem již po značené cestě. Jelikož měl začít v 17:30 hokej, zastavili jsme se ve vinárně U Langrů pod kopcem, kde měli televizor. Jednalo se od zápas Česko - Slovensko. Obě strany měly v naší skupině příznivce, jelikož Míša je Slovenka a fandila svým.

Přečtěte si také: Stolová hora na Pálavě

Ve sklípku.

Obsluha v této restauraci byla o 180 stupňů jiná než v Hájovně. Chovali se k nám vstřícně, dokonce jsme si mohli pohnout se stoly, abychom lépe viděli na televizi. Nemluvě o cenách, které byly víc než přijatelné! Paní za barem se nezdráhala vyhovět jakémukoliv našemu přání a opravdu nám zlepšila náladu, i když hokej jsme nakonec nevyhráli a Míša se mohla radovat.

V deset hodin restauraci zavírali, nakoupili jsme tedy víno na večer a šli dál. Chtěli jsme si dát ještě někde pivo na dobrou noc, a tak jsme se stavili v restauraci na náměstí. Bohužel, zahrádka již byla zavřená, a tak jsme vevnitř poseděli opravdu jen na jedno a vydali se k našemu ubytování do školy.  Zde jsme strávili příjemný zbytek večera při konzumaci místního vína a hraní společenských her.

Ráno jsme vstávali kolem desáté hodiny. Bylo potřeba se zkulturnit. Já si zabalila saky paky, protože jsem musela odjet dříve. Výlet byl naplánován do Pavlova. V 11:30 dorazily do školního apartmánu naše další holky. Kristýna, Jarča a Marta. Ty byly také tak laskavé, že nám v Praze zakoupily snídani, na kterou jsme zapomněli, a nebýt jich, byli bychom umřeli hlady.

Holky se rychle ubytovaly a mohli jsme vyrazit směr Pavlov. Po včerejším výletu se nám již nechtělo lesem, tak jsme to vzali po silnici. Cesta byla příjemná a utíkala. Naštěstí okolo vody foukal vítr. Znovu se nám naskytoval pohled na vodu, tentokrát však obohacený lidmi, kteří zde vykonávali vodní sporty jako windsurfing, kiteboarding a další. Náhle se tak vodní plocha proměnila na záplavu barevného sportovního náčiní.

Nedalo se svítit, museli jsme se na ty sportovce zajít podívat zblízka. Milý pán z vrátnice nás pustil do areálů Yacht Clubu Dyje Břeclav. Podívaná to byla nevídaná. Sedět u vody a pozorovat zajímavé dění jsme vydrželi skoro hodinu. Pak se ale o slovo přihlásil hlad. Šli jsme na jisto do Pavlovic. Tam jsme narazili na pěknou hospůdku U Jurigů, kde měli i rozumné ceny. Šli jsme na zahrádku, doufajíce, že tentokrát už nám obsluha vyhoví a otevře slunečník. Nestalo se tak. Opět jsme byli odmítnutí, tentokrát kvůli údajnému velkému větru. Znovu jsme tedy museli být vevnitř. Pan číšník byl však milý muž. Jaké pak bylo překvapení, když každý dostal k jídlu jen po dvou knedlících! Naštěstí hned po přinesení jídel donesl milý hospodský ještě talíře plné dalších knedlíků na přidávání. To jsme si oddechli!

Když jsme dojedli, nezbývalo než zaplatit a vydat se hledat  vinný sklípek, kde by bylo možné posedět a trochu degustovat. Dle internetu jsme měli tip na vinařství u Topolanských. To jsme opravdu vyhledali a návštěva stála za to! Paní Topolanská, která toto vinařství vlastnila s manželem, byla opravdu velice laskavá. Ihned jsme se s ní na degustaci domluvili a mohlo se začít. Jednalo se o několik druhů vín a o každém jsme se dozvěděli nějakou tu zajímavost. Dokonce nám ukázala i sklepení a pověděla nám o výrobě a náročnosti obživy touto prací.

Horydoly.cz Přečtěte si kulinářský výlet od Vlastika: Na výletě Maloskalskem

Ve sklípku.

K jídlu jsme si objednali chléb se sádlem, který se ke konzumaci vín náramně hodil. Paní Topolanská nám navíc donesla zbytek domácí slaniny. Opravdu dlouho jsme se nesetkali s tak ochotným a milým člověkem. Na konci degustace, když už jsme byli všichni tak trochu v náladě, nalila nám každému jako bonus po jednom padesátiprocentním panáku pálenky z vína. Prý jsme jí taktéž byli sympatičtí! To se pozná, bezva lidi se prostě přitahují!

Čas kvačil a já musela jet zpět do Prahy, jelikož v pondělí začínaly zkoušky. Tudíž jsem se se všemi kamarády rozloučila a vyrazila na autobus. Ten brzy přijel a odvezl mě na nádraží, kam po chvilce přijel vlak.

INFO: Fotoalbum Sweetsmoke 

Horydoly.cz Více od autorky na HORYDOLY: Český ráj o Velikonocích


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nadpis

Btw. To nejsou Pavlovice, ale Pavlov.... teď jsem si toho všimla...  pardon... 

  • Autor Majda
  • Datum a čas 11.6.2012 18:37
Reaguj
Na fotkách pracujeme

Aho Majdo, pracujeme na tom. Děkujeme za inspirativní článek a fotky! Tak za hodinku to bude hotové.

Andrea - editorka

Reaguj
FOTO

Ahoj, nešlo by to nějak udělat, aby ty fotky byly menší? Já už to bohužel nemůžu zeditovat a vypadá to strašně. Díky....

  • Autor Majda
  • Datum a čas 11.6.2012 17:25
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Hostivařská přehrada 2018

Hostivařská přehrada 2018

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 90 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Řeky AKTUÁLNĚ 2018

Řeky AKTUÁLNĚ 2018

OHŘE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

V německém zámku Weesenstein nedaleko českých hranic se koná mimořádná výstava uměleckých pokladů uložených sem koncem 2. světové války. Exponáty jsou popsané nejen německy, ale také česky a k dispozici je český
Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Doba internetová dorazila už i do obchodů s obuví. Zákazníci se přestali obávat elektronických nákupů na dálku a díky tomu mají daleko širší výběr než dříve. Když k tomu připočítají možnost nakupování se slevovými

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Americký víkend Zvole, Šiklův mlýn 21.-22.7. 21.7.
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-27.7. Horská kola 22.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Řezbářské sympozium Nová Bystřice, park 24.-29.7. 24.7.
Stínem beskydského rysa - dogtrekking Trojanovice 26.-29.7. 26.7.
Dny práva útrpného Svojanov 26.-27.7. 26.7.
Stupavský cyklomaraton Stupava 27.-29.7. Horská kola 27.7.
Budějovice - Praha Slapy 27.-29.7. Vodácký maraton 27.7.

Diskuse

Elektrokolo motor Harry, 21.7.2018 9:11, 53 příspěvků
byl jsem tam xaver, 20.7.2018 16:08, 1 příspěvek
tvl xaver, 20.7.2018 14:42, 1 příspěvek
děkuji Lucie MIláčková, 19.7.2018 13:00, 6 příspěvků
Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 53 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda 2018 Horydoly , 20.7.2018 0:34
Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38